Skocz do zawartości
Zdjęcie

8 najstraszliwszych rodzajów broni biologicznej


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alis.

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wystarczy, że trafią w niepowołane ręce...

 

ebola_3.jpeg

 

W laboratoriach wojskowych na całym świecie pracuje dziś ponad 400 tys. naukowców i inżynierów. Opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy, co tworzą. Czy rozwijają maksymalnie niszczycielskie kombinacje wirusów, bakterii i toksyn, które mogą doprowadzić do zagłady ćwierci ludzkiej populacji? Prawdopodobnie tak. Wraz ze "Światem na dłoni" przedstawiamy najstraszliwszą broń masowego rażenia wszech czasów - broń biologiczną.
Jest znana od ponad 2500 lat. Już mongolscy najeźdźcy za pomocą katapult przerzucali do obleganych miast zwłoki zmarłych na choroby zakaźne, by wywołać epidemię. Zaś konkwistadorzy obdarowywali Indian kocami należącymi wcześniej do chorych na ospę, na którą rdzenni Amerykanie nie mieli odporności. Dżuma, przenoszona przez szczury, zdziesiątkowała mieszkańców średniowiecznej Europy. Także dziś wystarczyłoby rozpylić nad miastem wirusy, bakterie lub toksyny, by doprowadzić do śmierci wszystkich mieszkańców. Które więc rodzaje broni biologicznej są najgroźniejsze i w jaki sposób działają?

 

Botulina

 

GRUPA: toksyny (produkowane przez bakterie Clostridium botulinum)

 

CO TO JEST: Najbardziej toksyczną substancją naturalną jest toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany. Wytwarzają ją bakterie, a jest tak toksyczna, że mikroorganizmy o łącznej wadze 100 gramów wyprodukowałyby wystarczającą jej ilość, by zgładzić całą ludzkość.

 

UŻYCIE: Toksyna szybko rozkłada się w powietrzu - bakterie Clostridium botulinum są anaerobowe, tlen jest dla nich trujący. Tereny objęte zakażeniem toksyną botulinową w aerozolu już po 24 godzinach są znów bezpieczne.

 

JAK ZABIJA: Toksyna blokuje funkcje nerwów, co prowadzi do paraliżu mięśni i układu oddechowego. Następuje śmierć przez uduszenie. Ratunkiem jest odpowiednio wczesne podanie surowicy antybotulinowej.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Dla człowieka śmiertelna jest dawka jednego mikrograma (czyli milionowej części grama) toksyny botulinowej przy wdychaniu. Jest ona obiektem zainteresowania terrorystów. Na szczęście ludzie nie zarażają się nią między sobą.

 

Cholera

 

GRUPA: bakterie (Vibrio cholera)

CO TO JEST: Cholera to choroba biegunkowa, a można się nią zarazić przez picie zakażonej wody lub spożycie zainfekowanego pożywienia. Bakteria rozmnaża się w jelicie cienkim, wydzielając tzw. enterotoksynę, która powoduje silne biegunki.

 

UŻYCIE: Bakterie cholery zastosowane jako broń biologiczna zostałyby wpuszczone do wody pitnej.

 

JAK ZABIJA: Cholera powoduje śmierć przez odwodnienie organizmu. Chory ma też wymioty, które utrudniają uzupełnianie płynów, a leczenie cholery polega właśnie na podawaniu płynów i uzupełnianiu elektrolitów. Istnieją także szczepionki na cholerę, ale nie są dość skuteczne i działają jedynie pół roku. Obecnie testuje się ulepszoną wersję szczepionki podawanej doustnie, której wyrób oparty jest o martwe bakterie Vibrio cholera.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Dla terrorystów może być atrakcyjna jako broń biologiczna ze względu na szybki przebieg choroby.

 

cholera_wiki.jpeg

 

 

Wąglik

 

GRUPA: bakterie (Bacillus anthracis)

 

CO TO JEST: Wysoce zaraźliwa choroba przenosi się przez kontakt skórny lub drogą oddechową. Wąglikowe zapalenie płuc przy braku pomocy medycznej niemal zawsze kończy się śmiercią, natomiast postać skórna kończy się zgonem zarażonego w 90 proc. przypadków.

 

UŻYCIE: W świecie wojen i terroryzmu wąglik jest lubianą bronią biologiczną już od kilkudziesięciu lat. Śmiertelna dawka dla człowieka jest mniejsza niż milionowa grama.

 

JAK ZABIJA: Jeśli lekarz odkryje, że chodzi o wąglika, dopiero gdy stan zdrowia zakażonego gwałtownie się pogorszy, na leczenie będzie już za późno. Śmierć nastąpi w ciągu 36 godzin.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Wąglik jest potencjalnie świetną bronią biologiczną - łatwo się go hoduje, a spory (zarodniki) przeżywają długo. W 2001 roku, krótko po atakach na WTC i Pentagon, amerykańskie instytucje otrzymywały tzw. listy wąglikowe. Zmarło 5 osób.

 

ospa_123.jpeg

 

Ospa prawdziwa

 

GRUPA: wirusy (Variola vera)

 

CO TO JEST: Ten wirus powoduje jedną z najniebezpieczniejszych chorób świata. Tylko w XX wieku w wyniku ospy prawdziwej (zwanej też czarną) zmarło 300-500 milionów ludzi. Na szczęście udało się ją zwalczyć - od 1980 roku uważa się ją za chorobę eradykowaną (wyeliminowaną). Wirus jest przechowywany tylko w jednym laboratorium w USA i jednym laboratorium w Rosji.

 

UŻYCIE: Ponieważ obecnie nie prowadzi się już szczepień przeciw ospie czarnej, wirus staje się potencjalnym kandydatem na broń biologiczną. Organizm ludzki nie posiada przeciwciał.

 

JAK ZABIJA: Na śluzówce nosa i ust zaczynają pojawiać się zmiany, które później przesuwają się na twarz i ramiona. Po kilku dniach pojawiają się już na całym ciele, które zmienia się w jeden wielki zainfekowany pęcherz. Z taką wysypką człowiek żyje około tygodnia, później zawodzi układ krążenia.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Gdyby wirus ospy prawdziwej został wykradziony z pilnie strzeżonych laboratoriów w Moskwie lub Atlancie, mógłby zostać wykorzystany jako śmiertelnie niebezpieczna broń biologiczna.

 

 

Ebola

 

GRUPA: wirusy (przede wszystkim szczepy Ebola-Zaire i Ebola-Sudan)

 

CO TO JEST: Wirus Ebola jako broń biologiczna byłby przerażający. Nie wiemy bowiem, skąd wirus się wziął, nie ma pewności co do tego, od których zwierząt można się nim zarazić ani na dobrą sprawę nie znamy sposobu leczenia wywoływanej przez niego gorączki krwotocznej. Jedynym pewnikiem jest to, że wywołuje jedną z najniebezpieczniejszych infekcji, jakim ludzkość musi stawić czoła.

 

UŻYCIE: Użycie wirusa Ebola jako broni biologicznej jest na szczęście trudne. Wirus nie szerzy się w powietrzu, można się nim zarazić jedynie przez bezpośredni kontakt z zarażonym człowiekiem lub przedmiotami, których dotykał.

 

JAK ZABIJA: Okres inkubacji trwa 2-3 dni. Objawy zarażenia to wysoka gorączka, wymioty, bóle stawów i mięśni. Wirus atakuje wątrobę. Krew wypływa ze wszystkich otworów w ciele. Śmierć przychodzi po 6-10 dniach.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Wysokie, ale tylko w przypadku, jeśli zmieni się mechanizm przenoszenia wirusa (jak to nastąpiło w przypadku ebolapox).

 

ebola_2.jpeg

 

 

Ebolapox

 

GRUPA: sztucznie wyhodowane wirusy i bakterie

 

CO TO JEST: Wyobraźcie sobie wirus lub bakterię o morderczym działaniu Eboli i szybkości szerzenia ospy. Taka epidemia doprowadzi do szybkiej zagłady całych miast.

 

UŻYCIE: Nad taką bronią biologiczną pracowano w ZSRR w instytucie Biopreparat. Podobno od lat 90. XX wieku produkowano tam wirus zwany ebolapox (połączenie wirusa Ebola i wirusa ospy prawdziwej). Były radziecki naukowiec Kanatzhan Alibekov, który w USA zmienił nazwisko na Ken Alibek, twierdzi, że Rosja kontynuowała badania również w późniejszym czasie.

 

JAK ZABIJA: Działanie jest bardzo podobne do skutków zarażenia wirusem Ebola (tzw. Ebola-Zaire). Zarażony krwawi ze wszystkim otworów na ciele, a po tygodniu umiera w strasznych boleściach. Inaczej niż wirus Ebola, ebolapox łatwo i szybko przenosi się powietrzem.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Jeśli ebolapox rzeczywiście zostałby użyty jako broń biologiczna, oznaczałoby to totalną zagładę mieszkańców zaatakowanego terenu. Szybko też może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do ogólnoświatowej epidemii, a w ostateczności nawet do zagłady całej ludzkiej populacji.

 

ebola_1.jpeg

 

 

Bomby biologiczne wywołujące klęski głodowe - zaraza ryżowa

 

GRUPA: grzyby i pleśnie (Magnaporthe grisea)

 

CO TO JEST: Ten grzyb każdego roku w 85 krajach świata niszczy uprawy ryżu, które wykarmiłyby nawet 60 milionów ludzi. Wywołuje choroby wielu gatunków traw, a oprócz ryżu także pszenicy i jęczmienia.

 

UŻYCIE: W latach 1961-1962 armia amerykańska przeprowadziła próby użycia tego grzyba jako broni biologicznej na polach ryżowych na japońskiej wyspie Okinawa. Testy miały w przybliżeniu określić, jaki skutek da użycie broni biologicznej na uprawach ryżu.

 

JAK ZABIJA: Wywołuje chorobę grzybiczą, która atakuje korzenie, liście i łodygi rośliny. Blokuje transport wartości odżywczych i wody, co prowadzi do obumarcia rośliny.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Jeśli grzyb Magnaporthe grisea zostałby użyty jako broń biologiczna, mógłby zniszczyć najważniejsze źródła żywności na całym świecie, doprowadzić do upadku rolnictwa i klęski głodu ogromnych rozmiarów.

 

 

Bomby biologiczne wywołujące klęski głodowe - pomór bydła

 

 

GRUPA: wirusy (Paramyxoviridae)

 

CO TO JEST: Zwana także księgosuszem, wysoce zakaźna choroba wirusowa bydła i innych przeżuwaczy oraz jeleniowatych i świniowatych. Umieralność wynosi niemal 100%

 

UŻYCIE: Do Europy choroba ta przybyła wraz z Hunami podczas wędrówek ludów. Za panowania Karola Wielkiego na początku IX wieku w księgosuszu na trenach królestwa Franków wyginęło niemal całe bydło.

 

JAK ZABIJA: Dla człowieka nie jest szkodliwy, jednak masowa śmierć bydła doprowadziłaby do klęski głodu. Wywołałby ją brak mięsa i mleka. Niegdyś problemem był też brak siły pociągowej w rolnictwie.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO: W 2010 roku księgosusz został uznany za chorobę całkowicie wyeliminowaną. Nie oznacza to, że nie istnieje jakaś próbka tego wirusa w tajnym laboratorium wojskowym. Współcześnie skutki wystąpienia pomoru bydła nie byłyby tak fatalne, jak w średniowieczu.

 

pomor_bydla_wiki.jpeg

 

 

żródło: http://facet.wp.pl/g...riazdjecie.html


 • 5#2

Zaciekawiony.
 • Postów: 7662
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

UŻYCIE: Toksyna szybko rozkłada się w powietrzu - bakterie Clostridium botulinum są anaerobowe, tlen jest dla nich trujący. Tereny objęte zakażeniem toksyną botulinową w aerozolu już po 24 godzinach są znów bezpieczne.

Zależy czy mówimy o bakteriach czy o toksynie, która sama w sobie jest substancją chemiczną i tlen jej nie szkodzi. Botulina wytwarzana przez bakterie jest białkiem, niszczy je podwyższona temperatura i sól, może jednak przetrwać pewien czas na suchych powierzchniach lub w słodkiej wodzie.


 • 0#3 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

Świetny temat.


 • 0

#4

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5449
 • Tematów: 696
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 23
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ebola, mój ulubiony wirus. 

Wbrew pozorom, bardzo łatwo sobie z nim poradzić. Problemem jest tylko zapobieganie rozprzestrzenianiu się. Generalnie, nigdy nie było by żadnej epidemii Eboli, gdyby nie olewactwo podstawowych zasad higieny.

Ebola nie przenosi się drogą kropelkową, więc zarażanie jest naprawdę utrudnione, tym bardziej, że żywotność wirusa spada wraz ze wzrostem temperatury, promieniowaniem UV (słonecznym), oraz wraz z każdym następnym zarażonym. Wirus mutuje przy każdym zarażeniu, przenosząc część materiału genetycznego od ostatniego nosiciela, tym samym osłabiając swój własny i tracąc na zjadliwości, aż do ustania zarażeń.

Jeżeli nie nastąpi kontakt z wydzielinami i krwią zakażonego, nic nam nie grozi. Jest zabójczy, bo działa szybko, ale słaby.


 • 0#5

Alis.

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ebola, mój ulubiony wirus. 

 

Mamy się bać?  :D  żartuję...

 

Skoro już mowa o Eboli to dodam, że wg danych WHO na 25 listopada 2015 r. od początku epidemii czyli od lutego 2014 r. liczba zgonów wyniosła 11314 osób, oczywiście mowa tu o krajach Afryki, głównie Sierra Leone, Gwinea i Liberia.

 

 

 

Wbrew pozorom, bardzo łatwo sobie z nim poradzić. Problemem jest tylko zapobieganie rozprzestrzenianiu się. Generalnie, nigdy nie było by żadnej epidemii Eboli, gdyby nie olewactwo podstawowych zasad higieny.

 

Dokładnie, dlatego uważam, że nawet gdyby ktoś chciał, to np Europy nie pokona tym wirusem.

 

i jeszcze zacytuję fragment swojego tematu: 

 

 

 Nie wiemy bowiem, skąd wirus się wziął, nie ma pewności co do tego, od których zwierząt można się nim zarazić.

Na stronie GISu można znaleźć informację, że: "Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne."

 

Znalazłam jeszcze kilka ciekawostek na temat broni biologicznej:

 

Za próbami stosowania na szeroką skalę broni biologicznej przemawiają:
- koszty,
- chorobotwórczość,
- efektywność bojowa,
- obecność patogenów i ich stabilność,
- leczenie i rodzaj szczepień dla własnych sił,
- trudność wykrycia - objawy mogą się różnić u ludzi,
- nieprzygotowana służba zdrowia.

 

W okresie ostatnich 50 lat, termin "broń biologiczna", w związku z wynikami badań genetycznych, rozszerzono. Obecnie do broni biologicznych zalicza się także sztucznie wywołane choroby. Już od co najmniej początków lat 80-tych, kraje takie jak USA, Izrael, Rosja posiadają laboratoria, prowadzące wymienione eksperymenty. Wojsko stara się tak “dopasować” daną bakterię, lub innego pasożyta, aby atakował ludzi posiadających określone geny. To właśnie jest przyczyną finansowania przez ośrodki wojskowe badań genetycznych na szeroką skalę, na przykład badań genetycznych piersi u Chazarów w szczecińskim. Przykładem są tutaj prace DARPA, agencji Pentagonu zatrudniającej ok. 50 osób, ale dysponującej budżetem ponad 5 miliardów rocznie.

 

DARPA  jest w chwili obecnej największym pracodawcą nowych technologii wojskowych. Od wielu lat agencja dysponuje specjalnymi grantami na tworzenie miniaturowych “wirusów“, które mogą atakować organizm człowieka.

Pomimo Konferencji Genewskiej o zakazie prób z bronią biologiczną z 1972 roku, badania takie są nadal prowadzone w co najmniej kilku krajach na świecie.

 

Nie chcę wklejać ściany tekstu więc dla zainteresowanych więcej pod tym linkiem ---> http://www.prisonpla...bro,p1954306454


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u