Skocz do zawartości
Ruszyła mundialowa Liga Typerów - zapraszamy wszystkich użytkowników do typowania wyników!


Zdjęcie

Oszustwo niekonwencjonalne


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W połowie zeszłego roku w Nowym Sączu znachor Marek H. doprowadził do zagłodzenia dziecka na śmierć. Żyły tym media w całym kraju. Różnego rodzaju znachorzy i specjaliści tzw. „medycyny niekonwencjonalnej” żyją zaś w całym kraju, a sprawa z Nowego Sącza jest czubkiem góry lodowej.

Kwestia stosowania nieortodoksyjnych metod leczenia jest na tyle istotna, że powstała na ten temat pod koniec 2013 roku świetna praca doktorska Magdaleny Wolińskiej „Znachorstwo – studium prawno-kryminalistyczne”. Prawno-kryminalistyczne? – Zapytacie. A i owszem, gdyż znachorstwo często podpada pod łamanie obowiązującego prawa – uprawianie zawodu lekarza nie posiadając do tego uprawnień (art. 58 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty), oszustwo (art. 286 k.k.), nieumyślne spowodowanie śmierci (155 k.k.), ciężki bądź lekki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 k.k. i art. 157 k.k.) – to najczęstsze przepisy prawa, z których ścigani są znachorzy.

Znakomitą książkę Wolińskiej znajdziecie tutaj – http://repozytorium....andle/11320/987, a ja pozwolę sobie przytoczyć z niej co smaczniejsze „kąski”.„Warto pokusić się o stwierdzenie, że pojęcie znachorstwa używane wśród społeczeństwa ma charakter prejudycjalny. Tworzone są redefinicje omawianego terminu, których istota polega na zastąpieniu pojęć „znachor” i „znachorstwo” słowem medycyna niekonwencjonalna (alternatywna).” Ma to sprawić, że wszelkiej maści bioenergoterapeuci lub homeopaci będą traktowani jak „alternatywni lekarze”, a nie jak „znachorzy”, gdyż pojęcie to nie wzbudza zaufania, ale tak naprawdę ta medycyna niekonwencjonalna to najzwyklejsze znachorstwo.Poznajcie historię Edwarda M., który leczył cukrzycę piciem moczu i łykaniem żywych rybek:

„Andrzej G. chorował na cukrzycę insulinozależną (..). Bioenergoterapeuta polecił odstawić insulinę, łykać żywe rybki akwariowe i pić własny mocz. Elementem cudownej terapii był również masaż wykonywany przez uzdrowiciela. To były główne zasady prowadzące do odzyskania zdrowia. Andrzej G. przedstawionej terapii poddawał się w okresie od kwietnia do czerwca 1992 roku. Z biegiem czasu rezygnował z wizyt u lekarza powierzając swoje zdrowie i nadzieję znachorowi. (…) Z upływem czasu jego ogólne samopoczucie pogarszało się, w związku z czym udał się na konsultację do lekarza prowadzącego. Lekarz bez wahania określił stan jego zdrowia
jako ciężki i skierował do szpitala. Szpital następnie zawiadomił Okręgową Izbę Lekarską, a ta Prokuratora Rejonowego. Edward M. kiedy zorientował się, że poszukuje go policja, przeniósł się do Poznania. Prawie trzy lata ścigany był listem gończym, który był wydany przez Prokuratora Rejonowego w Koszalinie. W efekcie zatrzymany został przypadkiem podczas
kontroli medycznej w Medyce, gdy wracał z Ukrainy. Tymczasowo aresztowany utrzymywał, że „miał duże sukcesy w leczeniu cukrzycy”.

„Aresztowany powoływał się na techniki medycyny wschodniej, podkreślając, że ma znakomite wyniki w leczeniu cukrzycy. Argumentując swoją niewinność stwierdził, że kuracja nie powiodła się, gdyż pacjent nie stosował się dokładnie do jego zaleceń, gdyż prócz konsumpcji rybek miał również pić mocz, a tego nie robił.”Poznajcie historię Zdzisława M., który leczył przy pomocy penisa:

„Daria D. nakłaniała pokrzywdzoną na poddanie się owemu
zabiegowi tłumacząc, że ona sama poddała się zabiegom oferowanym przez Zdzisława M. Wówczas pokrzywdzona zgodziła się na proponowany „zabieg”.

Pokrzywdzona położyła się na łóżku, Daria D. uklękła obok, natomiast znachor położył się na Monice G. odbywając z nią stosunek seksualny, wkładając pokrzywdzonej członka do pochwy. Pokrzywdzona odepchnęła znachora, który stwierdził, że konieczne jest powtórzenie „zabiegu”. Przyjaciółka Moniki G. również nakłaniała ją do poddania się kolejnej próbie. Pokrzywdzona uległa po czym znachor ponownie położył się na niej i włożył jej członka do pochwy.”Walentyna R. leczyła wszystko masażem z kurzych jaj.

„Walentyna R. podczas swoich „leczniczych seansów” kazała rozbierać się pacjentom do naga, usadzała ich zwróconych twarzą do świętej ikony, a następnie pocierała jajkami ciała chorych, szepcząc przy tym słowa modlitwy, które nie były zrozumiałe dla chorych.” Jedną z rodzin, w której leczyła kobietę chorą na raka naciągnęła na kilka tysięcy złotych. Chora na nowotwór zmarła podczas „terapii”.Są również opisani bardziej typowi energoterapeuci i homeopaci, którzy mieli „leczyć” wysyłając boską energię, oraz podawać preparaty homeopatyczne, które składają się wszak tylko i wyłącznie z wody. Większość spraw skończyła się przed sądem.

Zachęcam do lektury, ku rozwadze.

http://sceptycznie.p...konwencjonalne/
 • 1

#2

Aidil.

  Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

 • Postów: 4468
 • Tematów: 89
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

NapisanoPoznajcie historię Zdzisława M., który leczył przy pomocy penisa:

„Daria D. nakłaniała pokrzywdzoną na poddanie się owemu
zabiegowi tłumacząc, że ona sama poddała się zabiegom oferowanym przez Zdzisława M. Wówczas pokrzywdzona zgodziła się na proponowany „zabieg”.

Pokrzywdzona położyła się na łóżku, Daria D. uklękła obok, natomiast znachor położył się na Monice G. odbywając z nią stosunek seksualny, wkładając pokrzywdzonej członka do pochwy. Pokrzywdzona odepchnęła znachora, który stwierdził, że konieczne jest powtórzenie „zabiegu”. Przyjaciółka Moniki G. również nakłaniała ją do poddania się kolejnej próbie. Pokrzywdzona uległa po czym znachor ponownie położył się na niej i włożył jej członka do pochwy.”

 

Leczenie poprzez kopulacje jest raczej wykorzystaniem seksualnym przez maniaka niż jakąś niekonwencjonalną formą leczenia.

W XIX wieku były gabinety prowadzone przez psychiatrów w których poprzez masaż narządów rodnych rozładowywano napięcia, stresy i nerwice kobiet. W dzisiejszej Szwecji funkcjonują pielęgniarki seksualne dla mężczyzn niepełnosprawnych. A przykład który podałaś podchodzi raczej pod wykorzystanie seksualne takie jak np liczenie grzechów przez maniaka seksualnego w sutannie.

 

Leczenie magiczne ma na celu wywołanie wstrząsu psychicznego, który ma spowodować przewartościowanie psychiki by wytworzyć stan wstrząsu, szoku i jego skutkiem ma być zmiana nastawienia do choroby i ta zmiana ma często skutki lecznicze. Rzecz jednak nie jest taka prosta i to co udaje się z ludźmi prymitywnymi nie udaje się z wykształconymi sceptykami. To tak jak z wiarą która leczy, bywa , że leczy bywa, że nie leczy.

 

Leczenie energią już odbywa się w gabinetach medycyny akademickiej. Na przykład w laboratorium wzięto komórki żaby jedne rozwijały się normalnie i wyrosły z nich żaby a drugie poddano działaniu muzyki i wyrósł z nich nowy gatunek salamandry, nie podaję linku bo nie pamiętam gdzie to czytałam. Rośliny też rosną lepiej pod wpływem muzyki, kury znoszą jajka itd.

 

Wśród praktyków medycyny niekonwencjonalnej mogą znaleźć się oszuści tak jak w każdej innej sferze działalności człowieka. Świadczą o tym wyroki sądowe i statystyki lokatorów więzień.


 • 0#3

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6425
 • Tematów: 747
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 


Poznajcie historię Zdzisława M., który leczył przy pomocy penisa:
(...)

 

Leczenie poprzez kopulacje jest raczej wykorzystaniem seksualnym przez maniaka niż jakąś niekonwencjonalną formą leczenia.

Co do tego raczej nikt nie ma wątpliwości.

 

[email protected]

Znachorstwo to plaga. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zaufa znachorowi. Z drugiej strony, ludzie postawieni pod ścianą przez chorobę będą się chwytać wszystkiego. Można im nawet sprzedać trawę, która wyrosła na Marsie, pod warunkiem dobrze zbudowanej historii, która to będzie potwierdzać.

#4

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Problem jest złożony, Aidil opisuje działanie placebo, występuje również nocebo i ulegają niemu wszyscy ludzie, tylko nie każdy reaguje na te same techniki.
Niestety Staniq, ludzie wykształceni, czy lub/również inteligentni dają się nabierać na sztuczki takich oszustów. Dodatkowo zdarza się, że oni sami w takie metody wierzą. A dowody? A po co dowody? :)
Żeby nie było, sam do niedawna (jeszcze kilka lat temu) dawałem się pięknie mamić, puki nie zapoznałem się z błędami poznawczymi i tym jak dokładniej działa nauka.

I jeszcze jedno, nie ma medycyny/biologii/chemii itd. alternatywnej. To tylko chwyt oszustów lub już omamionych ludzi. Jak coś działa (posiada dowody naukowe) to jest to nauka. Jak nie to jest to niczym.

Ps. Aidil, proszę Cię następnym razem o czytanie do końca wpisów, dowiedziałbyś się że nie ja jestem autorem artykułu. :)

Użytkownik Tiga edytował ten post 12.07.2019 - 16:40

 • 0

#5

Aidil.

  Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

 • Postów: 4468
 • Tematów: 89
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

 Z drugiej strony, ludzie postawieni pod ścianą przez chorobę będą się chwytać wszystkiego. 

 

 

To prawda tylko dlaczego medycyna konwencjonalna ich nie wyleczyła i muszą się oni chwytać wszystkiego i stoją pod ścianą, chyba to nie jest wina znachorów.

 

 

 

Problem jest złożony, Aidil opisuje działanie placebo, ....
.....I jeszcze jedno, nie ma medycyny/biologii/chemii itd. alternatywnej. To tylko chwyt oszustów lub już omamionych ludzi. Jak coś działa (posiada dowody naukowe) to jest to nauka. Jak nie to jest to niczym.

Ps. Aidil, proszę Cię następnym razem o czytanie do końca wpisów, dowiedziałbyś się że nie ja jestem autorem artykułu. :)

 

 

 

Odniosłam się do tekstu a nie do autora.

 

Placebo jest najzdrowszą metodą leczenia bowiem ważny jest przecież skutek a nie metoda, chyba że jesteśmy fundamentalistami.

 

Metoda alternatywna to nie domena oszustów tylko właśnie alternatywa.
Dzisiaj mówimy coś a jutro może się okazać że alternatywa tego coś jest właściwa a nie to coś. Patrz na alternatywne źródła energii na przykład fotowoltaika, geotermia przecież to nie jest domena oszustów tylko alternatywne źródła energii w stosunku do energii z ropy i węgla.


 • 0#6

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W takim razie przepraszam, coś źle zrozumiałem. Nie ma alternatywy dla nauki. Albo nią jest albo nie. Nie demonizuje tutaj oczywiście ludzi z poza otoczenia uniwersytetów, oni też mogą odkrywać, jak najbardziej, ale przy pomocy metody naukowej. Dlatego, że to jedyna znana nam obecnie metoda poznania obiektywnego rzeczywistości, niestety nie pozbawiona wad (ludzie). Reszta to sztuczki i naciągactwo.
 • 0

#7

Wszystko.
 • Postów: 10021
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ludzie podający się za znachorów którzy wykorzystują trudną sytuację zdrowotną chorego powinni byś surowej traktowani. Bo taki marek h. który zaglodzil dziecko dostał jedynie 3,5 roku więzienia. Wg mnie min 25 lat za takie cos powinno być najmniej.

Bo jeśli ktoś świadomie wiedząc że dana terapia nie działa stosuje ja na zdesperowanym człowieku i bierze za to pieniądze to znaczy że jest mordercą.Z drugiej strony, ludzie postawieni pod ścianą przez chorobę będą się chwytać wszystkiegoNiektorzy tak ale nie wszyscy. Część osób woli odejść z tego świata niż złamać swoje zasady.

No i medycyna konwencjonalna nie wyleczy wszystkich chorób. A ci co propagują alternatywną medycynę twierdzą, że wyleczą wszystkie choroby.
"wzięto komórki żaby jedne rozwijały się normalnie i wyrosły z nich żaby a drugie poddano działaniu muzyki i wyrósł z nich nowy gatunek salamandra"

To wygląda na jakąś netową bajkę. Nie słyszałem o modyfikacjach genetycznych przy użyciu muzyki.
Znalazłem to o salamandrze z żaby. To inaczej było:
falowej” odkrył kilka interesujących rzeczy dotyczących struktury i powstawania DNA.

Przeprowadził eksperyment: skierował wiązkę lasera na embrion salamandry, po czym pozostałą część wiązki wraz z zawartym w tej fali wzorcem DNA embrionu skierował na żywy embrion żaby. Embrion tej żaby całkowicie przekształcił się w salamandrę, która wyrosła w pełni ukształtowana i rozmnażała się z innymi, nie posiadając żadnych problemów typowych przy łączeniu genów. Dosłownie przekształcił żabę w salamandrę. Energią. [1]

To są bzdury. Nie da się skopiować informacji z dna na laser tak, żeby potem przenieść te dane laserem na inne dna.#8

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pozwolę sobie zacytować słowa pewnego wykopka, którego nicku nie pamietam:

Dlaczego w XXI w. wierzymy w brednie znachorów?
Odpowiedź moim zdaniem jest prosta.
Znachor mówi tak, że trafia do odbiorcy.
Operuje prostymi pojęciami, prostym językiem, bardzo stara się zainteresować potencjalnego pacjenta swoimi usługami.
Obrazowo tłumaczy rzekome zjawiska, tak że pacjent wychodząc od znachora ulega wrażeniu że posiadł nową wiedzę, zbliżył się do prawdy, rozumie coś czego jeszcze wczoraj nie rozumiał.

A z kolei wiedza medyczna, jak praktycznie każda współczesna wiedza specjalistyczna jest po prostu rozległa i nieprzystępna dla "szarych mas".
Mechanizmy powstawania choroby, czy ogólnie funkcjonowania organizmu są skomplikowane, do zrozumienia wymagają posiadania już dużej wiedzy podstawowej.

A ludzie wolą żeby im ktoś wyjaśnił coś prosto, bo wtedy oni rozumieją i w to wierzą.

Natomiast jest to też pewne lekcja którą powinna odrobić medycyna.
Bo m.in. przykład znachorów pokazuje że ta rozmowa z pacjentem jest również istotna w wyleczeniu (choćby z tego powodu że w przeciwnym razie pacjent pójdzie do znachora).

Jeśli lekarz nie potrafi wyjaśnić pacjentowi co mu jest, w sposób dla pacjenta zrozumiały - to pacjent pozostanie sceptyczny do wiedzy tego lekarza. No bo to rodzi taką wątpliwość, że skoro lekarz nie potrafi (nie chce, nie ma czasu) tej wiedzy przekazać w sposób prosty, to może sam nie wie?
A znachor przecież zawsze wie wszystko i zna prostą odpowiedź na każde pytanie - i zawsze ma czas i chęć pogadać.


Użytkownik Tiga edytował ten post 18.07.2019 - 14:29

 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u