Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
210 odpowiedzi w tym temacie

#31

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Berith, nigdzie nie napisałem o tym że księżą są wspaniali i zawsze chcą naszego dobra ale rozumiem to nowe pokolenie, które woli sobie dopowiadać niż słuchać i czytać...

Księżą są różni tak jak ludzie są różni. W Polsce jest niecałe 30 000 księży. Żeby powiedzieć "wszyscy to pedofile i pijacy" trzeba być idiotą bo sam znam kilku fajnych więc to już nie wszyscy. Żeby powiedzieć "znakomita większość" to trzeba udowodnić że przynajmnije 15 000 księży to "pedofile i pijacy". Więcej nie będę pisał - jaki jest koń każdy widzi... Myślenie nie boli ale czasem może być trudniejsze od klepania w klawiaturę...

KK sam się broni i nie potrzebuje żadnej obrony - pokazuje to rosnąca liczba wiernych. Ludzie wcale nie "odchodzą z kościoła" tylko przychodzą.

"Instrumentum laboris" dokument roboczy Synodu biskupów, który rozpocznie się w październiku 2005 roku ukazuje statystykę liczbową katolików na świecie – według niej rośnie liczba wiernych, natomiast maleje liczba księży. Pierwszy rozdział dokumentu informuje, że w latach 2002 – 2003 liczba katolików zwiększyła się o 15 milionów wiernych i doszła do ogólnej liczby 1,086 miliarda wiernych.

Największy wzrost notuje się w Afryce, gdzie procentowo liczba katolików wzrosła o 4,5%, w Azji wzrost przedstawia się na poziomie 2,2%, w Oceanii 1,3%, Ameryce 1,2%. Europa pozostaje na tym samym poziomie liczby wiernych. 250 biskupów, którzy wspólnie z papieżem będą obradować w dniach od 2 do 23 października zdają sobie sprawę, że światowe centrum katolicyzmu przeniosło się do Ameryki gdzie żyje polowa wiernych; w 25,8% w Europie, 13,2% w Afryce i 10,4% w Azji.

Mimo wzrostu liczby biskupów o 27,68% w latach 1978 – 2003 (w roku 1978 na świecie było 3.714 a w 2003 4.742) według “Instrumentum laboris” zmniejszyła się liczba księży o 3,69%. W tym samym okresie liczba księży spadla z 421.000 do 405.000, jeśli spojrzymy na te dane patrząc na ogólna liczbę wiernych na świecie, zauważamy ze wzrosła liczba wiernych na jednego księdza z 1.797 na 2.677, czyli na jednego prezbitera przypada statystycznie 40% więcej wiernych.

W ciągu tych 25 lat zmalała znacznie liczba kapłanów zakonnych – o 13,3% - jest to połączone z ogólnym spadkiem powołań zakonnych w świecie (wśród zgromadzeń męskich spadek o 27,94% e wśród żeńskich spadek o 21,65%). W dokumencie roboczym podkreślono wzrost znaczenia pracy misjonarzy świeckich, których liczba wzrosła z 172.331 do 2,8 miliona osób. Również w ciągu tych 25 lat wzrosła znacznie liczba diakonów stałych (wzrost o 466,7%). Ameryka i Europa to kontynenty, na których występuje najwięcej diakonów stałych.


  • 0

#32

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

IRLANDZCY KSIĘŻA: TYSIĄC GWAŁTÓW NA DZIECIACH?

Księży pedofilów w irlandzkim Kościele katolickim było więcej, niż dotąd sądzono. Śledztwo w tej sprawie zachwieje zapewne i tak słabnącą pozycją Kościoła w Irlandii.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat księża pedofile z diecezji w Dublinie mogli dopuścić się aż tysiąca gwałtów na dzieciach - uważa organizacja broniąca praw ofiar przemocy seksualnej One in Four.

Jej szef i założyciel Colm O Gorman powiedział gazecie "The Irish Independent", że właśnie taka liczba wyłania się z rozmów z ofiarami i ich rodzinami. Do biur organizacji zgłaszają się ludzie, którzy wolą rozmowę niż wizytę w sądzie.

Według One in Four księża pedofile dopuszczali się aktów przemocy seksualnej zarówno wobec chłopców, jak i dziewcząt, a najczęściej napastowali ofiary w katolickich szkołach. Zdarzało się, że dzieci były wielokrotnie wykorzystywane seksualnie przez tych samych kapłanów.
[...]

Dane zebrane przez One in Four trafią zapewne do specjalnej komisji rządowej badającej przypadki pedofilii wśród dublińskich księży. Dopiero ona zweryfikuje prawdziwość świadectw.

- Nie mogę potwierdzić podawanej liczby. Do tego została powołania państwowa komisja - tłumaczy "Gazecie" ksiądz Paul Tighe z diecezji w Dublinie. - Mogę zapewnić jednak, że pomagamy komisji, apelujemy do wiernych, by ujawnili przypadki pedofilii wśród kapłanów, ale powstrzymujemy się od komentarzy do czasu publikacji właściwego raportu - dodaje.

Nad raportem pracuje sędzia Yvonne Murphy, która zebrała już kilkadziesiąt tysięcy stron akt. Jesienią przed komisją stanąć ma kardynał Desmond Connell, którego według "The Irish Independent" podejrzewa się o ukrywanie przypadków pedofilii wśród księży. Po raz pierwszy będzie przesłuchiwany przez rządową komisję członek kolegium kardynalskiego.

O tym, że irlandzki Kościół katolicki ukrywał przypadki pedofilii wśród księży, wiadomo było od końca lat 90. Wówczas to przełamane zostało milczenie w tej sprawie, a do sądów zaczęły zgłaszać się pierwsze ofiary. Kamieniem milowym na drodze do prawdy było jednak opublikowanie w październiku 2005 r. tzw. raportu z Ferns.

Rządowa komisja badająca przypadku pedofilii w diecezji Ferns ustaliła, że w latach 1960-2002 21 księży dopuściło się 100 aktów przemocy seksualnej wobec dzieci. Co gorsza, władze Kościoła nie reagowały odpowiednio na informacje o pedofilii kapłanów. Biskup Donal Herlihy przypadki te oceniał jako "problem moralny". Księża pedofile byli przenoszeni na jakiś czas do innych parafii bądź diecezji, ale potem wracali do miejsc, w których popełnili przestępstwa. Dopiero po 1980 r. część "kapłanów z problemami" była kierowana do psychologa.

Kiedy jesienią ub.r. powstała nowa państwowa komisja, wszyscy spodziewali się, że w diecezji dublińskiej zostanie udokumentowanych dużo więcej przypadków pedofilii niż w Ferns. Kościół nie pozostał bierny. Wiosną wyniki kościelnego śledztwa dotyczącego Dublina przedstawił arcybiskup tego miasta Diarmuid Martin. Jego komisja oceniła, że od 1940 r. na terenie diecezji działało 102 księży pedofilów, a liczba ofiar sięga 390.

Eksperci spodziewają się, że raport państwowej komisji będzie bardziej miażdżący niż poprzednie raporty dotyczące Ferns i właśnie Dublina. Może okazać się kolejnym wstrząsem dla 4,5-milionowej społeczności katolików w Irlandii. Najpewniej jeszcze bardziej osłabi pozycję Kościoła borykającego się z kryzysem powołań wśród kapłanów i zaufania wiernych.
[...]

żródło:
http://www.niebieska...ewsy.php?id=427

[ Dodano: 2006-10-10, 22:32 ]
KOŚCIÓŁ ZAPŁACI 120 MLN DOL. MOLESTOWANYM W USA

Kościół Rzymskokatolicki zgodził się wypłacić 120 milionów dolarów na odszkodowania dla parafian molestowanych przez księży w amerykańskim stanie Kentucky. To dotąd największa taka ugoda w Stanach Zjednoczonych.

Poszkodowani otrzymają sumy po od pięciu do 450 tysięcy dolarów. Pieniądze na odszkodowania zostaną zebrane ze sprzedaży majątku kościelnego oraz z polis ubezpieczeniowych.

Dwa lata temu odkryto, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat księża diecezji Covington molestowali swoich parafian. Ustalono, że co najmniej 30-tu księży molestowało również dzieci. Do tej pory zgłosiło się 70-cioro poszkodowanych. Biskup Kentucky przeprosił ofiary molestowania za wyrządzone im krzywdy.

Podobna sprawa miała niedawno miejsce w Kalifornii, gdzie Kościół przeznaczył 100 milionów dolarów na odszkodowania dla ofiar molestowania, oraz Bostonie, gdzie kwotę rekompensat ustalono na 85 milionów dolarów.

żródło:
http://www.niebieska...newsy.php?id=43

[ Dodano: 2006-10-10, 22:35 ]
SZOKUJĄCY RAPORT O WYKORZYSTYWANIU SEKSUALNYM DZIECI W IRLANDZKIEJ PARAFII

21 księży przez lata dopuszczało się czynów lubieżnych z co najmniej setką dzieci - wynika z raportu sporządzonego na zlecenie rządu.

Raport o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży z diecezji w Ferns wywołał w Irlandii szok. Choć o nadużyciach w kościele mówiło się od dawna, przeraża skala zjawiska.

Według śledztwa prowadzonego przez emerytowanego sędziego sądu najwyższego na zlecenie państwa w Ferns w latach 1966-2002 maltretowania dzieci dopuszczało się 21 księży. Ofiar - nastoletnich dziewcząt i chłopców - było ponad sto. W dodatku ani kolejni miejscowi biskupi ani władze nie reagowały na niepokojące sygnały. Podejrzani księża byli często przenoszeni do innych diecezji, np. w Anglii, i po pewnym czasie mogli nawet wrócić. O podejrzeniach nadużyć seksualnych doniesiono do Watykanu - reakcji nie było.
[...]

O nadużyciach seksualnych duchownych mówi się w Irlandii od lat. Zgłaszały się ofiary z parafii, szkół i sierocińców prowadzonych przez Kościół. Działają stowarzyszenia pokrzywdzonych.

"Przed publikacją raportu pojawiły się plotki, że wyjawi o wiele gorsze rzeczy na temat nadużyć seksualnych księży niż znane do tej pory. Trudno było w to uwierzyć. W ciągu ostatniej dekady pojawiły się niezaprzeczalne dowody koszmarów oraz tego, jak je ukrywano i jak diecezje na całym świecie próbowały ukrywać prawdę. Co mogło być gorszego? Plotki okazały się jednak prawdziwe. Przypadek katolickiej diecezji w Ferns jest szczególny. Wyróżnia się tym, że księży molestujących dzieci było tam więcej niż gdziekolwiek indziej w Irlandii, a może i na świecie. Ich obrzydliwe czyny trwały przez pokolenia, prawie cztery dziesięciolecia. Postępowanie księży było niewiarygodne" - napisał w komentarzu redakcyjnym dziennik "Irish Independent".

Raport oskarża także policję, która rzadko wszczynała śledztwa w sprawach zgłaszanych przez molestowanych, a do 1988 w Ferns nie zachowały się ani jedne dokumenty tego typu sprawy.

Premier Bertie Ahern zapowiedział w środę w parlamencie, że przeprowadzone zostanie oficjalne śledztwo w sprawie nadużyć księży w całym kraju, a rozpocznie się ono od Dublina i okolic. Rząd planuje też wprowadzić prawo przewidujące kary m.in. za niereagowanie na zgłoszenia.

żródło:
http://www.niebieska...ewsy.php?id=184

[ Dodano: 2006-10-10, 22:38 ]
Mam nadzieję, że to pomoże w napisaniu tej pracy.
  • 0

#33

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ksiądz z mojej parafii to prawdziwy biznesmen. Ostro kasuje za śluby, pogrzeby, że już o chrzcie nie wspominając. Jak kogoś nie stać na jego usługi to niech spada do konkurencji. :spadaj:

Aż zazdroszcze mu smykałki do interesów.
  • 0

#34 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Co mnie zniechęciło?? Bezproduktywność KK. Stawia na Forse i zastój duchowy zamiast na rozwój.
  • 0

#35

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak Pandemia, słyszę te rzeczy o każdej parafii jak spotykam ludzi co z "usług" Kościoła korzystają przy chrzcie, ślubie i pogrzebie.
A za to mam sporo znajomych włączających się aktywnie w życie Kościoła i tam takie kwiatki nie spotykane są zupełnie.
Ciekawe, co?

Aha, co do tematu, tak naprawdę liczba chrześcijan, w tym katolików, rośnie a nie maleje, więc nie jest tak źle.
  • 0

#36

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Aha, co do tematu, tak naprawdę liczba chrześcijan, w tym katolików, rośnie a nie maleje, więc nie jest tak źle.

To, że zostalo postawione pytanie "dlaczego ludzie odchodzą od Kościóła" nie musi świadczyć o tym że więcej z niego odchodzi niż przychodzi...
Kościół przez stulecia wyrobił tak swoje macki, że przychodzących nigdy nie zabraknie a znaczna liczba wiernych która przejrzała na oczy poprosu nie widzi takiej potrzeby aby zrezygnorać z papierku...
  • 0

#37

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

`Pi3gi~`, nie przesadzaj tak, że każdy ksiadz to pijak i pedofil. To sa tylko wyjątki które telewizja nagłośnia żeby ją oglądali.

A pomyśl sobie że przez...no powiedzmy, przez te 20 lat służby kapłańskiej i przez te 20 lat życia w celibacie człowiekowi się nudzi. Ksiądz to facet, jakby nie było, taki stary charpagan ma dość i tak naprawdę ma gdzieś że jest księdzem, byle odbębnić swoje na mszy a po niej wróci do normalnych zajęć...Także spedofilić się można łatwo, zwłaszcza kiedy otacza cie grono małoletnich ministrantów niczego nie świadomych.
  • 0

#38

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

`Pi3gi~`, nie osądzaj innych po sobie :lol :
A poważnie to oczywiście przesadzasz. Chyba masz jakieś złe doświadczenia skoro twierdzisz w wieku 17 lat że każdy facet to musi takie rzeczy robić.
  • 0

#39

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

`Pi3gi~`, nie przesadzaj tak, że każdy ksiadz to pijak i pedofil. To sa tylko wyjątki które telewizja nagłośnia żeby ją oglądali.


Albo tylko te wyjatki telewizja nakryla, bo gdzie indziej media nie zagladaja. Pozatym zgadzam sie z Piegi, z popedem plciowym nie wygrasz, w koncu ksieza tez maja jądra i testosteron w nich. Nie tyle mam na mysli pedofilie, co poprostu zwykle potrzeby heteroseksualne, od czego sa agencje towarzyskie albo lewa badz prawa raczka ? :D
  • 0

#40

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ejael, To już nie wiem czym Cię przekonać, ale wiem że takim staruchom się nudzi. Pedofilami zostają najczęściej księża i mundurowi.
  • 0

#41

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja już dla ciebie jestem pewnie staruchem ale jakoś nie zauważyłem żebym miał problemy z nadmiernym popędem :D Być może jest to kłopotliwe w wieku dojrzewania ale zapewniam że potem już tak się w człowieku nie gotuje i bezproblemowo można bez tego żyć. :-D

A masz jakieś staty na temat zawodów pedofilów skoro twierdzisz że to najczęściej księżą i mundurowi?
  • 0

#42

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ejael, Widziałem raz w telegaziecie jak się tacy ogłaszali, a statów jako takich nikt nie prowadzi. ;-)
A słyszałem 30 letnich kolegów starszego z roboty, to wiem o czym rozmawiali przy piwku to mi tu nie wkręcisz że nie ;-)
  • 0

#43

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ejael ponoc po 40stce przezywa sie druga mlodosc jesli chodzi o poped seksualny :D
  • 0

#44

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chłopaki zaraz mi wmówicie że jestem pedofilem :D Wszyscy księża i Ejael, to pedofile :-D
  • 0

#45

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W każdym bądź razie, ja Ciebie nie widziałem co wyrabiasz po 0,7 :-D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych