Skocz do zawartości
Zdjęcie

Huygens: Pocztówka z powierzchni obcego księżyca

Huygens Tytan Układ Słoneczny

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 961
 • Tematów: 186
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Po ponad 2.5-godzinnym opadaniu, metaliczny lądownik o kształcie spodka wylądował z hukiem na ciemnej równinie pokrytej jedynie głazami zbudowanymi z lodu wodnego, przy temperaturze otoczenia niemal 200 stopni poniżej zera. Natychmiast po lądowaniu sonda pospiesznie zaczęła zbierać i transmitować zdjęcia i dane dotyczące swojego nowego domu – wszak zaledwie kilka minut później statek-matka Cassini miał zniknąć za lokalnym horyzontem kończąc tym samym połączenie lądownika z domem i uciszając go już na zawsze.

 

Choć może się wydawać, że to istne science fiction, powyższe wydarzenie miało miejsce 12 lat temu na powierzchni największego księżyca Saturna – Tytana. Obcy, którzy stworzyli lądownik to my. To po prostu opis udanego lądowania próbnika Huygens.

 

Huygens, lądownik Europejskiej Agencji Kosmicznej dotarł do Tytana na pokładzie stworzonej przez NASA sondy Cassini. Próbnik odłączył się od sondy 24 grudnia 2004 roku i rozpoczął 20-dniową podróż w kierunku Tytana.

 

tytan.jpg

Zdjęcie powierzchni Tytana wykonane przez próbnik Huygens z wysokości 10 km. Zdjęcia użyte do wykonania tej mozaiki wykonano 14 stycznia 2005 za pomocą radiometru na pokładzie lądownika. / pulskosmosu.pl

 

Lądownik badał gęstą, mglistą atmosferę Tytana powolnie rotując na spadochronach podczas opadania, analizując złożone, organiczne związki chemiczne w atmosferze i mierząc prędkość napotykanych wiatrów. Co więcej podczas opadania próbnik wykonał setki zdjęć przedstawiających jasne wyżyny poprzecinane ciemnymi kanałami i stromymi przepaściami. Miejsce lądowania Huygensa wypełnione było ciemną, ziarnistą materią i wyglądało jak suche dno jeziora.

 

Dzisiaj Huygens spokojnie siedzi na zmrożonej powierzchni Tytana po tym jak jego misja zakończyła się zaledwie kilka godzin po lądowaniu. Cassini natomiast kontynuuje badanie Tytana w ramach misji badania tak Saturna jak i jego księżyców. Aktualnie trwa odliczanie do końca misji sondy Cassini, który  zaplanowany jest na 15 września 2017 roku. To właśnie tego dnia sonda wleci w atmosferę Saturna i już nigdy z niej nie wyleci.

 

 

Na ostatniej prostej, członkowie zespołu badawczego Cassini wspominają osiągnięcia Huygensa:

 

Opadanie i lądowanie Huygensa stanowiło istotny  przełom w naszych badaniach Tytana, jak również pierwsze w historii miękkie lądowanie na księżycu planety zewnętrznej. Dzięki próbnikowi całkowicie zmieniła się nasza wiedza o tym mglistym globie.

 

-Linda Spilker, naukowiec projektu Cassini z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie

 

Zdjęcia z Huygensa zupełnie nie przypominały  naszych zdjęć wykonanych z orbity. Zamiast mglistych, włóknistych struktur, których naturę mogliśmy tylko zgadywać, nagle mieliśmy w ręku bezpośrednie dowody na to, że w jakimś punkcie historii Tytana — a może nawet teraz — po powierzchni Tytana płynęły ciekłe węglowodory. Zdjęcia z Huygensa stały się naszym kamieniem z Rosetty, który umożliwił nam interpretację danych z Tytana.

 

- Carolyn Porco, dyrektor zespołu obrazowania Cassini z Space Science Institute w Boulder, Kolorado

 

Cassini i Huygens dowiodły, że Tytan jest niesamowitym światem, którego krajobraz na wiele sposobów przypomina ziemski. Podczas opadania, próbnik Huygens wykonał zdjęcia, które przedstawiały zupełnie nowy poziom tego podobieństwa i dowodziły jak wiele jeszcze możemy odkryć.

 

– Alex Hayes, członek zespołu Cassini z Cornell University w Ithaca

 

Dwanaście lat temu, niewielki próbki wylądował na organicznym, obcym globie w zewnętrznej części Układu Słonecznego, ustanawiając rekord najodleglejszego lądowania od Ziemi. Badania Tytana pozwoliły nam określić możliwość istnienia życia na tym niewielkim świecie i lepiej zrozumieć chemię wczesnej Ziemi.

 

-Jim Green, dyrektor nauk planetarnych w Siedzibie Głównej NASA w Waszyngtonie.

 

 

Źródło: pulskosmosu.pl


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 15.01.2017 - 19:40

 • 8#2

Pion.
 • Postów: 12
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wykonał setki zdjęć czy film, i gdzie rotacja na obrazie ? ("...powolnie rotując na spadochronach podczas opadania...")


 • 0

#3

Dager.
 • Postów: 3076
 • Tematów: 63
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lądownik Huygens obracał się podczas opadania w atmosferze. Początkowo ten obrót był skierowany odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, lecz wkrótce zmienił się na przeciwny. i taki pozostał do momentu zetknięcia z powierzchnią Tytana. Maksymalna prędkość rotacji dochodziła do 10 obrotów na minutę, pod koniec zmalała do 1 obrotu na minutę. Z pokładu Huygensa napływały do sondy CASSINI setki zdjęć, które zostały skompilowane w postać przyśpieszonej sekwencji filmowej. Na poniższej animacji obraz został ustabilizowany względem stron tytanowego świata, dlatego nie widzimy ruchu wirowego, tylko majestatyczne zbliżanie się powierzchni. Z prawej strony są podawane dane o wysokości nad powierzchnią, prędkości opadania, prędkości wiatru oraz temperaturze. W dolnej rubryce pokazano szybkość i kierunek rotacji lądownika podczas opadania.

 

https://upload.wikim...ens_descent.ogv

 

Link źródłowy: https://translate.go...ft)&prev=search


 • 2#4

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5894
 • Tematów: 723
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 24
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obrobiony film z Huygensa. Trochę lepiej widać powierzchnię, kiedy zmniejszono efekt "kulistości" spowodowany soczewką szerokokątną.

 


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Huygens, Tytan, Układ Słoneczny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u