Skocz do zawartości


Zdjęcie

Całun turyński


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#1

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zapraszam do dyskusji dotyczącej całunu turyńskiego, czyli rzekomego płótna, w które owinięte był Jezus po zdjęciu z krzyża. Nie chcę przytaczać artykułów, etc. Wolę osobiste opinie poparte argumentacją.

Aby zainicjować dyskusję, zadam pytanie:
Jak wiadomo, wizerunek Jezusa z pewnością nie był taki, jakim przedstawiają go wszelkiej maści figurki, obrazki (poniekąd pierwotnie przez Boga potępione), etc. Każdy okrąg kulturowy ma zbliżony do swojej wizji jego obraz. Jezus-żyd, zamieszkujący tamte tereny (Morze Martwe, Izrael, Palestyna - tak w ramach orientacji :P ) musiał wyglądać jak ówcześni przedstawiciele tej nacji. Nie był "biały" (miał po prostu ciemniejszy odcień skóry), a jego twarz nie mogła wyglądać tak jak wygląda, bo po prostu ludzi wówczas tam mieszkających cechowały inne rysy twarzy. Skąd więc na materiale odbicie twarzy Jezusa-europejczyka (tj. takiego jakim go wszyscy sobie wyobrażamy - dzięki kosciołowi, ofcourse)?
  • 0



#2

kassia13.
  • Postów: 81
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytałam , że twarz Jezusa , na całunie turyńskim przypomina twarz Leonarda da Vinci i , że to on mógł stworzyć ten całun .
(więcej pisze w Faktorze X - 31 numer )
  • 0

#3

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podobno Jesus był znacznie wyższy niż żydzi... ciekawe
  • 0

#4

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nom, dotego było pisane, że wyróżniał sie zpośród nich i była nawet teoria, że był blondynem... Tego akurat nie da się udowodnić, bo żadnych przekazów na temat jego wyglądu nie ma... Więc był to człowiek bez wyglądu, mógł wyglądać jak karzdy, ale sie wyróżniał spośród innych Żydów. I dla tego czczenie wizerunków Jezusa mija się z celem, bo nie wiadomo czy on tak wyglądał... :P Może to są wizerunki jakiegoś z apostołów :P
  • 0



#5

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

NHolokaust, skąd wiesz jak wyglądali kiedyś przedstawiciele "tamtej" nacji.
  • 0

#6

OliviaValentine.
  • Postów: 363
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytałam , że twarz Jezusa , na całunie turyńskim przypomina twarz Leonarda da Vinci i , że to on mógł stworzyć ten całun .  
(więcej pisze w Faktorze X - 31 numer )


nie wydaje mi się biorąc pod uwagę fakt jak bardzo stary jest całun....
( chociaż mój mąż jako malarz jest zwolennikiem teorii ,że to genialne dzieło artysty zainspirowane śmiercią Jezusa... )
Ja również słyszałam ,że (niby) Jezus był blondynem i miał jasną skórę , stwierdzono to na podstawie badań całunu ,który jest takim niby-negatywem ,podobno miał ponad 180 cm wzrostu , czyli był wyższy i to znacznie od mieszkańców tamtych stron , w momencie kiedy większość z nich ma nieco ponad 160 cm !
mówi się ,że mężczyzna z całunu to może być każdy , najzwyklejszy człowiek ...
ale... szczegółowe badania nasion i pyłków , które znajdowały się na całunie dowiodły ,że nie pochodzi on z okresu , w którym (niby) żył Jezus.... tylko ze znacznie późniejszego...
inaczej twierdzą tylko ci , którzy chcą wierzyć ,że całun jest dowodem istnienia Boga,
ale fakty same mówią za siebie ... mogłabym o całunie pisać i pisać bo wiem o nim dużo :D , mieszkam wkońcu w "całunowym" mieście....
  • 0

#7 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Wzrost Jezusa to malo ,podobno byl bardzo dobrze zbudowany,mial inny kolor oczu i wlosow i nie wygladal wcale jak zyd.Ciekawe.
  • 0

#8

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

NHolokaust, skąd wiesz jak wyglądali kiedyś przedstawiciele "tamtej" nacji.

Opinię wyrobiłem na bazie analiz dokonywanych m.in. na Dicovery channel, gdzie naukowcy, bazując na etnicznych różnicach, starali się "wykreować" przypuszczalny wizerunek Jezusa. Wiesz, tak jak pisałem-np. w Ameryce Południowej Jezus jest mulatem. Chrześcijanie różnych kultur tworzą bliższą IM wizję Chrystusa, a mnie interesuje jego autentyczny wygląd.
  • 0



#9 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

tak na discovery sie duzo dowiesz...ostatnio ogladalem nowinki z wiedzy o powstaniu czlowieka...Znowu od malpy.ida chlopaki w przyszlosc normalnie. :D
  • 0

#10

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Trza jeszcze zwrócić uwage że takie programy jak Discovery czy National Geografic podchodzą do tego typu kwestii sceptycznie i zawsze wybierają taką opcje która jest bespieczniejsza, bardziej zgodna z naszymi poglądami itd.
  • 0

#11

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tia, a ja słyszałem o tym że nasiona wskazują właśnie na to że całun jest "prawdziwy"...i tak do usr....ej śmierci można sie argumentami wymieniać
  • 0

#12 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

badania izotopowe wegla...to jest badanie a nie jakies nasionka.
  • 0

#13

OliviaValentine.
  • Postów: 363
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

muhad, nie nasionka tylko ich anazily , badanie .... czytaj uważnie , pozatym nie musisz się wymądrzać....

ktosiuf, te badania wykazały ,że całun pochodzi z innego wieku niż ten , w którym żył Jezus.... mieszkam w Turynie , także zapoznałam się ze sprawą .... :P
tak przynajmniej twierdzą naukowcy , duchowni , kościół itp. mają oczywiście inne zdanie na ten temat... wiadomo .... można to zobaczyć w filmie dokumentalnym poświęconym badaniom całunu :D
  • 0

#14

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widziałem kilka programów o Całunie i co program to inna teoria, nasiona tez mialy byc dowodem na to że całun pochodzi z czasów Jezusa....Badanie izotopów węgla: tu też czytałem że zostały źle wykonane ...więc mówie mozemy sie wymieniac argumentami do końca świata...(2012?)
  • 0

#15 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

to ze zle (niby zostaly wykonane to nie znaczy ze nie mozna tego zrobic dobrze...Olivia lubie CIe ale kto sie wymadrza to sie wymadrza :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych