Skocz do zawartości
Zdjęcie

Siedem lat po

Rosja Smoleńsk katastrofa

16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

"Smoleńszczyzna stała się dla Polaków miejscem męczeństwa w czasach wojny i pokoju. Zawsze będziemy z Wami". Te słowa usłyszałem 4 lata temu od Smoleńszczanki podczas podróży do Moskwy. Przez ostatnie 4 lata podróży przez Smoleńszczyznę usłyszałem niezliczoną ilość słów wsparcia oraz otuchy od mieszkańców obwodu Smoleńskiego, którzy od setek lat mieszkając wraz z miejscowymi Polakami stali się świadkami naszych największych narodowych tragedii.
Dziś mija 7 rocznica katastrofy, którą można nazwać największą tragedią polskiego narodu w XXI wieku. Relacja prywatna została pozbawiona zbędnego opisu subiektywnego, lecz została oparta na faktach z dnia 10.04.2010 roku. Postaram odpowiedzieć na każde pytanie, pod warunkiem zachowania szacunku godnego tragedii jakie miały miejsca 2010 roku. Reportaż specjalny dla portalu paranormalne.pl.

 

Część Pierwsza. Brzoza.

 

[1] Po siedmiu latach od zdarzenia, drzewo nie wygląda już tak samo. W wyniku uderzenia prawej konsoli skrzydła nastąpiło złamanie drzewa i znaczące uszkodzenie konstrukcji powierzchni nośnej. 

DSC_0059_zpstxqh81ba.jpg

 

[2] Lokalni mieszkańcy oraz samorząd uprzątnęli teren wokół brzozy oraz ustanowili krzyż prawosławny. W ciągu roku można zauważyć regularne prace nad utrzymywaniem porządku w  tym miejscu. 

DSC_0063_zpshw47f6vn.jpg

 

[3] W ostatnich latach wycięto złamaną koronę drzewa zapobiegając tym samym samowolnym badaniom nad pniem drzewa. Część pnia z kawałkami poszycia skrzydła wycięto, pozostawiając resztę pnia drzewa. Pod brzozą leży część korony drzewa. Od 2 lat drzewo jest martwe.

DSC_0062_zpsvg1aj15z.jpg

 

[4] Lekko w prawo od pala utrzymującego tymczasowy płot, można zobaczyć w oddali dalszą lub bliższą radiolatarnię. Urządzenie to służy do tworzenia automatycznej ścieżki podejścia do lądowania

DSC_0060_zpskxvch362.jpg

 

[5] Mniej więcej w tej okolicy znaleziono część skrzydła, wyłamaną w wyniku zderzenia z brzozą. W wyniku utraty części powierzchni nośnej, samolot zaczął przechylać się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce to jest oddalone o około 70 m od brzozy.

DSC_0067_zps7epvv84m.jpg

 

c.d.n.


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 11.04.2017 - 00:41

 • 6

#2

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Korekta do [1]: Samolot uderzył w drzewo lewą konsolą skrzydła.

 

Część druga: Miejsce katastrofy 

 

[6] Droga do miejsca katastrofy. Po katastrofie i olbrzymim zainteresowaniu zwiedzających, władze lokalne poprowadziły utwardzoną drogę z płyt betonowych. Droga zaczyna się za stacją benzynową i prowadzi do miejsca upadku samolotu. W tle Polonia Rosyjska. 

DSC_0168_zpsvtfv4kya.jpg

 

[7] Miejsce upadku samolotu zostało ogrodzone celem zapobieżenia prywatnym eksploracjom przez nieodpowiednie osoby. 

DSC_0056_zpsbvl7sz9z.jpg

 

[8] Z czasem zarosły ślady przelotu zostawione przez skrzydła na pobliskich drzewach

DSC_0055_zpsf91tqo7k.jpg

 

[9] Często zwiedzający mylą brzozę, która uszkodziła skrzydło, z brzozą na miejscu katastrofy, w której zostały elementy poszycia samolotu.

DSC_0072_zpsxfx4cwdf.jpg

 

[10] Drzewo-pomnik.

DSC_0054_zpsenq7cxp3.jpg

 

[11] Kilka lat temu.

DSC01394_zpsa9atuc1z.jpg

 

[12] W ciągu ostatnich dwóch lat z pnia drzewa zniknęła część poszycia samolotu, widocznego na zdjęciu sprzed kilku. Dziś tej blachy tam nie ma.  DSC01397_zpscdv1afyz.jpg


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 11.04.2017 - 11:02

 • 6

#3

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

[13] Na uboczu miejsca katastrofy leży kamień, położony tutaj zaraz po katastrofie.

DSC_0068_zpsufmt36qh.jpg

 

[14] Niedaleko kamienia pamiątkowego znajdują się krzyże i podest.

DSC_0074_zpspyekxist.jpg

 

[15] W tle widoczny jest mur, za którym znajdują się Smoleńskie Zakłady Lotnicze. To właśnie za tym murem znajdował się sztab zajmujący się katastrofą po wypadku. Tutaj zanoszono ciała ofiar. W tle widoczny jest człowiek jadący na rowerze po ...

DSC_0079_zpsdwobuqyp.jpg

 

[16] ... dróżce prowadzącej do zamiejscowych ogródków działkowych (dacz). Po tej dróżce można zajść na pas startowy. Latem ta dróżka wygląda tak.

DSC01405_zpsmtpgz8je.jpg

 

[17] W rocznice katastrofy w to miejsce zjeżdżają się dziennikarze i przedstawiciele rządu Polskiego. Spotkać można również miejscową Polonię i niemało Rosjan, co nietypowe jak na tak wczesną godzinę i dzień roboczy.

DSC_0075_zpst4cijpib.jpg

 

[18] Miejsce jest stale monitorowane. Obiekt znajduje się pod państwową ochroną.

DSC_0084_zpsi3bv0gsn.jpg

 

c.d.n.


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 11.04.2017 - 19:30

 • 4

#4

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Część trzecia: Lotnisko

 

Lotnisko Smoleńsk Północny jest de jure zamknięte od około 2000 roku, lecz de facto przyjmuje samoloty. W ostatnim miesiącu lotnisko przyjęło brygadę akrobacyjną składającą się z samolotów MiG-29. Specjaliści zgodnie twierdzą, że użytkowanie tego lotniska do obsługi lotów rangi lotu z 10 kwietnia 2010 jest zabronione zgodnie z rosyjskim prawem, ponieważ układ automatycznego naprowadzania samolotu do lądowania nie zapewnia odpowiedniej dokładności, niezależnie od warunków pogodowych.

 

[19] Z dostaniem się na pas startowy w zasadzie nie ma problemów. Lecz należy zdawać sobie sprawę, że nie znajdujemy się na terytorium lotniska, lecz w strefie wojskowej. Przed wejściem na pas startowy ostrzegają tablice informacyjne, również w języku polskim.

407_zpsoqrssvmr.jpg

 

Część czwarta: Uroczystości

 

Z każdym rokiem uczestników uroczystości jest coraz mniej, natomiast rodzin ofiar nie widziano tutaj od 2010 roku. Lecz co roku osoby zaprzyjaźnione zostawiają przedmioty przekazane od bliskich. Każdy z tych przedmiotów przedstawia potężny żal po stracie bliskich, przez co ciężko jest m opisać chociażby jeden z nich. Z każdą rocznicą w Smoleńsku uświadamiam sobie, jak bardzo nasze społeczeństwo i politycy nie potrafią uszanować prawdziwego bólu i żalu bliskich ofiar. To tam widać prawdziwe łzy bliskich skrywane od kamer telewizyjnych, polityków i szyderców. Możliwe, że to właściwie tylko na miejscu katastrofy Polacy potrafią prawdziwie współczuć bliskim i godnie oddać hołd ofiarom...

 

[20] (...)

DSC_0192_zpsdlhttoug.jpg

 

[22] (...)

