Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

W pobliżu Stonehenge odkryto coś, co swoim rozmiarem przyćmiewa "kamienny krąg"

Stonehenge Superhenge kamienne kręgi megality starożytne cywilizacje Anglia Wielka Brytania

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 960
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Superhenge.png

Fot/ Wiedzoholik

 

 

Okrągła formacja składająca się z 90 kamiennych monolitów została odnaleziona 3 kilometry na północny-wschód od Stonehenge w hrabstwie Wiltshire na obszarze Wielkiej Brytanii. Archeolodzy podejrzewają, że może to być część największej istniejącej struktury Neolitycznej na świecie. Datowana jest ona na 4 500 lat, a zbudowana z bloków piaskowca. Obecnie całość znajduje się niecały metr pod ziemią. Brytyjscy naukowcy używają obecnie najnowocześniejszych technologii do mapowania podziemnych obszarów, aby stworzyć wierny model całej konstrukcji. Monument zlokalizowany jest obok Durrington Walls – była to ogromna osada neolityczna, w której mogło znajdować się nawet 1000 domostw w latach 2525 – 2470 p.n.e.

 

Na chwilę obecną zidentyfikowano 30 nienaruszonych kamieni, których wysokość osiąga 4,5 metra. Oprócz nich naukowcy odnaleźli również różne części pozostałych 60 kamieni. Cała konstrukcja została ochrzczona „Superhenge”, ma to nawiązywać do odkrytego wcześniej Stonehenge, lecz jako że odkryta konstrukcja jest pięć razy większa, to do nazwy dodano przedrostek „super”. Archeolodzy sugerują, że całość mogła zostać zbudowana w tym samym czasie, co niedalekie Stonehenge, lub nawet wcześniej.

 

Wprawdzie kamienie nie zostały jeszcze odkopane, to jednak naukowcy odnaleźli dowody na to, że zostały one wyrzeźbione w ten sam sposób, co kamienie w pobliskich osadach. Nazywane one są Sarsenami i są rozsiane w różnych miejscach po całej Wielkiej Brytanii – podobne piaskowce możemy znaleźć także w  Salisbury, Marlborough oraz właśnie w Wiltshire. Archeolodzy twierdzą także, że oryginalni twórcy najpierw nadali im taki kształt, a potem dopiero ułożyli w charakterystyczną formację – podobna technika została prawdopodobnie zastosowana przy tworzeniu samego Stonehenge.

 

Naukowcy twierdzą także, że wszystkie tego typu formacje są ze sobą powiązanie. Nie możemy więc rozbijać ich na czynniki pierwsze i analizować każdego kamienia z osobna, lecz trzeba spojrzeć na nie szeroko, jak na jedną wielką całość, aby zrozumieć ich znaczenie. Odkrycie zostało zapowiedziane zapowiedziane w dniu wczorajszym (7 września) na rozpoczęciu Brytyjskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Bradford.

 

 

 

 

 

Źródło: Wiedzoholik


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 09.09.2015 - 13:43

 • 4#2

yzoja.
 • Postów: 68
 • Tematów: 6
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wygląda jak podstawa jakiegoś muru, 4,5 metra wysokości, łał.

 

Myślicie, że będą to odkopywać?


 • 0

#3

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 960
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie tak, Stonehenge też było zakopane. Mury raczej to nie były, tylko raczej jakieś miejsce sakralne, rytualne lub obserwatorium astronomiczne, podobnie jak Stonehenge. Umocnienia w tym czasie budowano głównie w postaci drewnianych palisad lub w przypadku większych i ważniejszych osiedli usypywano wały obronne i wzmacniano palisadą.

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 09.09.2015 - 18:37

 • 0#4

yzoja.
 • Postów: 68
 • Tematów: 6
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnie tak, Stonehenge też było zakopane. Mury raczej to nie były, tylko raczej jakieś miejsce sakralne, rytualne lub obserwatorium astronomiczne, podobnie jak Stonehenge. Umocnienia w tym czasie budowano głównie w postaci drewnianych palisad lub w przypadku większych i ważniejszych osiedli usypywano wały obronne i wzmacniano palisadą.

 

Ale przecież to jest spory obszar to w środku i kamienie tak "gęsto" ustawione. Dla mnie to naprawdę przypomina ogrodzenie, choć jasne, na pewno bardziej popularne były drewniane pale, liście itp. 


 • 0

#5

Zaciekawiony.
 • Postów: 7852
 • Tematów: 83
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zależy jeszcze jak gęsto były ustawione te kamienie, czy na pewno tak jak na wizualizacji. 20 km na północ od Stonehenge znajduje się zespół kręgów Avebury, w tym największy 330 metrowy złożony pierwotnie z 98 kamieni:

avebury-stone-circle.jpg


 • 0#6

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5783
 • Tematów: 714
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 24
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda to bardziej na zbrojenie terenu pod wał ziemny, aby się nie osuwał. Jeżeli wizualizacja (jak wspomniał Zaciekawiony) oddaje rzeczywiste ustawienie, taki krąg wygląda na urządzenie obronne. 

Avenbury obejmuje obszar około 11ha, to sporo, bo krąg otaczał całą wieś/osadę. Co ciekawe, miejsce to zaczęto tak nazywać dopiero w XX w. Pierwsze wzmianki, na które można się natknąć w dokumentach pisanych nazywają to miejsce otoczone kamieniami - Waleditch.

 

Ancient_temple_at_Avebury_Wiltshire.jpg

Avenbury - fot.wikipedia

 

Jeszcze jedno miejsce z kamiennymi kręgami: Woodhange.

 

maxresdefault.jpg

Woodhange - fot.domena publiczna

 

I bonusowo filmidło o takich i innych kamyczkach w UK.

 


 • 2#7

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 960
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A być może racja. Zbrojenie wałów - o tym nie pomyślałem.

O ile są to tylko kamienie postawione na sztorc, tak jak na wizualizacji, nie układające się w żadne bardziej wymyślne figury i ustawienia, jak w Stonehenge (które definitywnie nie pełniło funkcji obronnych), to patrząc na szerokość kamiennego kręgu rzeczywiście sensownym jest wytłumaczenie, że były to zbrojenia wałów obronnych. Jeśli jeszcze kamienie otaczają kręgiem miejsce wspomnianej osady neolitycznej to mamy odpowiedź. Niestety w artykule nie sprecyzowali czy otaczają czy nie, ale w miarę postępu badań się dowiemy.

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 10.09.2015 - 17:03

 • 0#8

noxili.
 • Postów: 2798
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takich kręgów jest w Europie dużo , duzo wiecej. Najstarsze powstały ok 6,500 lat temu w centralnej Europie, w tym kilka jest w Polsce. 

A być może racja. Zbrojenie wałów - o tym nie pomyślałem.

 

Za to pomyśleli odkrywcy archeolodzy i w pierwszym momencie mieli dzika radoche bo byliby odkrywcami jednych z najstarszych fortec świata. Niestety przebadano je dośc dokładnie i nie stwierdzono żadnych cech osady umocnionej. Cokolwiek to jest , nie jest to umocnienie obronne. Wewnątrz nie było śladu żadnej zabudowy (zero śladów po palach tworzacych narożniki budowli , kamieni pod narożniki budynku, wykopu pod namiot itp. Brak najważniejszej rzeczy  w fortecy: studni i jam zasobowych(spichrzy). Brak śladu broni . żadnych sladów ataków(pozary , groty strzał, ewentualnie kości ludzkie i ślady pozaru). Ewentualne pochówki sa dużo późniejsze (jak np słynnego Łucznika z Stonehenge). Targowiska czy tzw kraale (ufortyfikowane  zagrody dla bydła) też to nie sa bo po co budować tak dziwne targowisko czy zagrody?? Po kilkunastyu latach używania grunt tam gdzie przectrzymuje sie liczne zwierząta podnosi sie znacznie . Np Rynek Wrocławski przez 200 lat używania jako targ zwierzacy podniusł powierzchnię ok ... 4 m . Słyszeliście pewnie o stani Augiasza??A te konstrukcje były budowane nawet kilkaset lat.

 

Konstrukcje te są tak odbiegające od standardów do których chcecmy wprasować życie i budownictwo sprzed 6,5 tys lat. Archeolodzy nadalii  tym konstrukcja nawet nieco dwiącą nazwę: rondele. Czyli wielkie puste garnki.  Co wewnatrz było niezabardzo wiemy. Wbijano czasem pojedyńcze pale a szczycie lub umieszczno pojedyńcze kamulce.  Znajdowane za to sa ozdoby które musiły być niezykle cenne dla właściciela. Np wewnątz rondela w Zarzycy  na wschód od Ślęży znaleziony został amulet z gliny wypalony w ształcie muszli z Morza Śródzimnego( niczego podobnego nie znaleziono w całej Centralnej Europie za to często w grobach naddunajskiej kulturze Vinca.

 

 

że były to zbrojenia wałów obronnych

 

 

Problem w tym, że wały to raczej nie były z betonu ,więc nie potrzebowały zbrojenia. Wał ziemny nie potzrebuje zbrojenia za to potrzebuje ochrony przed rozmywanie przez deszcz .Czyli stabilizacja i odwodnienie. W żadnym przypadku wielki kamulec nie sprawdza sie w najmniejszym nawet stopniu.  Sam potrzebuje mocnej podbudowy inaczej sie przewróci lub szybko zapadnie pod ziemię.Co gorsza wewnątrz  przyspiesza erozje bo wzduż jego ścian zwierzęta ryja norki i tam sie koncentruje przesączanie sie deszcówki do wnetrza nasypu . woda gromadzi sie u podnórza  kamulca i kamulec powoli zapada sie w miekszy grunt a wał sie rozpada.  Już w tamtym czasi budowano przepotęzne konstrukcje ziemne. Podobna wiedzę co do nasypów posiedliśmy dopiero gdy saperzy przełomu XVIII i XIX zaczeli budowac  potężne fortece obsypywane ziemią. Kurchany sprzed np 2000 lat są trwalsze niż te np kopiec Kościuszki:)  Jak budowano konstrukcje ziemne w neolicie?  Ubijano warstwę ziemi wokół drewnianego rdzenia, być może mającego dodatkowo znaczenie symboliczne (axis mundi ). Pierwsza warstwa tworzyła bardzo płaską piramidę-stożek. to przykrywano warstwą mat i kamieni w to wbijano warstwę, nieprzepuszczalnej , tłustej  gliny .Potem kolejna warstwa , tylko o mniejszej średnicy i kolejny, wodoodporny gliniano wiklinowy (łozowy ) stożek i tak do skutku.  Zewnętrzną warstwę ostatecznie nieraz licowano "małymi" kamykami. Tak zbudowana konstrukcja była odporna na deszcze , powodzie a nawet trzęsienia ziemi. Tą główny zamysł można podziwiać (stożkowe  samo stabilizujące sie warstwy uodporniajce nasyp czy piramidę prawie na wszystko i potęzny rdzeń). można zobaczyć w piramidach IV dynastii w Egipcie czy piramidach Mezopotamii. W każdym razie nikt nie użyłby kłopotliwych w transporcie wielkich i ozdobnych kamieni. do wbudowania w w qłąb ziemnego wału .


 • 1#9

Zaciekawiony.
 • Postów: 7852
 • Tematów: 83
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W przypadku Avebury, wioska wewnątrz kręgu powstała dopiero w średniowieczu, więc to przypadek wtórnego użytku.

 

@ Noxili

Tak, dawni budowniczowie kopców znali się na robocie. Zaraz obok kręgów Avebury stoi neolityczny kopiec Silbury Hill, ma 40 metrów wysokości (i to po upływie 4 tysięcy lat!).


 • 1#10

noxili.
 • Postów: 2798
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

NapisanoW przypadku Avebury, wioska wewnątrz kręgu powstała dopiero w średniowieczu, więc to przypadek wtórnego użytku.

 

@ Noxiliura robocie. Zaraz obok kręgów Avebury stoi neolityczny kopiec Silbury Hill, ma 40 metrów wysokości (i to po upływie 4 tysięcy lat!).

 Nie tylko . Tuż obok jest tzw cursus Stonehenge  . Tajemnicza droga (procesyjna?) sprzed 6000 lat jest dobrze zachowana. Niedaleko jest mniejszy cursus. masa innych sztucznych tworów z neolitu. Tu masz mapę naniesionych stanowisk archologicznych

PMfuk0r.jpg

 

http://www.cbc.ca/na...arger-landscape

 

Sporo stanowisk zostało zniszczonych po wprowadzeniu do uprawy rolniczej nowoczesnych traktorów. Nowe wieksze i wydajnuiejsze pługi rozniosły "nierówności na polu".  Zresztą tak sie dzieje w całej Europie czy na Świecie.Dzisiaj naprzykład trudno odnaleśc  kurchan unietycki  w Szczepankowicach na Dolnym Śląsku a jeszcze kilkadziesiąt lat temu był olbrzymem górującym nad okolicą. Rondel w Zarzycy nie jest już nawet widoczny na danych z lidaru (wykryto go przy analizie fotek w podczerwieni ).


 • 1#11

szymon2014.
 • Postów: 94
 • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie, co tak wielu ludzi w Europie i na świecie zainspirowało do tworzenia budowli megalitycznych? https://pl.wikipedia...wo_megalityczne  Czy była jakaś instytucja/osoba, która tym kierowała? Zgodzicie się chyba, że tworzenie takich budowli nie było spontaniczną decyzją jakieś małej grupy ludzi, ale wymagało zintegrowanych działań jakiejś instytucji, którą kierowali określeni ludzie ( bogowie, synowie Boży?). Trudno mi uwierzyć, że jakaś osoba wpadła na taki dziwaczny i mozolny pomysł: zacznijmy tworzyć kopce ,kamienne budowle ( np. : piramidy), bo to jest ładne i przyjemne.


 • 0

#12

Zaciekawiony.
 • Postów: 7852
 • Tematów: 83
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To był wynik kultury jaka wtedy panowała. Równie dobrze można się zastanawiać jak to się działo, że kiedyś budowano w stylu romańskim aż nagle w XI wieku wszyscy przestawili się na gotyk.


 • 1#13

szymon2014.
 • Postów: 94
 • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To był wynik kultury jaka wtedy panowała. Równie dobrze można się zastanawiać jak to się działo, że kiedyś budowano w stylu romańskim aż nagle w XI wieku wszyscy przestawili się na gotyk.

 

Tylko, co było źródłem/przyczyną takiej, a nie innej kultury. Kultury, która miała wymiar globalny ,a nie tylko europejski. Może wyruszały jakieś misje, aby krzewić kulturę budowy megalitów. Kto i jak je koordynował? Kultura zawsze jest na czymś osadzona, ma swoje podłoże ( polityczne, religijne itd).  Dla mnie jest różnica, między stylem romańskim/gotykiem, a globalną kulturą megalityczną. Moim zdaniem, ludzie projektujący i tworzący te budowle, chcieli COŚ wyrazić, odnieść się do czegoś transcendentnego, ale wcześniej musieli mieć takie doświadczenie, o naturze którego nic nie wiemy. Może te budowle, wskazują nam, żeby patrzeć w górę (Kosmos), bo tam jest nas- ludzi początek?


 • 2

#14

andi.
 • Postów: 65
 • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nikt sie nie zastanawia przed czym takie wielkie kamienie mialy chronic

 

a moze byly jakies duze niebezpieczne zwierzeta w dodatku bardzo silne przed ktorymi trzeba bylo sie bronic


 • 0

#15

Zaciekawiony.
 • Postów: 7852
 • Tematów: 83
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na takie zastosowania kamienie są trochę za rzadko poustawiane. Pytanie zresztą co niby miałyby kamienie chronić, skoro w środku kręgu nie znajdowała się żadna wioska?


 • 0
 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Stonehenge, Superhenge, kamienne kręgi, megality, starożytne, cywilizacje, Anglia, Wielka Brytania

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u