Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przypowieść o Hiobie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Termin wiary nie jest uzasadniony w żadnym kontekście jeśli chodzi o, religie, wierzenia, zabobony...Te pojęcia swoją drogą, a wiara własną i nie musisz się z tym zgadzać. Tak po prostu jest i nie ja to wymyśliłem, tylko mądrzy ludzie, którzy potrafili to rozgraniczyć i którzy uświadamiali pokolenia. Także to nie wynika tylko z mojego przekonania :)

Peace. Pozdro

edit AlienGrey
To nie jest temat omawiający różnicę pomiędzy wiarą a religią!

  • 0

#62

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Wszechmogący Bóg stworzył świat duchowo-informacyjny.Objawiony w Dekalogu,Zakonie Mojżeszowym i Jezusie Zbawicielu w najdoskonalszym wzorze miłości, pokory, cierpienia i zmartwychwstania dla tych, co Go naśladują.Za negowanie i manipulowanie rzeczywistych faktów i słów Pisma Świętego Wszechmogącego Boga, na pewno poniesie konsekwencje każdy, kto tak czyni.Hiob jest wzorem nie negowania i nie manipulowania rzeczywistymi słowami Wszechmogącego Boga, za które otrzymał w zamian dobrobyt na ziemi i zbawienie. W związku z tematem wiara to głoszenie Ewangelii Jezusowej i nie negowanie i nie manipulowanie rzeczywistych faktów i rzeczywistych słów Pisma Świętego Wszechmogącego Boga. Każda religia jest filozofią duchowo i intelektualnie ułomnych ludzi. Biblia- źródło wiedzy, wiary i świadomości, że Jezus Zbawiciel najdoskonalszym wzorem zmierzającym do zbawienia. Więcej na blogu.
  • 0

#63

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Crazionista...Aż mnie zatkało od ilości sloganów. Od początku:

Za negowanie i manipulowanie rzeczywistych faktów i słów Pisma Świętego Wszechmogącego Boga, na pewno poniesie konsekwencje każdy, kto tak czyni.


A jakież to są fakty, którymi się tak manipuluje? Jestem przekonany, że to właśnie Biblia manipuluje faktami historycznymi. Wszakże jako rzetelnego źródła dziejów historycznych uważać jej nie można, chociażby z tego powodu, że omija jakieś 70% faktów z dziejów Bliskiego Wschodu. Nie wspomina o najstarszych dziejach ludzkości, co jest potwierdzone. Nie wspomina tym bardziej o najstarszych gatunkach, o ruchach kontynentalnych, ale to już bardziej odległe zagadnienia. Pozostańmy przy czasach bliższych i historycznych. Gdzieś spotkałem się z twierdzeniem, że Biblia (kompendium wiedzy chrześcijańskiej) określa powstanie świata na 4000 lat p.n.e. Jest to zdecydowanie sprzeczne z dziejami naszej planety, o Układzie Słonecznym już nie wspominając :)

Każda religia jest filozofią duchowo i intelektualnie ułomnych ludzi. Biblia- źródło wiedzy, wiary i świadomości, że Jezus Zbawiciel najdoskonalszym wzorem zmierzającym do zbawienia.


I znowu muszę Cię brutalnie sprowadzić na ziemię. W założeniu i być może każda religia miała być filozofią duchowo i intelektualnie ułomnych ludzi. W rzeczywistości, jako taką filozofią wynikającą z ogólnych założeń, jest buddyzm oraz zaratusztrianizm, które to faktycznie mają na celu rozwój duchowy i intelektualny ludzi. Z taką małą różnicą, że nie opierają się one na dogmatach, w przeciwieństwie do reszty religii. Kłamstwo? Wystarczy się rozejrzeć wokół, poczytać wiadomości. Niestety, nie masz racji w tym co piszesz, a brzmi to raczej jak wyuczona na pamięć regułka podawana na kazaniach przez księży :)
  • 0

#64

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

edit AlienGrey
@up


Jesteś podatny na psychomanipulacje duchowo i intelektualnie ułomnych ludzi.Bo Biblia jest zbieżna z fizyką teoretyczną, która wskazuje na twórczy umysł Boga. Przyczynę istnienia świata materialnego, umownie zwanego.Ksiądz to zawód i nie wierzący powołany do promowania pogańskich zwyczajów, czyli wigilii o genealogii stypy pogańskiej, 25 grudnia dzień wszystkich pogańskich bożków, malowane jaja o genealogii celtycko-pogańskiej etc.
  • 0

#65

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jesteś podatny na psychomanipulacje duchowo i intelektualnie ułomnych ludzi.Bo Biblia jest zbieżna z fizyką teoretyczną, która wskazuje na twórczy umysł Boga.


I to ja jestem podatny na manipulacje... :) raczej mam słabość do logicznego, racjonalnego myślenia. Jeżeli uważasz, że zostałem zmanipulowany, to gratuluję znajomości tematu.

