Skocz do zawartości
Zdjęcie

Upiorna armia pod Souther Fell: The Story of a Story | Stephen Matthews


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 5490
  • Tematów: 698
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 23
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Kiedy książka zawiera przekaz o banalnym wydarzeniu paranormalnym, wydaje się nam, że można to było opisać w kilku linijkach. Kiedy jednak zagłębimy się w świat stworzony przez Autora, okazuje się, że jedna książka to za mało i choć to było ponad 300 stron, chętnie byśmy jeszcze zostali w tej rzeczywistości.

 

                              southerfell.jpg
                              fot.domena publiczna/okładka książki

 

   Stephen Matthews napisał książkę, która jest opisem i analizą wielu spotkań z armią duchów. Nie jest to kolejna, zwykła „książka o duchach”, a bardziej studium zachowań świadków, detaliczna analiza zjawiska na podstawie dostępnych opisów i zeznań.

 

   Rozdział otwierający omawia bardzo szczegółowo ewolucję mitów i podań, sposób przekazywania tych historii w formie przekazów ustnych, bajek, czy publikacji w formie opowiadań, artykułów i książek. Tak docieramy do analizy dwóch publikacji: jednej George'a Smith'a z 1747 roku, drugiej James Clarke'a z 1787 roku.

Choć doniesienia Smith'a i Clarke'a są podobne, posiadają uderzające różnice. Zazwyczaj publicyści przemycają do swojej twórczości również swoje uprzedzenia społeczne i polityczne, nie wspominając o religijnych. Potrzeba wręcz mikroskopowej analizy, aby uwzględnić takie wpływy w podobnych przekazach.

 

Przeglądając historie paranormalne zapisane w książkach, historie opowiadane przez pokolenia i opowieści będące częścią kultury narodów, armia duchów i fantomów została poddana szczegółowej analizie. Coleridge, Wordsworth, Sir Walter Scott i wielu innych, miało swój udział w podtrzymywaniu podobnych historii przy życiu, oraz, co najważniejsze, kształtowaniu dzisiejszych mitów poprzez takie opowieści.

 

 

   Oprócz całej paranormalnej otoczki takie historie często posiadają drugie dno i Matthews poszukuje również racjonalnych wyjaśnień, analizuje te, które przez lata były uważane za wywołujące manifestacje i dotyczyło to również zjawisk wywołanych przez meteory, oraz tzw. widmo Brocken.

 

   Książka rozpoczyna się od analizy wydarzenia pod Souther Fell, ale posiada również oryginalną, pełną wersję słynnego mitu Edge Hill o podniebnej walce dwóch armii złożonych z duchów. Znajdziemy tam również kilka innych opowieści o duchach i upiorach przedstawionych bez zmian w oparciu o historyczny, źródłowy materiał.

 

Trudno się tak naprawdę przyczepić do czegokolwiek, praca jest dobrze przemyślana i metodyczne podejście do tematu pozwala na kształtowanie własnego poglądu na dany temat. Analiza prawie trzechsetletnich przekazów za pomocą „gęstego grzebienia” będzie satysfakcjonująca nawet dla najbardziej wymagających czytelników.

 

 

Opracowanie: Staniq


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u