Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzieci-elfy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzieci-elfy


A. Zespół Williamsa.
Swego czasu interesowała mnie Sprawa elfów z Cottingley. Fotografie elfów okazały się oszustwem, inny wątek o elfach został zamknięty, a nie udało mi się znaleźć na forum wzmianki o "prawdziwych elfach", tj. pierwowzorach tych baśniowych postaci, a mianowicie o ludziach z zespołem Williamsa, których cechuje tzw. "twarz elfa" oraz wiele uzdolnień i cech osobowości przypisywanych tym mitycznym istotom. Myślę, że to temat fascynujący, dowodzący ponadto, że w mitycznych opowieściach może kryć się ziarno prawdy.

Dołączona grafika

Ryc. 1. Mały leśny elf ratujący ptasie jajo (rysunek Elsy Beskow).


(źródło: Wikipedia)

. . .

Z http://wiadomosci.on...0,686,item.html (źródło obecnie niedostępne, link archiwalny):

Zbyt ufny mózg

Mózg osób z zespołem Williamsa, charakteryzujących się nadmierną otwartością na innych ludzi, reaguje zbyt słabo na negatywne emocje widoczne na ludzkich twarzach - wykazały badania amerykańskie. To tłumaczy, dlaczego chorzy z tym zaburzeniem nie mają żadnych oporów, by angażować się w kontakty z innymi, komentują autorzy pracy zamieszczonej na łamach pisma "Nature Neuroscience". Ich zdaniem, najnowsze wyniki pomogą zrozumieć, w jaki sposób geny kontrolują obszary mózgu odpowiedzialne za zachowania społeczne ludzi. Zespół Williamsa jest bowiem uwarunkowany genetycznie - najczęściej ma związek z utratą około 20 genów z chromosomu 7. Jest to bardzo rzadkie i niezwykłe zarazem zaburzenie rozwoju. Dotyka jedno na 20 tys. dzieci. Dzieci z zespołem Williamsa mają charakterystyczne rysy twarzy - tzw. twarz elfa i - jak wynika z badań etnograficznych - w przeszłości mogły być pierwowzorem postaci elfów i wróżek z podań ludowych. Są opóźnione umysłowo - łagodnie lub umiarkowanie - i wcześniej się starzeją. Mogą mieć słabsze mięśnie, problemy z koordynacją ruchu, czasem uszkodzenia nerek i problemy z układem krążenia. Dla osób z tym zaburzeniem typowa jest nadwrażliwosć na dźwięki i hałas - silnie reagują one na muzykę, mogą mieć talent muzyczny, słuch absolutny czy perfekcyjne wyczucie rytmu. Mają też bardzo bogate słownictwo. Z drugiej strony nie potrafią narysować z pamięci prostych przedmiotów. Bardzo charakterystyczną cechą tego zespołu jest wyjątkowa otwartość na innych ludzi. Dzieci z zespołem Williamsa wykazują znacznie więcej zachowań prospołecznych i empatii w stosunku do ludzi, niż ich rówieśnicy. Chętnie, niemal impulsywnie angażują się w kontakty z innymi, nawet obcymi. Towarzyszy temu jednocześnie skłonność do reagowania zbyt emocjonalnie - np. nadmiernym smutkiem czy lękiem na sytuacje niezwiązane z kontaktami społecznymi. Aż 96 proc. z nich cierpi na różnego rodzaju fobie, zwłaszcza związane z wysokością i nierównymi powierzchniami, jak np. schody czy trawnik. Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, co dzieje się w mózgach tych chorych. Aby to sprawdzić neurobiolodzy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesda (stan Maryland) przebadali mózgi 13 chorych z zespołem Williamsa. Była to bardzo nietypowa grupa, gdyż wszyscy wybrani do doświadczenia mieli normalny poziom inteligencji. To ułatwiło porównanie do grupy kontrolnej - tj. zdrowych osób. Okazało się, że pewien obszar mózgu chorych nienaturalnie słabo reagował na negatywne emocje na twarzach innych ludzi, np. strach czy złość. Chodzi tu dokładnie o aktywność tzw. jądra migdałowatego, które kontroluje reakcję emocjonalną na zagrożenie. Co ciekawe, na widok scen, które mogą budzić poczucie zagrożenia - np. katastrofa samolotu, ta sama struktura reagowała znacznie silniej niż u zdrowych osób. Ponadto, badacze zaobserwowali nieprawidłową aktywność w trzech obszarach kory przedczołowej, które są kluczowe w rozwoju zachowań społecznych ludzi, m.in. regulują emocje i mają wpływ na odczuwanie empatii. Jeśli weźmie się pod uwagę, że zespół Williamsa jest uwarunkowany genetycznie, to wyniki najnowszych badań mogą pomóc w zrozumieniu tego, w jaki sposób geny kontrolują obszary mózgu odpowiedzialne za zachowania społeczne i emocje.

. . .


Dołączona grafika

Ryc. 2. Dziecko z zespołem Williamsa.

( źródło: http://www.wehi.edu....williamskid.jpg )


Inne linki:
Nadwrażliwe dzieci-elfy
Uroda, muzykalność i wdzięk mogą być objawem choroby
Mózg osób z zespołem Williamsa ma szczególną budowę

. . .

B. Uszy elfa.
Elficzne uszy - to kolejny fascynujący temat. Okazuje się, że nie jest to wymysł twórców baśni. Tego typu uszy mogą występować u dzieci autystycznych.

Dołączona grafika

Ryc. 3.


Dołączona grafika

Ryc. 4.


Ryc. 3 i Ryc. 4 pochodzą z artykułu: Ears, Embryology and Autism
Inny link: Elf Ears as a Marker of Autism?

. . .