DSC_0194_zpsrxuhffkk.jpg

 

[23] (...)

DSC_0191_zpsskkxqceb.jpg

 

[24] (...)

DSC_0193_zpsiqpgybiu.jpg

 

[25] (...) 

DSC_0181_zpsswmgffhf.jpg

 

[26] (...)

DSC_0187_zpszyg6sooo.jpg

 

c.d.n


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 11.04.2017 - 20:34

 • 4

#5

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Część piąta: Cel nieosiągnięty - Katyń

 

Wiele osób stawia zarzut przeceniania znaczenia katastrofy Smoleńskiej w stosunku do zbrodni Katyńskiej. W przeciągu wielu lat odwiedzania Smoleńszczyzny wyrobiłem własną opinię, która z każdym rokiem jest potwierdzana wydarzeniami w Polsce oraz zaangażowaniem w uroczystości Smoleńsko-Katyńskie na miejscu. Twierdzę, że od lat 90 do 2010 roku Rodziny Katyńskie zostały bezwstydnie wykorzystywane przez polityków do własnych pierwotnych celów. W 2010 roku poziom wykorzystania osiągnął wartość szczytową, wtedy właśnie społeczeństwo Rodzin Katyńskich zostało podle podzielone na dwie delegacje (nie wnikając na kryterium podziału). Dziś uroczystości Katyńskie są organizowane "przy okazji" 10.IV, często w niewygodnych terminach dla Rodzin Katyńskich. Warto zauważyć, że z każdym rokiem ilość uczestników uroczystości sukcesywnie maleje.
Jest to problem bardzo trudny. Z jednej strony wina leży po stronie Rodzin Katyńskich, ponieważ dawały się wykorzystywać, lecz z drugiej strony winni jesteśmy my jako społeczeństwo, ponieważ poddajemy się manipulacjom rządzących. Na Smoleńszczyźnie, bądź okolicach jest sporo miejsc polskiej chwały bądź tragedii, o której podejrzewam, mało kto słyszał (np. Lenino), a tym bardziej oglądał w telewizji.     

W przedostatniej części również odstąpię od komentarza, oddając szacunek tym uczestnikom, którzy przyjechali tutaj aby nawiedzić groby bliskich im ludzi. 

 

[27] (...)

DSC_0155_zpspnoqjslr.jpg

 

[28] (...)

DSC_0148_zpsvnertpxv.jpg

 

[29] (...)

DSC_0161_zpsdacelhgr.jpg

 

[30] (...)

DSC_0143_zpsadmxx0tb.jpg

 

[31] (...)

DSC_0147_zpsc1fxjkwb.jpg

 

[32] (...)

DSC_0165_zpsruutrkdl.jpg

 

[33] (...)

DSC_0146_zpsfy0sqwlb.jpg

 

[34] (...)

DSC_0141_zpsjuejfdn1.jpg

 

 

[35] W porównaniu z zeszłymi latami (...)

DSC_0205_zpsifog20de.jpg

 

[36] W porównaniu z zeszłymi latami (...)

DSC_0230_zpsasjaxj1j.jpg

 

c.d.n


 • 4

#6

Zaciekawiony.
 • Postów: 7699
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy widziałeś w Katyniu te kontrowersyjne tablice o których donoszą media?


 • 0#7

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tak, znajduje się tam tablica z informacjami o kontrowersyjnej treści. Położenie wystawy pokrywa się z innymi tego typu "prowokacjami", wcześniej była tam kłamliwa tablica, kamień obelisk itd. Miejsce to jest obok wagonu w którym przewożono więźniów. Niestety nasi dziennikarze wysłani do Smoleńska i Katynia zazwyczaj nie znają języka rosyjskiego, przez co nie odczytali intencji tej tablicy. Ta tablica przedstawia stosunki między Polską i ZSRR od marszałka Piłsudskiego do końca II WŚ, oraz przedstawia intencje budowanego na terytorium Memoriału muzeum rosyjskiego. Wszak w lasach przy sanatorium NKWD zginęło znacznie więcej Rosjan niż Polaków.
Tą sytuację ciężko nazwać celową prowokacją przeciw narodowi Polskiemu, lecz jako "test" nowej władzy w Polsce. Mieszkańcy Katynia bardzo bronią prawdy o wydarzeniach w lasach Katyńskich i nie pozwolą, aby na ich terytorium doszło do prowokacji o poważnym ciężarze gatunkowym.   


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 12.04.2017 - 14:19

 • 0

#8

Zaciekawiony.
 • Postów: 7699
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A, więc to tak wygląda. W niektórych polskich mediach pojawiły się informacje o tablicach, ale podano tylko, że opisują śmierć radzieckich jeńców w obozach pod koniec pierwszej wojny.


 • 0#9

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odkąd mam możliwość obserwowania pracy dziennikarzy to odnoszę wrażenie, że ten szlachetny zawód umarł. Dziennikarze z zarówno polskich mediów czy słynnych BBC, CNN tworzą reportaż na podstawie zaleceń, z którymi przyjechali w dane miejsce. Ta tablica stoi tam od kilku miesięcy, od momentu początku budowy budynku muzealnego kompleksu Memoriał (miejscowa nazwa Lasu Katyńskiego). Podczas uroczystości w Katyniu obok tablicy stało 3 Rosjan, gotowych wyjaśnić formę oraz treść tablicy. Z tego co widziałem, to o wypowiedź poprosiła wyłącznie rosyjska ekipa telewizyjna. Część Polaków podeszła do tablicy i przeczytała kontent, lecz druga część odchodziła bez czytania z wyraźnym zbulwersowaniem. Tak na prawdę, ja również nie przeczytałem całej zawartości, lecz skupiłem się na ogólnej treści.
Jeżeli Rosjanie naprawdę chcieliby uprzykrzyć nam życie, to doczepiliby się problemów formalnych z organizacją delegacji. Natomiast oni znacznie ułatwili przyjazd do Katynia z pogwałceniem rosyjskiego prawa.     


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 12.04.2017 - 15:01

 • 2

#10

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2471
 • Tematów: 1989
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I właśnie taki sposób nawiązania do tragedii smoleńskiej w rocznicę tego wydarzenia uważam za godny uznania, a nie snucie klechd o bombach termobarycznych, oknach w uszczelkach i inne opowieści z mchu i paproci serwowane nam ze wszystkich stron przez media w połączeniu z podjudzaniem na lewo i prawo.

 

Brawo.


 • 3#11

Aidil.

  Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

 • Postów: 4384
 • Tematów: 87
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Perfidią jest łączenie dwóch zdarzeń. Katyń to Katyń, a katastrofa samolotu to katastrofa.


 • 0#12

TheToxic.

  Faber est quisque suae fortunae

 • Postów: 1498
 • Tematów: 56
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Aidil

 

Święta racja. To była katastrofa a nie żaden zamach, jak słyszę te snucia i dziwne teorie to zaczynam się wstydzić za nieodpowiednie osoby na nieodpowiednich stanowiskach. Zamiast zadumy w rocznicę, zaserwowali nam nową dawkę niekończącej się opowieści.

 

@Moskwianin

 

Wzorowo odrobiłeś pracę domową, piękne zdjęcia. Dziękuję, że zabrałeś mnie na miejsce wypadku, oddałam się chwili głębokich przemyśleń i tragedii. 

P.S.

Ty wiesz, że ja nadal czekam na pewien reportaż?  8)

#13

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dziękuję za uznanie. Tegoroczna rocznica była moją kolejną, spędzoną na miejscu zdarzeń. Na miejscu okazuje się, że te same osoby co innego mówią w mediach a co innego myślą. Jeżeli naszemu społeczeństwu podoba się gra na uczuciach ludzi pogrążonych w żałobie, to niestety źle świadczy o nas, jako o Narodzie.

 

Część szósta, ostatnia: Smoleńsk

 

Smoleńsk to jedno z najbardziej polskich miast w Rosji. Od setek lat mieszkają tutaj rodowici Polacy i Rosjanie. Niestety historia stosunków Polsko-Rosyjskich stawiała Smoleńsk w ogniu krwawych bojów za Smoleńszczyznę, czego wynikiem była budowa potężnych murów miejskich. Na początku lat 90 ubiegłego wieku Smoleńsk był jednym z największych skupisk Polskiej mniejszości w Rosji, lecz ten stan dość szybko się zmienia. Z powodu braku zainteresowania kraju rodzimego Polonią Smoleńską, wiele etnicznych Polaków zapomina o swoich korzeniach i stają się Rosjanami. Głęboką degradację lokalnej Polonii można zauważyć w problemach z odzyskaniem kościoła katolickiego, czy stanem kulturalnym miejscowego domu Polskiego. Lokalni Polacy tworzą dość leciwą i zamkniętą społeczność, która bardzo się cieszy z każdego kontaktu z Polakami znad Wisły. Ważnym świętem dla Polonii Smoleńskiej jest dzień przyjazdu Rajdu Katyńskiego. Moim zdaniem Polacy powinni wspierać i odwiedzać lokalną Polonię nie tylko w kwietniu, lecz przez cały rok. Polacy w Smoleńsku pielęgnują polskość bardzo specyficznie, często mogą pochwalić się szlacheckim pochodzeniem, nierzadko są wśród nich doktorzy i profesorowie.

W tej części warto również wspomnieć o mieszkańcach Katynia, Rosjanach. W tej miejscowości każdy zna prawdziwą historię zdarzeń z czasów wojny. Te wiadomości są przekazywane młodszym pokoleniom. Mieszkańcy Katynia czują niesłychany wstyd i poczucie współodpowiedzialności za zbrodnię dokonaną na Polakach. Słyszałem od nich wiele opowieści o tamtych zdarzeniach, lecz wspólną ich cechą był niezwykły szacunek dla prowadzonych na śmierć polskich Oficerów. Postawa pełna godności, honoru i przyzwoitości oraz niesamowita kultura osobista Oficerów stała się obrazem Polski i wzorem wyższej cywilizacji (...).

 

Poniżej kilka zdjęć ze Smoleńska.

[37] Zabytkowy kościół Polski w Smoleńsku.

DSC_0135_zpsyrmeezjp.jpg 

 

[38] Po wojnie zamieniony na magazyn. Dzisiaj z powodu lobby Cerkwi Prawosławnej występują problemy z oddaniem kościoła wiernym Rzymskokatolickim.

DSC01419_zpshtszyohq.jpg

 

[39] Do dyspozycji miejscowych katolików pozostaje mała sala modlitewna przy parafii rozlokowanej na terytorium kościoła. Obiekt jest pod opieką polskich księży. 

DSC01423_zpsqcro5mkz.jpg

 

[40] Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, który od 20 lat jest pozostawiony sam sobie, mimo że leżą tutaj bohaterowie wspólnej (często dobrej) Polsko-Rosyjskiej historii.

DSC_0136_zpsnq07ryvx.jpg

 

[41] Stare miasto Smoleńska jest otoczone murami obronnymi z czasów walk Polsko-Rosyjskich 

DSC01518_zps8utyuwse.jpg

 

[42] Do dnia dzisiejszego zachowało się około 50% murów.

DSC01493_zpssx2ohdpm.jpg


[43] Wieczny ogień symbolizujący ofiary II Wojny Światowej, w okresie której Smoleńsk był całkowicie zniszczony.

DSC_0112_zpssknmw8t3.jpg

 

[44] Centrum miasta z pomnikiem Lenina i miejscową administracją miasta i obwodu.

DSC01438_zpspnayotfc.jpg

 

[45] W zachodniej części starego miasta znajduje się Park Łopatyński, który zawiera stary zamek, pamiętający czasy najstarszych konfliktów Polsko-Rosyjskich.

DSC01475_zpszvctrxhb.jpg

 

[46] Środek parku.

DSC01455_zpsjfdkoziy.jpg

 

[47] Na architekturę Smoleńska miało wpływ polskie społeczeństwo, dzięki czemu miasto lekko przypomina miasteczka kresowe. Na przykład w pobliskiej Tule wpływ Polaków był mniejszy, przez co architektura nie jest tak urozmaicona jak w Smoleńsku.

DSC01487_zpsbmuibaij.jpg

 

[48] W oddali Sobór Prawosławny.

DSC01491_zpsjsxtiibf.jpg

 

[49] Stacja kolejowa Smoleńsk Centralny. Gwiazda na dworcu to oznaczenie "Miasta Bohatera" przyznawane miejscom szczególnie zasłużonym podczas II Wojny Światowej. Widok w kierunku Białorusi.

DSC_0099_zpstt2earrb.jpg 

 

Koniec


 • 6

#14

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo dobra seria, nie dość że przygotowana w pełni profesjonalnie to i dająca do myślenia oraz przede wszystkim nie mieszająca w to polityki (a to nie jest takie łatwe w tym przypadku). Zatem ode mnie wielki plus, nie widziałem jeszcze tego wszystkiego od tej strony. Tak tylko od siebie jeszcze dodam (odnośnie tego, że media trochę niefajnie piszą o Rosjanach), to wydaje mi się, że tu bardziej nie chodzi o obywateli Rosji, a bardziej jedynie o właśnie te sprawy "na górze", te których na szczęście tu nie poruszyłeś. I tak jeszcze zapytam, bo mnie to ciekawi - jak Rosjanie podchodzą (nie pytam o tych "na górze", tylko o zwykłych ludzi) do tego, że Polska ma "pewne teorie" skierowane w tamtym kierunku? Zdają sobie w ogóle sprawę z takiego podejścia u nas, czy raczej ta kwestia jest tam medialnie przemilczywana?


Użytkownik szczyglis edytował ten post 12.04.2017 - 21:45

 • 0#15

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeżeli mówić o Moskwie to w lokalnym społeczeństwie jest tyle samo zwolenników co przeciwników teorii spiskowej dotyczącej zamachu. Natomiast jeżeli wziąć całe społeczeństwo rosyjskie, w którym połowa jest bezpośrednio bądź pośrednio związana z wojskiem, z czego większość z nich z lotnictwem to tutaj nie ma mowy o subiektywnych ocenach zdarzenia z 10.IV. Samolot Tu-154 to najbardziej znana maszyna w Rosji, większość lotników zna anatomię i dynamikę lotu tego modelu lepiej niż własną rodzinę. Natomiast władza jest biegła w prawie lokalnym i międzynarodowym. Większość uczestników śledztwa dotyczącego katastrofy Smoleńskiej potrafi wyrecytować prawo rzymskie w łacinie, także nie mamy co liczyć na łagodne rozwiązanie tej kwestii, zwłaszcza przy obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Natomiast mieszkańcy Smoleńska pamiętają ten dzień, bądź słyszeli krążące opowieści. Tutaj społeczeństwo również jest podzielone. Miałem to szczęście rozmawiać z ludźmi, którzy prawdopodobnie byli pierwsi na miejscu katastrofy, z racji miejsca pracy ulokowanego w bezpośrednim sąsiedztwie. Wszyscy moi rozmówcy nie koncentrowali się na podejrzanych zjawiskach, lecz na tragedii, która tam się zdarzyła. Prawdopodobnie nic nie budziło ich podejrzeń. 

Moim zdaniem, najlepszym komentarzem politycznym co do katastrofy, podzielił się Stanisław Michalkiewicz, który stwierdził: "taką katastrofą należy zarządzać po gospodarsku". Co oznacza, że jeszcze długo będziemy koncentrować się na polityce zamiast na tragedii Narodu i bliskich ofiar.  


 • 0


 


Dodaj odpowiedź  

Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Rosja, Smoleńsk, katastrofa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u