Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 08.06.2013 - 12:35
  • Wyświetleń: 2306
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/28902-wydarzenia-na-niebie-warte-uwagi-w-2011-roku/page__view__findpost__p__432671

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Wydarzenia na niebie warte uwagi w 2011 roku. cz.2

Napisane przez dżek dnia 08.06.2013 - 12:35
Czy ogon komety rzeczywiście jest mały, czy jest to po prostu złudzenie optyczne? Dla moich obliczeń użyłem zdjęcie Gustavo Mulera, które uzyskał on 7 marca. Niestety przed opozycją komety, nie byliśmy w stanie uzyskać obrazu od żadnych wielkich teleskopów - dwumetrowy aparat Faulkes Telescope North (FTN), był w trybie off-line.

Wróćmy do obrazu jaki posiadamy. Na podejście do opozycji, kiedy kometa, jest po przeciwnej stronie od Słońca (patrząc z Ziemii) w jednej linii (czyli kąt CSE znajduje się w pobliżu 180 °), warkocz komety jest praktycznie niewidoczny dla ziemskiego obserwatora. W czasie, gdy zdjęcie zostało zrobione, widzieliśmy ogon pod kątem 2,75 °! Biorąc długości rzutu ogona jednej minuty łukowej oraz rozwiązywanie trójkąta, widzimy, że rzeczywista długość ogona przekroczyła już 900.000 km! Chociaż w rzeczywistości, ogon ma być jeszcze większy, gdyż Gustavo używa 30-cm teleskopu, wiedząc, że gdyby fotografował kometę za pomocą teleskopu dwóch metrów, to widzieliśmy słabsze fragmenty ogona komety.

Jeżeli w dniu 7 marca byliśmy w stanie zobaczyć ogon komety w profilu, jej długość na obrazku byłaby powyżej 10 minut łukowych. Obecnie kometa zbliża się do opozycji, i mielibyśmy większą szansę na uzyskanie obrazów gazowej otoczki jądra komety. Może uda nam się w przyszłości również zrobić zdjęcie na dużych teleskopach.


Kometa C/2010 X1, w pobliżu peryhelium, będzie widoczny w obrazach przestrzeni koronografu SOHO. Naval Research Laboratory planują przeprowadzić specjalne obserwacje z 4 różnych filtrów. Ponadto będą one sprawdzane pod kątem oceny technicznej możliwości wskazując sondę STEREO-B w kierunku komety w czasie jej bliskiego spotkanie pod koniec lipca do początku sierpnia. Najbliższe podejście będzie 31 lipca o godzinie 13:00 UT. Odległość między kometą Elenin, a sondą STEREO-B będzie wynosić tylko 7.400.000 km (0,04956 au). Prwdopodobnie sonda będzie przechodzić przez pył i gazy ogona komety. Ten drugi wariant ma większe niebezpieczeństwo dla pojazdów kosmicznych. Miejmy nadzieję, że te obserwacje odbędą się i że będą one udane, a statek będzie kontynuować prace bez żadnych problemów na orbicie synchronicznej ze Słońcem.


Dołączona grafika


Lista koniunkcji komety C/2010 X1 z jasnymi galaktykami do mag. 12.
Na liście jasnych galaktyk w odległości do 20 minut kątowych z komety są widoczne.:

17 kwietnia z NGC 3423 (7 minut kątowych)
8 lipca z NGC 3423 (6 minut kątowych)
28 lipca z 3640/41 NGC (19 minut kątowych)
17 sierpnia z NGC 4030 (7 minut kątowych)



Po trzech miesiącach obserwacji komety można stwierdzić, że w chwili obecnej, jej orbita jest dobrze znana. Peryhelium komety będzie 10 września, najbliższe spotkanie z Ziemią będzie 16 października.

Teraz chcę skupić się na wpływem grawitacyjnym planet olbrzymów na orbitę komety, w szczególności jego ekscentryczności. Poniżej można zobaczyć wykres zależności wielkości mimośrodu na czas. Obliczenia przeprowadzono przy pomocy EPOS skomplikowanego programowania w przedziale czasowym od 1900 do 2200. Jak widać z wykresu, ekscentryczności orbity poza obszarem wpływu planet olbrzymów, zwłaszcza Jowisza, zmiany cyklicznie niezwykle w małych ilościach (i zmienia się ekscentryczność planet, w tym Ziemi). Okresowe zmiany wywołane przez najbardziej masywne planety w Układzie Słonecznym - Jowisz, a konkretnie z okresu gwiazdowego tej planety - 11,86 lat (widać, że na wykresie). Stosunkowo poważne zmiany w ekscentryczności orbity rozpoczęły się w 2004 roku, kiedy kometa przekroczyła orbitę Urana. Zbliżając się do wnętrza części układu słonecznego, ekscentryczność orbity zaczęła spadać, ale w liczbach bezwzględnych spadek nie jest znaczący. Ale ekscentryczności orbity w dalszym ciągu odbiegają od paraboli. Spadek ekscentryczność nadal będzie się zmniejszać na sześć lat, aż do momentu kiedy kometa po raz kolejny przejdzie przez orbitę Urana. kometa powróci do Słońca za około 10.000 lat.

Dołączona grafika


Film:

http://www.youtube.com/watch?v=LLIvMwxLZUQ


==========================================

2011 GP59


Ciekawostką jest nowo odkryta asteroida przez hiszpański instytut La Carpa w dniu 8 kwietnia. Otrzymała oznaczenie 2011 GP59. Kilka godzin po odkryciu obiektu, jeden z jej odkrywców, Jaime Nomen poinformował, że obiekt wyraźnie jest zróżnicowany w jasności. Amplituda waha się o ponad dwie wielkości gwiazddowe! Jest to bardzo istotne, większość asteroid, ze względu na ich obrót, różni się jasnością o ledwie dziesiąte wielkości.

Wielu obserwatorów asteroid obserwuje tę nową asteroide, Poniżej dokładne fotometryczne krzywe (wykresy zmian jasności w czasie) jednego z astronomów Brian Skiff, pracującego w Lowell Observatory.

Dołączona grafika


Okres rotacji planetoidy 2011 GP59 to tylko około 7,5 minuty, choć jest jej daleko od najszybszych asteroid obrotowych. Rekord należy do planetoidy 2010 TD54, która wykonuje pełny obrót wokół własnej osi w ciągu zaledwie 42 sekund!

http://www.youtube.com/watch?v=SiKfbJEqb4Y


Powyżej można łatwo zobaczyć, jak asteroida 2011 GP59 "miga". Animacja ta została wykonana przez Nicka Jamesa,który użył swojego 28-cm teleskopu. W czasie przechwytywania obrazu, asteroida znajdowała 3.356.000 km od Ziemi - 1,4 razy średnia odległość Ziemi od Księżyca. Jej najmniejsza odległość od Księżyca była 2,3 razy mniejsza niż od Księżyca od Ziemii - tylko 236.000 km. Następnym razem 2011 GP59 będzie mijać Ziemię 09 kwietnia 2028, czyli za 17 lat.

2011GP59
http://www.youtube.com/watch?v=O7wsAZNr56E


tłumaczenie: dżekson
dla www.paranormalne.pl
źr gp59
  • 0