Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mahabharata - opisy wojen atomowych i wiele innych smaczków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#61

luk.
  • Postów: 59
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszałem teorie (chyba na discovery) że Sfinks pierwotnie wyglądał inaczej tzn. miał głowę lwa.Dopiero poźniej egipcjanie dali mu ludzką twarz,ona chyba miała własnie przypominać Chefrena.Za tą teorią stoi to że jak się patrzy na Sfinksa to głowa jakby nie pasuje do reszty i jest o wiele mniej zniszona niż pozostała część.
  • 0

#62

Borte Czino.
  • Postów: 431
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też słyszałem tą teorię :) Widziałem różne symulacje komputerowe itp. jednak jak już pisałem nie znamy starszej cywilizacji niż Egipska na tym terenie. Znamy jedynie różne mniej lub bardziej prymitywne kultury. W tak odległych czsach nie istniał lud, który byłby w stanie stworzyć Sfinksa.

Pozostając w kręgu cywilizacji Egipskiej, kiedyś słyszałem, że niby plagi egipskie miałyby być skutkami wybuchu jadrowego.
Do niedawna nie wierzyłem w owe plagi, uważałem je za żydowskie mity. Teraz sądzę, że coś takiego faktycznie mogło mieć miejsce, coś co pozostało w wyobraźni tych ludów, oczywiście później zostało ubarwione literacko.
Kilka z tych plag mógł spowodować wybuch wulkanu na Therze (ciemności, wodę niezdatną do picia).

Czytałem też dość ciekawą hipotezę, dotyczącą zagłady Harappy czy Mohendżo Daro. Śmierć tych ludzi mogła spowodować epidemia jakiejś choroby:)
  • 0

#63

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do Sfinksa i jego starego wieku jest sporo bajdurzenia w tych teoriach.

Po pierwsze:
Erozja wodna Sfinksa nie powinna nikogo dziwić. W końcu niemal cały korpus rzeźby to naturalna formacja skalna mająca baaaaaaaaaardzo dużo lat.

Po drugie:
Czy istnieją jakiekolwiek podstawy do twierdzenia, że głowa Sfinksa była kiedyś głową Lwa?

Po trzecie:
Tłumaczenie wieku Sfinksa jakimś patrzeniem się go na heliakalny wschód gwiazdozbioru Lwa w 10 500 r. p.n.e. jest śmieszne. Nie zapominajmy, że nasz zodiakalny Lew nie był Lwem dla starożytnych Egipcjan, ani dla kogokolwiek, kto w Egipcie mieszkał przed nimi. Znane nam znaki zodiaku zostały przejęte przez Egipcjan od Greków dopiero w schyłkowym grecko-ptolemejskim okresie cywilizacji egipskiej.
  • 0



#64

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po drugie:
Czy istnieją jakiekolwiek podstawy do twierdzenia, że głowa Sfinksa była kiedyś głową Lwa?

No :) Jest bardzo wiele podstaw q temu... Mamy 100% pewności, że głowa Sfinksa była zmieniana a z racji tego, że pozostała część jego ciała przypomina lwa, rachunek prawdopodobieńswta raczej wskazuje na to, że głowa także powinna być lwia :)
Przynajmniej takiego zdania są Egiptolodzy, którzy sznają się na tym ale oczywiście mogli się mylić, gdyż zapomnieli wziąść pod uwage twoją opinie...

Reszta też nie jest bez znaczenia...
  • 0

#65

snake131.
  • Postów: 162
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezapominajmy że to bogowie używali tych broni nie ludzie
  • 0

#66

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest bardzo wiele podstaw q temu... Mamy 100% pewności, że głowa Sfinksa była zmieniana a z racji tego, że pozostała część jego ciała przypomina lwa, rachunek prawdopodobieńswta raczej wskazuje na to, że głowa także powinna być lwia

Dziwny masz ten rachunek prawdopodobieństwa... :o Przecież to, co świadczy o "arcydawnej i pierwotnej lwistości" Sfinksa (łapy, ogon) też zostało dorobione w późniejszym okresie, zresztą podobnie jak i wspomniana głowa faraona.

Podążając Twoim tokiem myślenia powinienem podejrzewać, że skrzydlate mezopotamskie sfinksy miały kiedyś końskie głowy, które przerobiono później na ludzkie? ;)
  • -1



#67

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No wybacz ale znacznie bardziej wartościowe w tym przypadku jest dla mnie zdanie Egiptologów niż twoje ;)
  • 0

#68

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo się cieszę z Twojej powyższej odpowiedzi. Choć przyznam, zastanawia mnie ona bardzo. W końcu egiptolodzy raczej zgadzają się z wersją przeze mnie prezentowaną. :)
  • 0



#69

Borte Czino.
  • Postów: 431
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jakich egiptologów? :)
Ja widziałem tylko kilka symulacji na Discovery, które nie są dla mnie żadnym źródłem:) Ilosć błędów w tych programach jest porażająca.
Większość Egiptologów nadal twierdzi, że głowa Sfinka to głowa Chafre, bez przerabiania:)
  • 0

#70

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Widocznie mnie na historii uczono czegoś innego... Wygląda na to, że także filmy o charakterze naukowym ogladamy inne ;)
  • 0

#71

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Legalize, też uczyłem się historii, miałem okazję i mam nadal wertować podręczniki do tego przedmiotu i nigdzie, powtarzam nigdzie, nie spotkałem się z opisem mówiącym że Sfinks jest o wiele starszy, czy miał pierwotnie głowę lwa. To co mówisz to nic więcej jak żonglerka słowna, której raczej nie możesz udokumentować. Jedyne wyjaśnienie, jakie mi w tej sytuacji przychodzi to taki scenariusz, że twój nauczyciel kiedyś o tym wspomniał, jako ciekawostce.

Podejrzewam, że chodzi Ci o filmy z Discovery, czy NGC. Misja tych stacji polega na prezentowaniu nauki, ale z uwzględnieniem całego otaczającego ją para- i pseudonaukowego folkloru. Dlatego czasem pojawiają się programy przedstawiające kontrowersyjne hipotezy.

Sam już widziałem na Discovery takie rzeczy jak:


1. "Zagadka Sfinksa" (cała geologiczno-astronomiczna teoria Schocha i Bauvala)
2. "W poszukiwaniu zaginionej cywilizacji" (Trylogia o przedpotopowej kulturze wg Hancocka, Bauvala i Gilberta; piramidy, precesja, potop, Yonaguni itp.)
3. "Potop" (taka kompilacja wszystkich atlantydzkich teorii mająca dowieść, że Atlantyda to Antarktyda; narratorem jest poniekąd świetny aktor Michael Caine)
4. "Rydwany bogów" (przegląd daenikenowskich teorii)

Mam to nawet na video, bo nagrania pochodzą z czasów gdy miałem bardziej liberalne poglądy. :)

Nie powiesz mi, że to co powyżej wymieniłem to filmy przedstawiające oficjalne naukowe poglądy???
  • 0



#72

luk.
  • Postów: 59
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oficjalne nie zawsze znaczy prawdziwe.I nie mówię tego tylko w kontekście nauki ale i ogolnie.
  • 0

#73

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oficjalne nie zawsze znaczy prawdziwe.

A czy ja tak gdzieś stwierdzam?

Nauka nie ma patentu na prawdę. Nikt nie ma...
"Oficjalne" w nauce, znaczy tyle samo, co najbardziej wiarygodne.
  • 0



#74

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

hehe to chyba jakieś nieporozumienie...
Nikt nie ma pojęcia kiedy zbudowano Sfinksa a także jaką miał pierwotną formę głowy...
Zapytałeś się :
"Czy istnieją jakiekolwiek podstawy do twierdzenia, że głowa Sfinksa była kiedyś głową Lwa?"
A ja odpowiedziałem na pytanie...
  • 0

#75

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zastanawia mnie tylk jak to wszystko o Sfinksie odnosi się do Mahabharaty :P Proponowałbym powrót do tematu :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych