Skocz do zawartości


Debata na temat: Czy generalna sztuczna inteligencja już istnieje?

AI AGI sztuczna inteligencja A.I. A.G.I.

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy da się napisać program komputerowy, który będzie samodzielnie myśleć, czuć i rozwijać się? (11 użytkowników oddało głos)

Czy da się napisać program komputerowy, który będzie samodzielnie myśleć?

  1. To jest logicznie rzecz biorąc niewykonalne. Nie da się. (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. Głosowano Tego się nie da zrobić, bo wymaga zupełnego poznania zasad działania ludzkiego mózgu. Może w przyszłości. (6 głosów [54.55%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 54.55%

  3. To się da zrobić ale wymaga super szybkiego sprzętu, jakim jeszcze ludzkość nie dysponuje. (1 głosów [9.09%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 9.09%

  4. To się da zrobić, choć wymaga szybkiego sprzętu. (3 głosów [27.27%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 27.27%

  5. To już dawno istnieje i jest dostępne dla ogółu ludzkości. (1 głosów [9.09%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 9.09%

Czy da się napisać program komputerowy, który będzie samodzielnie czuć?

  1. Głosowano To jest logicznie rzecz biorąc niewykonalne. Nie da się. (3 głosów [27.27%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 27.27%

  2. Tego się nie da zrobić, bo wymaga zupełnego poznania zasad działania ludzkiego mózgu. Może w przyszłości. (3 głosów [27.27%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 27.27%

  3. To się da zrobić ale wymaga super szybkiego sprzętu, jakim jeszcze ludzkość nie dysponuje. (2 głosów [18.18%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.18%

  4. To się da zrobić, choć wymaga szybkiego sprzętu. (2 głosów [18.18%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.18%

  5. To już dawno istnieje i jest dostępne dla ogółu ludzkości. (1 głosów [9.09%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 9.09%

Czy da się napisać program komputerowy, który będzie się samodzielnie rozwijać (ulepszać)?

  1. To jest logicznie rzecz biorąc niewykonalne. Nie da się. (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. Tego się nie da zrobić, bo wymaga zupełnego poznania zasad działania ludzkiego mózgu. Może w przyszłości. (2 głosów [18.18%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.18%

  3. To się da zrobić ale wymaga super szybkiego sprzętu, jakim jeszcze ludzkość nie dysponuje. (2 głosów [18.18%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.18%

  4. To się da zrobić, choć wymaga szybkiego sprzętu. (3 głosów [27.27%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 27.27%

  5. Głosowano To już dawno istnieje i jest dostępne dla ogółu ludzkości. (4 głosów [36.36%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 36.36%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Gość_Mal

Gość_Mal.
  • Tematów: 0

Napisano

Czy da się napisać program komputerowy, który będzie samodzielnie myśleć, czuć i rozwijać się (ulepszać)? Czy taki program ktoś już napisał?

 

- Czy żeby zbudować generalną sztuczną inteligencję wymagana jest dogłębna wiedza na temat wszystkich zasad działania ludzkiego mózgu?

 

- Czy konieczna jest implementacja tak zwanych sieci neuronowych?

 

W tej debacie udział może wziąć każdy, kto zna się na programowaniu na tyle, żeby swoje argumenty odnośnie poszczególnych aspektów tego tematu móc potwierdzić jakimś przykładem. Przykłady nie muszą potwierdzać lub negować całej reguły.

 

Proszę w żaden sposób nie okazywać emocji odnośnie osób biorących udział w debacie. Jeśli uważasz, że masz coś do powiedzenia, to przytocz swoje jeden albo dwa argumenty. Kolejne argumenty możesz przytoczyć później. Im więcej argumentów, tym bardziej uda się nam zgłębić ten temat.

 

Zdaję sobie sprawę, że w niewielkim stopniu naruszałoby to regulamin działu Debaty, ale przyczyniłoby się do zebrania większej ilości i lepszej jakości argumentów. Być może w przyszłości także przyczyniłoby się to do wprowadzenia przez opiekuna działu Debaty kilku minimalnych poprawek do regulaminu tego działu.

 

Do tego typu debaty potrzebny byłby bardzo obiektywny skład sędziowski, przynajmniej w pewnym stopniu dysponujący jakąś wiedzą na temat programowania. Ze względu na fakt, że tego typu temat nie łatwo jest wyczerpać i nie łatwo jest znaleźć osoby obeznane w tym temacie, liczyłbym na przychylność składu sędziowskiego do wielokrotnego przedłużania debaty i do pozostawienia jej końcowego wyniku bez rozstrzygnięcia.


  • 0

#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pokonajmy najpierw nieścisłości:

- samodzielne procesy myślowe, to bardzo szerokie pojęcie, więc ogólnie rzecz biorąc to jest możliwe, ale sprzęt jest za słaby. Problem powstaje przy uściśleniu pojęcia. Samodzielnym procesem będą niezależne decyzje, podejmowane przez dany komputer, po uwzględnieniu różnych aspektów sytuacji. U człowieka następuje to prawie automatycznie, a procesy myślowe są wspierane doświadczeniem, odruchem i wiedzą, a także dodatkowymi bodźcami, takimi jak przyjemność, albo jej brak.

- samodzielne czucie nie jest możliwe bez peryferiów w postaci czujników. Niestety, bez spójnych procesów myślowych nie do opanowania przez program komputerowy, bo np. zapach czosnku powoduje dwa odruchy: wstręt, albo silne pobudzenie kubków smakowych.

- samodzielne rozwijanie się, niestety niemożliwe bez pierwszego i drugiego czynnika. Samo dokładanie dodatkowych funkcji nie jest rozwijaniem się, a tylko zwiększaniem percepcji. Jeżeli program zbuduje coś samodzielnie i zacznie tego używać w celu ułatwienia sobie "życia",być może będzie to można nazwać rozwojem, bo rozwój to nie tylko "ja", ale "oni" i świat mnie otaczający, którego istnienia mam świadomość.





#3

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Czy da się napisać program komputerowy, który będzie się samodzielnie rozwijać (ulepszać)?"

 

Takie już są:

 

click!

 

Jeżeli chodzi oczywiście o robota, który rozwija się "umysłowo".


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 02.08.2014 - 14:44

  • 0



#4 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

A co ma do groma szybkość sprzętu do działania programu ?. Nawet na wolnym sprzęcie będzie działać tyle, że wolniej ..... Do puki w pełni nie pojmiemy jak działą mózg nie stworzymy wirtualnego odpowiednika. PROSTE.

 

Niestety nie odpowiem w ankiecie ze źle sformułowanymi odpowiedziami to ogranicza pole mojej wypowiedzi ;d


  • 0

#5 Gość_Mal

Gość_Mal.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja uważam, że da się napisać taki program, który potrafi zarówno myśleć, czuć jak i rozwijać się... w szerokim tych pojęć znaczeniu, więc nie musimy pokonywać żadnych nieścisłości.

 

@convers: Zgadzam się z Tobą, że "Nawet na wolnym sprzęcie będzie działać tyle, że wolniej". Ale sam sobie odpowiedziałeś na pytanie: "A co ma do groma szybkość sprzętu do działania programu?" - No właśnie to, że będzie działać wolniej.

 

@Staniq: Można "czuć" na przykład stress, albo miłość. Nie są moim zdaniem potrzebne do tego żadne dodatkowe "czujniki" niż tylko interfejs wymagany do komunikowania się ze światem zewnętrznym. Procesy te mogą zachodzić w świecie wykreowanym w wyobraźni maszyny, który to świat może być jej wyobrażeniem świata zewnętrznego.
 

@Kazuhaki: Zgadzam się, że takie program już są, ale akurat robot w podanym przez ciebie linku jest marnym przykładem.

 

Widzę, że zapowiada się ciekawa debata. Mam nadzieję, że będziecie podawać jakieś konkretne argumenty za lub przeciwko tezie, że to wszystko da się wykonać.


  • 0

#6 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie odpowiedziałem, bo sednem pytania było powiązanie szybkości sprzętu do możliwości powstania programu. Tu szybkość nie ma znaczenia a innej odpowiedzi nie da się wybrać :). Np. "Tak będzie możliwe z dalszym rozwojem technologii informatycznych."


  • 0

#7

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mal

Wybacz ale wychodzi na to, że autor pewnego wynalazku już po tym jak go stworzył pyta ludzi, czy da się coś takiego stworzyć.

Trzeba było napisać, bo nie wszyscy wiedza, że kilka dni temu TU http://www.paranorma...udniu/?p=614196 napisałeś, ze sam coś takiego stworzyłeś, po czym pierwsza wersja programu uciekła do internetu, a w tym temacie nie wspominasz o tym ani słowa.

Pytania odnośnie testu Turinga czy ewentualnego zademonstrowania działania samego programu zbyłeś trochę jak pan arogancki profesor fizyki któremu dziecko z podstawówki zadaje pytanie dlaczego jabłko spada.

 

Mógłbyś się do tego ustosunkować?

 

Moja odpowiedź nie jest uszczypliwa, nie traktuj tego osobiście, po prostu jak każdy ciekawy świata człowiek, gdybym miał okazję spotkać Leonarda Da Vinci, Teslę czy innego twórcę to zawsze chciałbym zobaczyć efekty ich prac. Nie inaczej jest tutaj.

Pozdrawiam


  • 1

#8 Gość_Mal

Gość_Mal.
  • Tematów: 0

Napisano

Manajuma:

 

Owszem, mógłbym się ustosunkować i jeśli znajdą się osoby do debaty, które znają się na programowaniu, oraz jeśli zbierze się komitet sędziowski, to się do tego ustosunkuję... w debacie. Wedle umowy będę sypał przykładami. Nie uważam, że zbyłem pytania na temat mojego programu - wytłumaczyłem dokładnie, że program jest niebezpieczny i nawet dziecko z podstawówki jest w stanie to zrozumieć.

 

Jak bym zobaczył Teslę, to wolałbym poznać zasadę działania jego wynalazków bardziej niż zobaczyć efekty jego pracy. Niewiele osób wie, jak te wynalazki działały, choć efekty zaobserwowane przez świadków zostały opisane.


  • 0

#9 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Mal, któryś raz z kolei używasz sformułowania " osoby które znają się na programowaniu ". Brzmi to dosyć amatorsko. Można znać się na lepieniu pierogów, na samochodach. Nijak to się może mieć do umiejętności programowania w jakimś z języków. Ja się znam na programowaniu ale nie koniecznie UMIEM PROGRAMOWAĆ w języku z którego Ty korzystasz.

 

Z technicznego punktu widzenia da się napisać program symulujący działanie mózgu Ba! można napisać nawet lepszy program Tylko co z tego skoro nie mamy wiedzy na temat funkcjonowania tego organu w tak zaawansowanym stopniu aby go kopiować... Pytanie brzmi czy dysponujemy właściwą wiedzą aby stworzyć program rzetelnie odwzorowujący pracę mózgu, a nie czy da się to wykonać...


Użytkownik convers edytował ten post 06.08.2014 - 15:31

  • 0

#10

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobrze, ale dlaczego akurat tu? Widziałem twój temat na PC lab i to jak Cię olali. Słuchałem również tego ponad godzinnego wywiadu. Było to ciekawe, przyznaję. Sam myślę, że sztuczna inteligencja to najwyżej kwestia czasu. Najwyżej, bo skoro 50 lat temu  mieliśmy takie cuda jak SR-71 Blackbird to co muszą mieć dzisiaj? Ponad 30 lat temu do kongresu w USA trafiały interesujace projekty jak chociażby http://pl.scribd.com...-Computing-1983 zakładający autonomiczne maszyny, które pozbawione ludzkich słabości same by decydowały o tym kiedy i jak zabić wroga. Miały działać samodzielnie, myśleć i podejmować decyzje bez ingerencji człowieka. A to było 30 lat temu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie zabawki dziś posiadają. Wcale nie jest powiedziane, ze nie stworzyli tego A.I

 

Nie sądzisz, że lepiej wystartować na Wykopie albo najlepiej Reddicie? Oba serwisy odwiedza cała masa programistów, którzy byliby odpowiednimi kompanami do takiej dyskusji. Tu pewnie kilka osób zna się w jakimś stopniu na programowaniu( w tym ja) ale to raczej nie ta liga o którą Ci chodzi.

 

Może właśnie tego się obawiasz, że uda Ci się potwierdzić twoją historię, dlatego włóczysz się po miejscach, gdzie nikt cię nie będzie traktował poważnie.

 

Tu jest pewien schemat. Każdego miesiąca na forum pojawia się pewna liczba trolli. Większość z nich nawet nie stara się by ich historia brzmiała sensownie. Błędy logiczne, plątanie się w zeznaniach. W końcu, kiedy załapią trochę minusów twierdzą, ze mają niezbite dowody ale nie mogą ich pokazać, bo to jest niebezpieczne.

Dlatego panujący tu sceptycyzm nie jest czyś nagannym, chyba rozumiesz.

Powodzenia życzę.


  • 1

#11 Gość_Mal

Gość_Mal.
  • Tematów: 0

Napisano

I właśnie dlatego potrzebne są do tej debaty osoby takie jak (przykładowo) Ty, bo się podobno znasz na programowaniu w jakimś języku. Uważam, że nie ważne w jakim języku się programuje, tworząc generalną sztuczną inteligencję ważne są przede wszystkim logika i pomysły. Nawet najbardziej obeznany programista nie napisze nic, jeśli ma problem z obejściem danego problemu "nie do obejścia". Przyznam się, że jestem z tych osób, które więcej czasu spędziły nad udoskonalaniem swojego własnego projektu niż nad jego rozpowszechnianiem. Wiele razy tak cholernie bardzo chciałem się nim po prostu pochwalić i go sprzedać. Zdecydowana większość osób traktuje mnie właśnie tak, jak to opisałeś - troll i włóczęga, bo nigdy nie uległem tendencjom. Ten napisany przeze mnie program na prawdę jest niebezpieczny i na prawdę mógłby stanowić zagrożenie dla ludzkości, gdyby wpadł w niepowołane ręce. Może nawe nie zobaczyłbym pieniędzy... usunęliby mnie a projektem zaopiekowałaby się jakaś wpływowa tajna organizacja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego typu debata miała miejsce.


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: AI, AGI, sztuczna inteligencja, A.I., A.G.I.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych