Skocz do zawartości


Całkiem zaskakująca historia:)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Kiedy już tak całkowicie poważnie i na całego jedziemy sobie po klechach, pozwolę sobie przytoczyć coś o nich, ale w nieco innym kontekście. :)
Przyjemnej lektury. :)


'Pewien profesor historii zdobił zwykle swe wykłady takimi uwagami: "Księża są do niczego! Od wieków nienawidzili oni wiedzy, sztuki, a kochali zawsze wstecznictwo i ciemnotę".
Raz po wykładzie przyszedł do niego student, dobry i zdolny chłopiec, który nie dał się łatwo zbić z tropu.
- Panie profesorze - rzekł - czy nie byłby pan tak dobry rozwiązać mi kilka wątpliwości, które mną owładnęły od chwili, gdy słucham pańskich wykładów?
- Dlaczego nie, kochany przyjacielu! Bardzo chętnie! O cóż to chodzi?
- Tylko kilka pytań, panie profesorze! Kto zachował nam dzieła starych klasyków? W jaki sposób nie zginęły one, gdy za czasów średniowiecza barbarzyństwo zalało cały świat kulturalny?
- Mnisi poodpisywali je w swych klasztorach i tym sposobem zdołali je uratować.
- Mnisi?
- Tak, mnisi, zwłaszcza benedyktyni.
- Ach te klechy! Więc to oni poodpisywali stare kodeksy i w ten sposób dla nas je uratowali! Musiała to być wielka i żmudna praca? No i naturalnie niejeden nabawił się suchot wśród pyłu bibliotecznego? Nie inaczej! Prawda, to było jeszcze wtenczas, gdy głowy panujące nie umiały się nawet podpisać? Dziwne, zaiste, czasy! I dziwni, zaiste, ci mnisi, że mieli ochotę przepisywać literę po literze z Liwiusza, Cezara, Cycerona, Wirgiliusza itp. A jak te kodeksy wyglądają? Starannie pisane, jak malowane, a inicjały - to istne dzieła sztuki! Przemierzłe klechy!
Po chwili znów drugie pytanie:
- Czy to prawda, że bez nich nie mielibyśmy także Kolumba ani Vasco De Gama? Pewien bowiem mnich, niejaki Fra Mauro, jak powiadają, narysował w roku 1450 ową sławną mapę, którą następnie posługiwał się Kolumb.
- Tak, to prawda, ale taka mapę mógłby narysować także kto inny.
- To się rozumie! Dlaczego by tylko klechom miały przychodzić takie pomysły?
- Czytałem też, panie profesorze, że zamiast niezgrabnych rzymskich cyfr, pewien papież wprowadził w arytmetyce cyfry arabskie.
- Papież Sylwester II. Byłby to uczynił kto inny! Cóż, kiedy papieże zawsze i wszędzie naprzód się pchali!
- Powiadają także, iż lunetę i teleskop też jakiś ksiądz wynalazł. Lecz może to nieprawda? Księża zawsze lubią przyswajać sobie różne rzeczy!
- Nie, to prawda. Franciszkanin Roger Bakon wymyślił te instrumenty.
- A, to przeklęty Bakon! Kiedy on żył właściwie?
- Umarł w roku 1294.
- Był wcześnie już postępowym, prawda?
- A jeszcze coś! Wszak to ksiądz pierwszy udowodnił, że słońce stoi, a ziemia się obraca?
- Tak, Mikołaj Kopernik.
- Przepraszam pana profesora. Dlaczego nazywają wiek, w którym wiedza, sztuka i literatura najwięcej kwitły, złotym wiekiem Leona X?
- Bo papież Leon X był prawdziwym protektorem uczonych, artystów owego czasu.
- Co, papież protektorem cywilizacji?
- Ej, zdaje mi się, mój chłopcze, że sobie ze mnie kpisz!
- Skądże! To wszystko są tylko wątpliwości, nieznośne wątpliwości! Chętnie bym klechom chciał przypiąć łatkę, że są i byli zawsze wstecznikami, lecz te wątpliwości nie dają mi spokoju. Czy prawda, panie profesorze, że pierwsze szkoły ludowe bezpłatne stworzył de la Salle?
- Tak jest, Francuz de la Salle!
- Ksiądz?
- Ksiądz!
- I że pierwszym, który się zajął głuchoniemymi, był Hiszpan ksiądz Pedro de Ponce, a po nim de l'Epée?...
- Niech się pan nie gniewa, panie profesorze! Cóż ja temu winien, że klechy w historii nie dają mi spokoju? Czytałem jeszcze i to: nie dość, że mnich Bertold Szwarz wynalazł proch, mnich Guido d'Arezzo - skalę i podstawowe reguły nauki o harmonii, mnich Tegeruss w Bawarii około roku 1000 malarstwo na szkle, jezuita Cavalieri (1747) polichromię, jezuita Secchi - analizę spektralną...
- Dosyć, do pioruna! Widzę teraz dobrze, że sobie ze mnie kpisz!
- Prawda, prawda! - pierwszy piorunochron nie został wynaleziony przez Franklina, lecz zrobił to już w roku 1754 mnich Premonstratensów proboszcz Prokop Divisch! O tym wspomina nawet Kürschner w leksykonie konwersacyjnym!
- Milcz, gaduło!
- Największym znawcą językowym naszych czasów był kardynał Mezzofanti!
- Ty wsteczniku!
- O nie! Największym wstecznikiem był najsławniejszy paleograf XIX wieku, kardynał Mur.
- Dosyć tych głupstw! Zaraz mi się wynoś!
- A w którym kierunku? Może to panu powiedzieć: diakon Flavio Gioia. On znacznie ulepszył kompas już w roku 1300!
- Tyś całkiem oszalał i masz rozpaloną głowę!
- Jeśli bym się zapalił, to musiałaby przybyć sikawka, by gasić pożar! Sikawki wprowadzili najpierw biali mnisi cystersi, a paryscy kapucyni byli aż do XVII wieku strażakami ogniowymi w Paryżu!
- Jeśli nie zamilkniesz, to wylecisz!
- Może w przestworza powietrzne? Prawda! Pierwszy balon wynalazł jeszcze na 60 lat przed Montgolfierem mnich Bertold Gusman, który w roku 1720 wobec całego dworu portugalskiego wzbił się w powietrze. - Czego pan szuka, panie profesorze? Okularów? - To także wynalazek księży! Okulary wynalazł w trzynastym stuleciu dominikanin Aleksander Spina! Czy pan się tak spieszy, że spogląda na zegarek? Zegarek to również wynalazek księży! Pierwszy zegarek mamy od kronikarza kościelnego Kassiodora (505 r.), ulepszył go Gerbert, późniejszy papież Sylwester II. Pierwszy zegar astronomiczny sporządził opat Ryszard Wallimford w roku 1316. No, ale teraz już idę! Palą się gazowe lampy. Jeszcze tylko słówko, panie profesorze! Pewnie pan wie, że światło gazowe wynaleźli jezuici. Z całą pewnością wynaleźli je jezuici! I w roku 1794 wprowadzili najpierw w Stonyhurst w Anglii, a jezuita Dunn otworzył w roku 1815 w Preston pierwsze towarzystwo gazowe. Do widzenia, panie profesorze! Co, rower także pan ma? Przedmiot ten wynalazł także ksiądz Pinaton, który już w roku 1845 jeździł na dwukołowcu!...
- Przepraszam jeszcze raz! Lecz prawda zostanie zawsze prawdą i tylko prawdę powinien głosić badacz historii!''
:o ;) :)


Urocznica
www.racjonalista.pl

Edit: Legal
Bardzo mi przykro Inga ale musiałem edytować kolor ze względu na utrudnione czytanie w trybie LIGHT (niektórzy z niego jeszcze korzystają, m.inn. ja ;) )

  • 0

#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Należy jednak rozróżnić jednych księży i mnichów od drugich...
  • 0

#3

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Należy jednak rozróżnić jednych księży i mnichów od drugich...


Dokładnie. Tak łatwo wrzucić wszystkich do jednego worka - zazwyczaj tego 'kasowego' petzowego' 'inkwizycyjnego' 'jankowskiego' ....... - a jakie zadowolenie że 'dokopałem'....nie...

Jak wszędzie i tam są czarne owce. A krytyka wszystkiego na podstawie paru zasłyszanych informacji to tylko oznaka ignorancji krytykującego.

Prawie wszyscy jeżdżą po kk za inkwizycję a naukowe (nie związane z kk) opracowania mówią zupełnie co innego - nie te liczby, nie te ilości, nie takie procesy jak to je się maluje.
np. porównując kk z tą opiewaną cywilizacją majów można mieć wątpliwości kto był cywilizowany.

kk podobnie jak wszystkie instytucje, z czasem przesiąka mechanizmami patologicznymi i to wszystko.
To że petz czyścił rurkę, jankowski plecie i baluje, wcale nie świadczy że Jezus nie istniał - jak to niektórzy sugerują. Idąc takim sposobem rozumowania można by zaprzeczyć całej nauce bo jakiemuś naukowcowi (skoro miał tyt dr to do niej należał) pomyliło się z zimną syntezą jądrową.


zdrowia
  • 0

#4 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Należy jednak rozróżnić jednych księży i mnichów od drugich...

?...rozumiem, że od tych współczesnych?

Jak wszędzie i tam są czarne owce. A krytyka wszystkiego na podstawie paru zasłyszanych informacji to tylko oznaka ignorancji krytykującego.

No, pięknie. :)

kk podobnie jak wszystkie instytucje, z czasem przesiąka mechanizmami patologicznymi i to wszystko.

Dokładnie. :/

Mimo wszystko dzięki KK właśnie zachowały się wspaniałe skarby światowego
dziedzictwa kultury i sztuki.
I o tym nie można zapomnieć w ferworze "walki". :)
  • 0

#5

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stosy też wymyślili, mało tego baaaardzo długo je stosowali za?... o ironio za postęp, inne myślenie. Nie no ja to powiedziałem? o ja wstecznik niegodny.
Kopernik musiał uciekać bo chcieli go spalić za takie herezje, a Galileusz... no popatrz też przeklęty... ech... szkoda słów.
No postęp w kościele rzeczywiście kwitł. Jak dobrze pamiętam to dopiero kilkadziesiąt lat temu uznali, że ziemia jest okrągła.
Poprostu pewnych rzeczy nie da się zatrzymać nawet jak się pali na stosach. Postęp mamy dzięki tym, którzy mimo wszędobylskiego strachu i ciemnej masy kościelnej parli do przodu.
A wiecie, że pomysł z torturami też od nich pochodzi? Tak tak, to ich pomysł, że człowiek nie może umrzeć jeśli nie odpokutuje swego.

Nie no ciśnienie mi zaraz skoczyło.
  • 1

#6

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mimo wszystko dzięki KK właśnie zachowały się wspaniałe skarby światowego dziedzictwa kultury i sztuki.

NIc dziwnego, co mieli robić całymi dniami. Nudzili się to wymyślali. Zwykły chłop nie miał czasu na pomyślenie nad czymkolwiek, bo musiał całymi dniami pracować właśnie na kościół :P
  • 0

#7 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Nudzili się to wymyślali.

Nie mówi się "nudzili", tylko, że byli mecenasami sztuki. :P

Stosy też wymyślili, mało tego baaaardzo długo je stosowali za?... o ironio za postęp, inne myślenie.

Więc mamy powody do nieustającej radości, że nie przyszło nam żyć w tamtych czasach. Bo młodość nasza poszła by pewnie z dymem. :)
No dobra, jak do tej pory punktacja KK:Paranormalne - 0:1. :)
  • 0

#8

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

NIc dziwnego, co mieli robić całymi dniami. Nudzili się to wymyślali. Zwykły chłop nie miał czasu na pomyślenie nad czymkolwiek, bo musiał całymi dniami pracować właśnie na kościół :P


Dzisiaj masz dużo czasu (twórczość na necie to potwierdza) , nie pracujesz na kościół, pewnie już nie jesteś prostym chłopem i...... wymyśliłeś coś pożytecznego dla ludzkości ???

Tak na prawdę istnieją tylko dwie grupy ludzi: taco co chcą coś zrobić, nawet naprostszego; np. spowodować uśmiech na twarzy bliźniego i drudzy, wieczni destruktorzy.


zdrowia
  • 0

#9

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzisiaj masz dużo czasu (twórczość na necie to potwierdza) , nie pracujesz na kościół, pewnie już nie jesteś prostym chłopem i...... wymyśliłeś coś pożytecznego dla ludzkości ???

A czy wszyscy "kościelni" coś wymyślali mimo tego, że całymi dniami nic nie robili??? A poza tym mam jeszcze trochę czasu zrobienie czegoś pożytecznego :P
  • 0

#10

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Stosy też wymyślili, mało tego baaaardzo długo je stosowali za?... o ironio za postęp, inne myślenie. Nie no ja to powiedziałem? o ja wstecznik niegodny.
Kopernik musiał uciekać bo chcieli go spalić za takie herezje, a Galileusz... no popatrz też przeklęty... ech... szkoda słów.
No postęp w kościele rzeczywiście kwitł. Jak dobrze pamiętam to dopiero kilkadziesiąt lat temu uznali, że ziemia jest okrągła.
Poprostu pewnych rzeczy nie da się zatrzymać nawet jak się pali na stosach. Postęp mamy dzięki tym, którzy mimo wszędobylskiego strachu i ciemnej masy kościelnej parli do przodu.
A wiecie, że pomysł z torturami też od nich pochodzi? Tak tak, to ich pomysł, że człowiek nie może umrzeć jeśli nie odpokutuje swego.

Nie no ciśnienie mi zaraz skoczyło.


Pytam, ile osób spalono na stosach ?

Uwolnij swoje ciśnienie, odpowiedz.


zdrowia
  • 0

#11

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Księża, opaci,mnisi to duchowni, więc po co ich oddzielać. Nie wiem też po co ich objeżdżać. Zawsze ludzie wolą załważać złe niż dobre rzeczy.
  • 0

#12

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pytam, ile osób spalono na stosach ?

Uwolnij swoje ciśnienie, odpowiedz.
zdrowia

No trochę tego było. Wliczając w to tzw. "czarownice". :)
  • 0

#13

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mariuszm

Pytam, ile osób spalono na stosach ?Uwolnij swoje ciśnienie, odpowiedz.

Ponad 30.000 samych czarownic, nie licząc potępień i innych kar zazwyczaj kończonych zabójstwem.
  • 0

#14

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ponad 30.000 samych czarownic, nie licząc potępień i innych kar zazwyczaj kończonych zabójstwem.


Hm... wikipedia twoim mistrzem przez życie. Gratuluje.

A z drugiej strony (opierając się na twoich danych i wiki) to ciut mało (jeśli można tak mówić w przypadku cierpienia i śmierci) w porównaniu np. z majami, wojnami, ....... itp, itd a jakoś tamte tragedie staly się marginalne.

zdrowia
  • 0

#15

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No trochę tego było. Wliczając w to tzw. "czarownice". :)


Problemem jest to że: z jednej strony 'rajcują' nas liczby popierające nasze poglądy, z drugiej , nie powinniśmy oceniać śmeirci przez pryzmat ilości.
Wniosek: kościół zrobił bardzo źle zabijając tą jedną, pierwszą 'czarownice'.
Zdziwienie: tamto było dawno i jakoś dziwnie do dzisiaj 'boli' niewierzących obrońców moralności kk a obecnie z dnia na dzien umierają setki/tysiące i nie wzrusza to nas.
Więcej, ludzie umierają z głodu i jakoś nad nimi nie mamy miłosierdzia, bardziej 'współczujemy' tym co dawno odeszli.
Czy to nie dziwne, czy to uczciwe względem naszych sumień ?


Nie przecze że kk popełnił straszne zbrodnie. Dziwi to że nikt jakoś nie zauważa że przeprosił, zmądrzał, poprosił o wybaczenie.
Adolf, Stalin, 'Mabbus' i reszta tej paczki nie zmądrzała, nie poprosiła o wybaczenie a są na świecie tacy którym oni są ideałem - TU JEST PROBLEM, nasz i przyszłych pokoleń.


zdrowia
  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych