Skocz do zawartości
Zdjęcie

Generator teorii spiskowych


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
 • Postów: 8137
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Strona internetowa która na podstawie pewnych podstawowych elementów generuje krótkie wpisy ze spiskowymi wieściami:

http://mitologiawspo...a.pl/generator/

 

 

Stosując narzędzia narratologii, poddaliśmy teorie spiskowe analizie, wyodrębniając powtarzające się motywy i scenariusze, ale także charakterystyczne sposoby opowiadania. Okazało się, że zastosowanie narzędzi strukturalnych pozwala przetłumaczyć zbiór niepowiązanych na pozór historii (w których tylko intuicyjnie dostrzegamy podobieństwo) na trzy główne tabele zestawiające odpowiednio:

 -   najczęściej występujące postaci (tzw. „aktantów”) i przedmioty;
-    łączące ich sekwencje (np. X kradnie przedmiot Y; X zatruwa przedmiot Y, czyniąc go niezdatnym do użycia);
-    retoryczne formy opowiadania (np. „czytałem ostatnio w gazecie”, „znajomy opowiadał mi”, „badania naukowe potwierdzają, że…”), na które składają się i rozbudowane chwyty narracyjne, i rzeczy tak elementarne, jak sam dobór słów.

W ten sposób otrzymaliśmy coś w rodzaju „tablicy Mendelejewa” dla teorii spiskowych. Każda nowa teoria daje się opisać poprzez rozpoznanie występujących w niej obiektów, sekwencji i chwytów narracyjnych. Np. kosmici (obiekt, aktant) mogą porywać dzieci (drugi obiekt, przedmiot), zabijać dzieci, zastępować je klonami – wszystko to różne sekwencje z wykorzystaniem tych samych dwóch obiektów. O porwaniach, morderstwach czy zastępowaniu możemy opowiedzieć np. za pomocą narracji „widziałem na własne oczy”, ale też za pomocą „badania naukowe pokazują” – wplatając tym samym ten sam scenariusz w różne dyskursy czy nawet gatunki literackie (osobistej relacji, naukowy, dziennikarstwa śledczego itp.).

Teraz możemy zabrać się za czytanie wszystkich teorii, które tylko wpadną nam w ręce (tudzież ekrany) i przyporządkowywać je do poszczególnych pól tabeli. Jeśli w danej opowieści pojawia się nowy aktant czy nowy przedmiot, dodajemy go po prostu do listy, tworząc tym samym cały ciąg nowych teorii, które rodzą się z podstawienia nowego sprawcy do starych historii. Warto zauważyć, że dokładnie w ten sposób dzieje się to w prawdziwym świecie, gdzie nowi „obcy” czy „wrogowie” bardzo często przejmują na siebie cały bagaż uprzedzeń i negatywnego folkloru związanego z dawnymi przeciwnikami lokalnej wspólnoty.

Maszyna informatyczna

W tym momencie do akcji wkracza komputer. Dobre zegarmistrzowskie motto mówi: jeśli można coś rozebrać na części pierwsze – zwykle można to także złożyć. Skoro jednak dysponujemy uniwersalną matrycą, możemy wygenerować wszystkie możliwe teorie spiskowe!

W tym celu wystarczyło tylko stworzyć bazy MySQL zawierające obiekty, sekwencje i formy narracyjne. (Dla dociekliwych: w praktyce te dwie ostatnie bazy są w naszym generatorze nieco wymieszane. Baza Scenariusze gromadzi sekwencje połączone z rozbudowanymi formami narracyjnymi, podczas gdy baza Detale zbiera „przygodne” wyrażenia tworzące konkretną, unikalną opowieść.)

Przykłady:

 

 

Atak trujących substancji!

Już dziś substancje pozyskiwane z ludzkich embrionów doprowadzają do masowego wyginięcia pszczół!

Dlaczego media głównego nurtu milczą o coraz liczniejszych przypadkach zatruć, mutacji, a nawet zgonów? Komuś zależy, żebyśmy nigdy nie dowiedzieli się, że substancje, które przedostają się do naszego krwiobiegu, doprowadzają do masowego wyginięcia pszczół. Jedynym sposobem, żeby zabezpieczyć się przeciw wdychaniu trujących substancji jest gotować jedzenie przynajmniej 3 godziny.

 

Z jakiego powodu ministrowie klasy politycznej nie chcą, żebyśmy znali prawdę o Coca-coli?

Coca-cola planuje podporządkować nas wszystkich władzy sklonowanego z DNA Adolfa Hitlera dzięki niebezpiecznym podsłuchom ukrytym w napojach.

W manifeście opublikowanym na blogu grupa tropicieli-amatorów udowadnia, że Coca-cola realizuje zły plan. We wszystkich napojach umieszczone są złowrogie podsłuchy. Takie podsłuchy są w zasadzie niewidoczne. Dzięki tym niebezpiecznym podsłuchom kierowcy z Coca-coli wprowadzają nad Wisłą panowanie odgrywanego brawurowo przez Piotra Adamczyka Adolfa Hitlera. Pomagamy im w tym, ilekroć sączymy sobie colę lajcik.

Informację o podsłuchach potwierdził wczoraj wieczorem dziennikarz śledczy Wiesiek Kartofel. Na twitterze wrzucił on wiadomość o następującej treści „W siedzibie Coca-coli składają z zestawów „Młodego Technika” jakieś straszliwe urządzenia”.

 

Z jakiego powodu kosmitom zależy, żebyśmy wierzyli, że nie mają nic wspólnego z powstaniem warszawskim?

Niezwykła opowieść, która zmieni twoje życie

Dlaczego serwisy informacyjne uparcie milczą o nowych odkryciach wiązanych z powstaniem warszawskim? Zrównanie z ziemią Warszawy leżało w interesie kosmitów, chcących ją odbudować po swojemu. Dzięki powstaniu warszawskiemu kosmici ostatecznie zwyciężają swych odwiecznych wrogów, którymi byli agenci wyszkoleni jeszcze przez KGB. Można powiedzieć, że powstanie warszawskie to tylko kolejny epizod w ich niekończącym się starciu, o którym większość ludzi nic nie wie. Dzięki powstaniu warszawskiemu kosmici decydują o tym, kto będzie posłem.

Nie wiem czy to prawda z tym generatorem, czy autorzy napisali 300 absurdalnych notek, ale wyniki są przerażająco śmieszne.

#2

asbiel.
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jest to idealny przykład działania viral-marketing. Serwis korzystający z takiego generatora podpięty pod system reklamowy może generować duże zyski za kliknięcia. Takich mechanizmów jest dużo więcej lecz kryją się za nimi grupy, które nie publikują takich rewelacji na światło dzienne tylko czerpią z tego dochody. Tak właśnie działają media społecznościowe, udostępnianie krzykliwych tytułów/szokujących by nabijać wejścia na stronę, a nóż użytkownik wejdzie w link referencyjny danego sklepu bądź reklame Google. Profity biją w dziesiątki tysięcy dlatego dzisiaj trzeba bardzo uważac w co się wierzy gdy się czyta.#3

Wszystko.
 • Postów: 10021
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ja myślałem że tam będzie trzeba wpisać jakieś słowo np. kosmici i system na podstawie tego ułoży jakiś tekst. 

#4

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6355
 • Tematów: 742
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie mogę teraz się doszukać pewnej rzeczy. Kiedyś istniał taki wzór do przemówień, gdzie wystarczyło skakać z okienka na okienko na kartce i z tego generowało się przemówienie. Treść oczywiście była denna i naszpikowana zwrotami partyjno - populistycznymi. Niemniej, był to zbiór zwrotów i określeń pozwalający gadać bez przerwy o niczym bardzo długo.

#5

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja korzystałem parę lat temu z takiego generatora tekstu - jak wrzucałem ogłoszenia na różne portale - chodziło o to żeby na każdym treść się różniła.

Wpisywało się jakiś tekst z synonimami danych słów, a generator przy każdym odpaleniu wybierał z nich co rusz, co innego - i tekst końcowy zawsze był inny :D

Jak się pomyślało i ładnie opracowało tekst źródłowy, to nawet wychodziło to z sensem.

#6

Książe Zła.
 • Postów: 667
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

 

Ekskluzywny materiał o czytaniu książek

Podobno zawsze, kiedy zasiadamy wygodnie z tomem Heideggera na kolanach, przybliżamy tysiącletnie królestwo masonów


Przyglądasz się tym wszystkim mądrym książkom i nawet nie wiesz, że to tylko puzzel w złowrogiej układance masonów! Z wykorzystaniem zaszyfrowanych wiadomości ukrytych pomiędzy tymi wszystkimi literkami masoni zamierzają przyłączyć Polskę do imperium pod rządami Wielkiego Mistrza Loży Wschodu. Będą ci powtarzać, że czytanie książek wszystkich nas uszczęśliwi. Jeśli to takie ważne, to dlaczego książki są takie nudne?! Tymczasem dzięki czytaniu książek masoni zamierzają wysadzić pomnik Chrystusa w Świebodzinie i zastąpić go 666-metrową statuą Wielkiego Mistrza Loży Wschodu. Tym, którzy mówią prawdę, grozi się dziś szykanami. Nie pozostawaj obojętny. Powiedz nie czytaniu książek.

Dlatego właśnie dobrzy ludzie powinni zareagować. Najważniejsze to budować świadomość! Dlatego wyślij tę wiadomość do 666 znajomych!

 

 

Kurde, znajomi mi się pokończyli, nie dam rady wszystkich ostrzec :/

#7

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6355
 • Tematów: 742
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

Gdzie to coś powyższe wygrzebałeś? Na Naszej Klasie?

#8

Książe Zła.
 • Postów: 667
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie, z pierwszego posta przeciezUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u