Skocz do zawartości
Zdjęcie

Groby olbrzymów. Gdzie znajdują się "polskie piramidy"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#16

Zaciekawiony.
  • Postów: 7887
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z budowli megalitycznych w Polsce warto wspomnieć o mało znanym grobowcu w Kierzkowie. Jest datowany na okres 3200-2700 p.n.e. Ma formę dużo bardziej zbliżoną do znanych w zachodniej Europie tumulusów - owalny pagórek z obstawą z dużych kamieni. We wnętrzu odsłonięty przez rabusiów wewnętrzny korytarz; pierwotnie pewnie obsypany ziemią, z dużych kamiennych płyt. Kamienie tworzące ściany są nie do końca obrobionymi kamiennymi płytami o wysokości do 120 cm, i szerokości i grubości 80 cm. Pierwotnie był na całej długości nakryty podobnymi kamieniami tworzącymi strop. Do dziś zachowały się cztery.

3-2-1024x673.jpg

 

Miejsce nie miało szczęścia do specjalnego traktowania. W latach 30. w obliczu presji finansowej aby jak najlepiej wykorzystać nieużytki, okoliczni chłopi próbowali rozwalić grobowiec dynamitem, aby można było to miejsce zaorać. Potem ze szczytu podbierano ziemię i kamienie. Mimo to wciąż jest to najlepiej zachowany polski grobowiec z wewnętrzną komorą. Podczas ratunkowych badań archeologicznych odkryto, że miejsce nie zostało do szczętu złupione. We wnętrzu znaleziono liczne pochówki.

Znaleziska wskazują na założenie miejsca przez ludność z kultury amfor kulistych. Nasyp został potem wtórnie użyty do pochówków przez ludność kultury pomorskiej.

7-1-1024x652.jpg


  • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u