Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w szkole?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#16

Templariusz.
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

4 minusy tak na prawdę za nic, nikogo nie obraziłem ani nie skłamałem bo sam jestem w 1 klasie liceum i ze 100% pewnością powiem jeszcze raz, Słowian przerabia się w szkołach.
 • 2#17

Patrick.
 • Postów: 135
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pan Białczyński z tego co pamiętam jest zwolennikiem teorii o przynajmniej częściowym pochodzeniu Słowian od Sarmatów. Na poparcie swoich racji powołuje się na badania genetyczne, według których ok. 60% społeczeństwa polskiego jest nosicielami tej samej haplogrupy krwi (R1a1) co kiedyś Scytowie, Sarmaci a później Słowianie. Co ciekawe Węgrzy również w ok. 60% mieliby być w posiadaniu tego "sarmackiego" genu (choć ponoć inne badania wskazują tylko 20%), co miałoby wyjaśniać dlaczego Polak i Węgier to bratanki. Więcej w Google i na blogu Białczyńskiego.
 • 0

#18

Kelt.
 • Postów: 147
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Hologram co ty jakieś kompleksy masz? Akurat jeśli chodzi o upamiętnianie rocznic i historii to Narodowcy w tym przodują, chociażby mające się niedługo odbyć marsze z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych ale zapomniałem że Ty masz swoje zdanie i nie docierają do ciebie żadne argumenty. Badaj sobie ten kosmos i nie prowokuj zbędnych kłótni w kolejnych tematach.

Sam temat bardzo mi się podoba, najpierw wiedza o swoim otoczeniu, później Grecja czy Rzym. No ale co zrobić, historia w szkołach to najczęściej kpina. O ile nauczyciele tego przedmiot na ogół są w porządku (ludzie naprawdę interesujący się historią są zazwyczaj ,,kumaci" w wielu sprawach) to sam program nauczania jest śmieszny, pomija bardzo dużo ważnych faktów, rzekłbym że momentami po prostu historię zakłamuje.

BĄDŹ DUMNY JESTEŚ POLAKIEM!
 • 1

#19 Gość_aldani

Gość_aldani.
 • Tematów: 0

Napisano

Ludzie, jest XXI wiek, co mnie obchodzą jakieś wierzenia ludzi, którzy srali pod siebie jak była burza. mam gdzieś jakieś wierzenia sprzed setek lat, skoro ich mutacje dziś są jedynie stekiem niedorzeczności i karmią się strachem niedouków.
Zacznijcie w końcu myśleć.... Polacy, Niemcy, Rumuni - kogo to obchodzi? A mózgu używacie?
 • -11

#20

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dołączona grafika
 • 6#21 Gość_aldani

Gość_aldani.
 • Tematów: 0

Napisano

olaliście jezuska, bo niemodny to teraz po trygławów sięgacie. tchórze.
 • -8

#22

Dragwen.
 • Postów: 136
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oczywiście pasuje tu popularne (przynajmniej często używane przeze mnie) przysłowie:
Cudze chwalicie, swojego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.
Sam nie wiem prawie nic o naszej rodzimej kulturze i religii, nie byłbym nawet teraz w stanie wymienić 'usług' (a nawet części nazw) bóstw które przedstawiono na początku i nie jestem z tego dumny. Za to jeśli chodzi o bogów greckich mogę wymienić co najmniej piętnastu bez zająknięcia...
To smutne, że nie znamy swoich korzeni, nie znamy siebie. Powinniśmy być dumni ze Słowian, z naszych przodków, jednak nie jesteśmy ponieważ prawie nic o nich nie wiemy.
W szkołach nie uczą nas o tym - a szkoda, na pewno bardzo by mnie to zainteresowało.
Widzimy gry typu 'Zeus, pan olimpu' czy 'Cesarz: Narodziny Państwa Środka'. A Gdzie ' Lech: władca Kraju Nad Wisłą'? Nie ma?
Jest to jeden z prostych przykładów.
Ludzie wypierają nas, wypieramy sami siebie. Poganie!
A czy Ozyrys czy Posejdon nie byli 'pogańscy'? Przecież to nie Jahwe, nie Maryja Zawsze Dziewica i inne chrześcijańskie dziwa!
Od zawsze nas zwalczano, jak nie rozbiory czy potopy to szlachta (tak, liberum veto i te sprawy. Działaliśmy na własną niekorzyść...)
A gdyby tak zjednoczyć Słowian pod jedną flagą? Przypomnieć ludności naszą własną kulturę? Może nie 'w realu', byłoby to trudne.
W jaki sposób możemy przypomnieć nam samym o nas samych?

Ba, jeśli o mnie chodzi mogę nawet zacząć czcić 'pogańskie' bóstwa OD ZARAZ. Nie twierdzę, że wszyscy mają to robić, ale to nasze dziedzictwo którego nie znamy. Zapewne bardzo ciekawe.

Kiedyś Bóg, Honor, Ojczyzna - Dzisiaj Używki, Pieniądze i Seks.

Użytkownik Dragwen edytował ten post 29.02.2012 - 00:13

 • 0

#23

Imb.
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ludzie, ogarnijcie się (słowa bardziej do Holograma skierowane) - czy trzeba z każdego tematu gdzie pojawi się wątek religii/narodowości tworzyć napinki narodowcy vs kosmopolici? Utwórzmy wątek do tego typu spraw i tam będziemy do końca forum pieklić się o to, kto ma rację (chociaż i tak wiadomo, że my ^.^), ale nie tutaj.
Temat stworzony do przypomnienia o tym, na czym opierała się religia Słowian, więc tego się trzymajmy. I jego cel uważam za słuszny - w obecnej sytuacji, gdy "nowoczesność" (czyt. wyparcie się swoich korzeni) pcha się drzwiami i oknami musimy pamiętać, że tereny polskie to nie była pustka i ciemnogród aż do 966 r. gdy to nagle PUF! i z niczego pojawił się Naród Polski, ale już wcześniej były tutaj silne ludy (np. nasi pogańscy Chąśnicy, którzy trzęśli niemal całym południowym wybrzeżem Bałtyku, a wywodzili się z ludów nadwiślańskich), które już wtedy nie dały sobie w kaszę dmuchać. Musimy pamiętać, skąd pochodzimy aby wiedzieć, dokąd zmierzamy, jak to już ktoś mądry powiedział. ;)
Co prawda nasi przodkowie mieli pogańskie wierzenia, ale cóż... Nie od razu Kraków zbudowano i nikt nie rodzi się doskonałym ;)

Użytkownik Imb edytował ten post 29.02.2012 - 00:32

 • 0#24

kpiarz.
 • Postów: 2233
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A więc wracając do tematu, nie w sposób nie wspomnieć o podobieństwie słowiańskich bóstw do indyjskich.

Wiedząc, że Słowianie, u których przeważa haplogrupa R1aR, zamieszkiwała w dalekiej przeszłości płn. Indie,
podobieństwo bogów słowiańskich i indyjskich nie powinno nikogo dziwić. Wklejam ciekawy artykuł na ten temat z portalu EIOBA:

Do X wieku powszechnie wyznawano na obszernych rejonach słowiańskich dawne religie, które zostały brutalnie stłumione przez najeżdżające chrześcijaństwo. Przetrwały one tajnie do ok. XV wieku, potem ich popularność spadła jeszcze bardziej aż obecnie występują tylko w formie rekonstrukcyjnych ruchów rodzimowierczych.

Jednym z głównych podobieństw dawnych wiar do hinduizmu jest postać słowiańskiego bóstwa Świętowita, o czterech twarzach, podobnie jak hinduistyczny Brahma, stwórca wszechświata. Generalnym podobieństwem jest powszechne występowanie bóstw polikefalicznych. Czczono też bóstwo o imieniu Wiszen, pochodzącym od hinduskiego Wisznu. Rosyjskie opowieści zawierają także opowieść o bohaterze Kriszenie - słowiańskiej wersji indyjskiego Kryszny. Mówi się także o tym, że istniały bułgarskie i rosyjskie Wedy podobne do Wed hinduskich. Powszechnie występował też kult ognia (w sanskrycie: Agni) podobnie jak u dawnych Ariów. Wystarczy spojrzeć na podobieństwo między słowem "Agni", a naszym "ogień" co m.in. świadczy o tym, że Słowianie są jednymi z wielu spadkobierców autentycznej kultury Ariów indyjskich ale to już osobne historia. Staro-słowiańskie słowo "bog" jest fonetycznie powiązane z sanskryckim "bhaga" o tym samym znaczeniu, od którego wywodzi się popularny dziś w Indiach tytuł "Bhagawan". Do innych podobnych bóstw należą Leila, mogąca być odpowiednikiem Lakszmi lub Himawanti. Jednym z bardziej oczywistych podobnych imion jest słowiańska Siwa i hinduski Śiwa, problem tu jednak jest taki, że Śiwa jest rodzaju męskiego, a Siwa jest boginią. Można to jednak wyjaśnić faktem, że występuje obupłciowa manifestacja Śiwy - Ardhanariśwara, gdzie przedstawiony jest jako w połowie kobieta, a w połowie mężczyzna. Także Trygław jest podobny do indyjskiego Trimurti. Inne rzucające się w oczy podobieńśtwa to hinduski Surja (dewa Słońca) i rosyjski Suri (również bóstwo solarne), a także Jego małżonka - indyjska Surjaa i polska Zorja (Boginie solarne). Dodatkowo, wręcz identyczne są postacie wedyjski Aśvina-kumarów i słowiańskich Lelum i Polelum. Również rosyjsko-ukraiński Rod jest uważany za tożsamego z indyjskim Rudrą (Śiwą). Ponadto, rosyjscy archeolodzy odkryli w dolinie Wołgi w rosyjskim mieście Staraya Maina statuetkę Wisznu, pochodzącą z okresu przedchrześcijańskiego - między VII a X wiekiem - co stanowi już niezbity dowód na występowanie hinduizmu na rejonach słowiańskich przed przybyciem chrześcijaństwa.

Ważnym źródłem informacji o podobieństwie (a w zasadzie jedności) między religią dawnych Słowian a hinduizmem są zebrane dzieła literackie. Główne takie teksty to rosyjskie "Księga Welesa", "Księga Koljady" oraz bułgarska "Słowiańska Weda". "Księga Koljady" opowiada historie o Kryszeniu (Krysznie) oraz Wisznim (Wisznu). Można tam znaleźć romantyczną opowieść o młodzieńczej miłośći Rady i Kryszenia (hinduskich Radhy i Kryszny). Taka zbieżność ruskich opowieści z hinduską Śrymad-Bhagawatam to kolejny dowód na tezę artykułu. "Księga Welesa" natomiast przedstawia wizję stworzenia świata znaną z hinduskich Puran oraz zwraca się do Boga Słońca jako "Suri" - imieniem bardzo podobnym do hinduistycznego Surji (również Boga Słońca). "Słowiańska Weda" stanowiąca zbiór hymnów folkloru bułgarskiego, zawiera historie o Krysznie i Wisznu pokrywająca się dokładnie z wersją z Bhagawata-Purany. Opisuje także liczne inne Bóstwa indyjskie i wysławia ich hymnami. Inne ciekawe informacje, których można się dowiedzieć z tych tekstów to fakt, że w dawnej Rosji południowej żyli asceci nie posiadający niczego oprócz drewnianych lasek i statuetek Wisznu. Oddawali cześć Wisznu/Krysznie jako głównemu Bóstwu. Nazwa "wiśnia" w językach słowiańskich pochodzi właśnie od imienia Pana Wisznu. Także miesiące kwiecień i czerwiec były miesiącami poświęconymi Krysznie. Widać, że w dawnych krajach słowiańskich zarówno wisznuizm jak i śiwaizm były bardzo rozwinięte. Warto również wspomnieć o podobieństwach polskich czy rosyjskich nazwisk do bóśtw indyjskich. Przykłady to Siwicki(a), Siwiecki(a), Siwiec (wywodzące się od Śiwa); Wiszniewski(a), Wiśniewski(a) (wywodzące się od Wisznu), Kalina, Kalinowski(a) (wywodzące się od Kali Devi), Mohan (od Mohana, czyli Kryszny) i wiele innych.

Widać też więcej podobieństw, na przykład w praktykach religijnych. U Słowian kapłanki strzegły świętego ognia, podobnie jak Agnihotrowie w Indiach. Także tradycyjny słowiański zwyczaj pokłonu przed Słońcem odpowiada praktykowanemu w Jodze Surja-Namaskarowi. Poza tym, Słowianie podobnie jak Ariowie we wczesnej religii wedyjskiej oddawali cześć elementom przyrody i żywiołom. Również u Słowian tak jak u Hindusów kobiety odgrywały ważną rolę w ceremoniach religijnych. Można także porównać hinduski animizm występujący w religii Atharwa-Wedy ze słowiańskimi kultami magicznymi.

Nie można pominąć faktu, że nasi przodkowie wierzyli też w reinkarnację co stanowiło jednym z głównych elementów ich wiary.

Także u Bałtów praktykowano podobne religie o czym mogą świadczyć podobne imiona bóstw. Na przykład bałtyjski Pradziapatis to hinduski Pradźapati czy bałtyjska Laima to hinduska Lakszmi. Ponadto, język łotewski jest bardzo podobny do sanskrytu co zaznaczył np. George Bernard Shaw.

Wiecej: http://www.eioba.pl/...a#ixzz1nl0CZiu5
 • 2#25

Xellos.
 • Postów: 1090
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Xellos

Człowiek ma wolny wybór jakie idee kreować. Jest ograniczony surowcami jak węgiel, drzewo, woda, itd- dlatego musi istnieć gospodarka która to przetwarza - to jest konieczne. Ale do czego potrzebny jest naród - tego już nie rozumiem. Co za róznica jakim mówię językiem, jeśli wyrażam te same koncepty, kultura rodzi się z języka, ale może być barwna bez odrębności językowej. Reszta to egoistyczna chęć zabijania, wygrywania meczy, bycia lepszym od innych, a to wszystko pod przykrywką religi katolickiej, która temu zaprzecza (miłość do KAŻDEGO bliżniego). narodowcy są żałośni, nie widzą że ich poglądy są wewnętrznie sprzeczne. Nie mówię o kościele katolickim i ich zmanpulowanych doktrynach. Mówię o obiektywnym chrześcijaństwie. Mimo wszystko - człowiek ma wybór. Może wybrać świat wojen, przemocy, nacjonalizmu, zaszufladkowania na własnym terytorium, ale może wybrać też drugą opcję. Cichy, spokojny świat, szumiące fale, medytacja, eksploracja kosmosu w poszukiwaniu piękna takiego jak na ziemi. MAMY WYBÓR - nikt nam odgórnie nie rozkazuje, mamy wolną wole kochać, możemy też nienawidzić i się zabijać. Ale o wiele piękniejsze i intensywniejsze emocje, pobudzenie umysłu, przynosi życie w harmoni z sobą i światem zewnętrznym.


Z Twoim cichym spokojnym światem, medytacją i eksploracją kosmosu :D nie zgadza się spora część innych homo sapiens na tej planecie. Ciekawe czy będzie Ci tak cicho i spokojnie jak wjadą tu muzułmanie albo chińczycy. A Ty sobie tam medytuj...Ciekawe po co starasz się przekonać do swej wizji naród, który nikomu nie zagraża, idź w świat i przekonaj tych co są bojowo nastawieni, ciągle się zbroją militarnie a w swych planach nie ukrywają do czego dążą.

Prawda jest taka, że naród Polski jest na wymarciu. Ale Tobie wszystko jedno, bo w miejsce nas przyjadą jacyś islamiści, wtedy dopiero poznasz różnice między niegroźnymi narodowcami czczącymi rocznice i mówiącymi o swej historii...a tymi co przyjdą i oprócz gadania będą też czyny...już widzę te Twoje medytacje jak na naszych ziemiach zapanuje inny ustrój niż obecnie :)
 • 3

#26

Ana Mert.
 • Postów: 2348
 • Tematów: 19
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem ale mi do gustu przypadł ten Jarowit, taki w gorącej wodzie kąpany - i dobrze. Chyba się pomodlę żeby zesłał wiosenne pioruny i wreszcie "ogrzmiał ziemię" przynosząc wiosnę. :lol Perun też niby fajny ale trochę za spokojny, pewnie na pierwsze burze czeka do maja. Swoją drogą kto by pomyślał że mamy własnego Zeusa? Chociaż właściwie to było do przewidzenia... każda cywilizacja przypisywała piorunom boską moc.
 • 0#27

Nanciscor.
 • Postów: 34
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo mi tego brakowało. Program nauczania zaczynał się od chrztu Polski. Nawet w największej bibliotece w Krakowie nie uniwersyteckiej nie było książki o Słowianach poza jedną pozycja która nie odnosiła się do tych plemion z których utworzono Polskę a te mnie interesują. Czytało sie tą mitologie ale nie widziało sie czyja ona ,bardziej ruskich czy jeszcze jakiś tam ugrofilców, gdzie w tym Lech Rus Czech . Do dziś niewiele można znaleźć w sieci na temat naszych! słowiańskich przodków nie ogółu Słowian. Dlatego cieszy mnie ten artykuł.


W Wojewódzkiej BP na ul. Rajskiej w CzG masz tego sporo, sprawdź może Cię usatysfakcjonuje. Innym jeśli mają taką możliwość polecam również BJ. Jeśli chodzi o program nauczania to się zgadzam w stu procentach - marny poziom. Jeżeli jednak doprowadzono już do tak dramatycznej sytuacji przez ostatnie lata w polskiej edukacji, to jeśli miałbym być obiektywny: program jest w miarę uczciwy. Nie oszukujmy się, jesteśmy spuścizną starożytnej Grecji i Rzymu, a Słowianie tak trochę się rozmywali w świadomości ówczesnych europejczyków z wieku na wiek. Mogłaby nasza słowiańska pradawna kultura być bardziej poważana, znana i lubiana lecz cieszmy się chociaż z tego co mamy, gdyż nasza historia wcale nie jest krótka i kolorowa.
Na koniec dziękuje autorowi za poruszenie wątku i ciekawy artykuł. +
 • 0

#28

Alembik_Vina.
 • Postów: 1030
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Widzimy gry typu 'Zeus, pan olimpu' czy 'Cesarz: Narodziny Państwa Środka'. A Gdzie ' Lech: władca Kraju Nad Wisłą'? Nie ma?


Mamy Wiedźmina. Tam występu je wiele z tych istot natury Xp

A tak poza tym to teraz rozumiem czemu ludzie powymyślali tylu świętych. Mieli wielobóstwo, barwne zwyczaje, rozmaite tradycje. Musieli je kontynuować, bo by chyba pozdychali z tęsknoty. Nie mogli wyznawać jawnie pogańskich bogów, to tak jakby nam teraz ktoś wszedł do kraju i zakazał Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Użytkownik Alembik_Vina edytował ten post 01.03.2012 - 13:00

 • 0

#29

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jeszcze 20 dni i pasowałoby się wybrać topić marzannę. to chyba najbardziej znane pogańskie święto.
 • 0#30

Alembik_Vina.
 • Postów: 1030
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale i tak widać w tym zwyczaju wpływ kościoła, bo Marzannę tylko się topi, nie tworzy się tego samego dnia nowej, która przedstawiała by wiosnę. I raczej się tej Marzannie źle życzy Xp
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u