Skocz do zawartości
Zdjęcie

Starożytny tekst z Biblii na masce egipskiej mumii

biblia egipt maska

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kazuhaki.
 • Postów: 589
 • Tematów: 176
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fragment czegoś, co może być najwcześniejszą kopią Ewangelii Marka – najstarszej z kanonicznych ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Pawła, a przy tym jeden z filarów wiary chrześcijańskiej – zostanie niedługo opublikowana, po tym, gdy odkryto ją na masce egipskiej mumii.

 

95473392557877713831.jpg

 

Nie wszystkie mumie były sobie równe – przywykliśmy do widzenia ich w pięknych sarkofagach, w maskach pokrytych złotem, ale tylko członkowie egipskiej rodziny królewskiej byli honorowani takimi wspaniałościami. Gdy przeciętny mieszkaniec umierał i był mumifikowany, ich maski tworzone były z normalnego papirusu – cienkiego, stworzonego z roślin materiału przypominającego papier – które sklejano razem warstwami i malowano.

 

I chociaż papirus był o wiele tańszy od złota, nie było go nazbyt wiele, więc ludzie często poddawali go recyklingowi, niczym dzieci używające starych gazet do tworzenia modeli z papieru. Teraz, naukowcy odkryli w jaki sposób zmiękczyć klej, który trzyma warstwy papirusów razem, tysiące lat po tym nałożeniu, aby mogli wyciągać je z masek wraz z oryginalnymi zapiskami tuszem w nienaruszonym stanie.

 

Zespół naukowców i uczonych pod przewodnictwem Craiga Evans, eksperta biblijnych tekstów w Acadia Divinity College w Stanach Zjednoczonych, wykorzystał tę technikę, aby wyciągnąć setki starożytnych zapisków z masek masy różnych mumii, zawartość których nie jest związana wyłącznie z religią. Inne odkrycia, to przykładowo powieści i filozoficzne wywody Homera, starożytnego greckiego poety.

 

„Odzyskujemy starożytne zapiski z pierwszego, drugiego i trzeciego wieku. Nie tylko chrześcijańskie, nie tylko biblijne, ale też klasyczne greckie teksty, związane z prowadzonymi działalnościami, inne teksty, osobiste listy”, powiedział Evans dla LiveScience. „Nie ejst trudno uzyskać z jednej maski kilkanaście, a nawet więcej tekstów. W ten sposób uzbieramy setki papirusów, gdy tylko zakończymy prace, a może i tysiące.”

 

Z powodu liczby korespondencji biznesowej i osobistej, która zawiera daty, zespół był w stanie ocenić fragment Ewangelii Marka na pochodzący z pierwszego wieku, ponieważ, chociaż nie posiadał daty, został znaleziony w masce z dokumentami, które je posiadały.

Badacze zaznaczyli, że chociaż musieli podjąć ryzykowną decyzję zniszczenia masek, aby odkryć dokumenty z których się składały, nie są to „eksponaty muzealne”, dodał Evans. A większą wartość muzealną mogą posiadać zawarte w nich dokumenty.

 

Z powodu wartości tego co już odkryto i faktu, że cokolwiek znajdą należy do muzeum, uniwersytetu czy prywatnych kolekcjonerów, którzy są właścicielami mumii, zespół Evansa musiał podpisać stosowne dokumenty zabraniające zdradzania zawartości zapisków. Mogli nam powiedzieć o fragmencie Ewangelii Marka tylko dlatego, ponieważ wieści o jej istnieniu wyciekły w 2012 roku.

 

Jeżeli obliczenia zespołu o pierwszym wieku są poprawne, fragment ten jest starszy od najstarszej ze znanych dotychczas kopii Ewangelii Marka o prawie 150 lat. Jednak nie możemy być niczego pewni, dopóki dokument nie zostanie opublikowany, a niezależni badacze nie otrzymają pozwolenia na przyjrzenie się. W chwili obecnej, pozostaje nam wierzyć Evansowi na słowo i ich metodom odkrycia daty fragmentu.

 

źródło: Wiedzoholik.pl


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 08.02.2015 - 23:16

 • 0#2

Simba.

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Było : http://www.paranorma...gipskiej-mumii/


 • 0#3

Kazuhaki.
 • Postów: 589
 • Tematów: 176
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oj, przepraszam. Nie zauważyłem :(


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: biblia, egipt, maska

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u