Zbieżna z fizyką teoretyczną? To podaj mi chociaż jeden przykład, co w Biblii, a w szczególności z cudów, jest właściwe z prawami fizyki. Chyba, że tylko rzucasz hasłami, nie weryfikując ich. Po za tym, ciekawe czy zdajesz sobie sprawę, że podobno "wyjątkowa Biblia" czerpie całymi garściami z różnych mitologii, odrębnych religii. Powiem ci szczerze, że zbieżności są bardzo zaskakujące chociażby z mitami sumeryjskimi, które swój początek mają ok III tysiąclecia p.n.e., zaś pierwsze tabliczki z nimi pochodzą z początku II tysiąclecia. I to nie z religii monoteistycznej.
  • 0

#66

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

edit AlienGrey
@up


Każdą dyskusję należy rozpocząć od początku, czyli czym jest materia, umownie zwana?

Użytkownik AlienGrey edytował ten post 04.02.2010 - 23:48

  • 0

#67

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Banalne pytanie. Materia, to nic innego jak atomy, które to łączą się w coraz większe cząsteczki, a my za pośrednictwem zmysłów interpretujemy ją. Z łatwością stwierdzić można, iż cały obraz, jaki odbieramy poprzez wzrok, jest iluzoryczny i w rzeczywistości nie jest takim, jakim go widzimy. Np. stół w rzeczywistości nie jest stołem, jest tylko zbiorem atomów, który my interpretujemy jako stół.

Tylko kompletnie nie widzę związku, prosiłem Cię o podanie jednego przykładu. Oczywiście, zupełnie odbiega to od głównego tematu, w jakim konwersujemy, a tym bardziej nie ma w tym żadnego nawiązania do zbieżności pomiędzy Biblią, a innymi wierzeniami.
  • 0

#68

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

edit AlienGrey
@up


Pytam o fizyczną wewnętrzną strukturę atomu ?
  • -1

#69

ThePrz.
  • Postów: 168
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pytam o fizyczną wewnętrzną strukturę atomu ?


Z wiikipedii:
Budowa atomu

Atomy składają się z jądra i otaczających to jądro elektronów. W jądrze znajdują się z kolei nukleony: protony i neutrony. Neutrony są cząsteczkami obojętnymi elektrycznie, protony noszą ładunek elektryczny dodatni, zaś elektrony – ujemny.

W każdym obojętnym atomie liczba protonów i elektronów jest jednakowa. W takiej sytuacji łączony ładunek protonów i elektronów wynosi zero. Atomy z liczbą elektronów różną od liczby protonów nazywane są jonami, czyli atomami posiadającymi ładunek elektryczny.

Jeżeli oczekujesz więcej odpowiedzi, to niestety się zawiedziesz, współczesna nauka daleka jest od poznania chociażby struktury atomu. Tak powiedzmy to sobie szczeże: niewiemy jak co i dlaczego. W moim przekonaniu nawet religia nie udziela odpowiedzi na takie pytania.

Teraz prosiłbym o odpowiedź na pytanie jakie zadał ci Niemrawy...

Użytkownik ThePrz edytował ten post 04.02.2010 - 07:38

  • 1

#70

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dzięki ThePrz :) Być może odpowiedzi są, co do struktury atomu, natomiast nie jestem chemikiem czy fizykiem, by ją znać. Generalnie zajmuję się historią i archeologią, więc w tych dziedzinach mogę skutecznie konwersować. Teraz czekam crazionista, aż w końcu Ty odpowiesz na moje pytanie. W przeciwnym wypadku, rozmowa będzie bezcelowa i szybciej ją zakończymy, niż rozpoczęliśmy.
  • 0

#71

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano



Pytam o fizyczną wewnętrzną strukturę atomu ?


Z wiikipedii:
Budowa atomu

Atomy składają się z jądra i otaczających to jądro elektronów. W jądrze znajdują się z kolei nukleony: protony i neutrony. Neutrony są cząsteczkami obojętnymi elektrycznie, protony noszą ładunek elektryczny dodatni, zaś elektrony – ujemny.

W każdym obojętnym atomie liczba protonów i elektronów jest jednakowa. W takiej sytuacji łączony ładunek protonów i elektronów wynosi zero. Atomy z liczbą elektronów różną od liczby protonów nazywane są jonami, czyli atomami posiadającymi ładunek elektryczny.

Jeżeli oczekujesz więcej odpowiedzi, to niestety się zawiedziesz, współczesna nauka daleka jest od poznania chociażby struktury atomu. Tak powiedzmy to sobie szczeże: niewiemy jak co i dlaczego. W moim przekonaniu nawet religia nie udziela odpowiedzi na takie pytania.

Teraz prosiłbym o odpowiedź na pytanie jakie zadał ci Niemrawy...


Jaką formę energii ma cząstka elementarna ?
  • -1

#72

ThePrz.
  • Postów: 168
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jaką formę energii ma cząstka elementarna ?


Energia, materia, e=mc2, dualizm korpuskularno-falowy(to odpowie na twoje pytanie)... Te żeczy można wynieść już z gimnazjum. Pytasz jaką formę energii reprezentuje cząstka elementarna, ale sam pewnie zastanawiasz się(albo i nie), czym jest energia. Tego też NIE WIEMY. Obecne metody poznawcze pozwalają jedynie na obserwację świata poprzez odziaływania (np. o przepływie pradu możemy się dowiedzieć przystawiając do ramki z prądem magnes, ramka odsunie się, gdy odłaczymy prąd ramka zajmie pozycję zgodną z prawem przyciągania. Jednak obserwacja cząstek innych niż elektrony wymaga zupełnie nowych rozwiązań (np. spektrometr masowy, badania w cern, czy też ostatnio na czasie wielki zderzacz hadronów który za zadanie ma właśnie udzielić odpowiedzi na te pytania). Na dodatek cząstki takie jak kwarki czy niezwykle trudno wykryć, gdyż nie mamy dokładnych sposobów na ich "pomiar").

Na koniec odpowiem na pytanie na które chciałem znać odpowiedź... najwyraźniej poprostu nieszukałeś tych odpowiedzi. Wiara to dobra rzecz do momentu w którym ogranicza zdolność racjonalnego poznawania. Musisz więc wybrać poznanie czy wiara,dopuki uważasz że to pierwsze jest jedyną odpowiedzią, ta dyskusja faktycznie nie ma sensu.
  • 0

#73

crazionista.
  • Postów: 39
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

edit AlienGrey
@up


Wiara nie może być na słowo honoru, musi mieć mocną podbudowę w wiedzy świeckiej, jak Biblia. A cząstka elementarna jest wirem energii, czyli na początku stworzył Bóg twórczą myślą wirową formę energii. I Rzekł Bóg : słowo, dźwięk,wibracja -nośnik rodzaju informacji dla wirowej formy energii, umownie zwanej materią .
  • 0

#74

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z tymże, Biblia NIE JEST mocną podbudową świecką. Unikasz pytań, odpowiadając na to, co Ci jest wygodniejsze. Tak się nie prowadzi rozmowy. Po za tym wybacz, ale twierdząc:

A cząstka elementarna jest wirem energii, czyli na początku stworzył Bóg twórczą myślą wirową formę energii.


to jasno można stwierdzić, że nie masz pojęcia, o czym piszesz.

EDIT:

Wiara właśnie cechuje się tym, że jest na słowo honoru. Wierzyć, nie znaczy wiedzieć. Odczuwać w duchu, nie znaczy widzieć i postrzegać. Rozumiesz, o czym piszę?

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 04.02.2010 - 12:47

  • 0

#75

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym wrócić do głównego tematu i rzucić trochę światła na postać Hioba z punktu widzenia filozofii religii.

Hiob zadaje pytanie, dlaczego dotykają go wszystkie krzywdy. Wskazuje tym samym na doświadczenie cierpienia i braku. Pytanie, jakie zadał wyrasta nie tylko z doświadczenia braku, ale i z niezgody na zło, którego doświadcza. Kiedy jest niezgoda na zło, pojawia się przeświadczenie, że może być inaczej.
Kiedy pada pytanie o treści "Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?” automatycznie pojawia się sugestia, że mogłoby być „inaczej”. Uwagę wzbudza to słowo „inaczej”. Według Japersa, „Z każdej niedoli rodzi się dążenie.”
,„Dlaczego mnie to dotyka…” – Hiob zauważa rozdźwięk, napięcie, pomiędzy tym jak jest, a jak być powinno. Jest wstrząśnięty i to właśnie ten wstrząs wywołuje u niego protest. Zatem doświadczenie Hioba wyrasta z napięcia pomiędzy tym „jak jest” a „jak być powinno”.
Co w takim razie być powinno? Coś innego, niż jest. Protestuje, bo pragnie jakiegoś dobra, zamiast doświadczanego zła. Hiobowe doświadczenie wypowiada pragnienie jakiegoś dobra.
Istnieje napięcie, pomiędzy tym, co jest, a co powinno być. Sama możliwość napięcia ma charakter aksjologiczny, bo zakłada istnienie dobra i zła.
Do całej sytuacji dochodzi jeszcze Kwestia Czasu, która ja modyfikuje:
- zakłada dobro, jako coś w przyszłości, co dopiero będzie
- dobro jako coś, co już było, co ma charakter przeszłości, wtedy wszystko to, co złe jest upadkiem od pierwotnego dobra.
Doświadczenie zła zatem, zakłada doświadczenie napięcia. Żywiołem każdej religii jest czas jako odejście od tego, co dobre, lub jako dążenie do tego, co dobre.

Hiob jest też figurą wzorcową dla pojęcia dialektyki religijnej, którą reprezentuje trójkąt hermeneutyczny, gdzie wszystkie 3 elementy (doświadczenie, wypowiedzenie i odniesienie) ze sobą oddziałują.
1. Na doświadczenie religijne ma wpływ pojmowanie Boga, i wypowiadane slowa. 2. Na słowo wpływa pojmowanie Boga oraz rodzaj doświadczenia. 3. Kształt doświadczenia religijnego determinowany jest poprzez Boga oraz jego pojmowanie wyrażane jest w słowie.

Możemy powiedzieć, że w figurze Hioba przejawiają się wszystkie 3 najważniejsze elementy religii, według założeń filozofii tejże.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości oraz 0 użytkowników anonimowych