Skocz do zawartości
Zdjęcie

Odkryto cząstki szybsze od światła


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#31

mpiwowski.
 • Postów: 146
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nic nie może być większe od nieskończoności. Bo nieskończoność się nigdy nie kończy. Więc istnieje zawsze, nie może istnieć coś co istnieje dwa razy zawsze po zawsze. :)

To jest tak jakby asteroida walnęła w ziemie rozwaliła ją na szczątki a my następnego dnia żyjemy dalej na ziemi. To niemożliwe. :D

PS: Co do tych cząstek co mówisz to być może istnieją. Ale jak wykryć szybszą cząstkę od światła jak ona cały czas cofa się w czasie? :D Takie coś jest nieodkrywalne xD. Chyba że w niewiadomy nam sposób nie obowiązują je prawa czasu w stosunku do prędkości.

Użytkownik mpiwowski edytował ten post 25.09.2011 - 23:20

 • 0

#32

Albert Ajnsztajn.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wyrzucajcie teorii względności do kosza.
Mnie osobiście zastanawia kilka kwestii, o ile dobrze rozumiem to Neutrino wysłane z CERNu do laboratorium w San Grasso, tak naprawdę najpierw zostało odebrane w miejscu docelowym i w nanochwilę później poleciało do Szwajcarii. W takim razie w jaki sposób naukowcy dokonali tego pomiaru? Czy wyszedł im czas ujemny? gdzie znajdowało się Neutrino po zakończeniu eksperymentu? A może Neutrino miało własny czas, i poruszając się w naszym, samo dla siebie się przez niego cofało? Troche to pochrzanione i chyba nieco zbyt wiele na moją głowę jak na dzień dzisiejszy.

Użytkownik Albert Ajnsztajn edytował ten post 25.09.2011 - 23:43

 • 0

#33

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1195
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystkie agencje światowe triumfalnie ogłosiły, że CERN – europejska instytucja naukowa, która jest w posiadaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów, zanotowała podczas jednego z eksperymentów prędkość rozpędzanych tam cząsteczek, przekraczającą prędkość światła. Prędkość światła jest podstawą słynnej teorii względności Alberta Einsteina i najsłynniejszego równania na świecie: E=mc2. Einstein uznał (oczywiście w dużym uproszczeniu), że prędkość światła jest we wszechświecie prędkością maksymalną z jaką można przenosić informacje. Dotychczasowe tłumaczenie tego zagadnienia poprzez fizykę Newtona nastręczało wiele problemów jak np. rozumienie przenoszenia się informacji w sposób natychmiastowy i prędkość światła – przez limit jaki ustalała – rozwiązywała ten problem.

Naukowcom z CERN udało się rozpędzić subatomową cząsteczkę do prędkości większej niż prędkość światła i informację tą przyjęto w naukowym świecie z mieszanymi uczuciami. Wielu fizyków niechętnie przyjmuje ten fakt do świadomości, mając ku temu uzasadnione powody. Wg opublikowanych danych cząsteczka rozpędzona w CERN pokonała określony dystans o 60 nanosekund szybciej niż prędkość światła. Żeby to sobie lepiej wyobrazić można to zapisać jako 60/1 000 000 000 sekundy (!). To, co sprawia, że wielu fizyków podchodzi ostrożnie do tego odkrycia jest fakt, że prędkość światła nie jest czymś ściśle i dokładnie określonym i ma swoje wariacje, przez co prędkość ta w pewnych warunkach może być mniejsza lub większa od tej ustalonej teoretycznie. Nie wiadomo do końca jak wielkie znaczenie mają takie fluktuacje i w jaki sposób to, co osiągnięto w CERN wpisuje się w obecne podejście do geometrii czasu i przestrzeni, która jest podstawą teorii względności. Jest ona bowiem oparta na wierze (sic!), że siły fizyczne są rezultatem geometrii czasoprzestrzennej – i nie są to siły w klasycznym rozumieniu. Wszystko to wskazuje, że jest na razie zbyt wcześnie aby tryumfalnie ogłosić teorię Einsteina za obaloną. Tymczasem sposób podawania tej informacji w światowych mediach właśnie coś takiego sugeruje. Te 60 nanosekund jest rzeczywiście zasadniczym przekroczeniem prędkości ustalonej jako prędkość światła i w związku z tym, przede wszystkim potrzebne jest naukowe potwierdzenie tego faktu. Oznacza to, że doświadczenie jakiego dokonano w CERN powinno być powtórzone w innych, niezależnych ośrodkach naukowych i powinno ono uzyskać zbliżony wynik. Wówczas zostaną stworzone naukowe podstawy do rewizji teorii Einsteina.

Taka rewizja będzie nieść ze sobą wiele nieoczekiwanych konsekwencji w podejściu nauki do tego problemu jak choćby przywrócenie do łask dorobku fizyków takich jak Pascual Jordan. Prawdopodobnie niewiele osób o nim słyszało, bo został on skazany na naukowa banicję za jego czynny udział we wspieraniu Hitlera i wstąpienie do NSDAP. Jordan był jednak błyskotliwym fizykiem, który wraz z Maxem Bornem i Wernerem Heisenbergem stworzył naukowe podstawy mechaniki kwantowej. Jordan był kluczowym myślicielem w tej dziedzinie. Uważał on m. in., że stałe fizyczne na których opiera się opisywanie świata także ulegają zmianom wraz z upływem czasu. To sprawiło, że zajął się on problemami kosmologicznymi. Być może takie rozumienie problemu będzie miało zastosowania dla ustawienia zjawiska jakie odkryto w CERN, w odpowiednich proporcjach. Tak więc pokonanie prędkości światła o 60 nanosekund nie oznacza jeszcze, że trzeba porzucić Einsteina i nawet jeśli tak się w końcu stanie – to czeka nas (a raczej naukę) długa droga.

źródło

down@pokerek.
raczej nie zapominam. ale umknęło mi to tym razem.

Użytkownik dżekson edytował ten post 26.09.2011 - 09:16

 • 1#34 Gość_pokerek

Gość_pokerek.
 • Tematów: 0

Napisano

Dżekson, źródło z którego wkleiłeś artykuł:
http://nowaatlantyda...ja-u-einsteina/
Autor: Chris Miekina
Na przyszłość pamiętaj o podawaniu takiej informacji :)
 • 0

#35

barakudo.
 • Postów: 237
 • Tematów: 6
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Gdyby neutrina okazała się prawdą to teoretycznie była by cząsteczką zdolną przemieszczać się w czasie.
jak teoretycznie wiadomo przy prędkości światła czas się zatrzymuje więc zdawać by się mogło że przekraczając ją podróżujemy w przyszłość.
włąściwie istnienie tachionów już było podejrzewane od dawna i jeżeli neutrina okaże się prawdą to praktycznie wszystko co wiemy o fizyce będzie nic nie warte
 • 0

#36

Ferdynand Kiepski.
 • Postów: 95
 • Tematów: 26
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem, dlaczego kolega wyżej dostał minusa, sam ostatnio czytałem jak Michio Kaku pisał, że musieliby zrewidować każdą częśc fizyki, włącznie z teorią superstrun której Kaku jest współtwórcą, która okazałaby się bezużyteczna jak sam napisał :)
A co do podróży, to wg prof. Ernesta Bartnika podróżować teoretycznie dałoby się, ale w przeszłość.
Wklejam artykuł Kaku, po angielsku: http://bigthink.com/ideas/40441?page=1 , którego tytuł brzmi: 'Przełamując prędkość światła - rozważania nad rozpadem teorii względności'.

Użytkownik Barnej edytował ten post 02.10.2011 - 23:02

 • 0

#37

iwosz.
 • Postów: 50
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby neutrina okazała się prawdą to teoretycznie była by cząsteczką zdolną przemieszczać się w czasie.
jak teoretycznie wiadomo przy prędkości światła czas się zatrzymuje więc zdawać by się mogło że przekraczając ją podróżujemy w przyszłość.


Hola, to że powstało założenie że prędkość światła jest największą możliwą prędkością nie oznacza że nie można polecieć szybciej, po prostu nie potrafimy wytłumaczyć na chwilę obecna w jaki sposób mogło by to być mozliwe i nie znamy obiektów poruszających się szybciej, ale od razu podróżować w czasie? Tak bym tego nie nazywał, po prostu być może nasza miara czasu jest nie dokładna i wydaje nam się że to jest podróż w czasie. Brakuje jakiegoś wyższego mianownika aby można było do tego przyrównać naszą miarę czasu i ew. ją korygować. :)
 • 0

#38

paulo.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

witam wszystkich, wprawdzie nie jestem specjalistą w dziedzinie fizyki relatywistycznej i cząstek elementarnych bo o takie działy fizyki tu chodzi nie mniej jednak zajmuję się fizyką zawodowa jak również jest to moje hobbby. ale do rzeczy prędkość światła faktycznie jest wg szczególnej teorii wzdlędnośći nieprzekraczalna aleEistein postawilł założenie że jest ona nieprzekraczalna lokalniem globalnie natomiast nie mamy żadnych ograniczeń. co to oznacza tyle że my jako subiektywni obserwatorzy znajdujemy się zawsze albo prawie zawsze w układzie inercyjnym a to już nakłada na nas pewnie ograniczenia jak choćby niedokładności pomiarów wynikające z zakrzywienia grawitacyjnego.

czy coś może może być szybsze niż fotony?? owszem bo i dlaczego nie, być może w naszej czterowymiarowej przestrzeni jesteśmy przyzwyczajeni i nauczeni na to że prędkość światła jest graniczną prędkością jaką możemy obserwować. zarówno obserwacje jakie prowadziliśmy do tej pory jak i doświadczenia min Michelsona dowodzą że nic nie przekracza c. w łątwy matematyczny sposób poskaząc również że nie można przekroczyć prędkośći światła wystarczy skorzystać z transformacji Lorentza, jednak wszystkie te rzeczy przestają być takie oczywiste gdy popatrzymy na to z peryspektywy wielu wymiarów. już teora strun czy bran zakłada że prędkość światła nie jest żadną granicą szybkości, w publikacji Saskin'a pokazany jest że nie możemy narzucać żadnych ograniczeń nie znając otaczającego nas świata.

myślę że przekroczenie prędkości świetła niczego nie zmieni w naszym życiu przynajmniej na razie, STW jest prawdziwa i taka pozostanie być może dodamy do niej pewne założenie o przestrzeni w jakiej działa.

czy będziemy się cofać do przeszłości albo podróżować do przyszłośći raczej nie lokalnie wciąż będzie to nie możliwe bo nie tyko o czas tu chodzi ale i o przestrzeń i o wymiary z jakimi mamy do czynienia, wielu rzeczy jescze nie wiemy ale myślę że odkryjemy sporo gdy opznamy sekrety mechaniki kwantowej to jes zupełnie inny i magiczny świat.
 • 0

#39

barakudo.
 • Postów: 237
 • Tematów: 6
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Up.
właśnie ta toria o podróży w przeszłość jest błędna,
zadziałało by sprzężenie zwrotne i promieniowanie słoneczne (które jest wszędzie więc i dostało by się do pojazdu/tunelu etc) nasiliło by się do tego stopnia że w ułamku sekundy od powstania lub włączenia pojazdu zniszczyło by go.
Hawking to tłumaczył kiedyś trochę to było pokręcone więc przeciętny umysł może mieć problemy ze zrozumieniem tego, ale warto pamiętać że Kaku jak i Hawking to tylko fizycy teoretycy.

Użytkownik barakudo edytował ten post 06.10.2011 - 09:48

 • 0

#40

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że teoria względności Einsteina nadal jest w pełni poprawna:


Pamiętacie burzę jaką wywołały w środowisku naukowym (i nie tylko) doniesienia o tym, że odkryto neutrina podróżujące szybciej od światła? Otóż teraz naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Groningen odnaleźli wyjaśnienie, które niestety (przynajmniej dla wszystkich, którzy liczyli na podróże w czasie) jest dużo bardzie prozaiczne.

We wrześniu naukowcy z instytutu badawczego CERN pod Genewą donieśli o odkryciu, które zaprzeczało teorii względności Einsteina. Twierdzili oni bowiem o odkryciu cząstki poruszającej się szybciej od światła.

Dziwny wynik uzyskano wysyłając neutrino (cząstkę elementarną o zerowym ładunku elektrycznym należąca do grupy leptonów) z laboratorium CERN pod Genewą do włoskiego laboratorium w Gran Sasso – oddalonego o 730 kilometrów.

Według obecnie ujawnionych badań holenderskich fizyków wychodzi jednak, że badacze z CERN nie wzięli pod uwagę jednego – relatywnego ruchu satelity GPS, który dbał o dokładną synchronizację zegarów naziemnych w miejscu prowadzenia eksperymentu.

Satelita ten, znajdujący się około 20 tysięcy kilometrów nad naszymi głowami, poruszał się z mniej więcej pod kątem 55 stopni do równika z zachodu na wschód – co się pokrywało z ruchem neutrin biorących udział w eksperymencie. Ten relatywny ruch nie został wzięty pod uwagę przez prowadzących eksperyment naukowców, a zdaniem Ronalda van Elburga z Uniwersytetu w Groningen ruch ten spowodowałby różnicę wynoszącą 32 nanosekundy w obie strony. A jak pamiętamy – właśnie o około 64 nanosekundy szybciej od światła miały poruszać się rekordowe neutrina.geekweek.pl podaje za źródło Cornell University Library
 • 0

#41

Hexx.
 • Postów: 33
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ehh szkoda że jednak to wszystko okazało się błędem wynikającym z nie wzięcia pod uwagę ruchu satelity :/ Mogło by być ciekawie z tymi cząstkami... no cóż czekamy na inne szybkie cząstki ;)
 • 0

#42

Gregor_.
 • Postów: 39
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe.... Przeczytalem dokladnie zarowno artykul grupy badawczej CERN jak i ten powyzszy artykul. Autor tego ostatniego nie zrozumial kompletnie podstaw pomiaru dokonanego przez ekperyment Opera. Satelity zostaly wykorzystane jedynie do synchronizacji zegarow w CERN i Gran Sasso, a nie do pomiaru samego czasu przelotu! Synchronizacja wykonana zostala w tzw. procedurze GPS common view (opracowanej lata temu przez NIST i stosowanej m.in. przez wojsko). Blad wytkniety przez autora nie mial wiec miejsca, bo cala procedura byla inna, jak to autor artykulu opisuje! Wiec jeszcze nie wszystko stracone :).
 • 2

#43

Mehitabel.
 • Postów: 758
 • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jednak się kręci...to znaczy pędzi.

Ponownie przeprowadzono eksperyment na neutrinach,tym razem uzywając jeszcze bardzieju precyzyjnych narzędzi pomiarowych,
i ponownie uzyskano wynik podważający teorię Einsteina-neutrina jakby na złość niedowiarkom ponownie przekroczyły prędkość światła.

Faster-Than-Light Neutrinos: OPERA Confirms and Submits Results, But Unease Remains

New high-precision tests carried out by the OPERA collaboration in Italy broadly confirm its claim, made in September, to have detected neutrinos travelling at faster than the speed of light. The collaboration today submitted its results to a journal, but some members continue to insist that further checks are needed before the result can be considered sound.

OPERA (Oscillation Project with Emulsion-Tracking Apparatus) measures the properties of neutrinos that are sent through the Earth from the CERN particle physics laboratory in Geneva, Switzerland, and arrive in its detector located under the Gran Sasso mountain in central Italy. On 22 September, the collaboration reported in a paper on the arXiv preprint server that it had measured neutrinos arriving some 60 nanoseconds earlier than they would have if travelling at light speed. The researchers obtained that result by statistically comparing the temporal distribution of protons within the 10.5 microsecond pulses that produce the neutrinos at CERN with that of the neutrinos observed in its detector.

The new tests, completed 6 November, did away with the statistical analysis by splitting each pulse into bunches just 1- to 2-nanoseconds long, allowing each neutrino detected at Gran Sasso to be tied to a particular bunch produced at CERN. These tests were carried out over 10 days and provided 20 events. The researchers confirmed that the neutrinos arrived 60 nanoseconds early, with an uncertainty of about 10 nanoseconds, comparable to that of the initial result.


Oczywiście nie powoduje to automatycznie że zniknęły wszelkie watpliwości,niemniej jednak jesteśmy ponownie o krok bliżej do przełomu.

Użytkownik Mehitabel edytował ten post 18.11.2011 - 09:56

 • 3

#44

Lenticularis.
 • Postów: 191
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mam wrażenie że po tym odkryciu na nowo ożywi się dyskusja o istnieniu eteru i naukowcy będą chcieli powtarzać doświadczenia Millera. Tylko ciekawe czy ktoś wyłoży na to pieniądze.


Zaciekawiłem się dzięki Tobie tym doświadczeniem :) w 2008 roku było ono powtarzane. Z wyłożeniem pieniędzy nie powinno byc raczej kłopotów, bo cały eksperyment nie wydaje się być drogi ( w porównaniu do pozostałych badań) :) kwestia tylko czy ktoś będzie potrafił jakoś je przekształcić by zrobić w nim krok do przodu
 • 0

#45

Miłosz.
 • Postów: 543
 • Tematów: 47
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jednak się kręci...to znaczy pędzi.

Pędzi i to jak, wszak sam A. Einstein nie wykluczył wielkich odkryć w przyszłości, bo powiedział kiedyś

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."

Uważam, że historia prędkości światła, będzie bardzo podobna do historii prędkości dźwięku, kiedyś ludzie twierdzili, że nie da się polecieć szybciej od dźwięku, że tej bariery nigdy nie uda się przekroczyć, obecnie latamy znacznie szybciej. Tak samo będzie z prędkością światła, tyle, że na to przyjdzie nam jeszcze poczekać szmat czasu. Mam taką cichą nadzieję, że dożyję tych dni, ale zdaję sobie sprawę z tego, że moje szanse na to są praktycznie zerowe, zazdroszczę przyszłym pokoleniom, dopiero zaczynamy tę podróż, kto wie gdzie ona nas zaprowadzi. 8)

http://www.youtube.com/watch?v=be9lGAadydY


Użytkownik Miłosz edytował ten post 18.11.2011 - 22:33

 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u