Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Odkryto cząstki szybsze od światła


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#16

Wszystko.
 • Postów: 9269
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fragment cytatu z poprzedniej strony


Światło biegnie z prędkością 300 000 km/s. Ja rowerem jadę z prędkością 30 km/h, czyli ok. 11 m/s, czyli 0,0000011 km/s. Gdy włączę latarkę, to jej światło przekracza swoją prędkość i wynosi ok. 300 000,0000011 km/s.


Wygląda to na żart autora. Prędkości światła nie mierzymy względem źródła tylko względem ośrodka zwanego eterem, dlatego nie możemy sobie tych prędkości dodać. Prędkość światła nie zależy od prędkości z jakąś się porusza źródło tego światła. Nawet jeśli to źródło porusza się prawie tak szybko jak światło.#17

Mariush.
 • Postów: 4096
 • Tematów: 59
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tachiony charakteryzuje bardzo egzotyczna własność. Mogą poruszać się w przeszłość, a co za tym idzie naruszać zasadę przyczynowości. Fakt ten powoduje, że fizycy z reguły nie darzą tych hipotetycznych cząstek sympatią. Ja sam należę do wyjątków i nie podzielam tej awersji. W sumie nawet cieszy mnie, że pojawiają się sygnały wskazujące, że cząstki te jednak istnieją. Oczywiście, potwierdzenie istnienia tachionów stanowiłoby olbrzymi przełom w fizyce i wymusiłoby całkowitą zmianę sposobu interpretowania otaczającej nas rzeczywistości.

Daleki jednak jestem od twierdzeń, że fakt ten doprowadzi do obalenia dotychczas obowiązujących teorii fizycznych. Raczej jedynym efektem będzie wejście tych koncepcji na wyższy poziom uogólnienia i reinterpretacje tego, co już wiemy. Zresztą teoria względności (TW) Einsteina nie wyklucza możliwości istnienia nadświetlnych obiektów, ba - jest w niej nawet dla nich wolne miejsce.

Tachiony wcale nie muszą łamać podstawowego ograniczenia TW mówiącego, że żaden obiekt o niezerowej masie spoczynkowej nie może osiągnąć, ani przekroczyć prędkości światła. Wszakże szczególne rozwiązania TW postulują, że tachiony są cząstkami ZAWSZE poruszającymi się szybciej od światła, a prędkość światła jest dla nich dolnym ograniczeniem. Wynika to z tego, iż do spowolnienia ich potrzebna jest energia, a jej wartość zbliża się do nieskończoności, gdy prędkość tachionu zbliża się do prędkości światła. Natomiast pojęcie masy spoczynkowej w przypadku tachionów może nie mieć nawet sensu fizycznego, gdyż nie istnieje taki układ odniesienia (dla v<c), w którym tachion byłby w spoczynku (analogicznym do masy parametrem dla tachionów jest parametr nazywany często roboczo metamasą). Sama teoretyczna fizyka tachionów jest natomiast dość dobrze opisana. Można opisywać przeróżne ich, często bardzo egzotyczne własności, m.in. bez problemu można opisać jak wygląda świat "z punktu widzenia" tachionu, można opisać też sytuację odwrotną (szczególne mocnym argumentem na rzecz tachionowej natury neutrin byłoby, wykrycie ich fantomowych towarzyszy).

Nie jest wykluczone, że neutrina okażą się tachionami. Zresztą sam pomysł nie jest nowy. Niestety zarzucono go, gdy odkryto oscylacje neutrin, które miała świadczyć o tym, że neutrina jednak mają niewielką masę spoczynkową. Pozostaje jednak pytanie, czy owa "masowa" interpretacja aby na pewno jest tą poprawną. Z ciekawością będę śledził dalszy rozwój sytuacji.
 • 9#18

pazuzu.
 • Postów: 767
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

przyjmijmy wiec na chwilke ze neutrina z omawianych doswiadczen sa tachionami zatem przekraczajac predkosc swiatla cofaja sie w czasie a wiec powinny sie pojawiac w przeszlosci
czyli doswiadczenie wyglac powinno tak: pojawa sie neutrino u celu i dopiero wtedy jest wysylane ze zrodla (zaburzenie przyczynowosci)

w doswiadczeniech mamy jednak tylko nieznaczne zwiekszenie ich predkosci z zachowaniem przyczynowosci
 • 0

#19

Meteorites.
 • Postów: 39
 • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

"Niewyobrażalna rewolucja naukowa! Teoria względności Einsteina - do kosza! Fundamenty współczesnej fizyki legły w gruzach! Podróże w czasie będą teoretycznie możliwe!". To euforyczne komentarze francuskich mediów po zaskakującym odkryciu naukowców z Włoch i Francji. Twierdzą oni, że zaobserwowali cząsteczki przemieszczające się szybciej niż światło.

Szczegóły podaje dziennik "Le Figaro", powołując się na badaczy z Instytutu Fizyki Nuklearnej w Lyonie. Według nich, cząstki elementarne, zwane neutrinami, przebyły odległość ponad 700 kilometrów - z laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie do laboratorium w Apeninach we Włoszech - z prędkością lekko przekraczającą prędkość światła.

Naukowcy sprawdzali rezultaty pomiarów przez pół roku. Wszystko wskazuje na to, że się nie pomylili. Ich odkrycie przeczy jednak teorii względności Einsteina i jego potwierdzenie zachwiałoby podstawami współczesnej fizyki. Specjaliści sugerują więc, że na razie trzeba zachować daleko idącą ostrożność, zanim zjawisko nie zostanie przeanalizowane przez inne ekipy badaczy.

Profesor Marek Jeżabek, szef Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Grzegorzem Jasińskim powiedział, że jeśli eksperyment zostanie potwierdzony, współczesne teorie fizyczne legną w gruzach.

Specjalnie używam tego trybu warunkowego. Ja ciągle nie wierzę, że to jest prawda. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to z całą pewnością byłby to fenomenalny impuls dla całej nauki i z całą pewnością znaleźli by się ludzie, którzy znaleźliby na to receptę - dodaje profesor.

Ekspertyment OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus) prowadzony jest przy pomocy ważącego 1800 kilogramów detektora, znajdującego się 1400 metrów pod ziemią w laboratorium Gran Sasso. Skonstruowano go do badania neutrin, pochodzących z oddalonego o 730 kilometrów laboratorium CERN w Genewie. Neutrina są neutralnymi cząstkami elementarnymi, które praktycznie nie oddziałują z materią. Dopiero pod koniec XX wieku, naukowcom udało sie potwierdzić, że mają nieznaczną masę.

Jak poinformował Antonio Ereditato, fizyk z Uniwersytetu w Bernie i rzecznik projektu OPERA, naukowcy uczestniczący w eksperymencie zauważyli, że neutrina z CERN pojawiają się w detektorze OPERA około 60 nanosekund za wcześnie. To wskazuje, że przemieszczają się z prędkością większą, niż 299792458 metrów na sekundę, czyli predkość światła.

Badacze zdecydowali się opublikować te wyniki, nie są bowiem w stanie ani ich wytłumaczyć, ani znaleźć jakiegokolwiek błędu w swoich pomiarach. Odległość między źródłem neutrin w CERN i detektorem zmierzyli z dokładnością do 20 centymetrów. Czas przelotu neutrin mierzą z dokładnością do 10 nanosekund. Zaskakujący efekt potwierdził się w ponad 16 tysiącach pomiarów, wykonanych w ciągu ponad dwóch lat. Ogłoszenie odkrycie traktują jako zaproszenie innych fizyków do dyskusji.

W 2007 roku, podobny efekt zaobserwowano w detektorze MINOS (Main Injector Neutrino Oscillation Search) w stanie Minnesota. Tam docierały "przed czasem" neutrina z laboratorium Fermilab w Illinois. Ze względu na znacznie mniejszą niż obecnie dokładność pomiaru odległości między oboma laboratoriami, te wyniki potraktowano wtedy bardzo sceptycznie. Kolejne eksperymenty były jednak planowane i być może właśnie MINOS pomoże potwierdzić obserwacje OPERY.

Neutrino to obojętna elektrycznie cząstka elementarna. Jej istnienie po raz pierwszy zaproponował na początku lat 30. XX wieku Wolfgang Pauli. Cząstka ta miała być emitowana wraz z elektronem w czasie rozpadu beta neutronu. Jej pojawienie się ratowało w rozpadzie beta zasadę zachowania energii. Na eksperymentalne potwierdzenie istnienia neutrina trzeba było jednak czekać do połowy lat 50.
W tej chwili znamy trzy rodzaje neutrin (tak zwane zapachy) - elektronowe, mionowe i taonowe. Dopiero pod koniec XX wieku, naukowcom udało się potwierdzić, że mają nieznaczną masę. Badania neutrin są szczególnie trudne, gdyż cząstki te niezmiernie słabo oddziałują z materią.
Słońce i inne gwiazdy są naturalnymi źródłami neutrin. Cząstki te powstają także w wyniku oddziaływań promieniowania kosmicznego z atomami atmosfery ziemskiej. Neutrina powstają także w akceleratorach cząstek elementarnych i reaktorach jądrowych. Właśnie neutrina, pochodzące z akceleratora w CERN, były badane w detektorze OPERA.


 • 1

#20

nazwa wyświetlana.
 • Postów: 60
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

po 1 było po 2 nic nie przekroczyło prędkości światła , ani nie poszło do kosza bo muszą zrobić więcej badań. artykuł z niewiarygodne.pl?

Użytkownik nazwa wyświetlana edytował ten post 24.09.2011 - 08:30

 • -11

#21

Meteorites.
 • Postów: 39
 • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

po 1 było po 2 nic nie przekroczyło prędkości światła , ani nie poszło do kosza bo muszą zrobić więcej badań. artykuł z niewiarygodne.pl?Artykuł pochodzi z rmf24.pl Oni chcą tylko, aby inni potwierdzili ten eksperyment, ale przekroczenie tej bariery to już coś. Mam nadzieję, że przekroczą kilkukrotnie barierę światła ^^
 • 0

#22

żaba.
 • Postów: 1070
 • Tematów: 32
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

na bank przekroczą. dla mnie to było jasne, że kiedyś do tego dojdzie. Potem przekroczą jeszcze tą prędkość, która przekroczyła prędkość światła i tak dalej. Jak ktoś myśli, że ludzie odkryli już wszystko to się myli grubo raczej :> i o ile coś nas nie zdmuchnie z powierzchni ziemi, to czekać nas będzie jeszcze wiele fajnych odkryć :D
 • 5

#23

Gregor_.
 • Postów: 39
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przyjmijmy wiec na chwilke ze neutrina z omawianych doswiadczen sa tachionami zatem przekraczajac predkosc swiatla cofaja sie w czasie a wiec powinny sie pojawiac w przeszlosci
czyli doswiadczenie wyglac powinno tak: pojawa sie neutrino u celu i dopiero wtedy jest wysylane ze zrodla (zaburzenie przyczynowosci)

w doswiadczeniech mamy jednak tylko nieznaczne zwiekszenie ich predkosci z zachowaniem przyczynowosci


Tachiony wcale nie musza poruszac sie wstecz w czasie w ukladzie obserwatora. Chodzi o to, ze dla obiektow nadswietlnych mozna znalezc taki uklad odniesienia, w ktorym tak jest, a wlasciwie inaczej - w ktorym oddzialywanie poprzedzi emisje. Nie jest to takie grozne, bo mozna wprowadzic reinterpretacje i zamienic emisje z detekcja - w niektorych ukladach odniesienia to A emituje, a B detektuje, w innych odwrotnie. Implikuje to jednak inne problemy interpretacyjne i filozoficzne...
 • 1

#24

Fumiaki.
 • Postów: 61
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co wiem powtarzali test jakieś 16000 razy..
 • 0

#25

CysiekCysiowaty.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co to za sensacja. Ja już dawno udowodniłem, że prędkość światła nie jest nieprzekraczalna. Udowodniłem to przy pomocy swojego starego roweru. Dowód jest prosty: Światło biegnie z prędkością 300 000 km/s. Ja rowerem jadę z prędkością 30 km/h, czyli ok. 11 m/s, czyli 0,0000011 km/s. Gdy włączę latarkę, to jej światło przekracza swoją prędkość i wynosi ok. 300 000,0000011 km/s. Teoria Einsteina obalona. Uczyniłem to jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Mnie sie należy ewentualna nagroda Nobla.

Co za głupoty. Wystarczy troche poczytać o STW, że wszystkie prawa fizyki muszą się ,,dostosować" żeby nie przekroczyć prędkości światła(prawo zachowania pędu się de facto ,,zmienia" byleby dostosować się do ograniczenia prędkości. To samo jeżeli w kierunku statku kosmicznego pędzącego z prędością 0,7c wystrzelimy laser-na logikę prędkość układu wynosi 1,7c, ale mimo wszystko cały układ ma prędkość c.
 • 0

#26

cinderos.
 • Postów: 38
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Osobiście, popieram teorie o prędkości nadświetlnej, co prawda, jeszcze dla zwykłej materii nieosiągalnej, ale jakby nas "rozłożyli" na atomy, albo jeszcze mniej, to kto wie :roll: popieram x|
 • 0

#27 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Najszybsza jest myśl.
 • 0

#28

vast.
 • Postów: 112
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

neutrina nie mogą być tachionami bo wtedy nie wyłapały by ich sensory - spowolnienie tachionu i jego wychwyt jest niemożliwe gdyż potrzebna jest do tego nieskończenie wielka energia.
 • 0

#29

Kajman.
 • Postów: 694
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No właśnie to jest nielogiczne. Zgodnie z STW (za wiki):

przy prędkości światła energia ciała posiadającego niezerową masę powinna być nieskończona, czyli praktycznie nie istnieje możliwość rozpędzenia go do tej prędkości. Oznacza to, że żadna cząstka nie może zostać rozpędzona do prędkości światła w próżni, a tym bardziej przekroczyć jej. Prędkość tę mogą osiągnąć tylko cząstki, które nie mają masy, takie jak fotony.

Neutrino posiada niezerową masę, więc poruszając się z prędkością światła ma nieskończoną energię. A przekraczając prędkość światła ma energię...? większą od nieskończoności?

Moim zdaniem są trzy możliwości: albo naukowcy się rąbnęli w obliczeniach albo neutrina nie posiadają masy albo mamy dziurawą fizykę.
 • -1#30

Fiontox.
 • Postów: 17
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Założyłem konto na tym portalu, ponieważ bardzo zaintrygowała mnie wiadomość użytkownika 'domino', który napisał

Neutrino posiada niezerową masę, więc poruszając się z prędkością światła ma nieskończoną energię. A przekraczając prędkość światła ma energię...? większą od nieskończoności?

Moim zdaniem są trzy możliwości: albo naukowcy się rąbnęli w obliczeniach albo neutrina nie posiadają masy albo mamy dziurawą fizykę.


A co z założeniem istnienia hipotetycznej liczby dla człowieka większej niż nieskończoność? A jeśli istnieją cząsteczki poruszające się kilkaset razy szybciej niż neutrina wykuorzystując do tego ciemną materię? To co wtedy?
 • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u