Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szeptuchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

adimlody.
  • Postów: 23
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszeliście coś o nich ? To podobno bardzo stare kobiety, które przewidują przyszłość, są wróżkami i potrafią sporządzać eliksiry z różnych rzadkich ziół. Podobno szeptucha po śmierci nadal żyje we własnym domu tyle że pod postacią ducha i pomaga tym, którzy zabłądzą w lesie. ( Szeptuchy zwykle mają swoje chatki w głębi lasu.) Wiecie coś na ten temat?
  • 0

#2

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Google mi powiedziało że jedną z nich można znaleźć miejscowości Orla niedaleko Bielska Podlaskiego. Ponoć uzdrawia ona ludzi, ale każe sobie słono za to zapłacić.
  • 0

#3

benek.
  • Postów: 10
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja wczoraj spotkałem szeptuchę w lesie, pomogła mi się z niego wydostać i sprzedała mi eliksir na porost paznokci.

Edit by Macha
No może będziemy uważali na to, żeby pisać mniej dogryźliwe posty ;]

  • 0

#4

adimlody.
  • Postów: 23
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szeptun, szeptucha - nazwy osób uprawiających czarostwo, najczęściej zamawianie lub odczynianie uroków. Wikipedia.
Coś jakos mało informacji o nich jest...dziwne...
  • 0

#5

Anomaly.
  • Postów: 330
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Szeptun, szeptucha - nazwy osób uprawiających czarostwo, najczęściej zamawianie lub odczynianie uroków. Wikipedia.
Coś jakos mało informacji o nich jest...dziwne...

Może dlatego, że opis pasuje do zwykłej czarownicy, albo babyjagi z bajek dla dzieci. Sto nazw dla jednej legendy...
  • 0

#6

bialek.
  • Postów: 108
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pierwsze słyszę o szeptuchach. Wyobraździe sobie moi drodzy, że znaleźliście się teraz u jednej z nich. W środku ciemnego, gęstego lasu. Ajj, aż mnie ciarki przeszły hehe ;) Już śpieszę zerknąc czy rzeczywiście tak mało info jest o nich w sieci. Pozdro!
  • 0

#7

metody11.
  • Postów: 317
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mało o szeptuchach bo nie działają na kompach i są stare, również nie są zainteresowane ujawnianiem tej dziedziny wiedzy, dlatego że można używać jej dla dobra i zła . Są to najczęściej kobiety i zawsze odgrywały rolę coś w rodzaju szamana, posiadają rzadko umiejętność komunikowania się z podświadomością a nawet nad świadomością. Są jak programiści i jeśli nastąpi jakieś zaburzenie potrafią przywrócić ład i porządek w organizmie. Praktycznie potrafią wszystko naprawić lub zepsuć wedle potrzeb, jednak tylko pomagają i tym się różnią od np. czarownic. :drink:
  • 0

#8

Ralf.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć,ja tak tylko dam Ci namiar ,że jak służyłem w wojsku na białostoczyznie to każdy "śledzik"wie coś o szeptuchach,a nawet Ci opowie jakieś ciekawostki o nich.Ja wiem że to są zielarki,odczyniają jakieś niegrozne gusła zdejmują uroki i takie tam.Generalnie pytać na Białostoczyznie,jakieś tam miejscowy folk..może coś więcej?.....
  • 0

#9

Gohanssj5.
  • Postów: 40
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

heh akurat jestem z bialostocczyzny i wiem conieco o szeptuchach ale niestety musze leciec i napisze pozniej :D


23.10.2007 Edit: Przemo.
Kolejnym razem zabieraj głos, jeśli faktycznie masz coś do powiedzenia.

  • 0

#10

ufolog2.
  • Postów: 193
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Sam mieszkam na Podlasiu, jakieś 40 km od miejscowości, która została wcześniej wymieniona w tym temacie - Orla. W moim regionie wiele jest takich starych kobiet, które mieszkają już same. Potrafią ''wypędzić'' z ciała człowieka np. strach czy ból. Odmawiają przy tym modlitwy(normalne, chrześcijańskie, nie pogańskie). Większość z nich jest prawosławna, więc są to prawosławne modlitwy, ale i tak do tej najbardziej znanej przyjeżdżają wszyscy i chyba wszystkim pomaga. :lepper: :mrgreen:
To że są szamankami czy czarownicami to bajki. :lol Kiedyś w regionalnej telewizji(TVP3) był o tym program i jakaś szeptucha leczyła ludzi i zwierzęta. A jako ciekawostkę powiem, że w gwarze podlaskiej to mówi się na nie ''szaptuchi'' ;)
  • 0

#11

plumka1111.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

powiem wam ze ja mam teraz 20 lat i dzieki takiej kobiecie jestem zdrowa.
jestem z kaszub al na podlasiu mieszkałam kilka lat i kiedys miałam wypadek samochodowy (jako dziecko) ale pamietam wszystko jakby to było wczoraj.
miałam kilka urazów z których wyszłam ale pozostała mi wielka blizna przy oku.lekarze nie mieli pojecia co to za blizna.wymyslali mi jakies choroby ale rodzice nie mogli w to uwierzyc ze mi moze zostac kilka miesiecy zycia.
mama mojego taty podsuneła mu pomysł o własnie tej starszej wróżce.
pamietam to jak dzis.pojechalismy tam.to był marzec.jako dziecko bałam sie.
usiadłam ona nałożyła mi biała chuste na głowe i odpaliła jakies ognisko nad moją głowa wypowiadając modlitwe z kościoła prawosławnego i tyle.zaleciła mamie mojej zeby 3 razy dziennie dawa ła mi takie "herbatniki" i przy moim łózku odmawiała modlitwe "zdrowas mario"rodzice zapłacili tej pani i w ciągu miesiąca moja twarz znormalniała.byłam tam raz i naprawde wierze w te prawdziwe szeptuchy. :) to sa wierzace kobiety jakich jest niewiele .
  • 0

#12

Tytan.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moja ciocia jest taką szeptuchą , faktycznie jest wierząca jest miłą kobietą a nie jak wszyscy sobie kojarzą staruchą w chustce ;) ma dzieci, wnuki a Sztuki nauczyła sie prawdopodobnie od mamy... wokół niej dzieja sie dziwne rzeczy , kiedyś sporo ludzi przychodziło do niej na słowo czyli po porade itp. jak bylem maly i jeździlem do rodziny to jak nie mogliśmy spać (dzieci) to przyszła "rzucila pare słow w powietrze" (czyli powiedziała do niczego) i nagle stawaliśmy sie senni ;) takie pierdoły ale forumowiczów mogą zaciekawić :)
  • 0

#13

blindcrow.
  • Postów: 226
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szeptuchy ,działają w zasadzie na prostym szablonie-zioła,jajko,popiół,woda,modlitwy często zakorzenione w prawosławiu.ich skuteczność jest,moim zdaniem spora,co do uroków częściej zdejmują niż nakładają.
czasem szeptucha czerpie głębiej niż inni lokalni cudotwórcy,czasem ich działania biegają starych słowiańskich obrzędów związanych z cyklami przyrody i bóstwami natury i tych jest niewiele jeśli takie znacie dajcie namiar,chętnie odwiedzę
  • 0

#14

Lo'H.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szeptun

hmm... Jak naprawde istnieją to czemu się kryją? Jest wiele szpitali w których ludzie cierpią a jak one mają taki "super dar" to czemu nie pomogą chorym ludzią? ;/
  • 0

#15

blindcrow.
  • Postów: 226
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To nie dar to naturalna umiejętność i guślarska wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, a kryją się z powodu -strach normalnych,przed nieznanym i innymi
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych