Skocz do zawarto軼i
Zdj璚ie

Pierwszy cz這wiek.


 • Zaloguj si, aby doda odpowied
104 odpowiedzi w tym temacie

#31

Wszystko.
 • Post闚: 10021
 • Tematów: 74
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale jeszcze nic co zosta這 odkryte w ewolucji nie obali這 jej, wszystko znalaz這 swoje miejsca w uk豉dance. Przecie nie odkopali鄉y jeszcze wszystkich ko軼i, nie odkryli鄉y wszystkich gatunk闚 zwierz徠, nie mamy zadanych dna od ka盥ego organizmu. Wi璚 to oczywiste jest 瞠 jak odkryje si co nowego, jaki nowy szkielet nieznanego wcze郾iej gatunku, to trzeba go najpierw zbada, ustali sk康 si wzi掖 i do jakiej rodziny go zaliczy.
Jeszcze nie znaleziono kr鏊ika w prekambrze, wi璚 nie ma z tym problem闚.

I dalej nie rozumiesz 瞠 teoria ewolucji jest teori naukow, to znaczy:

Teoria, tak jak s這wo to u篡wane jest w nauce, nie oznacza niepopartych spekulacji lub hipotez (popularne u篡cie tego s這wa). Teoria jest zamiast tego wielk ide, kt鏎a obejmuje inne idee i hipotezy i splata je w sp鎩n ca這嗆. Jest to dojrza造, powi您any wzajemnie zestaw twierdze, opartych o rozumowanie i dowody, kt鏎y wyja郾ia szereg r騜norodnych obserwacji. Jest to, wed逝g jednej z definicji podawanych przez Oxford English Dictionary „schemat lub system idei i twierdze uwa瘸nych za wyja郾ienie grupy my郵i b康 zjawisk;… stwierdzenie tego, co znane jest jako prawa og鏊ne czego znanego lub obserwowanego". Tak wi璚 teoria atom闚, teoria kwant闚 i teoria p造t tektonicznych nie s jedynie spekulacjami lub opiniami, ale silnie popartymi ideami, kt鏎e wyja郾iaj wielk r騜norodno嗆 zjawisk. Istnieje kilka teorii w biologii, a w鈔鏚 nich ewolucja jest z pewno軼i najwa積iejsza.


Mo瞠 te napisz w co wierzysz, jeste kreacjonist m這dej Ziemi, czy tylko takim zwyk造m co twierdzi 瞠 jaki stw鏎ca pomaga czasem w ewolucji?#32

pdjakow.
 • Post闚: 1340
 • Tematów: 10
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mo瞠sz to napisa przy okazji ... przed lub po wypowiedzi w temacie . Jak mo積a nazwa teori badania, jak za chwil okazuje si, 瞠 znowu jest co co sprawia 瞠 wszystko przed tymi badaniami jest b喚dne lub 幢e odczytane.


Co jaki czas mog by poznawane nowe mechanizmy ewolucji, jednak sama teoria w zasadzie si nie zmienia.
Zawsze jednak mo積a oprze sw鎩 鈍iatopogl康 i wiedz naukow na jednej ksi捫ce napisanej niemal 2000 lat temu przez nie bardzo wiadomo kogo.
 • 0

#33

Zbeeanger.
 • Post闚: 504
 • Tematów: 67
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mo瞠 te napisz w co wierzysz, jeste kreacjonist m這dej Ziemi, czy tylko takim zwyk造m co twierdzi 瞠 jaki stw鏎ca pomaga czasem w ewolucji?


Widz 瞠 nie zawsze jeste sarkastyczny :) ... i w ko鎍u nawi您uje si konstruktywna dyskusja.

Zada貫 bardzo intymne pytanie. Ale postaram si odpowiedzie.

Wierz w istnienie Jednego Boga, wierz w istnienie dobra i z豉. Wierz w plan kt鏎ym jest 篡cie tu na Ziemi ( jest ono poznaniem najtrudniejszych dozna z jakimi mo積a si spotka w sensie zar闚no duchowym jak i fizycznym). Czy Ziemia ma 4,5 mld lat czy 20000 ty., rozmawiamy o takich liczbach kt鏎e s poza nasz skal postrzegania, z racji naszego obecnego stanu w kt鏎ym 篡jemy oko這 100 lat ( przyjmimy t liczb za mo磧iw i rozs康n bez statystyk). Wi璚 sk豉niam si ku tej ni窺zej liczbie (przyjmuj j za bardziej wiarygodn jak dla mnie). Ale czy to sprawia 瞠 jestem z造m cz這wiekiem lub niedouczonym.

Widzisz bardziej pasjonuj si samym PLANEM czyli po co tutaj jeste鄉y? Kim dla siebie jeste鄉y i jakie zachowania b璠 mn kierowa w moim 篡ciu. Wol si skupi na planowaniu przysz這軼i i wyci庵aniu wniosk闚 z moich zachowa w przesz這軼i. 砰cie wg mnie to d捫enie do idea逝 i do 廝鏚豉 jakim jest dla mnie B鏬.
Aby si do niego przybli瘸 staram si dotrzymywa i 篡 zgodnie z 10 przykazaniami. To one s najwa積iejsze w moim 篡ciu. Sam pewnie dobrze wiesz jak ci篹ko jest 篡 w obecnym 鈍iecie zgodnie z tymi dogmatami. Co nie znaczy 瞠 nale篡 si poddawa i zaprzesta rozwija si. Wr璚z przeciwnie nale篡 zmienia swoje post瘼owanie, czyli doskonali si tu na Ziemi dokonuj帷 wybor闚 pomi璠zy czynieniem dobra a unikaniem czynienia z豉, czy to wobec ludzi czy zwierz徠, przedmiot闚 martwych, sztucznych.

Generalnie skupiam si na emocjach kt鏎e s w naszym 篡ciu spowodowane naszymi wyborami a r闚nie wyborami innych. To czy jeste wstanie wybaczy nawet najwi瘯szym wrogom ich post瘼owanie wobec Ciebie. Ka盥e z do鈍iadcze sprawia 瞠 nabieramy m康ro軼i 篡ciowej ( nie chwycimy poraz kolejny gor帷ego pr皻a, bo wiemy 瞠 znowu si oparzymy), lub dokonujemy z造ch wybor闚 i niczego si nie uczymy (tkwimy w tym samym miejscu).

To tyle reszt przemilcz bo mog :). Ale jak chcesz pozna moj filozofi 篡cia to przeczytaj sobie kilka pozycji ( je郵i b璠ziesz mia czas i ch璚i to wystarczy jedna) i wtedy podyskutujemy na ca貫go.

Dr Michael Newton;
W璠r闚ka Dusz Studium 篡cia pomi璠zy wcieleniami
Przeznaczenie dusz tom 1 i tom 2
砰cie mi璠zy wcieleniami Przez hipnoterapi do duchowej regresji
Brzmienie 篡cia

Czy to zrobisz ... jestem ciekawy Twojej opini ale dopiero po przeczytaniu ksi捫ki?
 • 0

#34

Daniel..
 • Post闚: 4088
 • Tematów: 51
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja tam w sumie nie neguje teorii ewolucji, ale zawsze mnie zastanawia świadomość, czy ona też ewoluowała? I czemu tylko u człowieka się to tak objawia?

Ja tam nawet czasami dopuszczam myśl, że może i faktycznie ktoś grzebał w ludzkim DNA...

U篡tkownik Daniel. edytowa ten post 31.10.2013 - 20:17

 • 0#35

Wszystko.
 • Post闚: 10021
 • Tematów: 74
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Je郵i chodzi o Newtona, to kiedy przegl康a貫m jego ksi捫ki, troch czyta貫m. Pisa貫m ju o tym na forum, tam znajdziesz moje opinie:
http://www.paranorma...post__p__461236
http://www.paranorma...post__p__461301
http://www.paranorma...post__p__411012
http://www.paranorma...post__p__449394
http://www.paranorma...post__p__449897

Jako nie chce mi si dalej o tym dyskutowa.

Z tego co widz, wierzysz w boga i reinkarnacj? No c騜 wierzysz w to co chcesz. Ja nie widz w ewolucji cz這wieka nic takiego do czego by豚y potrzebny b鏬. Nasza ewolucja przebiega豉 wed逝g tych samych zasad jak innych organizm闚. Nie jeste鄉y w tym sensie wyj徠kowi.

Daniel, pytasz o 鈍iadomo嗆. Ale czyta貫 co na ten temat i masz jeszcze w徠pliwo軼i, czy jeszcze za nic si nie zabra貫? W necie mo積a znale潭 wiele dobrych tekst闚 o 鈍iadomo軼i i jej powstaniu. Z nich wszystkich polecam ten, jest to takie kompendium wiedzy:
http://www.fizyka.um...okognitywna.pdf

polecam te ten kr鏒ki tekst, pisany 豉twym j瞛ykiem. W豉軼iwie jest to transkrypcja wypowiedzi:
http://www.fizyka.um...-Dusza-Duch.pdf#36

mwojt7.
 • Post闚: 34
 • Tematów: 2
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cz這wiek ma 23 pary chromosom闚, szympans 24, por闚nuj帷 materia genetyczny szympansa i cz這wieka wida wyra幡ie, 瞠 ludzki chromosom nr. 2 powsta z po陰czenia dw鏂h ma造ch chromosom闚 szympansa. Ten moment mo積a uzna za powstanie pierwszego cz這wieka. Mog這 wydarzy si kilka r騜nych wersji, np. jaki szympans narodzi si z po陰czonym chromosomem a jego potomstwo dziedziczy這 t cech, po陰czony chromosom spaja dwa mniejsze chromosomy partnerki w jedn ca這嗆. Mog造 te spodka si jakie dwie grupy r騜nych ma逍, kt鏎e kopulowa造 ze sob a ich potomstwo mia這 wysokie prawdopodobie雟two urodzenia si z po陰czonym chromosomem. Tak przy okazji zastanawia貫m si ostatnio co by by這 gdyby np. metod in-vitro usun望 ma逍ie te dwa chromosomy i wstawi ten ludzki, wydaje mi si 瞠 z du篡m prawdopodobie雟twem mog這 by si to powie嗆 a taka ma逍a mog豉 by si prawdopodobnie krzy穎wa z cz這wiekiem.
 • 0

#37

Zbeeanger.
 • Post闚: 504
 • Tematów: 67
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Człowiek ma 23 pary chromosomów, szympans 24, porównując materiał genetyczny szympansa i człowieka widać wyraźnie, że ludzki chromosom nr. 2 powstał z połączenia dwóch małych chromosomów szympansa. Ten moment można uznać za powstanie pierwszego człowieka. Mogło wydarzyć się kilka różnych wersji, np. jakiś szympans narodził się z połączonym chromosomem a jego potomstwo dziedziczyło tą cechę, połączony chromosom spajał dwa mniejsze chromosomy partnerki w jedną całość. Mogły też spodkać się jakieś dwie grupy różnych małp, które kopulowały ze sobą a ich potomstwo miało wysokie prawdopodobieństwo urodzenia się z połączonym chromosomem. Tak przy okazji zastanawiałem się ostatnio co by było gdyby np. metodą in-vitro usunąć małpie te dwa chromosomy i wstawić ten ludzki, wydaje mi się że z dużym prawdopodobieństwem mogło by się to powieść a taka małpa mogła by się prawdopodobnie krzyżować z człowiekiem.


Czyli spikneły się dwie małpy i tak powstał ich bardziej inteligentny potomek czyli człowiek, to znaczy że jesteśmy taką anomalią w przyrodzie z jedną parą chromosomów mniej niż szympans ...

Co do ostatniego zdania to przemilczę.

U篡tkownik Zbeeanger edytowa ten post 01.11.2013 - 22:02

 • 0

#38

NoMeansNo.
 • Post闚: 1580
 • Tematów: 8
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czyli spikne造 si dwie ma逍y i tak powsta ich bardziej inteligentny potomek (...)

Chyba jednak nie. Mamy po prostu wsp鏊nego przodka, a cz這wiek nie pochodzi od ma逍y.
 • 0

#39

Wszystko.
 • Post闚: 10021
 • Tematów: 74
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak naprawdę nie wiadomo od jakiego gatunku pochodzimy, może była to małpa.

Jak blisko jednak? I czy najbliższy wspólny przodek człowieka i szympansa był małpą? Lub raczej – bo o to w końcu chodzi – czy był bardziej podobny do człowieka czy do szympansa? I to nie jest jasne

http://www.wiw.pl/biologia/ewolucjonizm/EwolucjaCzlowieka/Esej.asp?base=r&cp=1&ce=0

Bezpośrednio człowiek od małpy nie pochodzi, ale pośrednio może tak. Kiedyś uważano że przodkiem naszego gatunku był neandertalczyk, który przekształcił się w homo sapiens.

Dawkins w niedawno wydanej książce ,,najwspanialsze widowisko świata" pisze o tym tak:

Może zacznę od tego, że ludzie nie pochodzą od małp (wiem, powtarzam się, ale czasem naprawdę trzeba). Z małpami mamy wspólnego przodka. Oczywiście ów wspólny przodek wyglądał prawdopodobnie bardziej jak małpa niż jak człowiek i gdybyśmy jakieś dwadzieścia pięć milionów lat temu spotkali go gdzieś na sawannie, pewnie uznalibyśmy go za małpę. Nawet jednak jeśli zgodzimy się (a nikt temu nigdy nie przeczył), że przodkiem człowieka była istota, którą całkiem zasadnie można nazwać małpą, to ewolucja w żadnym wypadku nie polega na tym, że zwierzęta jednego gatunku płodzą młode należące już do gatunku zupełnie innego, nawet tak blisko spokrewnionego jak człowiek i szympans.


Nawet jeśli nie używa się nazwy małpa, to jednak podobieństwo też ma jakieś znaczenie.

U篡tkownik Wszystko edytowa ten post 02.11.2013 - 10:58
#40

skittles.
 • Post闚: 1323
 • Tematów: 8
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie bardzo rozumiem ten cytat od Dawkinsa, by mo瞠 chodzi這 mu o pospolite acz mylne prze鈍iadczenie, 瞠 cz這wiek pochodzi od "ma逍" (w rozumieniu potocznym) wsp馧czesnych. W uj璚iu zoologicznym, systematycznym - cz這wiek jak najbardziej pochodzi od ma逍, a co wi璚ej - cz這wiek jest ma逍 w takim samym stopniu jak i szympans czy goryl (podrz康 Haplorrhini - ma逍y w御konose).
 • 0#41

NoMeansNo.
 • Post闚: 1580
 • Tematów: 8
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tylko w takim potocznym mniemaniu (czyli np.: myleniu poj璚ia "teoria/hipoteza" i "pochodzeniu od ma逍y") jest wa積e doprecyzowanie. Wsp鏊ny przodek - to wsp鏊ny przodek - nie by jeszcze ma逍 ("nasz" wsp馧czesn ma逍) i nie by te i "闚czesnym" cz這wiekiem.
 • 0

#42

Wszystko.
 • Post闚: 10021
 • Tematów: 74
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodzi o to do jakiej rodziny si zaliczamy. To 瞠 do ma逍 cz貫kokszta速nych to nie znaczy 瞠 jeste鄉y ma逍ami i 瞠 pochodzimy od ma逍. To jest po prostu okre郵enie jakie zwierz皻a s naszymi krewnymi pochodz帷ymi od tych samych albo bliskich przodk闚. W wiki mamy domena: eukarionty, czyli praktycznie wszystkie zwierz皻a. To tylko zaliczenie do og鏊nego 鈍iata zwierz徠.#43

Zbeeanger.
 • Post闚: 504
 • Tematów: 67
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Czyli spikne造 si dwie ma逍y i tak powsta ich bardziej inteligentny potomek (...)

Chyba jednak nie. Mamy po prostu wsp鏊nego przodka, a cz這wiek nie pochodzi od ma逍y.


Od ma逍 to s twoi przodkowie i wbij to sobie do g這wy, bo tak naucza ewolucja chyba 瞠 jeste jej przeciwny. Samo stwierdzenie 瞠 jeste鄉y troch bardziej inteligentni od ma逍 i mniej ow這sieni jest jak najbardziej prawdziwe i s逝szne.
 • -2

#44

skittles.
 • Post闚: 1323
 • Tematów: 8
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie jest tylko zaliczenie do ogólnego świata zwierząt. Systematyka cały ten bałagan porządkuje i robi to (w miarę możliwości) dzięki określaniu prawdziwego pokrewieństwa pomiędzy gatunkami. Czy tego chcemy, czy nie, terminy typu małpa (prócz ich potocznego znaczenia) są terminami systematycznymi i w takim ujęciu należy je rozpatrywać.

Jednakże, w zoologii nie istnieje po prostu "małpa", "małp" mamy kilka wywodzących się od wspólnego przodka i wszystko co się do tych grup zalicza to małpy.

To że do małp człekokształtnych to nie znaczy że jesteśmy małpami i że pochodzimy od małp. To jest po prostu określenie jakie zwierzęta są naszymi krewnymi pochodzącymi od tych samych albo bliskich przodków.


No ależ to właśnie to znaczy. "Małpy człekokształtne" jako ranga systematyczna obejmują pewną ilość gatunków stosunkowo blisko ze sobą spokrewnionych jako potomkowie wspólnego przodka - jakiejś tam, bliżej nieokreślonej, małpy człekokształtnej. Więc tak, jesteśmy małpami (człekokształtnymi)i pochodzimy od małp (człekoksztaltnych), ale jeszcze raz podkreślę - w ujęciu systematycznym.
Jeżeli chodzi o potoczne znaczenie słowa małpa, czyli jakiś tam szympans, orangutan czy pawian - to jest tak jak mówicie, w takiej grupie w żadnym razie nic od niczego wzajemnie nie pochodzi.

W wiki mamy domena: eukarionty, czyli praktycznie wszystkie zwierzęta. To tylko zaliczenie do ogólnego świata zwierząt.

No i nie bardzo rozumiem czego to przykład. Systematyka zaczyna się od ogółu, a kończy na szczególe, więc tak. Jesteśmy eukariontami (bo na poziomie komórkowym jesteśmy tak samo zbudowani jak reszta eukariontów, co imlpikuje, że mieliśmy wspólnego przodka), niżej - zwierzętami (to samo+więcej szczegółów), dalej strunowcami (to co w poprzednich + struna grzbietowa) itd. To wszystko jest prawda, schodzimy coraz niżej do poziomu, w którym wszystkie nagromadzone po drodze cechy dają nam prawo do określenia nas małpami wąskonosymi, człekokształtnymi, a na końcu - ludźmi.

U篡tkownik skittles edytowa ten post 02.11.2013 - 12:12

 • 0#45

Wszystko.
 • Post闚: 10021
 • Tematów: 74
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

drzewo rodowe naczelnych:
Do陰czona grafika
 

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i oraz 0 u篡tkownik闚 anonimowych

stat4u