Skocz do zawarto軼i
Zdj璚ie

Gdy demony by造 m這de


 • Zaloguj si, aby doda odpowied
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Post闚: 6326
 • Tematów: 737
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na pytanie „czy Hitler i Stalin kiedykolwiek się spotkali” odpowiedź brzmi: zapewne nie, ale jeśli już, to tylko w Wiedniu w 1913 roku.

 

kolebka-demonow-622x415.jpg

Grafika: © Piotr Mańkowski

 

W tym samym czasie oprócz wspomnianej dwójki w mieście przebywali też Lew Trocki, Jósip Broz Tito i Zygmunt Freud. To niesamowite i fascynujące, jak historia się splata, gdyż przyszli główni aktorzy dziejów byli wówczas nic nieznaczącymi włóczęgami, walczącymi o nocleg i kawałek chleba, podczas gdy faktyczni władcy tego miejsca mieli lada chwila odejść do lamusa. W pałacu Hofburg przebywał wciąż jeszcze żywy, 83-letni cesarz Franciszek Józef. W pobliskim Belwederze nocował zaś namaszczany na jego następcę arcyksiążę Franciszek Józef, od którego śmierci rok później rozpoczęła się I wojna światowa.

 

Wiedeń (na zdjęciu) był kosmopolityczny do szpiku końcu. Nie mogło być inaczej, skoro cesarstwo Austro-Węgier liczyło 50 milionów mieszkańców należących do 15 różnych nacji. Winny takiemu stanowi rzeczy był nie kto inny jak król Jan Sobieski,  dwa i pół wieku wcześniej ratujący to miejsce przed najazdem Turków. Gdyby inwazja Osmanów przebiegła zgodnie z planem, historia z całą pewnością potoczyłaby się inaczej.

 

Trocki i Stalin byli kompletnymi outsiderami. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili rok wcześniej kręcił się po Krakowie, odwiedzając tam Włodzimierza Lenina. Pociągiem znad Wisły jako Stavros Papadopoulos dotarł do Wiednia i tam spotkał się z Lwem Trockim, już od kilku lat sączącym wywrotowe treści jako dziennikarz w pisemku przemycanym do carskiej Rosji.

 

Stalin, znany wówczas wśród swoich jako Koba, robił ponoć fatalne wrażenie swoją szarą powierzchownością, szorstkością i brakiem ludzkich odruchów. Poza tym miał na twarzy tak bardzo retuszowane przez późniejszych hagiografów komunizmu dzioby ospowe – wcześniej był znany jako „Ospowaty Józek”. Obaj panowie mimo że teoretycznie służyli tej samej sprawie, od początku nie przypadli sobie do gustu. Lewacki intelektualista kontra zamknięty w sobie, bezideowy idiota – ten konflikt trwał aż do zabójstwa Trockiego. Stalin, którego głównym celem nad Dunajem było poznanie austriackiego socjalista Karla Rennera, spędził miesiąc w Wiedniu, z kolei Trocki wybył jeszcze przed nim, przenosząc się na Bałkany. Większy kontakt ze sobą mieli dopiero w okresie po Rewolucji Październikowej.

 

Adolf Hitler jak wiadomo, dwukrotnie aplikował do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Nie był na tyle zdolny, by przejść przez egzaminy kwalifikacyjne, ale z poznanym w Linzu kolegą Augustem Kubizkiem żył w jednym pokoju i dzielił większość czasu w ramach czegoś, co w dzisiejszych czasach można by pewnie nazwać związkiem partnerskim. Mieszkali w nowoczesnym przytułku dla rozbitków życiowych, którymi w istocie byli. Z Wiednia Hitler wybył 25 maja 1913 roku, wyruszając ku swemu przeznaczeniu, do Monachium.

 

Wiadomo, że fuhrer bywał często w kawiarni Cafe Central i że wpadał też tam Trocki. Prawdopodobnie obaj się często widywali, nie istnieje natomiast informacja potwierdzająca, czy na Hitlera wpadł też tam kiedyś Stalin. Mogło tak być, aczkolwiek nigdy już się tego nie dowiemy.

 

Żeby oddać koloryt Wiednia AD 1913, dodajmy, że na na południu miasta, w samochodowej fabryce Daimlera pracował 21-letni Broz Tito. Uznany już wówczas w środowisku naukowym Freud mieszkał na ulicy Berggasse, w samym centrum miasta. W tym jednym momencie historii, na początku 1913 roku cała piątka przebywała w pobudzającym wszelakie idee kulturowym tyglu. Zaraz potem ich drogi się rozeszły, a historia ludzkości zamieniła się w koszmar.

 

logo_tunguska1.png

 

#2

Blackhawk.
 • Post闚: 163
 • Tematów: 4
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Świetnie napisane - krótko i konkretnie. Dzięki za wartościowy materiał! :) 


 • 0

#3

Ufo1312.
 • Post闚: 26
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetnie napisane - krótko i konkretnie. Dzięki za wartościowy materiał! :) 


Ale wiesz ze Autor tematu nie napisal tego artykulu a jedynie wkleil tekst z tunguski abysmy mogli go przeczytac? Madroscia to ty nie grzeszysz kolezko :)
 • 0U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i oraz 0 u篡tkownik闚 anonimowych

stat4u