Skocz do zawartości
Zdjęcie

Obraz szaleństwa

sztuka psychologia

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
 • Postów: 8137
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 Richard Dadd był angielskim malarzem, najbardziej znanym w obrazów w stylu baśniowym, będących ilustracją do opowieści o wróżkach i elfach. Powierzono mu zilustrowanie zbioru klasycznych brytyjskich ballad, później zaczął ilustrować wydania Szekspira. Uważany był wtedy za bardzo obiecującego rysownika i malarza, zajmował się też akwarelami krajobrazowymi. Gdy w 1842 roku wybrał się ze swoim protektorem w podróż po Bliskim Wschodzie, w trakcie wyczerpującego powrotu przez pustynię w Egipcie zaczął zdradzać pierwsze objawy choroby psychicznej. Nabrał przekonania że jest bogiem Ozyrysem i jego zadaniem jest karać grzeszników. Początkowo zwalano winę na udar słoneczny, ale po powrocie do Europy nie poprawiło mu się.

N05767_10.jpg
Rodzina nie chciała wysyłać go do jednego z Azylów, czyli przechowalni dla niewygodnych i nieuleczalnie chorych, toteż Dadd spędzał czas u krewnych na prowincji. Tam w 1843 roku doznał urojenia, że jego ojciec to tak na prawdę przebrany za niego szatan. Zadźgał go nożem a po oprzytomnieniu uciekł do Francji. W trakcie podróży do Paryża miał kolejny atak, podczas którego próbował zabić brzytwą innych pasażerów. W jego rzeczach znaleziono potem listę osób do zabicia, oraz naturalistyczne rysunki jego przyjaciół i krewnych z poderżniętym gardłem. Ostatecznie, aresztowany trafił do szpitala Bethlem. Tam w ramach terapii zachęcono go do kontynuowania malowania.

 

Nie wyzdrowiał nigdy, natomiast w trakcie pobytu w różnych szpitalach namalował swe najsłynniejsze obrazy.

Jego lekarz G. Haydon poprosił go o namalowanie baśniowego obrazu dla siebie. Obraz "The Fairy Feller's Master Stroke", namalowany farbami olejnymi na desce, przedstawia grupę skrzatów na bujnej łące. W centralnym punkcie drwal rozbija dorodny orzech. Dzieło ma niespełna 30 cm wysokości i było malowane z chorobliwą precyzją przez 9 lat, a i tak artysta nie zupełnie je ukończył - tło w dolnym, lewym rogu jest tylko narysowane. Wiele szczegółów widać dopiero w znacznym powiększeniu. Użyte pierwotnie pigmenty z biegiem lat pociemniały, stąd dominujący brunatny odcień.

Image-Dadd_-_Fairy_Feller%27s.jpg

Sam Dadd widocznie uznawał ten obrazek za ważny, kilka lat później napisał bowiem poemat mający być objaśnieniem ukrytych znaczeń, w którym każda postać i przedmiot okazuje się być nawiązaniem do literatury, mitologii i Biblii.

W naszych czasach obraz stał się znany dzięki licznym nawiązaniom kulturowym. W 1974 roku piosenkę o takim tytule nagrał zespół Queen:

 

Dadd zmarł w roku 1886 na zapalenie płuc. Uważa się dziś, że cierpiał na schizofrenię paranoidalną z okresowymi atakami manii, której w tym czasie nie umiano leczyć. Pozostawił po sobie około 50 obrazów i liczne szkice.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 18.10.2019 - 22:08

 • 5#2

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
 • Postów: 483
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Myślałem, że kiedy wystąpiła choroba to zaczął malować ciemniejszymi kolorami jako, że widział już tylko grzech i zmieniła mu się percepcja. Tu się jednak okazuje, że nie, dopiero po dokładniejszym przeczytaniu to u mnie się ona zmieniła i zrozumiałem o co chodzi. Pierwszy obraz wydaje się być bardziej naturalny, może był malowany tuż przed chorobą? albo się mylę i też ma jakieś ukryte znaczenia, ale w sumie to, że coś je ma nie oznacza jeszcze niczego, natomiast jeśli ktoś mówi takie głupoty publicznie, że jest jakimś bogiem no to faktycznie coś nie halo z tą osobom.


 • 0

#3

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6442
 • Tematów: 751
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takie objaśnienia własne autora to skarb. Przynajmniej nikt nie musi się gimnastykować i dochodzić do tego, co autor chciał przez to powiedzieć...

#4

Zaciekawiony.
 • Postów: 8137
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ "   "

Scena generalnie była malowana jako ciemna ze względu na to, że miała być sceną nocną (wedle legend elfy zbierały się na łąkach w pełnię księżyca), ale czytałem że zielona farba miała niezbyt duża trwałość i liczne fragmenty stały się przez to brązowe.  Obraz afrykańskiego targu pochodzi z roku 1849, czyli był malowany już w szpitalu. Z lat wcześniejszych zachowało się nieco akwarel i drzeworytów.

 

Tutaj chyba najwyraźniejsza fotografia z tych które znalazłem. Obraz wisi w Tate Gallery:

https://upload.wikim...1855-64,_01.jpg

 

Streszczenie poematu:

http://www.english.e...add.Feller.html


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 18.10.2019 - 22:22

 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: sztuka, psychologia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u