C. Elfy na scenie.
Elfopodobny wizerunek sceniczny może wywierać niesamowite wrażenie. Oczywiście jednym się to podoba, innym nie (niektórych ludzi elfy wyjątkowo drażnią :)) . Do moich ulubionych elfów należy Joanna Newsom. Nie jest ona co prawda ani elfem, ani dzieckiem, ale ma w swym wizerunku scenicznym wiele cech typowych dla obu tych istot.
Wygląda jak elf:

Dołączona grafika

Ryc. 5. Joanna Newsom.


( źródło: http://joannanewsom.iwarp.com/ )


Śpiewa i gra na harfie jak elf:
&

:)


  • 0

#2

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[url="http://www.youtube.com/watch?v=sV1a6UBdrPk"][/url]

jesli macie to w wersji bez vocalu i mi przeslecie lub podacie linka dto chyba umre ze szczescia, jak uslyszalem poczatek to z krzesla spadlem i sie prawie poplakalem, ale piekne!
  • 0

#3

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Joanna Newsom
chyba sie zakochalem
  • 0

#4 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ahhh gdyby Joanna Newsom wyglądała zawsze tak jak na tym zdjęciu tj. delikatnie. Od przodu jest trochę ... okrągła. Zobaczyłem teledysk i zastanawia mnie czy ma jakieś trudności z mówieniem.
  • 0

#5

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dla mnie zbyt chuda ^^

Klipy ładne.
  • 0

#6

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Joanna Newsom
chyba sie zakochalem

Ja mam tak już od dawna. :) A oto inny elf: (niektórym ludziom elfy wydają się dziwaczne, dla mnie są rewelacyjnie piękne)

. . .

D. Wzrost elfa.
Jeśli chodzi o inne cechy elfów, to w baśniach bywały one niewielkiego wzrostu. Ten wymóg też bywa w naturze spełniony.

Dołączona grafika

Ryc. 6.

Dołączona grafika

Ryc. 7


Ryc. 6 i Ryc. 7 - Paulina Musters (Księżniczka Paulina) - 58.4cm


( źródło: http://www.quasi-mod...ne_Musters.html )


  • 0

#7

m4r1u5z.
  • Postów: 178
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


jak uslyszalem poczatek to z krzesla spadlem i sie prawie poplakalem, ale piekne!

chyba sobie jej plyte kupie, toz to swietne jest! oprocz swietnego i dosc oryginalnego glosu ta muzyka.. ma cos w sobie


Joanna Newsom
chyba sie zakochalem

http://joannanewsom..../newsom-red.jpg
podzielam Twoje zdanie ;)

#no_user
mi rowniez 'elficka' uroda 'podchodzi' ;)


ona ładnie spiewa?? słoń wam na ucho nadepnął??

o gustach sie nie dyskutuje, miszczu.
  • 0

#8

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mnie elfy kojarzą się z pięknem, magią i długowiecznością, jak chyba każdemu fanowi gier cRPG ^^ Joanna z profilu faktycznie jest taka "elfiasta" :3 Bardzo ładna, ładnie gra ale wokal... oryginalny z pewnością, ale nie w moim guście ^^ "Elficki" głos, jak dla mnie, ma wokalista Poetów http://pl.youtube.co...h?v=0rmTcX74nX0
  • 0

#9

London.
  • Postów: 225
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ładna jest, ale co poza tym? Nie tylko wygląd się liczy. :]

Ja słyszałem, że elfy jeszcze uwielbiają naturę (lasy... te klimaty).
  • 0

#10

dotted_tongue.
  • Postów: 19
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Joanna Newsom jest fenomenalna, az sie dziwie, ze jej nie znalam wczesniej, wspaniala.

w ogole elfy i takie klimaty są boskie.
ale nigdy nie pomyslałabym, ze takie istoty 'podobne' do nich dzis istnieja w swiecie ludzi ; 00

ps. jak jestescie zainteresowani elfami (i innymi) to jak ktos chce, to prowadze z kims megaamatorskie, 'opisowe' rpg,gdzie sa m.in. elfy ;d. // KONIEC OFFTOPA,JUZ NIE BEDE!
  • 0

#11

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak pierwszy raz usłyszałem jej śpiew to od razu zdjąłem słuchawki, ona ładnie spiewa?? słoń wam na ucho nadepnął??

może i ładna jest, szczególnie na tej fotce, ale ten jej śpiew..... piskliwy, że aż się odechciewa słuchac
  • 0

#12

Skinhead.
  • Postów: 8
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

(niektórych ludzi elfy wyjątkowo drażnią smile1.gif)


Może to nie ludzie a krasnoludy :D
  • 0

#13

Wojnar.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak pierwszy raz usłyszałem jej śpiew to od razu zdjąłem słuchawki, ona ładnie spiewa?? słoń wam na ucho nadepnął??

może i ładna jest, szczególnie na tej fotce, ale ten jej śpiew..... piskliwy, że aż się odechciewa słuchac



Zgadzam się, chociaż gra także nie najgorzej ;)
  • 0

#14

Warriorek.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie elfy kojarzą się z pięknem, magią i długowiecznością, jak chyba każdemu fanowi gier cRPG ^^

Mam to samo ^^

Ludzie, ogarnijcie się ! Elfy miały piękny czysty głos, a nie skrzeczały tak jak ta co gra na harfie. To że wygląda jak elf to nie znaczy odrazu, ze tak śpiewa :P
  • 0

#15

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no oki może gra na harfie baedzo dobrze... ale jak zaczeła śpiewac to mnie uszy zabolały

Mnie elfy kojarzą się z pięknem, magią i długowiecznością, jak chyba każdemu fanowi gier cRPG ^^


mnie też ;p i jeszcze wojną z krasnoludami ;p
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych