Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dinozaury będą sklonowane w ciągu dekady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1

Bbodex.
  • Postów: 15
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dinozaury będą sklonowane w ciągu dekady

Dołączona grafika

Dinozaury zostaną sklonowane, uda się to prawdopodobnie w ciągu pięciu - dziesięciu lat - uważa jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów prof. Jack Horner z Uniwersytetu Stanowego w Montanie.
- Myślę, że będziemy mieć żywego dinozaura i to wkrótce - w ciągu 5-10 lat - powiedział prof. Horner podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach, gdzie spotkał się z chorym na białaczkę chłopcem - wielbicielem dinozaurów.

- 10 lat temu nikt by nie zgadł, że możemy znaleźć białko dinozaurów, w tym roku je odkryliśmy. W nauce nie warto zaczynać od myślenia, co warto odkryć, ale trzeba być otwartym, mieć liberalne spojrzenie i nigdy nie słuchać starszych. Zawsze mówię moim studentom, że pewnie mylę się w większości kwestii, ale muszą to udowodnić - dodał.
REKLAMA Czytaj dalej

Prof. Jack Horner doradzał reżyserowi Stevenowi Spielbergowi podczas realizacji "Parku Jurajskiego", jego osoba była też ponoć "częściową inspiracją" dla jednej z głównych postaci filmu, dr. Alana Granta.

To właśnie Horner odkrył i nazwał nowe gatunki dinozaurów, odkrył też jako pierwszy, że opiekowały się swoim potomstwem i chowały swoje młode w koloniach lęgowych. Teraz koncentruje się na badaniu różnorodności dinozaurów. Od trzech lat prowadzi badania w Mongolii, która jest jednym z miejsc, gdzie najłatwiej znaleźć szczątki dinozaurów.

- Chcę stworzyć największą kolekcję jednego gatunku dinozaura. Jeżdżę do Mongolii od trzech lat i zgromadziłem już 200 szkieletów. To największa na świecie kolekcja jednego gatunku. Teraz możemy się czegoś dowiedzieć o różnorodności tej populacji, bo nic o tym nie wiemy - mówił Jack Horner.

Podkreślał, że w każdym kraju powinny powstawać muzea dinozaurów. - Są bardzo ważne, bo dzieci tam chodzą i stają się ekspertami. To pierwszy raz, kiedy dziecko wie więcej, niż jego rodzic. Takie muzea są bardzo potrzebne, żeby dzieci zainteresowały się nauką - powiedział.

www.onet.pl
  • 0

#2 Gość_nick

Gość_nick.
  • Tematów: 0

Napisano

słyszałem już o tym dawniej..
robi sie ciekawie - dinozaury zamiast w muzeach będą latały po zoo :)
  • -1

#3

Duch Aliena.
  • Postów: 36
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Żeby tylko taki zwierzak nie uciekł :) . Jestem za. Wiele z tego doświadczenia ludzie się nauczą. Jestem ciekaw gdzie takie okazy będą trzymac.
  • 0

#4

xxblaze.
  • Postów: 105
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dinozaury zamiast w muzeach będą latały po zoo smile1.gif

^^ Udało Ci się mnie rozśmieszyć :D

Jestem ciekaw gdzie takie okazy będą trzymac.

No w ZOO a gdzie :D
  • 0

#5

MoSiU.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobra. Sklonują dinozaury, one będą się rozmnażać i co dalej? Gdzie je będą trzymać? A jeśli stanie się to samo co w "Parku Jurajskim" ?... Niech najpierw pomyślą nim coś zrobią...
  • 0

#6

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

zjedzą nas, a na dodatek zabiją!
  • 0

#7

Oren.
  • Postów: 71
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

... Nie podoba mi się to :/ ... bo jak sklonujemy jakiegoś drapieżnika ,to do jakich celów ... czy tylko jako eksponat? Zapewne nie...
  • 0

#8

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobra. Sklonują dinozaury, one będą się rozmnażać i co dalej? Gdzie je będą trzymać? A jeśli stanie się to samo co w "Parku Jurajskim" ?... Niech najpierw pomyślą nim coś zrobią...


A może nie dadzą im się rozmnożyć do tego stopnia? ;-)
  • 0



#9

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zjedzą nas, a na dodatek zabiją!

jestem za, a nawet przeciw

normalnie tekst roku, chyba wygrasz z tym shitem zlota maline :cafe:
  • 0

#10

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

lwy/tygrysy/niedziwiedzi sa tak samo niebezpieczne i madrzejsze od dinozaurow wiec nie ma czego sie obawiac
  • 0

#11

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jesli sie uda cos takiego zrobic, to napewno bedziemy zaskoczeni wygladem danego dinozaura, bo cos czuje ze one wygladaly zupelnie inaczej niz odtworzono na podstawie kosci itd.
  • 0

#12

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

normalnie tekst roku, chyba wygrasz z tym shitem zlota maline cup.gif

Jestem przekonany, jak znam posty Pyza że nie pisał na serio więc złota malina jest tu bezcelowa :)
  • 0

#13

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

cóż, niektórzy nie wiedzą co znaczy wdzięczne słowo 'ironia' ;)

"he know what 'irony' meant...he thought it meant 'something like iron' "

millowisck, nie liczy się mądrość, a rozmiar :D nawet najmądrzejszy lew nic nie zrobi takiemu tyranozaurowi :D
  • 0

#14

Duch Aliena.
  • Postów: 36
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No w ZOO a gdzie


Niektóre dinozaury były trochę duże, więc ciekawi mnie rozmiar klatki :>
  • 0

#15

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc wątpię, żeby udało się sklonować dinozaury w ciągu 10 lat. Odtworzenie genomu danego gatunku nie jest takie łatwe. Trzeba odtworzyć wszystkie pary chromosomów, wszczepić je do komórki jajowej jakiegoś gada, uprzednio pozbawiając komórkę jądra. I pytanie, w jakim jaju dinozaur ma się wylegnąć? A DNA dinozaura raczej się nie uzupełni DNA żaby jak to było w Parku Jurajskim.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych