Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tajemnicze figury na stepach Kazachstanu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

szymon2014.
 • Postów: 94
 • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na zdjęciach z kosmosu na stepach Kazachstanu znaleziono olbrzymie rysunki, które osiągają powierzchnię do pół kilometra. Zdjęcia zostały opublikowane na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Naukowcy nie potrafią jeszcze wyjaśnić, skąd te rysunki. Wiadomo, że ich wiek może wynosić kilka tysięcy lat. Znajdują się na nich geometryczne figury o regularnych kształtach: koła, kwadraty i pentogramy.

http://krolowa-super...ich-znaczeniem/

 

Co o tym sądzicie? Kolejna "wiarygodna" informacja?

 


 • 1

#2

noxili.
 • Postów: 2764
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mistyczne kręgi, krzyże i geometryczne pola – NASA opublikowała zdjęcia tajemniczych struktur, zauważonych na kazachskim stepie. Najstarsze mogą mieć nawet 8 tys. lat. Dlaczego powstały?

Jedno jest pewne – to nie ślady obcej cywilizacji. Usypane z ziemi i kamieni wzory to efekt działalności koczowniczych ludów, które tysiące lat temu przemierzały stepy dzisiejszego Kazachstanu. Kręgi, prostokąty i krzyże, zbudowane z kopców, zasieków i wałów, mają wielkość nawet kilku boisk piłkarskich, ale z ziemi nie sposób ich dostrzec. Zobaczyć można je tylko z powietrza, dlatego odkryto je stosunkowo niedawno dzięki zdjęciom satelitarnym – pisze „New York Times”.

W sumie na terenie północnego Kazachstanu w regionie Turgai naliczono 260 ogromnych struktur. Do tej pory nie zostały one szczegółowo zbadane. Uważano bowiem, że obrazy, zarejestrowane po raz pierwszy przez dzięki Google Earth w 2007 roku, przedstawiają zbiory przypadkowo ułożonych kopców.

A jednak struktury okazują się być przemyślanymi wzorami. Największe pole w kształcie prostokąta położone jest w pobliżu neolitycznej osady Usztogajsk. To gigantyczny plac otoczony kopcami i z wpisanym w środek krzyżem. Powierzchnia jest większa niż ta, którą zajmuje piramida Cheopsa w Egipcie. Inna struktura przypomina trójramienną swastykę, zakończoną zygzakami zwróconymi w lewo. Dzięki nowoczesnej technologii udało się określić wiek obiektów. Najstarsze powstały 8 tys, lat temu, co czyni je najstarszymi znanymi tego typu strukturami. Inne datuje się na 800 rok p.n.e. i na okres średniowiecza.

– Nigdy nie widziałem czegoś takiego, to niesamowite – ocenił w rozmowie z „New York Times” Compton J. Tucker, naukowiec NASA.

Czy to już sztuka?

Takie naziemne struktury noszą nazwę geoglifów (najsłynniejsze znajdują się w Peru na płaskowyżu Nazca), jednak naukowcy nie są zgodni co tego, czy można nazwać w ten sposób kazachskie obiekty. Definicja zakłada bowiem artystyczną motywację powstania wzorów, nie praktyczną. A jak jest w przypadku struktur sfotografowanych przez NASA?

– Nie sądzę, żeby miały być one budowane z myślą o podziwianiu ich z góry – uważa Dmitrij Dey, kazachski ekonomista i archeolog-pasjonat, który jako pierwszy umieścił kopce na Google Earth. Jego zdaniem kolejne obiekty w strukturze powstawały po linii, horyzontalnie, tak jakby budowniczy śledzili ruchy wschodu słońca, a całość związana jest z kultem naszej dziennej gwiazdy.

Co łączy kształty struktur? Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, nawet kazachscy archeolodzy. Nie są to ani kurhany, ani ołtarze.

Kazachska domena

Do tej pory Kazachstan – była radziecka republika, rządzona dziś przez dyktatora Nursułtana Nazarbajewa – bronił dostępu do swoich tajemniczych stepów.

– Na początku obawialiśmy się, że mógł być to żart – mówi dr Ronald E. LaPorte, epidemiolog z Uniwersytetu w Pittsburghu, który badał kwestie zdrowotne na terytorium Kazachstanu. Usłyszał o tajemniczych naziemnych strukturach i postanowił przyjrzeć się sprawie.

Badacze podejrzewają, że jednym z plemion odpowiedzialnym za powstanie struktur był lud Mahandzhar, którego członkowie zamieszkiwali Turgai 7-5. Nomadowie mogli osiedlić się na jakiś czas w jednym miejscu i zbudować kopce, zasieki i wały. Taka perspektywa zmienia tradycyjne postrzeganie koczowników, którzy zdawali się być niezdolni do budowania zaawansowanych struktur. Inicjatywa wymagała bowiem organizacji społeczeństwa, co charakteryzuje ludy prowadzące osiadły tryb życia.

Jeśli archeologom uda się doprowadzić do wpisania struktur na listę UNESCO, będzie można je ochronić i zbadać metodami wykorzystanymi do opisu geoglifów w Peru. Czas jest jednak wrogiem badaczy – w tym roku jedna z figur została zniszczona przez budowniczych dróg. Jak twierdzi Dey, było już to po interwencji naukowców u kazachskich władz w celu ochrony obiektów

 

 

 

 

 

635821578941554623.jpg

 

635821578941398619.jpg

 

635821578941554624.jpg

 

 

http://nauka.newswee...y,373392,1.html

 

 

Pełen artykuł w NewYork Times  

 

 

http://www.nytimes.c...ctionfront&_r=1


 • 3#3

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5449
 • Tematów: 696
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 23
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co o tym sądzicie? Kolejna "wiarygodna" informacja?

Jeżeli tworzysz temat, postaraj się, aby miał ręce i nogi. Dlatego + wędruje do kolegi noxili, który wykonał niezbędne minimum, aby przykuć moją i innych uwagę.


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u