Skocz do zawartości


Telefony komórkowe powodują głuchotę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

Jaki poziom głośności dzwonka ustawiłeś w swojej komórce? Już 90 proc. z nas ustawia na najgłośniejszy. Powód? Głuchniemy na potęgę, a głuchota stała się plagą społeczną - pisze "Metro".

Specjaliści alarmują, że wśród mieszkańców wielkich aglomeracji co dziesiąty może cierpieć na tę dolegliwość. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu w samej tylko prawie 2- milionowej Warszawie może być aż 200 tys. takich osób.

- Wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie się powiększać, bo wraz z postępem technologicznym rośnie poziom hałasu wokół nas - mówi Jarosław Dubczyński, prezes stowarzyszenia. I myli się ten, kto myśli, że ta dolegliwość dotyka głównie osoby starsze - jedynie 20 proc. osób z problemami słuchu to ludzie w wieku 40-60 lat. Głuchną głównie ludzie młodzi.

Wśród przyczyn prezes Dubczyński wymienia m.in. coraz powszechniejsze używanie przez młodych ludzi odtwarzaczy mp3 ze słuchawkami, głośne koncerty czy dyskoteki. Ale żeby popsuć sobie słuch, nie trzeba iść na koncert Rolling Stonesów i stanąć przy głośniku.

- Zwykły hałas miast, w których żyjemy, też jest szkodliwy, tzw. zanieczyszczenie hałasem jest coraz większe - mówi Dubczyński. Dostrzegła to Unia Europejska, która nakazała polskim miastom stworzenie tzw. map hałasu w swoich regionach, co ma skutkować np. powstawaniem w krytycznych miejscach ekranów akustycznych chroniących przez hałasem drogowym. Choć tworzenie map jeszcze trwa, już teraz ocenia się, że ponad 4 mln mieszkańców polskich miast mieszka w okolicy, gdzie poziom hałasu przekracza normy.

Jak się przed tym chronić, nie wyprowadzając się z miasta? Pierwszy krok to badanie słuchu. W większości placówek jest ono bezpłatne. Powinieneś to zrobić już wtedy, gdy zaobserwowałeś pierwsze oznaki głuchnięcia. Gdy przyłapałeś się choć raz na tym, że podczas zebrania w pracy lub spotkania ze znajomymi w kawiarni ?odpłynąłeś?, czyli przestałeś brać udział w rozmowie. To już wystarczające powody, żebyś mógł podejrzewać u siebie początki głuchoty.

Jak podkreślają specjaliści, bagatelizowanie dolegliwości może mieć zaskakujące reperkusje psychologiczne: - Obniża się stopień samooceny, wzrasta poczucie odrzucenia i to wszystko może prowadzić do depresji - ostrzega Dubczyński.

Źródło informacji: PAP
  • 0

#2

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czyli to jednak nie telefony komórkowe powodują tą głuchotę... Chyba, że ma się telefon z mp3. Ja zawsze zagłuszam dźwięki miasta muzyką i mam gdzieś czy ogłuchnę :P Do trzydziestki może nie :3

Nie jest żadną nowością, że miasta są hałaśliwe niestety... Ale nic nie jest głośniejsze od wnętrza autobusu albo tramwaju. Tam mojemu mp3 zaczyna brakować pary... Niech unia nakaże zlikwidować RM i za kasę którą się zabierze Rydzykowi zezłomować stare i na ich miejsce dać nowe pojazdy komunikacji miejskiej. Polska sama by zrezygnowała z bycia w uni x3
  • 0

#3

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Apropo telefonów wiecie że na komórce na 1cm/2 "kwadratowym"znajduje się 4000 zarazków,a dla porównania na desce klozetowej na tej samej powierzchni jest 8szt bakterii. Zobaczcie może i przez zarazki tracimy słuch i w_ogóle...

Użytkownik Tiamat von Klein+ edytował ten post 07.09.2007 - 12:21

  • 0

#4 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

To już wystarczające powody, żebyś mógł podejrzewać u siebie początki głuchoty.

Tutaj mylimy pojęcia.
Mamy do czynienia z tzw. niedosłuchem a nie z głuchotą, która jest co najwyżej określeniem poziomu niedosłuchu.

Niedosłuchem nazywamy pogorszenie zdolności słyszenia dźwięków. W praktyce używa się również terminu obniżenie czułości słuchu. W zależności od stopnia uszkodzenia narządu słuchu wyróżnia się niedosłuch lekki, umiarkowany, znaczny, głęboki oraz głuchotę.

Niedosłuch lekki objawia się niemożnością słyszenia takich dźwięków jak szum liści, cichy szept.

W niedosłuchu umiarkowanym i znacznego stopnia pojawiają się problemy ze słyszeniem i rozumieniem mowy, nawet bardzo głośnej.

Pacjent z niedosłuchem głębokim słyszy tylko bardzo głośne dźwięki, jak np. trzaskanie drzwiami, głośny krzyk lub nie słyszy nic.


Źródło: http://www.niedoslys...nformacje.htm#1

Warto sobie już teraz zrobiś badanie audiometryczne celem ustalenia, czy już mamy jakieś ubytki w słuchu, czy nie.
  • 0

#5

kyrys.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak ktos caly dzien atakuje swój słuch 110dB to niech sienie zdziwi ze po 30 roku zycia będzie musiał mieć kino domowe 6+1 ustawione zawsze na polowe mocy żeby wiadomości oglądać :D
  • 0

#6 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak ktos caly dzien atakuje swój słuch 110dB to niech sienie zdziwi ze po 30 roku zycia będzie musiał mieć kino domowe 6+1 ustawione zawsze na polowe mocy żeby wiadomości oglądać :D

Tylko dlaczego całe osiedle ma z nim tego słuchać? :mrgreen:
Jak tak dalej pójdzie, to nasza ziemia będzie przypominała ul.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych