Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy wybuch nad rosyjskim miastem. Czy to był meteoryt?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
278 odpowiedzi w tym temacie

#271

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trochę się zawiodłem... spodziewałem się Putina wyjmującego kamień z wody :D
  • 2



#272

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Asteroida, która spadła na Uralu była wielkości siedmiopiętrowego budynku

Międzynarodowa grupa naukowców przeprowadziła badania w celu określenia właściwości asteroidy, która 15 lutego 2013 roku eksplodowała nad Uralem. Zdarzenie z lutego wywołało szok na całym świecie i zwróciło uwagę na realność zagrożeń kosmicznych.

http://www.youtube.com/watch?v=f4guQa54iCU

Specjaliści ustalili, że obiekt miał około 20 metrów średnicy i ważył 10 000 ton. Wszedł w atmosferę z prędkością 19 km/s, po czym kompresował pod sobą warstwy powietrza, a wzrastająca temperatura spowodowała wyparowanie 3/4 jego zawartości. Fragmentacji uległ on na wysokości 30 kilometrów nad Ziemią i wtedy też uzyskał największa jasność. Niektórzy świadkowie twierdzili, że blask przyćmił Słońce.

Według modelu przygotowanego przez naukowców eksplozja miała siłę 600 tysięcy ton trotylu, czyli była czterdziestokrotnie większa od tej, jaką wywołała pierwsza bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Fala uderzeniowa, która powstała w wyniku eksplozji nieznanego wcześniej ciała niebieskiego spowodowała obrażenia u ponad 1500 osób. Badania odnalezionych dotychczas fragmentów meteorytów wskazują na to, że był to chondryt, czyli składał się głównie z żelaza.

Wiek tego ciała niebieskiego szacuje się na 4,452 mld lat, czyli jest niemal równolatkiem Układu Słonecznego. To, co zaskoczyło naukowców to fakt, że z badań wynika, że obiekt był poddany działaniu promieniowania kosmicznego tylko przez 1,2 miliona lat. Sugeruje to, że ów fragment mógł powstać w pasie planetoid w wyniku jakiejś kolizji.
  • 6



#273

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jarecki, ten filmik jest piękny, muzyka dobrana idealnie, w wielu momentach miałem ciarki na skórze, coś niesamowitego!

To chyba najlepiej udokumentowane, a zarazem największe wydarzenie związane z kosmosem i Ziemią za Naszego życia. Ile ja bym dał, żeby zobaczyć to na żywo!
  • 1



#274

flahu.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

swieze nie wiem czy bylo juz na forum

jestem nowy


Użytkownik flahu edytował ten post 21.04.2014 - 22:40

  • 0

#275

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie no ci Rosjanie to mają fajnie, wracaja sobie z pracy a tu ziuuuu leci meoryt ^^ Ogólnie dość dużo tego u nich spada.


  • 1



#276

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może dlatego, że Rosja jest obszarowo jak 3xEuropa? :D

Bardziej bym się zdziwił, gdyby np te meteoryty spadały tak na Czechy...:D


Użytkownik Daniel. edytował ten post 22.04.2014 - 02:43

  • 0



#277

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taka mała ciekawostka. W latach 2000 -2013 zarejestrowano 26 eksplozji asteroid, których siła wybuchu przekroczyła przynajmniej 1 kilotonę.

Tylko 7 z nich uderzyło bądź eksplodowało nad lądem, pozostała reszta (19) spadła do oceanów.

Interaktywna mapa w poniższym filmie.

 

 

Don’t be afraid! Only 26 asteroids hit our planet with the force of our most powerful weapons


  • 3



#278

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może dlatego, że Rosja jest obszarowo jak 3xEuropa? :D

Co z tego? Przecież Rosja to w większości pustostan o zagęszczeniu ludności podobnym do Sahary. Rosja ma ogromny obszar niczego.


Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 25.04.2014 - 19:39

  • 0

#279

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale prawie w każdej części tego obszaru ktoś żyje, a sam fakt tego, że teren jest tyle razy większe powoduje, że szansa, że coś spadnie właśnie tam, wzrasta.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych