Skocz do zawartości


Zdjęcie

Twoje Zadziwiające Ciało


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciało dorosłego mężczyzny zawiera około 5 litrów krwi; ciało kobiety około 4,3 litra. Krew przemieszcza się naczyniami krwionośnymi o długości 100 000 km, co równa się 2,5-krotnemu obejściu równika. Zawiera ona od 25 000 000 000 do 30 000 000 000 czerwonych ciałek. Długość życia czerwonych ciałek krwi to tylko około 120 dni, a w każdej sekundzie powstaje ich od 1 200 000 do 2 000 000. W ciągu ludzkiego życia organizm produkuje 0,5 tony czerwonych krwinek. Są one tworzone i niszczone w czasie 2-3 milionów na sekundę.



Potęga mózgu
Każdego dnia tracisz 100 000 komórek mózgowych! Na szczęście masz ich w sumie 100 miliardów. Gdyby powierzchnia twojego mózgu mogła być rozprasowana, wyniosłaby 2090 cm2.

Oddychanie
Przeciętna osoba wdycha 6 litrów powietrza na minutę, czyli 8640 litrów dziennie. Siedząc spokojnie, wykonujesz 13-17 oddechów na minutę, a w czasie energicznych ćwiczeń aż do 80 oddechów. Przy średnio 20 oddechach na minutę oddychasz 28 800 razy dziennie.

Komórki
W twoim ciele jest 50 bilionów komórek, a 3 miliardy z nich umiera w ciągu każdej minuty (4 320 000 000 000 dziennie). Na szczęście każdego dnia wytwarzasz 10 miliardów nowych białych ciałek krwi. W sumie masz 1 000 000 000 000 białych krwinek, które pomagają ci zwalczać zarazki i infekcje.

Substancje chemiczne
W twoim ciele jest wystarczająco dużo węgla aby napełnić 900 ołówków, wystarczająco dużo tłuszczu aby odlać 75 świec, wystarczająco dużo fosforu aby wykonać 220 główek zapałek i wystarczająco dużo żelaza aby wykonać gwóźdź o długości 7,5 cm.

Układ trawienny
Twój żołądek produkuje do 2 litrów kwasu chlorowodorowego dziennie. Kwas żołądkowy jest wystarczająco silny aby rozpuszczać metale, ale nie ma czasu aby zniszczyć ścianki żołądka ponieważ w ciągu każdej minuty w nabłonku twojego żołądka wymianie ulega 500 000 komórek. Jelito cienkie ma około 5 m długości i jest najdłuższą częścią twojego układu trawiennego. Jelito grube ma większą średnicę, ale tylko 1,5 m długości.

Oczy
Mrugasz około 20 000 razy w ciągu dnia.

Gaz
Średnio uwalniasz dziennie 2 litry gazów ze swoich jelit za pośrednictwem górnych dróg oddechowych i odbytu.

Włosy
Włosy rosną w tempie około 0,5 mm na dzień,

Bicie serca
Twoje serce pompuje poprzez ciało 13 640 litrów krwi dziennie - wystarczająco dużo aby napełnić 40 000 puszek o pojemności 0,33l. Przeciętne uderzenie serca pompuje 59 cm3 krwi, średnie tempo bicia serca to 70 uderzeń na minutę, co daje w sumie ponad 100 000 uderzeń dziennie.

Jama ustna
W ciągu całego życia produkujesz 37 800 litrów śliny.

Paznokcie
Twoje paznokcie u rąk rosną w tempie 0,05 cm na tydzień, cztery razy szybciej niż paznokcie u nóg.

Nerwy
W twoim ciele jest około 13 000 000 000 000 komórek nerwowych przesyłających informacje w tempie 290 km/h, czyli z szybkością bolidu Formuły 1.

Nos
Twoje kichnięcia przemieszczają się z prędkością 160 km/h, czyli tak szybko jak nowoczesny pociąg.

Skóra
Twoja skóra waży do 4 kg i pokrywa powierzchnię ok 1,3 - 1,7 m2. Ubieranie się i rozbieranie, pocieranie o siebie częściami ciała, a nawet oddychanie powoduje odpadanie mikroskopijnych płatków skóry w tempie 50 000 płatków na minutę. W ciągu swojego życia zrzucisz w sumie 18 kg skóry. Martwe komórki skóry ludzkiej stanowią do 80 procent domowego kurzu.

Sen
W ciągu 7,5 godziny snu będziesz spał snem płytkim przez 60 procent tego czasu, snem głębokim przez 18 procent, a śnić będziesz przez 22 procent.

Pot
Wydalasz około 0,5 litra wody dziennie poprzez 3 000 000 gruczołów potowych. W gorącym klimacie możesz stracić nawet aż 13,5 litrów dziennie.

Mocz
Każdego dnia wydalasz od 400 do 2000 mililitrów moczu, w zależności od wieku, rozmiarów ciała i warunków zewnętrznych, a zwłaszcza temperatury.

http://news.redfish.org.pl/ :o
  • 1

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

nie wiedziałem że tak skomplikowane jest ludzkie ciało! fajny artykuł
  • 0

#3

Azyl.
  • Postów: 142
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiedziałem że aż wypuszczam 2 litry gazów z jelit :ojej: :roll:
  • 0

#4

tchaykovsky.
  • Postów: 23
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to już wiem dlaczego niektórym śmierdzi z buzi :D
  • 0

#5

Amnezja.
  • Postów: 99
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

0.o a ja myslalem ze wiedzialem wszystko o swoim ciele.. atu sie okazuje ze nie wiedzialem prawie nic!! :D Ciekawy artykul, widac ze wlozyles w niego troche pracy :D pozdrawiam
  • 0

#6

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Paznokcie
Twoje paznokcie u rąk rosną w tempie 0,05 cm na tydzień, cztery razy szybciej niż paznokcie u nóg.


Oj, oj, oj do tego będę polemizował - sprawdzałem u siebie, w zimę paznokcie u rąk rosną mi 2 mm na tydzien (lub ponad), a nie pół ! A w lato (u mnie to ma jakieś znaczenie, choć nie wiem czemu) - prawie wogóle nie muszę obcinać paznokci, w zimę, wiosnę obcinam je co 3-4 dni by ładnie wyglądały xD Eksperyment przeprowadzony był przeze mnie ok 3 razy. Te same wyniki.
  • 0



#7

majsza.
  • Postów: 66
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wow, thx wiele sie dowiedzialem z artykulu :D

Alez ludzie sa "zagazowani" :omfg: 2 litry na dzien :P
  • 0

#8

eros_14.
  • Postów: 86
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ile pamiętam z filmu było sobie życie to nie 30 000 000 000 czerwonych ciałek tyko 50 000 000 000.
Ale mogę się mylić.
  • 0

#9

kyrys.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

takie porównania najlepiej uwidaczniają rzeczywistość

najbardzoej podoba mi sie: "wystarczająco dużo żelaza aby wykonać gwóźdź o długości 7,5 cm."
  • 0

#10

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Alez ludzie sa "zagazowani" :omfg: 2 litry na dzien :P


1 litr na 12 godzin, 250ml (~szklanka) na 3 godziny, czyli 50ml na 36 minut. To chyba nie tak wiele. Biorąc pod uwagę że wydychamy w ciągu minuty 6 litrów! Czyli w przeciągu jak wydalisz 50ml gazu to "wciągniesz" 216 litrów powietrza!
  • 0

#11

DeadAcc.
  • Postów: 73
  • Tematów: 0
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Whoa... Nie ma to jak zaskakujące ciekawostki O.o
  • 0

#12

Maikeru.
  • Postów: 36
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Whoaaa!!! Nasze naczynia krwionośne są aż tak długie... :o
  • 0

#13

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Martwe komórki skóry ludzkiej stanowią do 80 procent domowego kurzu.


o matko, to mnie rozbiło! xD Straszne po prostu :P
  • 0

#14

Zyzio.
  • Postów: 86
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Heh, bardzo ciekawe. Znajdź więcej takich ciekawostek ;)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych