Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Zdjęcie

Zagadkowe śmierci cywilizacji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Korowiow.
  • Postów: 41
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Upadek Cesarstwa Rzymskiego, Imperium Azteków czy zburzenie Świątyni Jerozolimskiej pokazują, że każdej cywilizacji pisany jest bardziej lub mniej burzliwy kres. Jednak upadek niektórych kultur w dziejach ludzkości ginie w mrokach tajemnicy. Na temat przyczyn upadku tych cywilizacji spierają się specjaliści.

Minojczycy wywodzą swoją nazwę od legendarnego króla Minosa. Ich najstarsze ślady obecności na Krecie pochodzą sprzed 9 tysiącleci. Rozkwit cywilizacji przypadł na drugie tysiąclecie przed naszą erą. Zapisali się w greckiej mitologii jako budowniczowie labiryntu i krajanie Minotaura. W rzeczywistości byli najstarszą znaną cywilizacją na terenie dzisiejszej Europy. Pozostały po nich sławne, ozdobne pałace. Wydaje się, że swoją potęgę zbudowali wyłącznie na ekonomii, wśród znalezisk nie ma żadnych dowodów potęgi militarnej Minojczyków.
Dołączona grafika
Wielu uczonych twierdzi, że powodem zagłady cywilizacji minojskiej był wybuch wulkanu na dzisiejszej wyspie Santorini. Mieszkańcy Krety najprawdopodobniej przetrwali bezpośrednią erupcję, ale gwałtowne wydarzenie na pewno doprowadziło do załamania rolnictwa, prawdopodobnie było także ciosem dla minojskiej żeglugi. Inna z teorii mówi o inwazji, wśród agresorów wymieniając najczęściej Mykeńczyków.

Kulturą Clovis nazywa się prehistoryczną kulturę wczesnych mieszkańców Ameryki. Jej początki sięga 10 tysięcy lat przed naszą erą. Centrum tej prehistorycznej cywilizacji były południowe i środkowe równiny Ameryki Północnej. Kultura Clovis wykształciła nie znane nigdzie indziej formy narzędzi - tzw. ostrza typu fluted. Zamocowane na drewnianym trzpieniu, służyły do polowania na duże zwierzęta, jak mamuty czy bizony. Przedstawiciele tej kultury byli pierwszymi humanoidami na terenie Nowego Świata, dlatego uważa się ich za przodków wszystkich rdzennie amerykańskich cywilizacji. Najprawdopodobniej przybili oni tam przekraczając Cieśninę Beringa.
Dołączona grafika
Upadek kultury Clovis przypisuje się zazwyczaj faktowi nagłego wyniszczenia populacji mamutów w wyniku intensywnych polowań. Do kryzysu mogły się również przyczynić gwałtowne zmiany klimatyczne. Do niedawna część badaczy twierdziła, że przyczyną upadku była tak zwana "kometa Clovis".

Imperium Kmerów, zwane też Angkor było kontynuacją królestwa Czenla. Powstało na terenach dzisiejszej Kambodży w IX wieku naszej ery. Szybko stało się jednym z najsilniejszych państw Południowo-Wschodniej Azji. Najbardziej znaną pozostałością po tej cywilizacji jest kompleks Angkor Wat, czyli stolica Khmerów. Kultura ta charakteryzowała się niezwykłą zamożnością oraz otwartością na różne wierzenia. Oficjalnymi religiami były: hinduizm, oraz buddyzm odmian Mahajana i Theravada. Dowodem na siłę Imperium były wojny, które toczyło ono z ludami Annam i Cham.
Dołączona grafika
Niektórzy badacze przypisują upadek państwa Khmerów wprowadzeniu buddyzmu Theravada, który zakłada samooświecenie, czyli pracę nad samym sobą. Urzędnicy, którzy stawali się wyznawcami tej religii mieli ponad skuteczność w zarządzaniu oraz lojalność wobec władcy postawić właśnie cnoty religijne. Królestwo zaczęło się borykać z brakami żywności. Z tym problemem poradzić sobie miał skomplikowany system dróg wybudowany za rządów Jayavarmana VII. W praktyce infrastruktura ułatwiła zadanie najeźdźcom, w tym między innymi Tajom.

Olmekowie byli jednym z pierwszych ukształtowanych społeczeństw Środkowej Ameryki. Zamieszkiwali tropikalne niziny południowo-środkowego Meksyku. Pierwsze ślady tej cywilizacji datuje się na około 1400 lat przed Chrystusem. O jej przedstawicielach wiemy na pewno, że byli doskonałymi budowniczymi. Pozostawili po sobie wiele pamiątek: stożkowe piramidy czy wielkie kamienne rzeźby (w tym olbrzymia głowa ze zdjęcia). Bogactwo Olmeków uzależnione było od handlu, zarówno wewnętrznego, jak i wymiany z innymi społeczeństwami regionu. Około 400 roku przed naszą erą, wschodnia część ziem Olmeków gwałtownie się wyludniła. Powodem mogły być zmiany w środowisku naturalnym albo aktywność wulkaniczna w tym rejonie. Inna popularna teoria mówi, że do upadku cywilizacji przyczyniła się obca inwazja. Nie wiemy jednak, kto mógł jej dokonać.
Dołączona grafika

Nabatejczycy byli ludem semickim, zamieszkującym część dzisiejszej Jordanii, ziemi Kanaan i Półwyspu Arabskiego. Początki ich cywilizacji datuje się na szóste stulecie przed naszą erą. Najbardziej znaną pamiątką, jaką po sobie zostawili, jest kamienne miasto Petra. Dobrobyt Nabatejczyków płynął z faktu, iż ich ziemie leżały na przecięciu wielu szlaków handlowych. Tym sposobem czerpali oni również wpływy kulturowe od Greków, Rzymian czy z Asyrii. Byli jednak społeczeństwem wyjątkowym na tle innych cywilizacji starożytnych: nie istniała wśród nich instytucja niewolnictwa.
Dołączona grafika
W czwartym stuleciu naszej ery Nabatejczycy opuścili Petrę. Powód ich wyjścia nie jest znany, ale badania archeologiczne pokazują, że nie odbywało się ono w pośpiechu i było dobrze zorganizowane. Hipoteza o naporze innej kultury wydaje się więc mało prawdopodobna. Bardziej możliwą przyczyną mogło być przesunięcie się szlaków handlowych na północ. Czy zubożali Nabatejczycy nie byli w stanie podtrzymać swojej cywilizacji?
Dołączona grafika

Kultura Anasazi pojawiła się na terenie dzisiejszych stanów Arizon, Colorado, Nowy Meksyk i Utah około 12 tysięcy lat przed naszą erą. Na początku jej przedstawiciele trudnili się łowiectwem i zbieractwem. Później wykształcili kulturę rolniczą, wśród upraw której były: kukurydza i fasola. W miejscach, które zamieszkiwali znajduje się wytwory garncarskie, kosze, sandały z trzciny, ubrania z króliczej skóry, żarna oraz łuki ze strzałami. Charakterystycznymi formami domostwa były puebla - prostokątne domy budowane z kamieni i suszonej cegły, najczęściej na urwiskach skalnych. Około 1300 roku naszej ery Anasazi opuścili swoje domy. Uczeni uważają, że rolnictwo, w tym stosunkowo surowym klimacie nie mogło udźwignąć eksplozji demograficznej związanej z rozwojem tej kultury. Najnowsze badania pokazują, że zmiana klimatu nie mogła być jedynym wyjaśnieniem upadku Anasazi. W grę najprawdopodobniej wchodził konflikt polityczny.
Dołączona grafika

Cywilizacja doliny Indusu, nazywana także kulturą harappańską zajmowała niegdyś obszar równy wielkością całej Zachodniej Europie. Przeżywała swój rozkwit między 3300 a 1300 rokiem przed naszą erą. Mimo tego, że była jedną z najrozleglejszych starożytnych cywilizacji, wiemy o niej niewiele. Głównym powodem jest fakt, iż język, którym się posługiwała, nie został dotąd rozszyfrowany. Wiadomo, że cywilizacja harappańska wybudowała ponad sto wiosek i miast, w tym Harappa i Mohenjo-Daro. Każde z nich posiadało skomplikowany system kanalizacyjny, w tym domowe toalety. Wszystko wskazuje na to, że Harappanie posiadali jednolity system rządów i nie dzielili się na klasy społecznej. Na terenie zajmowanym przez nich nie ma śladów toczonych działań wojennych. Byli zdolnymi astronomami, rolnikami oraz pierwszą cywilizacją, która wyprodukowała wełniana tkaninę.
Dołączona grafika


źródła: 1, 2
  • 12

#2

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Korowiow

Moim zdaniem, cywilizacja minojska nie została zniszczona przez skutki wybuchu wulkanu Santorini. Nie zgadzają
się normy czasowe. Erupcja wulkanu nastąpiła mniej wiecej w 1630 r. p.n.e., natomiast upadek Krety nastąpił w
XI wieku p.n.e. Jeszcze 400 lat po erupcji Minojczycy mieli się dobrze, tworzyli wspaniałą sztukę, rozwijał się
handel...Trudno dziś powiedzieć, co doprowadziło do zaniku tej wspaniałej kultury, ale winowajcą nie był wulkan.

Indianie z kultury Clovis nie byli pierwszymi kolonistami Ameryki. Wyprzedzili ich ludzie, których ślad pozostał na
stanowiskach archeologicznych Pedro Furada i Monte Verde.
  • 0



#3

Korowiow.
  • Postów: 41
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mnie uczono, że cywilizacja minojska upadła ok.1450 p.n.e. Daty wybuchu wulkanu i upadku Minojczyków są rozbieżne tu się zgodzę. Czy mieli się dobrze przez 400 kolejnych lat? Wątpię. Po najazdach Greków z kontynentu, które miały miejsce w połowie XV p.n.e., ich kultura już zaczęła upadać, czego dowodem są coraz większe wpływy mykeńskie, czyli zmiana m.in. stylów artystycznych. Od tego czasu dogorywali. Ale dlatego ich zniknięcie jest zagadkowe, bo nie można dokładnie określić co było przyczyną ich upadku. Cieszę się w każdym razie, że ktoś zwraca uwagę na niedociągnięcia :)
  • 0

#4

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

korowiow

Faktem jest, że ok. 1550 roku p.n.e. Mykeńczycy pokonali Kretę. Ale najeźdźcy nie zniszczyli cywilizacji minojskiej.
Rozwijała się ona w dalszym ciągu przez nastepne stulecia, najlepszym zaś dowodem są style w sztuce i architek-
turze :

Młodszych pałaców 1700 p.n.e. – 1400 p.n.e.

Nastąpiła szybka odbudowa pałaców. Na ich ścianach pojawiły się niespotykane dotąd duże freski. Malarstwo minojskie było pod silnym wpływem malarstwa egipskiego zarówno pod względem tematyki jak i techniki wykonania. Jest to malarstwo naturalistyczne, wiernie odtwarzające naturę. Nie jest to naturalizm w dzisiejszym rozumieniu, stosowanie barw ma charakter często umowny (małpki w kolorze niebieskim). Malowano sceny z życia dworu, uroczystości świeckie i religijne. Do rzadkości należą przedstawienia scen związanych z prowadzonymi wojnami.

Tendencje realizmu w rzeźbie pogłębiły się. Figurki datowane na XVI – XV wiek przedstawiają ludzi w ruchu poprzez wygięcie ciała, ułożeniem rąk. Figurki kobiet ubrane są w tzw. stroje dworskie. Ubiór składał się z szerokiej spódnicy i obcisłego kaftanika odsłaniającego piersi. Są to postacie kapłanek lub wyobrażenia boginek. Figurki nadal wykonywano z gliny, fajansu, kości słoniowej oraz brązu.

Pojawiły się kamienne naczynia. Były to wazy zdobione reliefami, oraz rytony (naczynia libacyjne).

W tym czasie Kreta utrzymywała częste kontakty handlowe z Egiptem, Ugarit i Byblos. Nie były to jednak kontakty stałe. W 1550 r. p.n.e. na Melos, kreteńczycy założyli faktorię Filakopi. Stała się ona ośrodkiem handlu z Cykladami.

Styl Pałacowy 1400 p.n.e. – 1100 p.n.e.

w XV stuleciu p.n.e. nastąpiły zmiana motywów dekoracyjnych w ceramice:

* pojawił się styl morski. Jego nazwa pochodzi od często występujących w nim motywów zwierząt i roślin morskich. Cechuje go naturalizm.
* styl pałacowy, w którym stosowane wcześniej motywy dekoracyjne uległy uproszczeniu, geometryzacji, nabierały cech symbolu.

Obydwie cywilizacje : minojska i mykeńska zostały zniszczone pod koniec XII wieku p.n.e.

Do dziś jest zagadką, czy te kultury zniszczył najazd Ludzi Morza czy też inna katastrofa.

http://pl.wikipedia....ultura_minojska
  • 0



#5

Korowiow.
  • Postów: 41
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciężki ze mnie człowiek, niestety. Trudno do mnie przemówić tym bardziej, że w mojej książce jak byk widnieje, cytuję: „Cywilizacja minojska upadła około roku 1450 przed Chr.”. Być może kultura dalej się rozwijała ale rolę dominującą przejęli Mykeńczycy. Nie było już odrębnej cywilizacji minojskiej lecz ich kultura wciąż mogła istnieć pod skrzydłami agresorów. Taka analogiczna sytuacja(tak mi się wydaję) była w przypadku Sumerów. Pomimo tego, że kres ich cywilizacji nastąpił w 2340 r. po inwazji Akadów na czele z Sargonem Wielkim to jednak ich kultura przetrwała. Czyli, dominująca rola Akadów, a Sumerowie, którzy definitywnie nie zniknęli z kart dziejów historii kontynuowali kulturę. Mam nadzieję, że nic nie popieprzyłem. Chyba kluczowa kwestią tutaj jest rozróżnienie definicji słów „kultura” i „cywilizacja”.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych