Skocz do zawartości
 Ruszyła Liga Typerów poświęcona Euro 2020 - zapraszamy do obstawiania wyników meczów! 


Zdjęcie

Ford Nucleon - samochód osobowy o napędzie... atomowym

Ford historia energetyka atomowa wynalazki samochody

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 962
 • Tematów: 186
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W 1958 młody projektant Forda, Jim Powers opracował koncepcyjny projekt samochodu napędzanego przenośnym reaktorem atomowym.


C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_nucleon-622x415.jpg
Fot/ Tunguska


Prawie sześćdziesiąt lat później dalej w większości jeździmy samochodami z napędem spalinowym, a idea samochodu napędzanego energią jądrową nigdy nie została wdrożona w praktyce, tym bardziej można docenić śmiałą wizję Forda. W czasie kiedy samochód był projektowany energia atomowa była na fali, nie zdarzył się jeszcze Czernobyl, ani Fukushima. Wydawało się, że ludzkość odkryła czyste, bezpieczne i w zasadzie niewyczerpalne źródło energii, że tylko kwestią czasu jest aż reaktory zostaną zminiaturyzowane na tyle, by można je było wozić na czterech kółkach.

Ford Nucleon, bo tak był nazwany, z tyłu miał miejsce na przenośny reaktor, który miał być wynaleziony w przyszłości. Podstawowy reaktor miał starczać na przebieg rzędu 8,000km, choć kierowca miałby możliwość włożyć inne jednostki, o większej mocy lub większym zasięgu. Reaktor po zużyciu się paliwa wymieniałoby się w stacji serwisowej, podobnie jak wymienia się dzisiaj akumulatory w elektrycznych samochodach Tesla. Po prostu wyjmuje się starą ‚kapsułę’, wkłada nową, po paru minutach można odjeżdżać. Zakładając średni roczny przebieg typowego użytkownika na poziomie 25,000km, na stacji pojawialibyśmy się trzy razy do roku, a nowy zapas paliwa rozszczepialnego mógłby kosztować tyle samo lub mniej, niż obecnie jedno tankowanie benzyny.

Reaktor musiałby mieć osłony, prawdopodobnie z ołowiu, co sprawiałoby że tył pojazdy byłby bardzo ciężki. Kabina kierowcy przesunięta została maksymalnie do przodu, w celu odsunięcia od reaktora. Daje to może komfort psychiczny, gdyż w przypadku stłuczki i wycieku materiału radioaktywnego, taka odległość nie miałaby żadnego znaczenia, zdrowie, a być może i życie kierowcy byłoby zagrożone. Reaktor generowałby w sposób kontrolowany duże ilości ciepła, które napędzałyby dwie turbiny parowe. Jedna dostarczałaby napęd, druga ładowała akumulator. Jako że reaktora nie da się włączyć i wyłączyć, jak tradycyjny silnik spalinowy, prawdopodobnie energia byłaby generowana cały czas, najwyżej reakcja byłaby spowolniona. Opcjonalnie reaktor mógłby ładować wyłącznie akumulatory, które napędzałyby silnik elektryczny, a nie parowy. Ze względu na dużą wagę pojazdu i rodzaj silnika, prawdopodobnie jego osiągi jeśli chodzi o prędkość i przyspieszenie byłyby gorsze niż dzisiejszych samochodów.

Makieta Forda Nucleona została wybudowana w skali 3/8. Ze względu na ograniczenia budżetowe projektu koncepcyjnego, ma ona nieprzezroczyste szyby, w innym wypadku trzeba by dodatkowo zaprojektować wnętrze pojazdu, na co nie było czasu, ani pieniędzy. Względy bezpieczeństwa, powodują, że nikt nie ogłasza planów wdrożenia samochodu o napędzie atomowym. Nie chodzi tylko o grzybek atomowy w przypadku karambolu na autostradzie, ale może przede wszystkim obawy związane z szerszą dostępnością uranu, z którego organizacje terrorystyczne mogłyby zbudować brudną bombę. Dodatkowe problemy związane byłyby ze składowaniem zużytego radioaktywnego paliwa na masową skalę.


Źródło: Tunguska
http://www.tunguska....d-ery-atomowej/

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 22.01.2016 - 00:30

 • 3#2

Logos.

  Rozum Świata

 • Postów: 390
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zrobiłem wieki temu tłumaczenie artykułu na ten temat

http://www.paranorma...ochod-xx-wieku/


 • 0#3

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5924
 • Tematów: 726
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 24
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak nic, przypomina autka z Fallout4...

 

Zrobiłem wieki temu tłumaczenie artykułu na ten temat

http://www.paranorma...ochod-xx-wieku/

A i owszem, czytałem, dlatego na pierwszy rzut oka dé ja vie miałem.


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Ford, historia, energetyka atomowa, wynalazki, samochody

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u