Skocz do zawartości
Zdjęcie

10 intrygujących obrazów


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 233
 • Tematów: 37
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A wizerunek diabła w "Codex Gigas"; czy ma w sobie ukryte znaczenie? Nie miałem okazji przyjrzeć się dłużej temu malowidłu, umieszczonemu na jednej ze stron Codexu. Jedynie ,,liznąłem" temat tajemniczej księgi, oglądając film dokumentalny pt. "Księga Diabła" od National Geographic Channel.

1*Kbc-ZzC2tREuWKtOr2AJsg.jpeg

220px-Codex-Gigas-Devil-enhanced.jpg
 • 0

#17

Zaciekawiony.
 • Postów: 7637
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba najdziwaczniejszym starym obrazem jest "Ogród rozkoszy ziemskich" Hieronima Bosha

1280px-El_jard%C3%ADn_de_las_Delicias%2C

 

To tryptyk, po zamknięciu skrzydeł pokazuje się jeszcze szkicowy obraz przedstawiający świat, jako dysk otoczony półprzezroczystą sferą, z Bogiem widzącym nad nim na tronie. Na lewym skrzydle widać przedstawienie raju, ze szczegółowo namalowanymi zwierzętami, sceną stworzenia Adama i Ewy, ale też z widocznym w tle Drzewem Poznania oplecionym wężem. Centralnym obiektem jest prawdopodobnie źródło życia, w formie fontanny podobnej do fantazyjnego kwiatu, podobny obiekt pojawia się w tle, to dziwna góra z której, z jaskini, wylatują na świat ptaki.

220px-Hieronymus_Bosch_021.jpg

 

Środowy panel jest najczęściej tytułowany Ogrodem Rozkoszy, w niektórych starych katalogach tryptyk jest opisany jako Ogród z Drzewem Truskawkowym. Owoc ten faktycznie pojawia się jako pożywienie, środek transportu, obiekt igraszek a nawet kapsuła mieszkalna. Najczęstszą interpretacją tej części, jest traktowanie jej jako obrazu upadku ludzkości. Jeśli to świat, następujący już po wygnaniu z raju, wszechobecna nagość oznaczałaby, że ludzie ci nie przejmują się wstydem. Z kolei truskawka, podobnie jak inne słodkie owoce, bywała czasem symbolem pokusy i grzechu. Są jednak odmienne interpretacje - panel ten miałby przedstawiać szczęście możliwe do osiągnięcia na ziemi, lub być przedstawieniem nieba pośmiertnego. Niektórzy doszukują się w tym symboli odnoszących się do rytuałów sekty Adamitów, jakiejś formy tajnego przekazu, czy instrukcji osiągania szczęścia lub rozkoszy cielesnej.

 320px-Hieronymus_Bosch_-_Triptych_of_Gar

Prawe skrzydło jest zwykle nazywane Piekłem Muzyków, wydaje się przedstawiać różne formy mąk piekielnych, z wykorzystaniem demonicznych zwierząt i owadów, instrumentów muzycznych i noży. W centrum widać wyrastającą z jeziora konstrukcję, będącą częściowo korpusem człowieka, drzewem, domem, jajkiem i dudą. Przypuszcza się, że widoczna twarz postaci to autoportret malarza (to jedyna postać patrząca w stronę widza).

800px-Bosch_Jardin_des_delices_detail.jp

Obraz został narysowany na dość dużej desce (wys. 220 cm) a zawiera szczegóły tak drobne, że trzeba je oglądać przez szkło powiększające. Na dobrą sprawę nie wiadomo czemu malarzowi zależało na takiej precyzji.


 • 2
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u