Skocz do zawartości


Zdjęcie

Synestezja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Niemożliwa_prawda.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszenie wyrazu zazwyczaj wywołuje obraz oznaczanego przedmiotu. Istnieją jednak ludzie, którzy zaczynają czuć smak słowa, zanim jeszcze zostanie wypowiedziane. U tych osób mamy do czynienia z rzadką postacią synestezji ("skrzyżowania" wrażeń zmysłowych), kiedy smak słowa jest wyzwalany przez jego znaczenie.
Pewna kobieta w ten sposób opisała śmiech swojego męża: "To wspaniały złocisty brąz o posmaku kruchej grzanki z masłem. Wiem, że brzmi to przedziwacznie, ale dla mnie jest bardzo prawdziwe".

Słyszenie, wypowiadanie lub czytanie wyrazów uruchamia w ustach złożone wrażenia smakowe — tłumaczy Julia Simner z Uniwersytetu w Edynburgu.

Dołączona grafika
Kolory liter i cyfr
© SaeghwinSynestezja jest zazwyczaj rodzinnie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mniej więcej jedna osoba na dwadzieścia trzy ma na swoim koncie jakąś postać doświadczeń "międzyzmysłowych", ale w większości przypadków jest to odczuwanie kolorów cyfr lub liter.

Synestezja jako smakowanie słów jest tak niezwykła, że nie mieliśmy pojęcia, jak często występuje — wyznaje Simner. Podróżując między Anglią a Szkocją i po Stanach Zjednoczonych, musiała ona przebyć ponad 8 tys. kilometrów, aby znaleźć 6 osób obdarzonych takimi zdolnościami.

Synestezja jest zjawiskiem naturalnym i automatycznym. Dało się to stwierdzić za pomocą zaawansowanych metod obrazowania mózgu. Gdy Simner i jej współpracownik Jamie Ward pokazywali badanym niezwykłe obiekty, odkryli, że smak był aktywowany przez znaczenie, a nie przez brzmienie słowa (Nature). Posmak wyrazu był wyczuwalny, zanim zaczęto wypowiadać wyraz. Jest to wyzwalane przez obszar mózgu odpowiedzialny za kodowanie znaczenia słów, a nie przez rejon przechowujący pamięć brzmienia wyrazów.

Dołączona grafika
Obszary odpowiedzialne
za synestezję
licencja: Creative CommonsSimner tłumaczy, że synestezja jest efektem aktywowania połączenia pomiędzy obszarami, które normalnie się ze sobą nie komunikują. Takie samo połączenie występuje u wszystkich ludzi, lecz u większości osób jest ono hamowane i nie dochodzi do przepływu informacji.

Anna Błońska
źródło: Kopalniawiedzy.pl, Time life

Czy możecie sobie wyobrazić zobaczyć dźwięki ? Czuć dotykiem zapachy ? Smakować kolor słów ?
  • 0

#2

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Powiem tak: niezły hardkor :D Nigdy bym nie wymyślił, że można smakować słowa lol
  • 0

#3

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja sobie moge wyobrazić widzec dziwek ba ja je pop ostu widze.....dla mnie jest to coś bardzo naturalnego i normalnego....
  • 0

#4

DziewczynkaBezZapalek.
  • Postów: 42
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Usłyszeć obrazy


Naukowcy amerykańscy badają niezwykłą umiejętność polegającą na słyszeniu widzianych obrazów.
Rzadka odmiana synestezji, czyli zjawiska łączenia bodźców z różnych zmysłów, została odkryta, kiedy pewien student zaczął słyszeć dźwięki wydawane przez komputerowy wygaszasz ekranu.

Eksperci z Kalifornijskiego Instytutu Technologii znaleźli już trzy kolejne osoby, które twierdzą, że odkryły w sobie podobne zdolności.

źródło


Czy naprawde rozpocznie sie seria rozwijania u ludzi nowych zdolnosci? Kiedy przyjdzie czas na udowodnienie istnienia telepatii? Czy mozliwa bedzie lewitacja? Pozostaje tylko czekac na nowe informacje.
  • 0

#5

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to teoria Wilcocka weszła w życie :D Oby było tego więcej, zresztą z tego testu co był na jego stronce, wiele rzeczy się sprawdza jeśli chodzi o mnie.
  • 0



#6

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie ma związku z żadnym odkrywaniem nowych zdolności. Po prostu zaburzenia w mózgu powodują, że za dany zmysł odpowiadają nie te obszary mózgu które powinny. Czyli komórki odpowadające za zmysł wzroku, nagle zaczynają odbierać bodźce dźwiękowe. To zwykły problem neurologiczny.

(Tak zupełnie btw. to nawet w Housie był odcinek z pilotką myśliwca, która widziała dźwięki. :D )
  • 0



#7

..::Marta::...
  • Postów: 151
  • Tematów: 15
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Był facet co "widział" smakiem po wypadku :) Było chyba na discovery. Pamiętam, że jadł mandarynkę i mówił, że widzi niebieski. Oglądał ktoś?
  • 0

#8

Akashia.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Często łączę dźwięki z barwami, przedmiotami albo pogodą. Nikt mnie nie rozumie, tylko moja siostra, która ma tak samo, chociaż skojarzenia nieco inne czasami. To też synestezja?

Na przykład Jack White ma dla mnie pomarańczowy głos. Nie w kolorze, ale w smaku i jako owoc generalnie. A z kolei głos Jamesa Hetfielda to brązowy cukier. Natomiast całe Iron Maiden kojarzy mi się mocno z samolotami i lataniem samolotami (i kojarzyło się zanim się dowiedziałam, że Bruce jest pilotem). Niektóre piosenki są wiosną, inne zimą, niektóre głosy są różowe, inne niebieskie, a jeszcze inne zamszowe, cierpkie, stalowe, lub są po prostu cukrem, papierem ściernym albo motocyklem na pustyni. I dla mnie z kolei dziwne jest to, jak inni nie mogą tego nie rozumieć xD


  • 0

#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Być może masz ciekawą formę synestezji smakowo-dźwiękową. Czy te skojarzenia pojawiają się automatycznie czy przez wyobraźnię? Bo niekiedy podobne wrażenia może wywoływać wyobraźnia, na przykład ja wyobrażam sobie muzykę instrumentalną jako wykres na pięciolinii.

 

Stosunkowo częstą odmianą jest kojarzenie kształtów i kolorów oraz dźwięku i koloru.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.05.2016 - 19:16

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych