Skocz do zawartości
Zdjęcie

Czy sonda Cassini odkryła uniwersalny składnik prebiotycznej chemii na Tytanie?

Tytan Układ Słoneczny życie pozaziemskie

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 961
 • Tematów: 186
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sonda Cassini-Huygens dokonała zaskakującej detekcji związku chemicznego kluczowego w powstawaniu złożonych związków organicznych w mglistej atmosferze Tytana – największego księżyca Saturna.

 

Tytan2.jpg

pulskosmosu.pl

 

Tytan charakteryzuje się gęstą atmosferą azotowo-metanową, która jest domem dla jednych z najbardziej złożonych związków chemicznych w Układzie Słonecznym. Uważa się nawet, że atmosfera Tytana przypomina atmosferę wczesnej Ziemi, z czasów przed pojawieniem się większej ilości tlenu. Dzięki temu Tytan często traktowany jest jako laboratorium do badania reakcji chemicznych, które mogły doprowadzić do powstania życia na Ziemi, i które mogą zachodzić na planetach krążących wokół innych gwiazd.

 

W górnych warstwach atmosfery Tytana, azot i metan wystawione są na energię Słoneczną i energetyczne cząstki pochodzące z magnetosfery Saturna. Te źródła energii napędzają reakcje obejmujące azot, wodór i węgiel, które prowadzą do powstawania bardziej złożonych związków prebiotycznych.

 

Te duże cząsteczki zaczynają opadać ku niższym warstwom atmosfery tworząc gęstą mgłę organicznych aerozoli, które z czasem docierają na powierzchnię. Jednak proces, w którym proste cząsteczki z górnych warstw atmosfery łączą się w złożoną, organiczną mgłę na niższych wysokościach jest bardzo skomplikowany i trudny do odtworzenia.

 

Tytan3.jpg

pulskosmosu.pl

 

Jednym z zaskakujących wyników misji Cassini jest odkrycie szczególnego typu ujemnie naładowanych cząsteczek na Tytanie. Negatywnie naładowane aniony są czymś, czego naukowcy nie oczekiwali, ponieważ są one bardzo reaktywne i nie powinny zbyt długo przetrwać w atmosferze Tytana łącząc się z innymi związkami. Ich wykrycie całkowicie zmienia naszą wiedzę o atmosferze tego mglistego księżyca.

 

W najnowszym artykule opublikowanym w periodyku Astrophysical Journal Letters, naukowcy zidentyfikowali niektóre ujemnie naładowane związki jako aniony łańcucha węglowego. Te liniowe cząsteczki mogą być elementami do budowy bardziej złożonych cząsteczek i mogły stanowić bazę dla najwcześniejszych form życia na Ziemi.

 

Detekcji dokonano za pomocą spektrometru plazmy CAPS zainstalowanego na pokładzie sondy Cassini w trakcie przelotu przez górną warstwę atmosfery Tytana na wysokości 950-1300 km nad powierzchnią. Co ciekawe, dane wskazują, że łańcuchy węglowe stawały się rzadsze bliżej księżyca, podczas gdy ilość prekursorów większych cząsteczek aerozoli gwałtownie rosła, co wskazuje na bliski związek między tymi dwoma faktami.

 

„Dokonaliśmy pierwszego, bezsprzecznego odkrycia anionów łańcucha węglowego, który może być kluczowym elementem w powstawaniu większych i bardziej złożonych cząsteczek takich jak duże cząstki tworzące mgłę na tym księżycu,” mówi Ravi Desai z University College London i główny autor badania.

 

„Wiemy, że taki proces zachodzi w ośrodku międzygwiezdnym, ale teraz zaobserwowaliśmy go w zupełnie innym środowisku, co oznacza, że może to być uniwersalny proces tworzenia złożonych cząsteczek organicznych.”

 

„Pytanie, czy może on zachodzić także w innych atmosferach azotowo-metanowych np. na Plutonie lub Trytonie czy na egzoplanetach o podobnych właściwościach?”

 

„Myśl o uniwersalnej ścieżce prowadzącej do powstawania składników życia może mieć istotny wpływ na to, czego powinniśmy szukać szukając życia we Wszechświecie”, mówi współautor artykułu Andrew Coates z UCL.

 

„Tytan stanowi lokalny przykład ekscytującej i egzotycznej chemii, o której jeszcze wiele musimy się dowiedzieć.”

 

 

Źródło: pulskosmosu.pl

 

 


 • 3#2 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
 • Tematów: 0

Napisano

Tytan i Europa to najlepsze miejsca w naszym układzie słonecznym do szukania życia organicznego i badania planetarnego w danych warunkach, oraz zrozumienia tego procesu. Większość naukowców zgodna jest z tym, że przypominają nową ziemię z lat jej młodości.


 • 0

#3

Dager.
 • Postów: 3076
 • Tematów: 63
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak, naukowcy mówią o budulcu, tylko co z tym życiem? Niby skąd ono ma się tam wziąć? Z pagórka piachu i kamieni - nawet gdyby do tego dodać deszczówki, wapna i gliny, dom samoistnie nie powstanie.


 • 0#4

Kubala95.
 • Postów: 181
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Dager Właśnie obecność tych anionów w atmosferze Tytana może stanowić jakiś punkt zaczepienia przy tworzeniu hipotezy powstawania struktur biologicznych, bo zakładając, że ten fakt ma z tym jakiś związek, biolodzy czy chemicy zaczną rozważać ewentualne procesy, w których te ujemne jony odgrywałyby pewną rolę i w optymistycznym przypadku taką metodą prób i błędów mogą dojść do czegoś całkiem spójnego i logicznego.


 • 0

#5

Daniel..
 • Postów: 3632
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager przecież dokładnie tak samo powstało życie na Ziemi, też były tylko materiały i z racji ogromnych, nierealnych wręcz przypadków uformowało się życie, też nas nikt nie budował - przynajmniej z oficjalnego punktu nauki.


 • 0#6

Dager.
 • Postów: 3076
 • Tematów: 63
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nauka jak dotąd nie zdołała zdefiniować, czym jest życie jakie znamy tu na Ziemi, ani nie wskazała prawdziwych przyczyn jego pojawienia, niezliczonego bogactwa i różnorodności gatunków oraz człowieka. Z "nierealnych wręcz przypadków" nic samoistnie nie powstanie, co najwyżej jeszcze większy chaos.

 

Jedyną drogą do zrozumienia tego odwiecznego problemu - jest kreacjonizm. Nasz świat i życie na nim musiało zostać genialnie zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach i pobudzone do naturalnego funkcjonowania przez samopowielanie kolejnych pokoleń. Owo pobudzenie w formie przekazania każdemu organizmowi życiodajnej energii - jest tu najistotniejsze.


 • 1


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Tytan, Układ Słoneczny, życie pozaziemskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u