Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historie Z Mojej Okolicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nostradamus.
  • Postów: 20
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak juz mowilem opowiem wam kilka krotkich przypowiesci ( historyjek) z mojej okolicy . Przez lata sasiedzi i rodzina opowiadala mi o tyvh zdarzeniach .
oto one :

1:
kiedys rolnik wracajac z pola do domu natknal sie na malego czlowieczka ( wzrost dziecka ) , ktore stanelo naprzeciw jego powozu ( taki z konmi ) . Owa postac nagle zaczela droczyc sie z konmi , i probujac je wciagnac do rzeki ( plynela blisko drogi ) zlapala za lejce , ktore z przerazenia wypuscil ten rolnik . Spojzal na ta postac i zauwazyl ,ze to nie dziecko tylko jakas maszkara podobna do diabla ( w mojej okolicy mowili na to bies) . Nie tracac ani chwili dluzej , mezczyzna bojac sie aby ta istota nie utopila jego koni , chwicil za bat i zaczol bic tego biesa . Lecz nie dawalo to skutku . W myslach powiedzial sobie ,,Najswietsza Mario.......... pomoz mi '' , I wtedy ta postac puscila konie i skoczyla prosto do rzeki . Rolnik dlugo nie mogl wyjsc z szoku po tym co sie stalo .

2:
Bylo to w noc wigilijna , kiedy wszyscy zasiadli do stolow . W trakcie spozywania dan , nagle zaczelo cos halasowac . Jakby ktos grochem po scianie rzucal . wszyscy bardzo sie przerazili , gdyz halas ten narastal z kazda chwila . Rodzina ta - bardzo religijna - zaczela sie modlic ,za dusze zmarlej babci , ktora odeszla pol roku temu na tamten swiat . Glosy ustaly a ta rodzina w najblizszych dniach bojac sie by znow te halasy nie powrocily dala na msze za dusze starej babuni .

3:
W dawnych czasach mlode dziewczyny baly sie same wchodzic do rzeki San , gdyz mogly je porwac topielce ,zyjace w tamtych czasach . (Topielcem byl mezczyzna , ktory sie utopil z milosci )

4:
okolo godziny 23 kazda osoba w rodzinie miala isc spac gdyz obawiano sie ,ze nawiedza ja duchy ( wedlug wierzen przychodzily okolo 24 i straszyly ludzi do 1 w nocy )

5:
Rowniez o 24 bano sie zagladac do lustra , gdyz mozna bylo tam zobaczyc twarz diabla ( no jak ktos byl tak brzydki )

6:
O i narazie ostatnia historia jaka znam .
Moj kuzyn mial urodziny . A ,ze bylo cieplo to wszyscy poszli nad rzeke . W domu nikt nie zostal . Kuzyn musial wrocic do domu po cos ( nie pamietam zreszta co to bylo gdyz minelo sporo czasu od tamtego zdarzenia ) . Wchodzac do swojego pokoju zauwazyl ,ze pod lozkiem cos sie rusza . Zaciekawiony podszedl i zobaczyl dziwna mgle ( byla pod lozkiem - troche dziwne ) , ktora sie poruszala . Nagle wyleciala spod lozka na srodek pokoju . Przestraszony wylecial z domu . Dlugo nie mogl zlapac oddechu , po tym spotkaniu z tym ,,czyms". pozniej kazdemu mowil o tym spotkaniu z ,,mgielka" . Ale czy to byla prawda to tylko on wie .


Narazie tyle przypomnialo mi sie historyjek z tamtych lat . Jak sobie wiecej przypomne to napewno napisze :D
  • 0



#2

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Heheh najbardziej podobała mi sie ta historia z tym Biesem ale pewnie niektóre z tych opowiadań to bajeczki zeby przestraszyc małe dzieci ale godne podziwu :P Jak sie nazywa ta miejscowosc? i czy jest mała czy duza?
  • 0



#3

Nostradamus.
  • Postów: 20
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiekszosc tych historyjek pochodza z okolicy miasta Sanoka ( chodzi mo o mniejsze wioski wokol tej miejscowosci ) . Ta ostatnia historia kuzyna to - niedaleko Kielc ( odziwo tez na wiosce :) ) .
  • 0



#4

Picu.
  • Postów: 91
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po przeczytaniu 4 historyjki już na_pewno w nocy nie popatrz w lustro!!!!
  • 0

#5

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chłopie ty chyba juz przywykłeś, tyle zdarzeń. hehe.
Historia 1- ma coś w sobie, szczególnie że znam tą nazwe "bies". to jest chyba z rosyjskiego ale nie wiem co to oznacza. Na pewno ten rolnik jechał na trzeźwo, bo wiesz może to faktycznie jakieś dziecko, które postanowiło się pobawić.
Historia 2- myślę że Babia chciała w ten sposób w tak ważny dzień przypomnieć innym domownikom o sobie, aby ją pamiętali.
Historia 3- to już zabobony danego rejonu. Chłopcy straszyli dziewczęta żeby nie wchodziły do wody tylko na brzegu opalały swoje ciałka, z czego chlopcy mieli ogromną przyjemność.
Historia 4- To samo, co wyżej.
Historia 5- Kolejny przesąd niekoniecznie prawdziwy.
Historia 6- Kumpel miał urodziny, pytanie czy zakrapiane? Zreszta efekt mgiełki mógł wywołać unoszący się kurz w świetle słońca.

Jak sobie coś jeszcze przypomnisz to pisz :)
  • 0

#6

UnjustifiedMurder.
  • Postów: 45
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fajne to. najlepsze pierwsza i o tym topielcu, no i jeszcze z twarza diabła w lustrze.
ja tam żadnych nie znam o swojej okolicy.
no chyba że o kolesiu co koty mordował, i podobno w nocy tam słychać miauczenie
  • 0

#7

Kams.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie to coś raczej naciągane historyjki po nie małej metamorfozie ,czyli "Z ucha do ucha".Tak to widzę.
  • 0

#8

Nostradamus.
  • Postów: 20
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No ja tez tak sadze , ale opisalem je gdyz zdawaly mi sie byc interesujace . Te historyjki opowiadaly sasiadki ( ktore zapewne od kogos innego to uslyszaly ) .
  • 0



#9

Bazuka.
  • Postów: 29
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wierzenia ludowe uznawane za zabobony często jednak mają w sobie wiele ukrytej prawdy. Na przykład przedstawianie szatna z rogami i z kopytami, a podobno takie zwierzęta jak owce itp najłatwiej złe moce mogą opętac, czy też smażenie się w piekle, a według demonologów demony wydzielają zapach siarki. Więc niby nic ale coś w tym jest.
  • 0

#10

Rave.
  • Postów: 56
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a według demonologów demony wydzielają zapach siarki.


a skąd oni to mogą wiedzieć ?

Swoją drogą - śmieszne historyjki. I pomyśleć że kiedyś ludzie na serio w to wierzyli..
  • 0

#11

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a skąd oni to mogą wiedzieć ?

Z licznych przekazów osób, które z demonami miały do czynienia. Byli to głównie świadkowie opętań lub innych manifestacji. Oni mogą coś na ten temat powiedzieć.
Zreszta jak wspomniano wyżej, siarka pojawia się w wierzeniach ludowych przez wszystkie wieki więc coś w tym musi być nie sądzisz?
Demonologowie posiadają ogromną wiedzę na te tematy bo mają pierwszeństwo do badań nad takimi sprawami. Nikt nie zaprosi np. mnie do jakiś opętań czy relacji bo to oni są specjalistami.
  • 0

#12

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obraz demonologa, czyhającego na nowe opętania, wsiadającego w samochód i czym prędzej śpieszącego do poszkodowanego to nieporozumienie. Demonologia to nauka z pogranicza antropologii i historii, traktująca wszelkiego typu demony, wampiry, wilkołaki, krasnoludki, topielce, płanetniki, czarownice, smoki i UFO, jako twory kultury, a nie realnie istniejące zjawiska. To zwykła dyscyplina naukowa, wykładana jako przedmiot pomocniczy na niektórych kierunkach studiów. Sam przez 1.5 roku miałem demonologie, na UWr wykłada ją dr. Mirosław Marczyk, zapewniam że wielu z was byłaby zawiedziona. Nie ma w niej nic paranormalnego.

Co do pierwszej historii i zagadkowym imieniem diabła - "bies" - nad którym się zastanawialiście. Już tu można było domyśleć się z jakiego miejsca pochodzą te podania. Diabeł przedstawił się po prostu jako "diabeł". Bies to zwyczajowa nazwa diabła w Południowo- Wschodniej Polsce. Wstyd jeśli Kolega z Sanoka tego nie wiedział. Zawiera się przecież w słowie BIES-ZCZADY. Dawniej uważano te góry jako siedlisko diabła i złych mocy
  • 0

#13

Treve.
  • Postów: 231
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bazuka diabeł przypomina kozła ponieważ w wierze satanistów kozioł to zwierze szatana. Ma ono odzwierciedlać przeciwieństwo do boga ( baranka).
  • 0

#14 Gość_Qłak

Gość_Qłak.
  • Tematów: 0

Napisano

Nostradamus - dzisiaj rano jadę do sanoka, wiec zobaczymy, moze cos ciekawego bedzie w Sanie - będę miał tam treningi ;) (oboz karate)

Swoja droga nie ma w tym nic smiesznego, ze ludzie wierzyli, dzisiaj tez wiele osob wierzy w różne śmieszne rzeczy :)
  • 0

#15

Nostradamus.
  • Postów: 20
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapraszam do zwiedzenia Bieszczad . W tym regionie znajduje sie duzo ciekawych miejsc , no i legend zwiazanych z tymi miejscami . Co do Nazwy ,,Bieszczady" to wiedzialem ,ze powstala ona z polaczenia dwoch nazw ,,Bies" i ,, Czad" .
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych