Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w szkole?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#31

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

alembik trafne spostrzeżenie, jakby tego było mało to utarło się również podpalenie jej przed utopieniem. jak czarownice na stosie.
  • 1



#32

Muhomorniczy.Cylon.
  • Postów: 412
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Musze przyznać że dla młodego człowieka bardziej atrakcyjne jest zajaranie kukły i wrzucenie jej do wody niż siedzenie w kościele ,ziewanie z niedotlenienia i słuchanie monotonnego obłąkanego biadolenia w otoczeniu babć w futrach przesiąkniętych zapachem kulek na mole. Religia w której to zatańczy sie na golasa a potem pokopuluje to sie coś z fajcy mogla by być podkładem pod prawdziwą wspólnotę, energiczną i zdrową.

Użytkownik Muhomorniczy.Cylon edytował ten post 01.03.2012 - 16:47

  • 3

#33

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Taaa, to tragiczne, że nie zgłębiamy własnej, pięknej kultury. A potem mówisz ludziom, że Rosjanie są podobni do nas bo są Słowianami a oni nie wiedzą o co chodzi, bo kto to ci Słowianie w ogóle?

O słowiańskich wierzeniach w podręcznikach jest co najwyżej jakaś wzmianka na marginesie, kiedy bogowie greccy i rzymscy są ładnie opisani w tabelkach i pokazuje się ich wizerunki.

Ja wiem, że mamy małą wiedzę o wierzeniach dawnych Słowian, ale choćby ten artykuł pokazuje, że podstawowych bogów można by opisać i pokazać. I tak nasze władze dbają o nasze dziedzictwo! A nasza kultura to coś na miarę sag Wikingów i opowieści o ich wojowniczych bogach, bo klimaty wierzeń skandynawskich i słowiańskich są całkiem podobne a czasem wręcz się pokrywają. Niestety, Wikingowie zadbali o swoje dziedzictwo spisując legendy w księgach, a nasi przodkowie nie zdążyli tego zrobić...

Ale póki choć część Słowian pamięta, nie może dać zapomnieć o naszej przeszłości. Jestem chrześcijaninem, jak większość dzisiejszych Słowian nie-ateistów, ale szanuję wiarę przodków i ich kulturę. I chciałbym, aby kiedyś ludzie wiedzieli o starych bogach i o wielkim ludzie Słowian, który nie zawsze dzielił się na tyle narodów.
  • 2

#34 Gość_scigany

Gość_scigany.
  • Tematów: 0

Napisano

Zawsze tak bywa że znamy i uczymy sie obowiązkowo mitologi Greckiej a tak mało wiemy o własnej.
  • 0

#35

pawki.
  • Postów: 214
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Problem edukacji.

Zadaniem aktualnej edukacji jest przygotowanie młodego człowieka do pracy. Z tradycjami,wiedzą czy mądrością "państwowa edukacja" nie ma nic wspólnego.

Musisz umieć liczyć, czytać - wałkujesz przez kilka lat to samo, aż do znudzenia.

W szkole średniej jeszcze raz to samo.

Studia - to to samo co zawodówka, tylko że dla bardziej zmanipulowanych idiotów.

Kiedyś tak nie było, ale nie ma co zaprzeczać prawdzwie, dzis kształci się debili.

Nie poznasz prawdy jeżeli nie będziesz uczył się/czytał na własną rękę.
  • 0

#36

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O wierzeniach i tradycjach naszych przodków nie uczy się w szkole z racji na znikomą ilość konkretnych danych z tamtego okresu. Większość materiałów spisywali chr-janie więc ciężko tutaj o obiektywne przekazywanie wiedzy; dzięki nim zdarzają się takie kwiatki jak (cytując Muhomorniczego) np. :

Religia w której to zatańczy sie na golasa a potem pokopuluje to sie coś z fajcy mogla by być podkładem pod prawdziwą wspólnotę, energiczną i zdrową.


Kłamstwa na temat Kupalnocki tkwią w nas tak mocno, że ciężko nam przyjąć do wiadomości, że Słowianie nie byli tylko przerażonymi zwierzątkami kopulującymi gdzie i z kim popadnie. Jedyne na czym możemy się opierać to materiały "ikonograficzne" jak np. Idol Zbruczański, oraz badania etnograficzne (na których opierał się właśnie Białczyński). Podania takie jak wspomniana wcześniej "Księga Welesa" to na 99 % fałszerstwo.
  • 1



#37

Wendigo.
  • Postów: 54
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O wierzeniach i tradycjach naszych przodków nie uczy się w szkole z racji na znikomą ilość konkretnych danych z tamtego okresu.

A także z tego powodu, że żyjemy w kraju, gdzie monopol na religię ma odłam judaizmu.


  • 2

#38

Tyr.
  • Postów: 65
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Właśnie wpadłem na pomysł : ,,kurde, napiszę coś o słowianach!". Wyznawanie w tych czasach tych Bogów jest niezbyt poważne, zresztą rozejrzyjcie się nie ma prawdziwych słowian już... ale trzeba to pamiętać. Nasze korzenie, kultura i historia zniszczone przez chrześcijan są piękne i barwne. Wiary przodków nic nie zniszczy!


  • 0

#39

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jeszcze 20 dni i pasowałoby się wybrać topić marzannę. to chyba najbardziej znane pogańskie święto.


Lepiej przyjedź puścić lampion. ;]

50 000 lampionów rozjaśni niebo w Noc Kupały w Poznaniu

W zeszłym roku w niebo w Noc Kupały wzniosło się niecałe 12 000 lampionów, w tym roku zaś mroki czerwcowej nocy rozjaśnić ma aż 50 000 światełek.

Noc z 21 na 22 czerwca była dla ludów słowiańskich, germańskich i celtyckich świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
Nic więc dziwnego, że tej nocy płoną ogniska i unoszą się lampiony..

Fundacja ARS, która w tym roku organizuje w Poznaniu Noc Kupały, chce wypuścić w powietrze 50 000 lampionów. Organizatorzy zamierzają pobić rekord Guinessa. Dotychczasowy, ustanowiony został w Indonezji. W niebo tam poszybowało jednorazowo ponad 40 000 światełek.
---
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-r_FwuWe-48
---
Tegoroczne próba bicia rekordu ma być wpisana na listę atrakcji Euro 2012. Jest więc szansa, że dzięki temu liczba osób, która zechce wziąć udział w tej zabawie będzie większa niż w poprzednich latach.

Wzdłuż koryta Warty zostaną ustawione stoiska, na których będzie można kupić lampiony.

źródło


Btw. Świetny temat!

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 13.03.2012 - 00:20

  • 0



#40

malavida.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mnie niestety o słowiańskich wierzeniach w szkole nie uczono i większości rzeczy dowiedziałam się na własną rękę, już po zakończeniu edukacji, myszkując po lokalnych bibliotekach. Skoro mówicie, że obecny program nauczania ten temat uwzględnia, to cieszy mnie to bardzo. Dzięki za fajny post.
  • 0

#41

spect.
  • Postów: 43
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie jest tak, że w szkołach nie mówi się o naszych słowiańskich korzeniach, ale jest tego bardzo mało i trzeba samemu uzupełnić tę wiedze. Sam przyznam, że mało o wampirach czy wilkołakach wiedziałem, a ten artykuł dopełnił moją wiedzę na ten temat. Moim zdaniem należałoby o tym zrobić wideoreportaż. Coś dla ludzi łaknących poznania swoich korzeni :)
  • 0

#42

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyznawanie w tych czasach tych Bogów jest niezbyt poważne


Ogień dawnej wiary czeka w nas
Aby Białym Bogom zwrócić tron
Antychrysta sztandar w niebo wznieść
Podłe plemię krzyża strącić w mrok


;)

Powiedz mi co jest w tym niepoważnego ? Starzy Bogowie ciągle są wśród nas, wystarczy przytoczyć fakt, że na Białorusi jeszcze w XIX wieku etnografowie zanotowali żywą pieśń obrzędową ku chwale Jaryły (dokładnie w 1846 roku). W mojej rodzinie, chociaż czuć w nich mocne naleciałości chr-jan (osobiście odciąłem się zupełnie od żydowskich Bóstw), też kultywuje się wiarę przodków.
  • 1



#43

Tyr.
  • Postów: 65
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Młot antychrysta ^^

Osobiście byłem wychowywany w wierze katolickiej, bo po prostu moi rodzice wyznawali Jahwe. Ciekawe, czy jak będę dorosły to będę pamiętał o naszej starzej kulturze - oby tak... chciałbym poopowiadać dzieciom o słowiańskich Bogach i wyruszyć z nimi na poszukiwanie kwiatu paproci w noc kupały. Uważam, że ta wiara jest o wiele ciekawsza i piękniejsza po prostu.
  • 0

#44

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uważam, że ta wiara jest o wiele ciekawsza i piękniejsza po prostu.


Myślę, że każdy kto tak uważa czuje się przynajmniej w części związany z tradycją i wiarą przodków, zresztą... nasi Bogowie mieszkają w szumiących lasach, górskich strumieniach, na łąkach i polach, są w wietrze i słońcu, w pierwszej wiosennej burzy - w przeciwieństwie do pustynnego Boga Jahwe są w każdym aspekcie otaczającej nas natury - dlatego wiara ta jest tak piękna :).

Użytkownik Shinji77 edytował ten post 14.03.2012 - 11:03

  • 3



#45

GAB.
  • Postów: 35
  • Tematów: 2
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Sam opis tych bożków może i ciekawy spoko. Ale autor tekstu jakis patologiczny fan ojca rydzyka ( tak, z małej litery ) Czytając to może i bym się śmiał ale bardziej chciało mi się płakać nad tym i załamywać ręce. Słowo ''sprzedawczyk'' pada w co drugim zdaniu. Narzekanie wieczne na obcych na żydów i na tych sprzedawczyków ( matko co za wieśniackie słowo...) Aż dziw, że pod koniec tesktu autor nie dopisał ALLELUJA I DO PRZODU a później NIE ODDAMY KRZYŻA I OJCA RYDZYKA.

Opisy są ciekawe spoko
Ale chyba nie chcecie żeby wróciła wiara zacofanych wieśnaków w jakies głupie bożki. Tak, może to moi przodkowie ale co mnie to obchodzi? Co z tego, że są moimi przodkami skoro byli zacofani to i wierzyli w zacofane rzeczy. W polsce obecnie weszła moda na antyreligijność. Dzieci ( jak autor ) nasłuchają się niedorobonych zespolików jak Honor czy inne podludzie i późnej czujaą się wielce atakowaniu przez ''obcych'' ( może jeszcze przez ufoludki ) żydó i przez to zabawne słowo które tak sie spodobało autorowi / sprzedawczyków

Tak ! jesteśmy narodem który próbują zniszczyć masoni a obcy to tajne stowarzyszenie emigrantów którzy przyjeżdzają tu w miedzynarodowym spisku zniszczenia polski. Przeciez t konspiracja jak nie możecie tego widzieć !

Może tak i myśli autor, który jak przypiszczam ma 18 - 25 lat łysa głowe i C$#J wie o świecie ale fajnie poudawać narodowca. Moj pomysł jest więc taki. Zamknijmy się w naszym biednym małym już i tak zacofanym kraju bądzmy jeszcze bardziej zacofanymi zamkniętymi w sobie wsiokami którzy na widok murzyna krzyczą DIOBEŁ IDZIE LUDIE UCIEOJCIE SZATAN NA ULICY !! CZORNE CO DZIWNE !

Nie jestem antypolski, nie jestem antypatriotyczny. Ale patrityzm to nie nacjonalizm. Chociaz z autora tekstu pewnie taki naciojalista jak z koziej dupy trąba. Nasłuchałsie od starszych kolegów o ''sprzedawczykach'' i szpanuje nowo nabytym słownictwem udajac bezdusznego broniacego atakowanej ojczyzny rycerza w kartonowej zbroi i z patelnią w ręku.

Obcy przyjeżdzają do polski. Niszczą ją ? Co zabrali ci pracę ? są lepsi od ciebie, że ich nie lubisz? Tyle, że to ci obcy ( alien ósmy pasażer nostromo ) zakładają w polsce firmy dzięki którym Polska funkcjonuje a nie jest krajem trzeciego świata.

Nie podobają Ci się emigranci w twoim kraju? Widoczne nigdy bieda Ci dupy nie skopała bo mamusia zawsze podawała jedzonko cieplutkie pod nosek rozpieszczony gówniarzu, bo może jakby tak nie było zrozumiał byś czemu oni przyjeżdżają do nas, dzięki nim nasz kraj też prznajmniej jest cywilizowany a nie melina wieśniaków zacofanych którzy chca wierzyć w jakies stare bożki BO PRZODKOWIE

Nacjonalizm jest moze dla rozpiszczonych gówniarzy którym mamusia dupe podcierała nawet jak Ci już nauczyli sie pocierać swoją reką co innego sobie. Na zachodzie jest masa emograntów jak ich okreslasz słowem OBCYCH i jakoś tamte narody nie ztraciły swojej kultury i przynależności i świadomości narodowej przez to. Najlepiej wyobrazić sobie wielkie zagrożenie i siebie jako obcońę w wimaginowanej wojence.

Na koniec dodam ciekawostkę. Paskonują was bogowie słowiańscy? waszych ''ojców'' bożki ? są fajni i tajemniczy i mroczni?
To powiem wam, że oni ich porzucili bo taki sam wydawał im się katolicyzm. Tak! wydawał im się mroczny. Tajemnicze obrządki w mrocznych katedrach w nieznanym języku. Śmierci, zmartwychwstania. Człowiek już tkai jest, że będzie szukał czegoś nowego. Nie jestem katolikiem może ale nie będę też wierzyć w jakieś zacofane wieśniackie Twarożki.. pfu znaczy Swarożki

A wszystkich Nazi/faszystowsko/prawicowsko/patriotycznych nacjonalistów powiadamiam. Wyjdź spod kloszyka mamusi dostaniesz po dupie i nauczysz się, że ani polska nie jest atakowana przez żydów i obcych tak jak lubi ci się ywobrażać ani oni jej nie szkodzą a i mają swoje powody i prawo żeby tu przyjechać. Otworzmy sie na świat bo on się z nas smieje jak z zacofanych zmaknietych w sobie wieśniaków !!

Temat ciekawy ale fanatyczny opis autora porażka która MOIM ZDANEM powinna być ucięta przez admina .

PS . Pytanie do autora
Byłeś na 20 leciu radia maryja przeklinałeś żydowskich masonów i klaskałes w rytm samby rydzyka ?
  • -6


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych