Skocz do zawartości
5 najbardziej trujących minerałów na Ziemi znanych człowiekowi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

tumblr_ngw27qcaQM1s28xrmo1_1280-770x400.
Wprawdzie już kiedyś na łamach naszego serwisu mogliście przeczytać o 5 najbardziej trujących substancjach na świecie, to jednak tym razem napiszemy Wam o 5 najbardziej trujących minerałach. Żaden z nich nie jest sztuczny i każdy z nich występuje naturalnie. A więc zaczynamy.

 • Chalkantyt

Chalcanthite_limonite_1-768x399.jpg

Piękne niebieski kryształy chalkantytu składają się z miedzi, siarki, innych elementów oraz wody. Z uwagi na to, że minerał ten zawiera sporo wody, to łatwo się w niej rozpuszcza, a także może być wchłonięty przez rośliny, zwierzęta, a także ludzi – powoli osłabiając ich, poprzez wyłączanie poszczególnych procesów życiowych.
Chalkantyt jest jednym z minerałów, który może być także z łatwością stworzony w warunkach laboratoryjnych, lub nawet za pomocą „zestawu małego chemika”. Jednak nie polecamy robić tego w domu, ze względu na niebezpieczeństwa z tym związane. Już niewielka ilość tego niebieskiego minerału wpuszczona do wody, spowodowała śmierć całego stawu glonów.

 • Hutchinsonit

hutchinsoniteD_2-768x399.jpg

Minerał ten wziął swoja nazwę od imienia jego odkrywcy – minearologa Johna Hutchinsona. Jest to mazisty metal, który składa się głównie z talu, jest w nim też nieco ołowiu oraz arszeniku. Efektem wystawienia swojego ciała na działanie talu, jest – w pierwszej kolejności – utrata włosów. Dochodzą do tego także problemy z trawieniem, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego oraz zmiany psychiczne. Nie ma z nim więc żartów.

 • Torbenit

b10-47-2-768x399.jpg

Torbenit jest kryształem o żywym zielonym kolorze, który tworzy się w granitowych skałach. Jest on rezultatem reakcji pomiędzy fosforem, miedzią, wodą, a także uranem. Ze względu na jego piękny wygląd wielu zbieraczy i kolekcjonerów minerałów zbiera próbki torbenitu do swojego „atlasu”. Jest to jednak bardzo zły pomysł, ponieważ kryształ ten uwalnia gaz zwany radonem, który może prowadzić do powstawania raka płuc.  Wprawdzie może on występować w granicie, to jednak mało prawdopodobne, że znajdziecie go u siebie w domu.

 • Erionit

Erionite-348875-768x399.jpg

Erionit jest włóknistym minerałem naturalnie występującym w pyle wulkanicznym. Należy on do grupy minerałów zwanych zeolitami. Erionit wyglądem przypomina azbest i szkodzi w podobny sposób. Jest on w stanie wywołać m.in. międzybłoniaka – rodzaj nowotworu płuc. Na początku  ludzie nie zdawali sobie sprawy z jego chorobotwórczych właściwości (podobnie, jak w przypadku azbestu), aż do roku 1980, kiedy to zakazano jego używania.

 • Cynober

cinnabar31980a-768x399.jpg

Cynober jest jednym z najbardziej toksycznych minerałów na Ziemi. Tworzy on się najczęściej w okolicach wulkanów, a także złóż siarki. Może on także wytwarzać czystą rtęć w wyniku podgrzania, lub zakłócenia. W trakcie podgrzania wytwarza on także metylortęć oraz dimetylortęć – dwa toksyczne związki, których działania już nie da się odwrócić.

Cynober jest absorbowany przez skórę, a także przez układ oddechowy. Jest on w stanie wywołać różne rodzaje raka, utratę czucia w ciele, a także śmierć. W XVIII wieku w Hiszpanii, zesłanie do kopalni, gdzie znajdował się cynober, oznaczało niemal pewną śmierć. Tego minerału używano jednak w Chinach przy ozdabianiu różnego rodzaju mis służących do podawania jedzenia. Wierzono także, że ma on prozdrowotne właściwości, a więc używano go również do leczenia poszczególnych schorzeń.

 

 

Autor: Bartek Faryna

Źródło: Wiedzoholik

wiedzoholik.png
 
 


 • 8

#2

Zaciekawiony.
 • Postów: 7662
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozwolisz że dodam coś od siebie?

 

Chalkantyt to uwodniony siarczan miedzi. Jest solą która wyjątkowo chętnie tworzy kryształy, dlatego, a także z powodu pięknej niebieskiej barwy, może być używany do tworzenia sztucznych dekoracyjnych kryształów. Przy czym nie traktowałbym go jako specjalnie trującego - dawka toksyczna jest podobna jak dawka toksyczna aspiryny a bardzo cierpki smak (próbowałem) nie zachęca do spożycia w większych ilościach.

 

Hutchinsonit oprócz talu zawiera też ołów, więc to na prawdę toksyczne połączenie.

 

Do cynobru można dorzucić często mu towarzyszącą rtęć rodzimą, które też jest klasyfikowana jako minerał. Z minerałów radioaktywnych warto wspomnieć minerałach uranylowych. Potencjalnie toksyczny jest też Antozonit, będący fluorytem wzrastającym w warunkach promieniowania, w drobnych porach minerału powstaje gazowy fluor uwalniany podczas kruszenia, nadając mu charakterystyczny zapach.


 • 1#3

Daniel..
 • Postów: 3448
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, szkoda tylko że nie podano jakie ilości nam szkodzą i gdzie na te minerały możemy się natknąć(chyba nie tylko przy wulkanach?).


 • 0#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

Ciekawy artykuł, szkoda tylko że nie podano jakie ilości nam szkodzą i gdzie na te minerały możemy się natknąć(chyba nie tylko przy wulkanach?).

Oczywiście występują w kilku miejscach. Chalkantyt można znaleźć w większości kopalń siarczkowych rud miedzi. Torbernit zazwyczaj w strefach utleniania utworów hydrotermalnych, w pegmatytach lub w skałach osadowych. Cynober występuje w postaci żył, spotykany jest w gejzerach i gorących źródłach, Erionit jak już wiesz występuje w pyle wulkanicznym natomiast Hutchinsonit występuje w skorupie ziemskiej.


 • 0

#5

Zaciekawiony.
 • Postów: 7662
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

natomiast Hutchinsonit występuje w skorupie ziemskiej, jest składnikiem Talu.

Na odwrót. Tal to pierwiastek, który jest składnikiem Hutchinsonitu. Sam minerał jest mieszanym siarczkiem i arsenkiem ołowiu i talu. Generalnie jest minerałem rzadkim, zwykle pojawia się w hydrotermalnych złożach siarczkowych.


 • 1#6 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

Dobrze myślałem, źle napisałem. Dzięki za poprawkę.


 • 0

#7

noxili.
 • Postów: 2764
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Torbenit to jedna z rud uranowych  Występuje między innymi Na Dolnym Śląsku – Pogórze Izerskie, Góry Sokole, Karkonosze, Rudawy Janowickie (m.in. w okolicach Ogorzelca), Góry Sowie, Masyw Śnieżnika.Czyli jak ktoś chce mieć kilka próbek to licznik Geigera w dłoń i pochodzić po  hałdzie w Kletnie (Janowej Górze) lub w Kowarach. Przechowywać najlepiej w puszce z ołowiu lub przynajmniej zabezpieczony płytkami ołowiowymi bo radioaktywne. Z tym, że radzę nie chwalić sie zbiorami bo jeszcze kilkanaście lat temu zdarzyały sie rewizje policyjne w domu kolekcjonerów minerów. Serio!

 

Jest to jednak bardzo zły pomysł, ponieważ kryształ ten uwalnia gaz zwany radonem, który może prowadzić do powstawania raka płuc.

 

Radioaktywność wydzielającego sie radonu jest dość niska . Niebezpieczeństwo radonu  polega na jego powszechności.Praktycznie w każdej piwnicy blisko ziemi jest warstewka powietrza bogatego w radon. Jest nietoksyczny ale z racji tego że, jest go dużo wszędzie i jest radioaktywny to długotrwały kontakt przez płuca statystycznie powoduje raka . Przyjmuje sie, że wiecej osób dostaje raka od nieświadomego kontaktu z radonem niz w wyniku "biernego palenia".Czyli odrobina radonu z tego minerału nie jest groźna biorac pod uwagę gigantyczna ilość generowana przez płaszcz Ziemii . Torbenit jest groźny  z tego powodu ze zawiera ponad 50% tlenku uranu.Poza promieniotwórczością ,uran prozaicznie jest też toksyczny .Mój ojciec zmarł na powikłania po długotrwałej  chorobie wywołanej przez pracę w kamieniołomie w Kletnie. Był ostatnim kierownikiem kamieniołomu Kletno przed jego zamknięciem.Pracował przez wiele lat na różnych stanowiskach w tym kamieniołomie . Odsetek przypadków raka wśród byłych pracowników tego zakładu był bardzo wysoki i wiekszość z tych ludzi zmarła na raka płuc lub nerek.


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u