Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sobieskiego 100 była ambasada ZSSR

Sobieskiego ZSSR Rosjanie Warszawa Opuszczony Apartamentowiec club 100 Dyplomaci

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mad'a Crow.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witajcie, jako iż to mój pierwszy post chciałem się przywitać i podzielić się z wami moim zainteresowaniem pewnym obiektem.

 

Znacie budynek przy Sobieskiego 100 w Warszawie? W latach 70. mieściła się tam Ambasada Rosyjskich Dyplomatów. Obecnie dom stoi opuszczony i jest cały czas silnie chroniony oraz patrolowany przez całą dobę. Grupie miejskich eksploatatorów URBEX udało się wejść do środka i obejrzeć kilka mieszkań oraz salon fryzjerski.

https://www.youtube....d&v=DPZiKYt12nE

Oficjalnie osiedle opustoszało w połowie lat 90-tych po upadku ZSRR. Pod koniec lat 90-tych dzierżawę zony od Federacji Rosyjskiej wygrała spółka Fart (mocno powiązana z dawnymi pracownikami peerelowskich central handlu zagranicznego i PGNiG oraz negocjatorów umów gazowych Polska – Rosja), którą w 2005 r. zajęło się ABW.

481510.jpg

38.jpeg

 

273.jpeg

Od 2005 r. na Sobieskiego 100 działalność rozpoczął Club 100, popularnie zwany „Sotką”. Bardzo szybko stał się modny wśród Rosjan przebywających w Warszawie. We wrześniu 2008 r. prezydent Warszawy oficjalnie oddał Sobieskiego 100 pod zarząd i administrację Skarbu Państwa.

Już po upadku komunizmu, w latach 90-tych, opisywane nieruchomości stały się enklawą „starego”. Rosjanie nie płacili czynszu (tylko w latach 90 wyniósł kilkanaście milionów dolarów). Obecnie zadłużenie sięga prawie 100 mln zł względem kasy miasta.

168.jpeg

 

Ostatnim działaniem w kierunku odzyskania nieruchomości i gruntu przez stronę polską była wystosowana przez MSZ nota z 7 września 2011 r. do Ambasady Federacji Rosyjskiej o wydanie tej nieruchomości. Do dnia 10 lipca 2012 r. strona rosyjska w ogóle nie zareagowała. Przejęcie tego obiektu nie oczekując na wydanie przez FR nie jest możliwe, ponieważ placówka jest chroniona immunitetem dyplomatycznym wynikającym z Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.
Kaskadowy budynek ma od 3 do 10 pięter, a cała działka ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Plotki o budynku krążą od czasów PRL-u, kiedy to pod przykrywką zamieszkania przez dyplomatów i przemysłowców z budynku miała być prowadzona działalność szpiegowska.
 

Zdjęcie z lat 80, chociaż uważam że nawet parę lat wcześniej.

13.png

 

Moje obserwacje: O tym iż budynek jest nieużytkowany dowiedziałem się stosunkowo niedawno chociaż od 10 lat tamtędy jeżdżę, po sprawdzeniu okolic dowiedziałem się tyle co wszyscy, dużo kamer, śmieci i rzadki obchód ochrony firmy "Dragonpol".

Dodam iż tak jak na filmie widać nie opuścili wszyscy mieszkańcy apartamentu tak szybko co mogą świadczyć kalendarze i pozostawiony sprzęt, a także

" wymienione naczynia przeponowe i sądząc po ich stanie jak również po pompie Grundfos zamotowanej po prawej od naczyń, są albo nowe, albo zakupione dość niedawno...."(komentarz użytkownika)

 

Sam klub jest dość tajemniczy i nikogo z zewnątrz bez paszportu Rosji nie wpuszczą co można wyczytać w komentarzach pod filmem

Wisi skromna karteczka informująca o "Klubie 100" czynnym od wtorku do niedzieli 18-24.00 do której zawsze podjeżdża to samo auto prawdopodobnie właściciela.

 

Tutaj filmy z rzekomej "sotki":

 

https://www.youtube....DEBDCE9BB6239FA

 

Oraz temat na Rosyjskim forum:

 

http://rosjanie.pl/f...opic.php?t=8668

 

Źródło:

 

http:/www.bunkrowiec.com.pl 

 

http://www.powojenny...obieskiego-100/ <---- Tu więcej zdjęć obiektu

 

Może to nie ma jakiejś większej spiskowej teorii ale jest ciekawym obiektem wartym krocie.

 

Zapraszam do dyskusji!


Użytkownik Mad'a Crow edytował ten post 12.10.2015 - 19:05

  • 4

#2

yzoja.
  • Postów: 68
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetny budynek!

Czyli wychodzi na to, że Rosjanie mają 6k metrów kwadratowych ziemi w samym centrum Warszawy? :D


  • 0

#3

Mad'a Crow.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może nie w samym centrum ale 10 minut od, dokładna powierzchnia to 6250M2 Dodatkowo przypadkiem natrafiłem na dokumentację WSZYSTKICH po ZSRR budynków w Warszawie,. Dokument pdf w załączniku.

 

 

Załączone pliki


  • 0

#4

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tymi rosyjskimi nieruchomościami w Warszawie to komedia jakaś. Jedna z nich znajduje się rzut beretem od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a obecna ambasada Federacji Rosyjskiej kilka kroków od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Więc warunki do szpiegowania naszych decydentów doskonałe, nie sądzę żeby ich nie wykorzystywali. Chyba większość tych posiadłości to nieużytki, a jednak Rosjanie zajadle bronią ich prawa do nich, ciekawe dlaczego? Tymczasem oni chcą eksmitować polski konsulat w Petersburgu, jakiś czas temu była na ten temat draka i nie wiem czy w końcu była eksmisja czy nie, ale tak czy siak śmiało sobie poczynają. A my nie mamy kontroli nad kawałkiem własnego terytorium w stolicy, tuż obok siedzib najważniejszych instytucji państwowych. Po prostu komedia.
  • 1



#5

Sarlinz.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hm, naprawdę ciekawe, chyba nigdy nie obiło mi się to o uszy. Fakt że do wejścia wymagany jest rosyjski paszport to naprawdę interesująca kwestia.


  • 0

#6

Mad'a Crow.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tymi rosyjskimi nieruchomościami w Warszawie to komedia jakaś. Jedna z nich znajduje się rzut beretem od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a obecna ambasada Federacji Rosyjskiej kilka kroków od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Więc warunki do szpiegowania naszych decydentów doskonałe, nie sądzę żeby ich nie wykorzystywali. Chyba większość tych posiadłości to nieużytki, a jednak Rosjanie zajadle bronią ich prawa do nich, ciekawe dlaczego? Tymczasem oni chcą eksmitować polski konsulat w Petersburgu, jakiś czas temu była na ten temat draka i nie wiem czy w końcu była eksmisja czy nie, ale tak czy siak śmiało sobie poczynają. A my nie mamy kontroli nad kawałkiem własnego terytorium w stolicy, tuż obok siedzib najważniejszych instytucji państwowych. Po prostu komedia.

Także  jestem zwolennikiem tej teorii.

Bo jak wytłumaczyć tak doskonale strategiczne miejsca? 

Niedługo opiszę moje wnioski z tych miejsc chociaż i  tak to jest oczywiste.


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Sobieskiego, ZSSR, Rosjanie, Warszawa, Opuszczony, Apartamentowiec, club 100, Dyplomaci

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych