Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kłamstwa, którymi jesteśmy karmieni.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#46

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ale o czym Ty teraz piszesz? Bo ja doskonale wiem, że słowo El pochodzi z języków kaananejskich, ale co z tego? I skąd teza, że byk przeszedł w barana?

Moje zdanie jest takie: Bóg Jahwe nie posiadał ŻADNEGO symbolu. Żydzi mieli prawny i konkretny zakaz tworzenia jakiejkolwiek podobizny Boga, więc żaden byk nie był symbolem. Po prostu nie mógł nim być. Dla żydów znakiem obecności Boga była świątynia, arka i dekalog. I to również nie byly symbole... A poza tym, stał się Bogiem ogólnoświatowym ok 350r, więc czemu niszowe bóstwo zmieniałoby swój symbol do ery a np taki równie ogólnoświatowy Bes, Izyda, Ozyrys, Zeus, Apollo- nie ?

Ad osiris

Baal był czczony przez Izraelitów co najmniej do ok 900 pn.e a więc również za Salomona i Dawida. Wymazanie tych wzmianek w Biblii nastąpiło dopiero ok 550 pne. Do tego czasu byli jednak zwyczajnymi politeistami, czy może henoteistami.

EDIT: Oczywiście, że nie występuje. Ponieważ żydom nie wolno było bez przyczyny używać imienia, to nie używali. Przecież napisałem wyraźnie. Jednak żydowski Jahwe i chrześcijański ojciec to jedno i to samo: Jezus wszak też był żydem, a chrześcijanie początkowo uważani za żydowską sektę.

Użytkownik Lechista edytował ten post 11.12.2013 - 22:37

  • 0

#47 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak wpływ miał kult Baala na Izraelitów?

Aluzja do kultu Baala pojawia się w Biblii bardzo wcześnie, choć za życia patriarchów najwyraźniej nie przybrał on jeszcze tak upadlających form, jak w czasie, gdy Izraelici wkraczali do ziemi kananejskiej (por. Rdz 15:16; 1Kl 21:26). Pierwszym świadectwem uprawiania tego kultu może być wzmianka o mieście Aszterot-Karnaim, nazwanym tak prawdopodobnie od Asztarte, małżonki Baala (Rdz 14:5). Zanim Izraelici przeszli przez Morze Czerwone, widzieli na pustkowiu miejsce zwane Baal-Cefon (Wj 14:2, 9). W związku z mieszkańcami Kanaanu Mojżesz otrzymał na górze Synaj szczegółowe wskazówki, by zburzyć ich ołtarze, potrzaskać święte słupy i pościnać święte pale (Wj 34:12-14). A zatem z Ziemi Obiecanej miały zostać usunięte wszelkie obiekty związane z kultem Baala.



Czyli dobrze pamiętam, że kult Baala był nie w smak Bogowi Izraelitów.
  • 0

#48

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli dobrze pamiętam, że kult Baala był nie w smak Bogowi Izraelitów.
[/quote]
W erze Barana zniszczono kult żony Jahwe Aszery przemianowano go z Baala na Jahwe odcinając się od kultu poprzedniej Ery, i robiąc z niego bóstwo monoteistyczne.

Użytkownik Erik edytował ten post 11.12.2013 - 22:46

  • 0



#49

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

powtarzam po raz kolejny, że przynajmniej do IX w kult Baala współistniał w Izraelu z kultem Jahwe. I to nie Bóg kazał usunąć Baala; zrobili to żydowscy kapłani na wygnaniu w Babilonie.


Baala nie przemianowano na Jahwe. Jego kult bowiem istniał dalej- Jahwe nie niszczył Baala na całym świecie, tyljo w Izraelu.

Ok, to z rybą ma przynajmniej jakieś uzasadnienie. Ale byk nie ma żadnego.
  • 0

#50

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ale o czym Ty teraz piszesz? Bo ja doskonale wiem, że słowo El pochodzi z języków kaananejskich, ale co z tego? I skąd teza, że byk przeszedł w barana?

Moje zdanie jest takie: Bóg Jahwe nie posiadał ŻADNEGO symbolu. Żydzi mieli prawny i konkretny zakaz tworzenia jakiejkolwiek podobizny Boga, więc żaden byk nie był symbolem. Po prostu nie mógł nim być. Dla żydów znakiem obecności Boga była świątynia, arka i dekalog. I to również nie byly symbole... A poza tym, stał się Bogiem ogólnoświatowym ok 350r, więc czemu niszowe bóstwo zmieniałoby swój symbol do ery a np taki równie ogólnoświatowy Bes, Izyda, Ozyrys, Zeus, Apollo- nie ?

Ad osiris

Baal był czczony przez Izraelitów co najmniej do ok 900 pn.e a więc również za Salomona i Dawida. Wymazanie tych wzmianek w Biblii nastąpiło dopiero ok 550 pne. Do tego czasu byli jednak zwyczajnymi politeistami, czy może henoteistami.

EDIT: Oczywiście, że nie występuje. Ponieważ żydom nie wolno było bez przyczyny używać imienia, to nie używali. Przecież napisałem wyraźnie. Jednak żydowski Jahwe i chrześcijański ojciec to jedno i to samo: Jezus wszak też był żydem, a chrześcijanie początkowo uważani za żydowską sektę.

W Indiach nadal wierzy się w święte krowy (pozostałość po kulcie świętych Byków -Apisy w Egipcie) a judaizm przetrwał, choć był kolejno kultem Byka i Barana i tak samo za kilkadziesiąt lat w jakiś sposób przetrwają niedobitki kultu Jezusa, kiedy nastaną nowe bóstwa (bogini) Ery Wodnika.
  • 0



#51

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


W związku z mieszkańcami Kanaanu Mojżesz otrzymał na górze Synaj szczegółowe wskazówki, by zburzyć ich ołtarze, potrzaskać święte słupy i pościnać święte pale (Wj 34:12-14). A zatem z Ziemi Obiecanej miały zostać usunięte wszelkie obiekty związane z kultem Baala.



Mnie zainteresował fragment słupach i palach.Jak wiemy jednym z symboli masońskich są kolumny Boaz i Jakin - miejsce "pobierania płacy" czyli nabywania wiedzy wolnomularskiej. Symbole sił męskich (J) i żeńskich (B). Na kolumnie Boaz uwidaczniany jest często świat, zaś na Jakin - niebo (sfera wyższa), oraz kolumny Enocha - według legendy, Enoch stworzył 2 kolumny - z marmuru i z brązu, by nic - ani powódź, ani ogień, nie zniszczyło uniwersalnych prawd, jakie Enoch postanowił zapisać na kolumnach.

Dołączona grafika
Na fartuszku masońskim Georgea Washingtona ukazano cztery kolumny - dwie na pierwszym planie to właśnie kolumny Enocha, zaś dwie na dalszym - Boaz (po lewej) i Jakin (po prawej).


Czy pale masońskie są odpowiednikami świętych słupów Baala ?
  • 0

#52

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

stosujesz przekłamanie, bo opierasz się na naszej, judeochrześcijańskiej kulturze. W czasach byka, jak podajesz, kiedy to Jahwe miał stać się światowym (wg Ciebie) bóstwem, dużo więcej wyznawców posiadał Zeus, Mars, Jowisz, Amon, Baal, Tanit, Bes, Izyda, Ozyrys, Marduk czy Kriszna. Więc NIE KŁAM. Jahwe stał się bóstwem ogólnoświatowym dopiero w erze ryb- razem z Chrystusem, który jest Jego wcieleniem. Druga opcja jest taka, że nie był nim nigdy.

Co mają indie do egiptu?

Użytkownik Lechista edytował ten post 11.12.2013 - 23:21

  • 0

#53

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

stosujesz przekłamanie, bo opierasz się na naszej, judeochrześcijańskiej kulturze. W czasach byka, jak podajesz, kiedy to Jahwe miał stać się światowym (wg Ciebie) bóstwem, dużo więcej wyznawców posiadał Zeus, Mars, Jowisz, Amon, Baal, Tanit, Bes, Izyda, Ozyrys, Marduk czy Kriszna. Więc NIE KŁAM. Jahwe stał się bóstwem ogólnoświatowym dopiero w erze ryb- razem z Chrystusem, który jest Jego wcieleniem. Druga opcja jest taka, że nie był nim nigdy.

Co mają indie do egiptu?

Np. to, że Sumeryjska Bogini "Inana" ("Inanna") inaczej Isztar Nin-anna ("Pani Nieba") według pewnych mitów miała być pierwotnie Królową Egiptu, ale śmierć jej męża pokrzyżowała tą możliwość i otrzymała ona, jako zadośćuczynienie na swe królestwo Indie gdzie miała panować, jako krwiożercza bogini Kali.

Użytkownik Erik edytował ten post 11.12.2013 - 23:47

  • 0



#54

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

jaki to mit?
  • 0

#55

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

lechisto , Nowy Testament jest odcięciem się od Starego Testamentu. To wiara w Chrystusa /a nie w Jahwe /stała wiarą globalną i wyszła poza granicę Judei i Palestyny. Stary Testament był praktycznie nieznany wśród pierwszych chrześcijan. Czy myślisz, że ówcześni ludzie czcili by boga okrutnego, mściwego, zabijającego dla przyjemności ?
Podaję liczby mordów Jahwe / liczby ze Starego Testamentu / :

1 Księga Kronik 21:1-14 - bóg zabija 70000 ludzi. Dlaczego? Dawid zarządził spis powszechny (znaczy, tylko bóg może to czynić).

Księga Liczb 16:35-49 - bóg zabija 15000 ludzi. Dlaczego? Rozzłościli się za wcześniejszy incydent, gdzie bóg zabił 250 ludzi, którzy palili kadzidło bez zezwolenia.

Księga Liczb 25:1-9 - bóg zabija 24000 ludzi. Dlaczego? Cudzołożyli.

Księga Sędziów 1:4, 3:28-29 - bóg zabija 10000 Kananejczyków, Peryzzytów, and 10000 Moabitów. Dlaczego? Dlatego....

Izajasz 37:1-36 - bóg zabija 185000 Asyryjczyków. Dlaczego? Ich król i jego ludzie kpili z boga.

1 Samuel 6:19 - bóg zabija 50000 ludzi. Dlaczego? Spojrzeli na Arkę Przymierza!

Amos 5:1-3 - bóg grozi zabiciem 90% Izraelitów, gdy plemię opuszcza go.

Księga Rodzaju 6:5-7 - bóg decyduje się zabić całe życie na ziemi, poza jedną bardzo małą grupą.

I jeszcze jedno.
Powiedz mi,czy miłościwy, wszechmocny i uniwersalny stwórca wypowiedziałby ustami swych proroków takie słowa:



„Patrzcie teraz, że ja jestem, ja jeden,

i nie ma ze mną żadnego boga.

Ja zabijam i ja sam ożywiam,

ja ranię i ja sam uzdrawiam,

że nikt z mojej ręki nie uwalnia.

Podnoszę rękę ku niebu

i mówię: Tak, ja żyję na wieki.

Gdy miecz błyszczący wyostrzę

i wyrok wykona ma ręka,

na swoich wrogach się pomszczę,

odpłacę tym, którzy mnie nienawidzą.

Upoję krwią moje strzały,

mój miecz napasie się mięsem,

krwią poległych i uprowadzonych,

głowami dowódców nieprzyjacielskich.” (Pwt. 32,39-42)


Wybacz, ale ja DO TAKIEGO BOGA się nie modlę. Imię Jahwe kojarzy mi się tylko z małym, nikomu poza Żydami, bóstwem plemiennym, któremu daleko było do boga znanego nam jako Bóg Ojciec

Poza tym nadal twierdzę, że to król Jozjasz rozpoczął likwidacją innych kultów poza wiarą w Jahwe. Info z wiki :

Jozjasz stopniowo lecz skutecznie przeprowadzał gruntowne reformy religijne, które stanowiły kontynuację reform podjętych wcześniej przez Ezechiasza. W 626 p.n.e. zakazał kultów pogańskich na terenach Judy i Jerozolimy oraz nakazał zburzyć wszystkie lokalne sanktuaria bogów innych niż Jahwe. Cztery lata później przy odnawianiu, na rozkaz Jozajasza, Świątyni Jerozolimskiej odnaleziono zwój Księgi Prawa, prawdopodobnie zbiór deuteronomisty, którego powstanie określa się na połowę VII wieku p.n.e.

Użytkownik kpiarz edytował ten post 12.12.2013 - 08:59

  • 2



#56

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

jak może być odcięciem, skoro Jezus mówi „Ja nie przyszedłem znieść Prawo, ale uzupełnić je”?

Wiesz, generalnie sądzę, że duża część tych mordów, które z całą pewnością są przesadzone w liczbach, była dziełem Izraelitów. Ludy Bliskiego Wschodu miały to do siebie, że takie rzeczy przypisywały potem bóstwu.

Tak, masz rację, ja myślałem o przeredagowaniu Tory i innych istniejących już pism, Jozjasz chyba tylko walczył z kultem, nie zmieniając pisma?
  • 0

#57 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Rzeczywiście, jak się czyta Biblię i dopełnia wiedzą poszerzoną przez Wasze wpisy można wysnuć wniosek że bóg izraelitów był emanacją zła, żeby nie rzec samym Szatanem. Czynił niebywałe cuda, wytracał narody i momentami szerzył wiele innego zła na potrzeby własne i grupy która go czciła.
Ogniem i mieczem (w morzu krwi) prowadził ich ku ziemi obiecanej. Wg mnie to na pewno nie był Bóg który był ojcem Jezusa.
W moim rozumieniu Pan Bóg, jakiego ja sobie wyobrażam i do którego się modle, to źródło światłości, miłości i miłosierdzia co kompletnie się kłóci z obrazem Boga ze ST.

Użytkownik osiris edytował ten post 12.12.2013 - 09:58

  • 1

#58

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

przyjmę na chwilę, że macie rację. Kto więc był Ojcem Jezusa?

Poza tym, nie wiem, ale mnie nawet na lekcjach religii uczono że Jahwe to Bóg Ojciec Wszechmogący, który posyła Jezusa ( moim zdaniem samego siebie, ale to kwestia zupełnie inne). Pamiętacie stwierdzenie, że Jezus przyniósł Boga miłosiernego zamiast mściwego? Możecie zapytać bylejakiego księdza lub katechetę- powiedzą Wam to samo.
  • 0

#59

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Według zgodnej opinii biblistów i historyków, Księga Powtórzonego Prawa została napisana w VII wieku p.n.e, na polecenia Jozjasza i kapłanów Jahwe. Wskazuje na to styl pisma Księgi zgodny z ówczesnym stylem literackim.

Prawo to inaczej dekalog. Czy dekalog był czymś złym ? Nie, Chrystus tylko uzupełnił dekalog czyniąc go bardziej zrozumiałym dla zwykłego człowieka.
Chrześcijanie odcięli się od Jahwe, boga mściwego, złego i nieobliczalnego. Jahwe miał, według tradycji hebrajskiej ,dać na kamiennych tablicach ich
Prawo, według którego mieli żyć. Oczywiście, podobne przykazania były już znacznie wcześniej praktykowane w starożytnych cywilizacjach, choćby wymieniając starożytny Egipt, czy też Babilonię.

Mówiąc o mordach tak licznych w Starym Testamencie, uważam, że jest w dużej części wymysł redaktorów St. Test., gdyż nie potwierdzają je kroniki państw sąsiadujących z Izraelem.
Hebrajczycy osiedlali się na ziemi Kaanan drogą pokojową a nie wojenną, co potwierdza archeologia. Jeżeli masz możliwość, przeczytaj książkę Israela Finkelstaina, profesora archeologii z Uniwerytetu w Tell-aviwie - Salomon i Dawid.

Jest możliwe, że jeszcze kiedy Hebrajczycy prowadzili koczowniczy tryb życia, napadali na plemiona ościenne, i ówczesnym zwyczajem grabili, sprzedawali jeńców w niewolę, ale były to wypadki nie odbiegające od normy tamtych czasów.
Dla mnie Biblia jest zbiorem mitów, opowiadań i historii narodu żydowskiego. Na pewno nie jest kroniką historyczną, na której można polegać.

Lechisto
Z tego, co mówisz, wynika jedno - Chrystus odciął się wyraźnie od wiary w Jahwe, a pojęcie Boga Ojca i nie wymienianie imienia Jahwe w Nowym Testamencie znaczy, że religia, którą rozpoczął jest religią w stosunkowo małym procencie związaną z religią starohebrajską, dlatego też spowodowała tak wielkie wzburzenie wśród Żydów. Żydzi traktowali chrzećijaństwo jako wielką herezję, którą należy zniszczyć.

Użytkownik kpiarz edytował ten post 12.12.2013 - 10:36

  • 0



#60

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

prawo to wszystkie przykazania, które znajdują się w Pismach. Jest tego od cholery. Akurat dekalog pozostał niezmieniony w chrześcijanstwie, poza jednym usuniętym przykazaniem :P

to jak: odrażają Cię morderstwa (mordy by dziwnie brzmiało :D) Jahwe czy uważasz je za wymysł redaktorów?

EDIT: gdzie napisałem, że się odciął? Właśnie to jest hmmm, przewrót, ale dalej w religii Jahwe. I podaj mi imię innego ojca.

Użytkownik Lechista edytował ten post 12.12.2013 - 10:40

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych