Skocz do zawartości
Zdjęcie

O rozstrzelaniu słów kilka...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6041
  • Tematów: 732
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozstrzelanie – rodzaj kary śmierci polegający na spowodowaniu nagłej śmierci poprzez natychmiastowe zniszczenie organów wewnętrznych lub mózgu skazańca za pomocą pojedynczego lub wielokrotnego postrzału.

wmi5j7.jpg

Francisco Goya – Rozstrzelanie powstańców madryckich

 

W historii rozstrzelanie często traktowano jako metodę egzekucji lepszą (bardziej honorową) niż powieszenie. Wojskowi częściej byli rozstrzeliwani, podczas gdy pospolici przestępcy ginęli na szubienicy. Niemcy skazani na śmierć w Norymberdze zostali powieszeni, aby nadać ich zbrodniom status zwyczajnego przestępstwa.

Na Białorusi - jedynym europejskim kraju, w którym wykonuje się karę śmierci - jest to usankcjonowana prawnie metoda przeprowadzania egzekucji. W 2012 r. rozstrzelano dwóch domniemanych sprawców zamachu bombowego w mińskim metrze.

Rozstrzelanie stosuje się powszechnie w Chinach, jednak państwo to nie przedstawia żadnych statystyk dotyczących wykonanych wyroków śmierci, więc nie sposób jest przytoczyć jakiekolwiek dane w odniesieniu do liczby egzekucji. W amerykańskim stanie Utah jedynie przestępcy skazani na karę śmierci przed 2004 r. mogą jeszcze wybrać taką formę wykonania wyroku, z czego skorzystał niejaki Ronnie Gardner, który w 2010 r. zdecydował się na pluton egzekucyjny.

19376v.jpg

Pluton egzekucyjny/www.edukator.pl

Rozstrzelanie przez pluton egzekucyjny – wyrok często wydawany przez trybunały i sądy wojenne, jako kara za dezercję i zdradę. Pluton egzekucyjny – oddział, którego zadaniem jest wykonywanie kary śmierci przez rozstrzelanie. W większości sił zbrojnych na świecie stosuje się ją wobec dezerterów, czasem także wobec szpiegów. W kilku stanach USA rozstrzelanie jest dopuszczalne jako sposób wykonywania kary śmierci zasądzonej przez sąd cywilny.

Hyon Song-wol, była dziewczyna Kim Dżong Una, została rozstrzelana razem z 11 innymi artystami z Korei Północnej. Wszyscy pod zarzutem łamania ustawy antypornograficznej - nagrywali i rozprowadzali własne sekstaśmy.

Koreański dziennik "Chosun Ilbo", powołując się na informatorów z Chin, twierdzi, że Hyon Song-wol, a także dyrektor Narodowej Orkiestry Unhasu i Zespołu Muzyki Popularnej Wangjaesan zostali aresztowani 17 sierpnia, a straceni trzy dni później. Razem z nimi na karę śmierci skazano dziesięciu innych muzyków z tego samego zespołu.

Dziennik donosi, że wszyscy zostali rozstrzelani z karabinów maszynowych. Egzekucję oglądali członkowie ich rodzin, którzy później zostali aresztowani za współudział w przestępstwie.

Kim Dżong Un, przywódca Korei Północnej, miał poznać Hyun Song-wol dziesięć lat temu. Zerwał z nią przed dwoma laty z rozkazu ojca. Jak informuje dziennik, ojcu miały się nie podobać plotki o tym, że oboje się zdradzają.

"Chosun Ilbo" przypomina, że także obecna żona przywódcy Korei Północnej pracowała w orkiestrze Unhasu, zanim wzięli ślub. Dziennik spekuluje, że mogła być zazdrosna o byłą dziewczynę męża.

Po rozstrzelaniu muzyków orkiestra prawdopodobnie zostanie rozwiązana.

 

Rozstrzelanie przez ciężki karabin maszynowy – sposób często stosowany podczas dokonywania zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, między innymi przez niemieckie Einsatzgruppen wobec ludności cywilnej w czasie II wojny światowej; według niektórych źródeł stosowany także współcześnie, np. w Malezji.

ws389d.jpg

fot/odkrywca.pl

Strzał w tył głowy – sposób stosowany w ZSRR (w ten sposób zginęły ofiary zbrodni katyńskiej) oraz Polsce w okresie stalinizmu. Metodę tę stosowali również m.in. funkcjonariusze SS w Treblince. Obecnie jest to metoda popularna w Chinach – zdaniem niektórych ma umożliwiać późniejsze pobranie organów do przeszczepu. Stosowana jest także na Białorusi.

34zg66o.jpg

fot/dobroni.pl

Rozstrzelanie z armaty – skazańca przywiązywano do działa, z którego następnie oddawano strzał. Sposób ten stosowano w Indiach w czasach panowania Wielkich Mogołów. Znany jest również co najmniej jeden przypadek takiej egzekucji polskich jeńców wojennych przez Armię Czerwoną w 1939r. Bohaterem tego rodzaju egzekucji jest Kim Dżong Ul, choć nie wykonano jej w „regulaminowy” sposób. Kim Chol, wiceminister armii Korei Północnej, został skazany na śmierć - donosi "The Telegraph". Wyrok wykonano za pomocą salwy artylerii, by jak powiedział komunistyczny dyktator Korei Północnej Kim Dżong Un, "nie został po nim nawet włos".

 

Staniq

 

Źródło: wikipedia,

odkrywcy.pl  cze1.jpg

internet/strony publiczne


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u