Skocz do zawartości
Zdjęcie

Szkolne strzelaniny w USA- Dlaczego?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Last Sicarius.

  Ostrzewtłumie

 • Postów: 1437
 • Tematów: 84
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego Ameryka przewodzi pod wzgledem szkolnych strzelanin?

 

Szkolne strzelaniny są częstsze w Ameryce niż w innych krajach, jednakże, straszne masakry są  odnotowywane w Rosji, Israelu lub  kilku Europejskich państwach. W dzielnicach dużych miast, szkoły są stosunkowo bezpieczne. Nauczyliśmy sie jak wybierać cele i patrolować je z wymaganą czujnością.

I nawet na przedmieściach i małych miastach gdzie miały miejsce strzelaniny, statystyki na jednego mieszkańca, są mniejsze niż w poprzednich dekadach. Szkoła jest bezpiecznym miejscem- aż w Cardon, Ohio, niespodziewane się wydarzy. Wtedy nawet jeśli ryzyko jest niskie, to warto zapytać się, dlaczego to ciągle się zdarza?  Dlaczego tu, w Ameryce...

Bądźmy szczerzy. Nie ma żadnych sygnałów, będącymi odpowiedziami na te pytania. Możliwymi czynnikami to bladnę interpretowania kolegów, rodziców i nauczycieli  widzących sygnały ostrzegawcze; zastraszanie i zemsty; poważne choroby na tle psychicznym; gwałtowne wzorce; narkotyki; dostęp do broni i kultura, zezwalająca na zachowania ekstremistyczne. Ameryka zna te czynniki, ale które są istotne, a które częstsze tutaj, niż za Atlantykiem?

 

Sygnały alarmujące

 

Uczniowie nie stają się masowymi mordercami w ciągu nocy. Pielęgnują oni swoje fantazje i zostawiają ślady. Zniewagi, groźby i plany publikują na stronach internetowych. Koledzy z klasy często wiedzą że, uczeń jest gotowy na odwet. Rodzice słyszą znaki i mają złe odczucia.
W naszym kraju są społeczności, sąsiedztwa i szkolne grupy, które są spójne i czujne, aby wychwycić niebezpieczne oznaki. Jednakże niektóre społeczności nie są tak zintegrowane. One muszą być odnalezione i potrzebują specjalnej pomocy.
Po strzelaninach w szkole Columbine i na Uniwersytecie w Virginii oraz innych, nowy programy dzielenia się informacjami został utworzony i kilka przypadków zostało zatrzymanych w zarodku.  Ta ewolucja dzielenia się informacjami odbywa się  w innych państwach, ale trudne jest do wyznaczenia, które państwo jest z przodu a, które z tyłu. Nie widzę żadnych dowodów na to że Ameryka przygrywa ten wyścig we wprowadzaniu unowocześnień, w wykrywaniu niebezpiecznych ostrzeżeń.

 

Zastraszania i zemsty

 

Mamy zbyt wielu zastraszaczy i zbyt wielu młodych, będących na łasce grożących. Ale mamy też rosnący system przeciwdziałania zastraszeniom w szkołach. Pomimo wielu plotek, zabójcy z Columbine nie byli zastraszani. Nie ma żadnych dowodów że, Ameryka w porównaniu do innych krajów, ma więcej zbirów, więcej zastraszeń, i więcej ofiar które są niczym tykające bomby, zemsty. Jednakże, z całą pewnością możemy i powinniśmy promować szkolne programy ochrony wszystkich dzieci przed prześladowaniem, poniżaniem i nowymi zmieniającymi się formami nadużyć: Ostracyzm i upokarzanie poprzez internetowe serwisy społecznościowe.
Kiedy chłopcy są ponizani, mogą zacząć myśleć o zemście. Marzenia o wyładowaniu całej złość są podobne dla większości kultur i źródeł dramatu, filmu i literatury począwszy na Etapie Elżbietańskim a skończywszy na westernach. Ale czy powolna ewolucja fantazji masowych morderców jest spowodowana chorobami psychicznymi czy zastraszaniem.

 

Choroby Psychiczne

 

Nie mamy więcej osób z zaburzeniami psychicznymi niż  inne państwa. Ale może mniej dbamy o nasze zdrowie psychiczne. Wracając do Ery Kennediego zapoczątkowaliśmy program leczenia schizofrenii i podobnych chorób, wliczając w to depresje. Chcieliśmy leczyć najbliżej domu, pod specjalnym nadzorem z użyciem leków. Staraliśmy się zatrzymać tworzenie się Azyli, i w fakcie spowodowaliśmy wyburzenie większych państwowych szpitali. Nasze najlepsze Intencje zawiodły. Ten program nigdy nie był w pełni dofinansowany i nasz Amerykański system opieki zdrowotnej zostawia wiele do życzenia.  Najpoważniejsze choroby psychiczne, schizofrenia czy depresja, najczęściej  ujawniają się w wieku dojrzewania. Młody chłopak który jest wystarczająco mądry aby dostać się na dobry college  staje się iluzją; dziwny, i przestraszony – i on zostaje odrzucony, odizolowany i zatraca się w świecie swoich fantazji. Te fantazję mogą stać się śmiercionośne. Te formy chorób psychicznych są źródłem zabójstw(na razie częściej destabilizują jednostkę). Ale kiedy stają się groźne dla innych, potrzebujemy dobrych rozwiązań.
Nie mamy zaawansowanego systemy opieki i ochrony. Gdybyśmy mieli , to Mr. Cho nie zabiłby 32 uczniów na Virginia Tech. Ale Ameryka nie jest naprawdę gorsza od innych krajów, kiedy mówimy o poważnych chorobach psychicznych, gwałtownych pacjetach, niedostatecznie leczonych psychicznie chłopców(Tam, mówimy o chłopcach i młodych mężczyznach, bo na razie to oni stoją za strzelaninami w szkołach.)

 

Gwałtowne wzorce

 

Gwałtowne wzorce na ulicach, w kinach, w wiadomościach, są z nami tak długo jak pamiętamy, i nie ograniczają się tylko do Ameryki. Wracając do lat 60’ Amerykański kulturoznawca powiedział:” Przemoc jest tak Amerykańska jak placek wisniowy”. Ale w inne części świata zaczynając od Irlandii Północnej, Bałkany, dziecięce armie Afrykańskie, obozy terrorystyczne dalekiego wschodu, one mają swoje brutalne wzorce. Machismo nie jest Amerykańskim słowem, ani chuligan.

 

Narkotyki

 

Znamy narkotyki, kulturę narkotykową i aspekty tego problemu, są bardziej surowe niż w innych miejscach na świecie. Zbrodnia jest powiązana z handlem narkotykami i przestępczość może pojawiać się w szkołach. Ale tym strzelanin szkolnych, występujących w niebezpiecznych dzielnicach są rzadko połączony z tym problemem. Mogą być one połączone pośrednio, od wojen narkotykowych „uzbrojonych” w młodych żołnierzy.

 

Dostep do broni

 

Dostęp do broń jest istotnym czynnikiem w Amerykańskich strzelaninach szkolnych. Jeśli dzieci nie mogą i nie będą mogły nabyć broni, nie wydarzą się znów Columbine, Virgine Tech lub Chardon czy Ohia. Były przestępstwa przy użyciu noża i pieści .Ale strzelaniny w szkołach są przestępstwami z bronią w ręku. Dzieci z bronią zabijają dzieci w szkole.
Nie sadzę że Ameryka jest krajem ekstremistów, w porównaniu do innych krajów pod względem krwawych zdarzeń i despotycznych przywódców.  Prawdą jest że, mamy spolaryzowaną mowę polityków i większość tych mów jest o dostępie do broni. Ale powodem tego że, w Ameryce mamy problem ze szkolnymi strzelaninami, większy niż w innych państwach jest powiązany z dostępem do broni, do której dzieci nie powinny mieć dostępu.
Nie proponuje rozwiązania związanego z dostępem do broni. Ale poważne próby zapobiegnięcia szkolnym strzelaninom, będą musiał zaatakować problem dlaczego powinniśmy nie być uzbrojeni i jak zapobiec wnoszeniu broni do szkół.

 

 

źródło: http://globalpublics...hool-shootings/

Tłumaczenie własne.


 • 1#2

Daniel..
 • Postów: 3470
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, a ja się z kilkoma kwestiami nie zgodzę.

1.Narkotyki - nie wydaję mi się, że w USA jest jakoś pod tym względem gorzej niż w krajach Europejskich szczególnie w Naszym rejonie. Nie na darmo zresztą mówi się o Polsce jako kraju amfetaminy. Dziś właściwie diluje się już nawet w gimnazjach, nie mówiąc już o szkołach średnich, szczególnej przestępczości z tego powodu nie zauważyłem.

2.Choroby psychiczne - bzdura.

3.Nie zgadzam się, że uczeń z dnia na dzień nie staję się mordercą. Wcale nie trzeba miesięcy czy lat odprawiania rytuałów czy innych przygotowań. Zazwyczaj właśnie jak jest jakieś moredrstwo to słyszymy "ON?! Ten złoty chłopak?! Nie, ja w to nie wierzę. On by muchy nie skrzwydził"
 

4.Dostęp do broni - okej to jest na pewno jakiś czynnik, no bo skoro większość ma broń to i szansa  wzrasta, że znajdzie się jakiś ktoś kto jej użyje. Tylko dlaczego podobnie nie dzieje się w Szwajcarii? Z tego co wiem, każdy po ukończeniu 18 roku życia ma tam dostęp do broni.

Myślę, że problemem może być ich mentalność, Ameryka kojarzy się z wolnością, z wyluzowaniem, z miejscem gdzie wszystko się zaczyna i wszystko można, może i błędnie, ale tak się przyjęło, ten przysłowiowy Amerykański sen. Od razu przypomniał mi się taki żart: "Obama rozmawia z Putinem i chwali się, że u Nas w USA to jest taka wolność słowa, że ludzie mogą wyjść na ulice i krzyczeć precz z Obamą!! Na co Putin odpowiada: a u Nas to jest taka demokracja, że ludzie też mogą wyjść na ulice i krzyczeć precz z Obamą!!"


Użytkownik Daniel. edytował ten post 29.05.2014 - 22:37

 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u