Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 21.06.2013 - 10:00
  • Aktualizacja: 02.07.2013 - 22:29
  • Wyświetleń: 5486
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/22646-czy-na-ksiezycu-jowisza-moze-istniec-zycie/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Czy na księżycu Jowisza może istnieć życie?

Napisane przez FCrimson dnia 21.06.2013 - 10:00

Czy na księżycu Jowisza może istnieć życie?

 

Odkrycie życia na innej planecie zmieniłoby nasz punkt widzenia na nasze miejsce we Wszechświecie. A według audycji w radiu BBC "2010: Space Odyssey to Europa" ta konfrontacja może się zdarzyć wcześniej niż myślimy.  
Dołączona grafika
Pod powierzchnią Europy płynie ocean
 

Czy jesteśmy sami w Układzie Słonecznym? W swoim utworze "2010: Odyssey Two", Artur C Clark opisuje załogową misję kosmiczną, która odkrywa życie biologiczne na lodowym księżycu Jowisza - Europie.

Po 400 latach po tym jak Galileo odkrył Europę, naukowcy wierzą, że ostatnie dane dotyczące tego lodowego księżyca potwierdza wersję Clarka. W naszym dokumencie, astronom Paul Murdin rozpatruje możliwości znalezienia życia na tym księżycu Jowisza. W tamtym roku, NASA i Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o planach wspólnej misji do księżyców Jupitera, planowanej ok. roku 2020. Jednym z najważniejszych zadań misji będzie poszukiwanie życia na Europie.

Europa została odkryta - wraz z trzema innymi satelitami Jowisza - przez włoskiego astronoma Galileo Galilei w Styczniu 1610 roku. Cztery stulecia później, ten lodowy księżyc, oddalony 350 milionów mil od Ziemi, staje się priorytetem w kwestii eksploracji kosmosu, zaintrygowanej intrygującymi zdjęciami z sondy Galileo w 1990 roku. Dane z Galileo zdają się potwierdzać istniejącej teorii naukowej - że Europa posiada głębokie, ciekłe oceany wody.

Richard Greenberg był członkiem misji Galileo. "Na podstawie Europy wiemy, że ciekły ocean wody, na głębokości 100 mil rozciąga się na całej powierzchni. Na Europie jest dwa razy tyle wody co na całej Ziemi" 
Paliwo dla życia?

Ten ciekły ocena leży pod cienka warstwą lodu, a każde ciało planetarne zawierające ciekłą wodę natychmiast staje w centrum zainteresowania astrobiologów - naukowców zainteresowanych zrozumieniem genezy i ewolucji życia we Wszechświecie.

Życie potrzebuje więcej niż wody do rozwoju i ewoluowania, ale podstawą wciąż jest jakieś ciekłe środowisko, w którym mogłyby zachodzić reakcje biologiczne.

Dołączona grafika
Roboty podwodne miałyby penetrować ocean Europy

Dr Robert Pappalardo jest naukowcem studiującym Europę w NASA Jet Propolusion Laboratory (JLP) w Kalifornii. "Dla istnienia życia, muszą zachodzić reakcje chemiczne napędzające metabolizm. Powierzchnia Europy tonie w radiacji." powiedział.

"Naładowane cząsteczki uderzające w powierzchnię Europy wywołują chemiczne reakcje - uderzają w H2O tworząc tlen na powierzchni. Jeśli ten tlen dostałby się do oceanu moglibyśmy nazwać to paliwem życia."

Charles Cockell jest geomikrobiologiem i astrobiologiem na Open University w Milton Keynes, w Wielkiej Brytanii: "Temperatura jest jednym z fundamentalnych czynników dla życia na Europie. Nie mamy wielu przekonujących dowodów na mikroorganizmy żyjące poniżej 0-30C. Ocean Europy może mieć nawet -50C, -60C. Dla życia może być po prostu za zimno."

The Europa Jupiter System Mission (EJSM) może odpowiedzieć na te pytania dotyczące potencjału Europy dla obecności życia. Naukowcy już założyli zasięg możliwych rozwiązań odnośnie technologii, których można użyć - od urządzeń penetrujących, które wbiłyby się w powierzchnię do sond, które powoli wtopiłyby się przez pokrywę lodową by dotrzeć do oceanu poniżej. 
Lodowy kontener

Jeden z projektów NASA zakłada wyposażenie sond topiących w roboty podwodne, które mogłyby przemierzać ocean Europy. A jeśli dotarlibyśmy tak daleko, możliwe, że roboty podwodne natknęłyby się z życiem pozaziemskim. Ale jaką formę mogłoby przyjąć takie życie?

Ekstramalnie niskie temperatury w oceanie Europy sugerowałoby, że jeżeli istniałoby tam życie, ewoluowałoby w lodzie. Zdaje się, że bardziej prawdopodobne jest, że znajdziemy małe zielone mikroby zamiast małych zielonych ludzików.

Ale Richard Greenberg z Uniwersytetu Arizona w USA ma inny pomysł: "Bardziej skomplikowane organizmy jak ludzie, są mniej wydajne i potrzebują dużo tlenu oraz zasobów żywności. Ale zrobiłem kilka kalkulacji dotyczących tego jak szybko tlen znajdujący się na powierzchni może, że ocean może być nasycony tlenem. Wiedząc to, nie ma ograniczeń co do tego jak skomplikowane życie możemy tam znaleźć."
przedostać się do oceanu i wygląda na to

Czterysta lat temu, Galileo zmienił punkt widzenia naszego miejsca we Wszechświecie, gdy odkrył cztery księżyce orbitujące wokół Jowisza potwierdzając radykalna ideę - że planety krążą wokół Słońca.

Odkrycie Galileo sugerowało, że Ziemia - oraz ludzie ją zamieszkujący - nie byli dłużej w centrum Układu Słonecznego. W XXI wieku eksploracja tych lodowych księżyców może po raz kolejny zmienić ten punkt widzenia.

Nawiązując do biorącego udział w projekcie JPL Roberta Pappalardo, "Lodowe księżyce mogą być najbardziej powszechnymi habitatami dla życia we Wszechświecie, więc badanie Europy może nam powiedzieć nie tylko czy życie istnieje gdzie indziej niż w Układzie Słonecznym, ale również jak częstym zjawiskiem może ono być we Wszechświecie." 
Źródło: Could life exist on Jupiter moon?
Tłumaczenie: 09 lutego 2010
Tłumaczenie dla Paranormalne.pl: FCrimson
  • 0