Skocz do zawartości


Zdjęcie

Era Rapu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
200 odpowiedzi w tym temacie

#181

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Rodzice nigdy nie wspierali moich pasji. Pierwszą gitarę złożyłem sobie z części, kupionych, za pieniądze pozyskane ze sprzedaży makulatury. (lata 80-te. wprawdzie to były i makulatura miała swoją wartość, ale dla chłopaczka co to ważył 45KG  ciągnięcie wózka z 80kg kartonów, zebranych w okolicznych sklepach, to była ciężka harówa) do tego doszło kilka lat ćwiczeń, zanim coś tam się udało stworzyć i zagrać z innymi ludźmi. 

(...)

 Później zabrakło kasiory, i pewnie talentu. Cóż. nie każdy może być wielki.

Zaczynałem podobnie, tyle, że poszedłem w innym kierunku. Swoją pierwszą gitarę kupiłem za grosze od kogoś, kto pracował w fabryce instrumentów. Zwykłe pudło, ale ulepszone na modłę latynowską. Utopiło się w Dunajcu podczas jednej z eskapad.

Miałem więcej szczęścia, bo do szkoły muzycznej pozwolono mi chodzić (klasa klarnet [później saksofon] i fortepian). Dzięki temu mam pojęcie o muzyce. Grywałem w kilku orkiestrach, zespołach itp. Miałem też swój własny, ale brak wsparcia i funduszy, oraz młody wiek przesądziły o jego istnieniu.

Jestem na tyle stary, że byłem przy narodzinach polskiego punka, hard rocka i jego rozkwicie w latach '80. Też to grałem, a mimo tego słuchałem AC/DC na przemian z Depeche Mode, TSA na przemian z Kombi, Lombardem czy J-23. 

Dzisiaj słucham jak dawniej wszystkiego i bez znaczenia jest nurt muzyczny jeżeli coś mi się podoba, nawet rapu. Słucham dla przyjemności a nie dla ideologii.





#182

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Panjuzek

 

Rap jest początkiem ale i końcem. Rap nie przygotowywuje cię do grania jakiejkolwiek muzyki. Zaczynając granie rapu kończysz na rapie.

Serio?

 

Poniżej przedstawiam Ci pewnego rapera.

Zaczynał tak:

 

I tak dalej...

 

Jednak Przemek postanowił coś zmienić... powstał Hans Solo

 

On pomimo solowego albumu stał sie członkiem tego zespołu.

 

Ze zwykłego rapera stał się wokalistą rockowego zespołu ;) Można? Można ;)

 

Inni wkręcali się w muzykę popularną łącząc rap z popem. Na przykład Marcin ( Liber):

A pamiętam go jak zaczynał:

 

Nie tylko Liber, ale inni też nawiązują kontakty z gwiazdkami muzyki pop.

KaeN to raper a Farna zaczynała tak:

jakoś wylądowali razem w jednym teledysku. ;)


Użytkownik Endinajla edytował ten post 02.06.2018 - 12:47




#183

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przemo to wyjątek, który potwierdza regułę. Podobnie się dzieje w innych nurtach - z rocka wyodrębnił się PopRock, z punka PopPunk, SkatePunk i tak można by wyliczać jeszcze długo. To, że ktoś wyrwał się z nomen omen zamkniętego kręgu loopów świadczy o nim dobrze czy źle? Jeżeli raper odnajdzie się w DiscoPolo to co? Zaprzedał duszę diabłu?

Jest coś takiego, jak muzyczne poszukiwania, które wiodą muzyków czasem w tak odległe peryferia, jak muzyka folklorystyczna czy orkiestralna. A pamiętne projekty Queen z orkiestrą smyczkową? Czy to nadal był ten sam styl? Fachowcy twierdzą, że nie, pomimo tego, że to był ten sam Queen.

Popatrz na Eminem'a, niby klasyczny raper, ale wciąż szuka. Inna postać tej sceny to Pitbull ( Armando Christian Pérez ), raper, który łączy rap z innymi wykonawcami  w coś na modłę muzyki pop. Taki PopRap. Dla tych co "odstraszają", to zdrajca stylu zapewne.

Czyż nie można zachwycać się muzyką bez barier.?

Twórca bez wykształcenia muzycznego musiałby dysponować słuchem absolutnym, aby nazwać go muzykiem pełnym. Bycie samoukiem, to żadna ujma. Tyle, że wstawianie bitów i loopów w program montujący trudno nazwać twórczością muzyczną. Nawet samouk powinien znać podstawy, nuty i ich podział i wiedzieć, że crescendo, to termin muzyczny, a nie model fiata. Czucie rytmu to dobry początek, ale jeszcze nie dojrzałość muzyczna.





#184

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rap to przede wszystkim umiejętność wyczucia rytmu, bo tak na dobra sprawę, raper nawet stukając kijem o beton mógłby stworzyć podkład do tekstu.  Powiedziałabym, że raperzy są bardziej poetami niż muzykami. A muzyka służy im tylko do tego by przekaz stał się bardziej wymowny i lepiej wpadał w uchu ;) Może dlatego są odbierani jako nie muzycy, bo tak na prawdę muzykami to oni nie są. Stawiają w pierwszej kolejności na przekaz. Podlegają pod subkulturę Hip-hopu. Weźmy  takiego Bisha. Czy to nie poeta?

 

No niektórzy raperzy w formie rapu piszą historie. To też bardziej umiejętność pisarska niż muzyczna.





#185

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No niektórzy raperzy w formie rapu piszą historie. To też bardziej umiejętność pisarska niż muzyczna.

Nie oni pierwsi i nie oni jedyni.

Puddle Of Mudd i historia pisana muzą. Czyż nie?





#186

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak tylko, że rock skupia się też na dobrym graniu, a raperzy muzykę zdają się odkładać na  drugi plan. ;)





#187

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up

 I to jest właśnie powód dla którego nie przepadam za rapem.  Jakoś w większości gatunków muzycznych da się połączyć jedne z drugim, A tylko chipchopowcy mają z tym problem.





#188

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Endinajla

 

Może dlatego są odbierani jako nie muzycy, bo tak na prawdę muzykami to oni nie są. Stawiają w pierwszej kolejności na przekaz.

 

Dochodzimy do jakiegos sensu. Oczywiscie, ze raperzy nie sa muzykami, bo rap to nie muzyka. Przekaz... no tak. Pokaz mi w rapie taki przekaz jak w podanych przykladach

 

Blind Guardian - Nightfall in Middle Earth, concept-album oparty w całosci o trylogię Tolkiena.

King Diamond - The Graveyard - kolejny concetp album, pełna historia pasujaca do dzialu z creepypastami opowiedziana za pomoca 14 utworow.

Running Wild - kapela, ktora skupia sie prawie wylacznie na tematyce wojen morskich, piractwa, opowiesci o dalekich wyprawach sredniowiecznych itp.

Sabaton - kapela, ktorej kazdy kawalek dotyczy odrebnego wydarzenia z czasow ii wojny swiatowej.

Iron Savior - kapela skupiajaca sie wylacznie na tematach kosmicznych, podboje kosmosu, wyprawy, galaktyki i takie tam.

 

A to tylko maly wycinek, pierwsze z brzegu co mi sie nasunelo. Dla mnie to sa wartosciowe teksty, a nie ten mityczny przekaz o tym, jak komu zle i  jakie to ma beznadziejne zycie.

 

Chcesz poetyckiego przekazu? To sobie zapodaj Sisters of Mercy i sprobuj przeanalizowac tresc piosenek. Zaden smieszny raperzyna nigdy w zyciu nawet nie bedzie w stanie marzyc o takim poziomie utworow.


Użytkownik Dr Röck edytował ten post 17.07.2018 - 16:39




#189

JemPlacki.

    Król Benzenu

  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obecny rap? Czy to polski lub amerykański jest po prostu okropny. Oczywiście są wyjątki, są naprawdę porządni artyści ale co może jedna rybka w całej ławicy? Dzisiejszy rap jest naszpikowany autotunem, że nie idzie zrozumieć większości słów. Obecna era to "mumble rap", nie musisz rozumieć, ale masz się bujać. Lil pump jest tego idealnym przykładem. Z całym szacunkiem do fanów takiej muzyki, jednak to już nie dla mnie, zostałem zmuszony do zmiany gatunku muzyki, jakiej słucham, ponieważ już nie znajduję nic ciekawego w tym gatunku.





#190

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdyby uczniowie słuchali takich przekazów, to ich oceny z historii zapewne by się poprawiły ;)

 

Za 100 lat takie przekazy będą odsłuchiwane w szkołach - nie inne gatunki a właśnie hip-hop, bo hip-hop nawiązuje często odważnie do tematów, o których ludzie boja sie publicznie mówić.

I wyrażać własne zdanie. Kiedyś ludzie  powiedzą - Zobaczcie tak młodzi podchodzili do tego co robili oni i takie wyzwalało to w młodych emocje i nienawiść.


Użytkownik Endinajla edytował ten post 15.08.2018 - 23:21




#191

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 18.08.2018 - 15:09




#192

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chyba tematy sie pomylily. ;p



#193

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jakieś daniele się śmieją z ulicznego rapu i odbiorców ale prawda taka że dla mnie uliczny przekaz jest najszczerszy i jakieś bisze śmieszne nie mają podjazdu, Rogal DDL wciąga tych wszystkich studenckich raperów naraz i to lewa dziurka :D nieosiągalny poziom ulicy

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście tylko hermetyczne grono skuma ale nawet nie wymagam tego od was byscie to zrozumieli ale tekstowo to gosc nie ma sobie rownych i to jest prawdziwy NIUSKUL

 

od Rogala wszystko biore w ciemno, bez kitu tak szanuje goscia ze moglby byc nawet moim ojcem ktorego nigdy nie mialem  hehe pewnie bym nie dozyl nawet tylu lat ile mam obecnie ale od lebka bylyby juz hardkorowe misje i mysle do dwudziestki bysmy pierwszy milion ukradli

 

aaa zapomniałbym o Ebe Ebe które zaraz po premierze stało sie mega hitem i nie bylo miejsca gdzie nie lecial Rogalik pewnie niektorzy slyszeli

 


Użytkownik Blantinho edytował ten post 13.01.2019 - 23:42




#194

Devoratrix.
  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"żesz ***** [brzydkie słowo] - ponadczasowe wersy mam utrwalone w głowie(...) - (...)to mam w *******[brzydkie określenie męskich genitaliów], że ktoś ********** focha."

Faktycznie ponadczasowe. A to tylko 30 sekund jednego kawałka. Podkład muzyczny i rytm praktycznie taki sam w każdej piosence tego całego Rogala.



#195

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Oczywiście tylko hermetyczne grono skuma

 Nie można się nie zgodzić. I dla tego często mówi się o marginesie społecznym. Nie widzę innego sposobu jak przynależność do owego, aby pałować się takim ścierwem.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych