Skocz do zawartości
Zdjęcie

Parlament Europejski wzywa Rosję do zwrotu wraku TU- 154M. Polscy europosłowie blokują rezolucję!


10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Shay.

  Herszt Bandy

 • Postów: 356
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

PO zablokowała w Strasburgu apel o międzynarodowe śledztwo smoleńskie. Na wniosek europosłów Platformy Obywatelskiej w ostatecznym dokumencie rezolucji PE nie znalazł się zapis wzywający do międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Korespondentka RMF FM w Brukseli ujawnia kulisy negocjacji ws. rezolucji, w której znalazło się wezwanie Rosji do zwrotu wraku rządowego Tu-154 oraz czarnych skrzynek tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem.

 

 

00042EFID26RA6YE-C116-F4.jpg
Wrak rządowego TU- 154M.

 

 

 

Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM, w pierwotnym, kompromisowym tekście, poza wezwaniem do zwrotu wraku i jego czarnych skrzynek, był także apel o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa. Na dokument - z takimi zapisami - była już nawet wstępna zgoda wszystkich grup politycznych w europarlamencie.

 

 

Jednak - jak ustaliła dziennikarka RMF FM - wczoraj po południu posłowie PO zażądali odrębnego głosowania w sprawie wraku i skrzynek, a osobnego w sprawie międzynarodowego śledztwa. Takie rozdzielenie tych spraw umożliwiło odrzucenie podczas dzisiejszego głosowania na sesji plenarnej wniosku o międzynarodowe śledztwo.

 

 

Poseł PO Jan Olbrycht tłumaczył, że to konsekwentne postępowanie, "bo wybór drogi prawnej, jakiej dokonał rząd Donalda Tuska, był słuszny". Eurodeputowani PO poparli natomiast zapis o zwrocie wraku i skrzynek, bo jak powiedział Olbrych, "tutaj widzą problem".

 

 

 

Parlament Europejski o katastrofie TU-154

 

 

 

Parlament Europejski wezwał w piątkowej rezolucji do niezależnego międzynarodowego śledztwa ws. zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa. W dokumencie, który mówi też o stanie demokracji w Rosji, znalazła się wzmianka o konieczności zwrotu wraku polskiego Tu-154.

 

 

Parlament Europejski "wzywa władze rosyjskie do niezwłocznego zwrócenia Polsce wraku polskiego samolotu rządowego Tu-154 oraz wszystkich jego czarnych skrzynek; podkreśla fakt, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz, podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia" - dokładnie takie zdanie znalazło się w rezolucji. O jej przyjęcie przez Parlament Europejski zabiegali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

Europosłowie przypomnieli, że pomimo licznych wezwań rosyjskie władze odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek Tu-154.

 

 

 

 

Źródło: interia.pl, RMF24.pl

 

 

 

 

 

Wobec powyższego nie jestem przekonany, czy użyte przeze mnie w tytule słowa" polscy europosłowie" są w tym przypadku na miejscu...


Użytkownik Shay edytował ten post 12.03.2015 - 17:55

 • 5

#2

Cait Sith.
 • Postów: 685
 • Tematów: 159
 • Płeć:Nieokreślona
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wrak samolotu już dawno powinien być w Polsce. 
Bo z zapisów 13. załącznika do konwencji chicagowskiej, która stała się podstawą prawną do badania katastrofy smoleńskiej, wynika, że wrak oraz wszystkie przedmioty zabezpieczone w śledztwie powinny być zwrócone stronie polskiej po ogłoszeniu raportu MAK-u.


 • 3#3

Jooe.
 • Postów: 212
 • Tematów: 32
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W 2012 roku już głosowali o zwrot wraku :

 

http://sejm.gov.pl/S...NrGlosowania=26

 

Widać, że ktoś się czegoś bał. Ewidentnie


 • 2

#4

Wszystko.
 • Postów: 9509
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo z zapisów 13. załącznika do konwencji chicagowskiej, która stała się podstawą prawną do badania katastrofy smoleńskiej, wynika, że wrak oraz wszystkie przedmioty zabezpieczone w śledztwie powinny być zwrócone stronie polskiej po ogłoszeniu raportu MAK-u.

 

No nie do końca. Jest napisane że powinien być zwrócony, ale nie ma podane kiedy powinno się to stać.

Zapis brzmi tak:

3.5 Zgodnie z postanowieniami zawartymi w punktach 3.3 i 3.4 Państwo miejsca zdarzenia zwalnia spod nadzoru statek powietrzny, jego zawartość i wszelkie jego części, kiedy tylko przestają być potrzebne do badania i przekazuje je osobie lub osobom wyznaczonym w odpowiednim trybie przez Państwo Rejestracji lub przez Państwo Operatora, stosownie do okoliczności. W tym celu Państwo miejsca zdarzenia ułatwia dostęp do statku powietrznego, jego zawartości oraz wszystkich jego części. W przypadku, gdy statek powietrzny, jego zawartość lub części znajdują się w obszarze, do którego dostęp Państwo to uważa za niemożliwy, Państwo to we własnym zakresie dokonuje przemieszczenia w miejsce, do którego może udzielić dostępu.

 

 

Ja też uważam że ten wrak powinien być już dawno przekazany Polsce. Ale Rosja głupio tłumaczy się że nie zwrócą wraku dopóki nie zakończą swojego śledztwa prokuratury. A to może być przedłużane w nieskończoność.

Jednak nie uważam żeby ten wrak był potrzebny nam do ustalenia przyczyn katastrofy. Ma jedynie znaczenie symboliczne.

#5

Jooe.
 • Postów: 212
 • Tematów: 32
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

Jednak nie uważam żeby ten wrak był potrzebny nam do ustalenia przyczyn katastrofy. Ma jedynie znaczenie symboliczne

Teraz to jedynie do muzeum się nadaje.

 

Tak trochę może poza tematem, można czy nie dyskutować na temat polityki na tym forum? Bo pamiętam, że swojego czasu było to zakazane.


 • 0

#6

Wszystko.
 • Postów: 9509
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do przyczyn katastrofy.

Tutaj konkretnie opisany przebieg lotu http://www.plar.pl/N...01/101-1102.pdf

#7

Daniel..
 • Postów: 3488
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziwnym trafem w momencie, kiedy jest spięcie z Rosją na arenie powiedzmy to międzynarodowej czy może bardziej na arenie Europejskiej to wszystko da się załatwić - czy to oddanie np wraku Tupolewa, czy to wznowienie śledztwa dotyczącego śmierdzi Litiwinienki...


 • 0#8

Shay.

  Herszt Bandy

 • Postów: 356
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale Rosja głupio tłumaczy się że nie zwrócą wraku dopóki nie zakończą swojego śledztwa prokuratury. A to może być przedłużane w nieskończoność.

 

 

Rosja niemal wprost sugeruje, że odda nam wrak, gdy NPW zakończy śledztwo.

 

 

A zobaczycie, że jeszcze sprawą wraku Rosja lub Zachód zagra przed Polską, gdy będzie czegoś potrzebować. Przez tragedię smoleńską zarówno USA jak i Rosja mogą sterować opinią publiczną w Polsce jak chcą. Przy niewielkim wysiłku nawet przeprowadzać rewolucje czy obalać rządy. Wystarczy, że któraś ze stron ujawni coś ciekawego...

A to wszystko oczywiście wina władz polskich. Inni mogą nas rozgrywać, ale czyja to wina, jeśli nie rządu polskiego, że nie wyjaśnił i tak naprawdę nigdy nie chciał wyjaśnić tragedii w której ginie prezydent i cała generalicja? Od 2010 roku jesteśmy przez to haniebne zaniechanie trzymani w stalowym uścisku przez siły zewnętrzne( głównie Rosję). Mając wrak u siebie mogą zdmuchnąć obecny rząd w Warszawie kiedy tylko zechcą, a strona polska doskonale o tym wie. Nawet jeśli nie jest w tym momencie w żaden sposób naciskana,szantażowana, to ma świadomość, że w każdej chwili może to mieć miejsce.


I to jest niezwykle niebezpieczne.


 • 0

#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Po ewentualnej śmierci Putina możemy spodziewać się spektakularnego zwrotu akcji w tej sprawie.

OBY!

 

Komentować tej sprawy nie mam zamiaru bo już miliardy słów wylano w internecie więc odgrzewanie tego tematu nie ma sensu.


Użytkownik osiris edytował ten post 12.03.2015 - 22:29

 • 0

#10

Shay.

  Herszt Bandy

 • Postów: 356
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gosiewska: „Platforma jest umoczona w Smoleńsk po uszy. Dlatego głosowała przeciw międzynarodowemu śledztwu”. NASZ WYWIAD

ce4c7916a924285d7c7985580a538d1b.png

 


Platforma nas oszukała. Miała głosować „za” międzynarodowym śledztwem, a głosowała „przeciw”

 

— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Beata Gosiewska, europosłanka PiS, wdowa po śp. Przemysławie Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

 

 

 

wPolityce: Można traktować to głosowanie w kategoriach sukcesu?

 

 

Beata Gosiewska: To naprawdę jest milowy krok, zwłaszcza że Platforma Obywatelska przez pięć lat blokowała rozpatrzenie jakiejkolwiek petycji czy rezolucji smoleńskiej. Tak więc to duże osiągnięcie, że dziś Parlament Europejski wzywa Rosję do zwrotu wraku i czarnych skrzynek. No i jest to uchwalane w kontekście morderstwa Borysa Niemcowa. W Rosji wciąż giną ludzie… W tej sprawie PO też zresztą lawirowała.

 

 

 

Jako to? PO nie głosowała za wszystkim, co uzgodniliście wcześniej? Co się stało?

 

 

Zapis w projektowanym tekście obok wezwania władz rosyjskich do natychmiastowego zwrotu wraku rządowego samolotu TU-154 M i jego czarnych skrzynek. Oprócz tego było też wezwanie do międzynarodowego i niezależnego śledztwa. Wszystkie grupy europarlamentarne zgodziły się na to. PO też obiecała, że zagłosuje „za”. Potem, nie mówić nic nikomu, razem z resztą EPP przeforsowali wniosek, aby tę drugą część rezolucji – w sprawie głosowania za niezależnym śledztwem, głosować osobno. No i EPP razem z PO zagłosowała przeciw.

 

Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że takie coś się szykuje, to zawnioskowaliśmy o głosowanie imienne, aby Polacy poznali tych eurodeputowanych z PO, którzy głosowali przeciwko międzynarodowemu śledztwu. Nie zdążyliśmy. Reasumując: oszukali nas.

 

 

 

Ale raczej nie jesteście tym zaskoczeni?

 

 

Wie pan co… My trochę inaczej traktujemy dane komuś słowo. Wszystko było uzgodnione. No, ale widać, że umowy dżentelmeńskie w PO nie obowiązują.

 

 

 

Czy zmiana stanowiska przez PO, przynajmniej częściowa, oznacza ostateczne zakończenie już przez partię polityki żółwików z Kremlem?

 

 

Myślę, że nie do końca. A to z tego względu, że Platforma jest umoczona w Smoleńsk po uszy i z tego względu głosowała przeciwko międzynarodowemu śledztwu w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Tak więc nic się nie zmieniło, bo pseudo-śledztwo, które prowadzone jest w Polsce, toczy się na podstawie kopii preparowanych w Rosji materiałów. Jest to wszystko niewiarygodne i PO prowadzi działania bardzo spójne z działaniami Putina.

 

 

 

Rosja w ogóle nie musi zwrócić uwagi na ten apel, prawda? To czysto symboliczna sprawa.

 

 

Tak, choć sądzę, że to symboliczny początek zmiany myślenia polityków europejskich. Oni wreszcie przyznali w tej samej rezolucji, że Rosja nie jest krajem demokratycznym i że w Rosji są mordowani ludzie. To rzeczywista i duża zmiana w nastawieniu Europy. Śmierć Niemcowa wydaje się być punktem zwrotnym w relacjach Europy z Moskwą.

 

 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

 

 

 

Źródło: wPolityce.pl


 • 2

#11

luk26.
 • Postów: 379
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

wystarczy ,że Komorowski powie,ze wschód Ukrainy należy się Rosji i mamy wrak na drugi dzień....proste


 • 2
Dodaj odpowiedź  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u