Skocz do zawartości


Zdjęcie

"ewenementy" genetyczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

witam, nie jestem zadnym ekspertem w tych sprawach ani nic w tym stylu, pisze ten temat bo ta sprawa mnie dosyc mocno zaintrygowala




otoz wszystkie starozytne pisma (egipskie, arabskie, chinskie i pochodne, majow itp) sa przystosowane dla leworecznych (kierunek pisania i ksztalt znakow) co moze wskazywac na to ze leworeczni kiedys byli wiekszoscia ale jak wiadomo w tym momencie osob leworecznych jest bardzo malo (6% populacji w tym olbrzymia wiekszosc to europejczycy) i jak wykazuja badania osoby leworeczne sa zazwyczaj troche inteligetniejsze od praworecznych




to samo z blond wlosami, wg malowidel, przekazow itp jeszcze 2 tysiace lat temu we wloszech i ogolnie wokol morza srodziemnego blondyni byli czyms zupelnie normalnym i stanowili duzy % populacji a teraz naturalni blondyni to cos rzadkiego, co moglo doprowadzic do spadku ilosci ludzi z tymi cechami?


  • 0

#2

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o blondynów, jest to warunkowane tym, że gen odpowiadający za kolor włosów jest genem recesywnym.

Blondyni wyginą za 200 lat?

Naukowcy wierzą, że ostatni ludzie o blond włosach wymrą za 200 lat. Niemieccy eksperci sugerują, że blondyni i blondynki są gatunkiem zagrożonym i wyginą do roku 2202. Badacze przewidują, że ostatni naturalny blondyn (blondynka) urodzi się w Finlandii - kraju o największym odsetku blondwłosych ludzi. Mówią, że obecnie zbyt mało osób nosi w sobie "blond" geny, aby przetrwały one dłużej niż przez najbliższe dwa stulecia. Problem polega na tym, że kolor ten jest powodowany genem recesywnym. Żeby dziecko odziedziczyło blond włosy, gen ten musi się znajdować w obu "gałęziach" rodziny, w pokoleniu dziadków.

Badacze również wierzą, że to farbowane blondynki mogą ponosić odpowiedzialność za wymieranie ich naturalnych rywalek. Sugerują, że tlenione blond piękności są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, którzy wybierają właśnie je jako partnerki, zamiast oryginalnych blondynek. Ale Jonathan Rees, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Edinburgu stwierdził, że to mało prawdopodobne, ażeby blondyni wymarli kompletnie. Dla BBC powiedział: "Geny nie wymierają, o ile nie są szkodliwe dla człowieka lub o ile nie wymrą przez przypadek. Ale nie znikają. Jedynym powodem, dla którego blondyni i blondynki mogłyby wyginąć byłaby sytuacja, w której posiadanie danego genu byłoby szkodliwe (w danym środowisku). Ale nie sądzę, żeby tak mogło być faktycznie".

Źródło

Co do mańkutów, to szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z teoriami, że większość starożytności była "leworęczna". Można by było prosić o jakieś linki?

Poza tym praworęczność wynika z silniejszego rozwoju lewej półkuli mózgowej. Może w ewolucji mózgu kryje się odpowiedź na to pytanie?
  • 0



#3

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tego co pamiętam (o ironioo :) ) to prawa półkula = myślenie twórcze a lewa racjonalne. Co by nie było, mózg jest zbyt skomplikowany, tak naprawdę to kupeczke wiemy o nim. Pewnie nawet nie znamy połowy wszelkich procesów i tego jak on działa. To jest chyba na dzień dzisiejszy pytanie bez odpowiedzi, można tylko "gdybać".

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 05.05.2011 - 22:15

  • 0



#4 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

boje_sie_jak_czytam jeśli te informacje, które podałeś są z wiarygodnego źródła (też się nie spotkałam z tym, żeby w starożytności większość ludzi była leworęczna), to jest jedynie dowód na to, że praworęczność jest korzystniejsza dla ludzi. Nie wiem w jaki sposób, ale jednak. Ewolucja nie jest procesem, który dąży do uwstecznienia gatunku tylko do poprawy jego funkcjonowania.
  • 0

#5

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to z "wiekszoscia" leworecznych to jest taki moj domysl




wnioskuje to po tym ze znaczna wiekszosc starozytnych pism jest o wiele latwiejsza do ogarniecia lewa reka a chyba praworeczni na sile by nie utrudniali sobie zycia


  • 0

#6

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A to taki argument.
Move forward folks, nothing to do here.
Jeśli uczyłbyś się od małego pisać od prawej do lewej to dziwne wydawałoby Ci się pisanie od lewej do prawej i skutki pisania od odwrót skończyłyby się tak jakbyś teraz próbował pisać od prawej. Nie widzę tu sensownego argumentu, bo takie typu "wydaje mi się tak, bo jak to ogarnąć" nie są żadnymi argumentami. Sorry.
Tak swoją drogą to niby młody jestem ale już powoli irytują mnie słówka typu ogarnąć, zaczaić, skumać i inne "sk8ciarskiarskie" odzywki. Widocznie za szybko starzeje... :roll:

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 06.05.2011 - 15:32

  • 0



#7

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A to taki argument.
Move forward folks, nothing to do here.
Jeśli uczyłbyś się od małego pisać od prawej do lewej to dziwne wydawałoby Ci się pisanie od lewej do prawej i skutki pisania od odwrót skończyłyby się tak jakbyś teraz próbował pisać od prawej. Nie widzę tu sensownego argumentu, bo takie typu "wydaje mi się tak, bo jak to ogarnąć" nie są żadnymi argumentami. Sorry.
Tak swoją drogą to niby młody jestem ale już powoli irytują mnie słówka typu ogarnąć, zaczaić, skumać i inne "sk8ciarskiarskie" odzywki. Widocznie za szybko starzeje... :roll:


nie chodzi o przyzwyczajenie




jesli piszesz od lewej do prawej to latwiej bedzie pisac osobie praworecznej bo nie zaslania sobie kartki, "ciagnie dlugopis" (osoba leworeczna musi go popychac), nie zaslania sobie swiatla itp

u osob leworecznych sytuacja jest odwrotna




teraz popatrz na pismo arabskie, o wiele latwiej sie je pisze "ciagnac" dlugopis i ogolnie znaki wygladaja tak jak by do takiego "ciagniecia" byly przystosowane




wiec jeszcze raz sie pytam, po co starozytni utrudniali sobie zycie?










@dol





sam nie podajesz zadnych argumentow, wiec jesli nie masz nic ciekawego na temat to prosze nie wypowiadaj sie w tym temacie


Użytkownik boje_sie_jak_czytam edytował ten post 07.05.2011 - 13:40

  • 0

#8

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie widzę tutaj żadnego "utrudniania sobie życia" a argument z zasłanianiem światła jest jeszcze dziwniejszy niż poprzedni lekko mówiąc...
Przystosowanie i jeszcze raz przystosowanie. A powiedz po co utrudniać sobie życie wsadzając w komore przednią między zębami a wargą kilkanaście gram metalu ? (aparat stom.) podałem tylko przykład do czego człowiek potrafi się "oswoić" chociaż ta część ciała ma bardzo wiele receptorów czuciowych(dotykowych i uciskowych) jeśli nie najwięcej i wydawałoby się, że nie można przyzwyczaić się do czegoś jeśli cały czas jest ten obszar podrażniany przez taką rzecz. Możesz pomyśleć co ma to wspólnego z tym co piszesz, a ma. Tylko trzeba pomyśleć. Człowiek do wszystkiego potrafi się przyzwyczaić i nawet na to nie zwracać uwagi po pewnym czasie.
Że tak powiem, człowiek jest bardzo elastyczny i bardzo szybko przystosowuje się do ogólnych nawyków i ogólnie spodowiska. To, że pisał lewą a nie prawą ręką to nie jest żaden dowód na jakieś no nawet nie wiem jak to nazwać... super większe czy mniejsze zdolności.
Już powiem dosadnio, dziwne pytanie z głupimi dowodami i argumentami.
Możesz się przez to ostatnie zdanie obrazić ale weź czasem pomyśl a jeśli to nic nie da to książki odpowiedzą na to pytanie.

Edit @Up
a jakie chcesz argumenty ? Oczywiście, mogę się nie wypowiadać jeśli tak bardzo Ci przeszkadza osoba która nie zgadza się z Tobą, ale nie licz na to, że ktoś napisze coś innego. Bo to jest naprawdę wymyślanie a nie udowadnianie.
Proszę bardzo argumenty:
- ewolucja doprowadziła do wykształcenia większej zdolności mobilnej dla prawej strony ciała.
-przystosowanie do środowiska gdzie większość rzeczy jest przystosowana dla praworęcznych
-przystosowanie do społeczeństwa gdzie w wieku dorastania naśladuje się osobniki dorosłe które posługują się przedmiotami prawą dłonią
...i dalej nie chcę mi się myśleć bo mam inne zajęcia...
I jeszcze raz, pomyśl a nie wymyślaj teorie.

I weź naprawdę przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś wcześniej... Najpier piszesz o cywilizacjach starozytnych a później podajesz argument z pisaniem długopisem po kartce. Po pierwsze długopis istnieje od 36' czy 38' nie pamiętam dokładnie, papier to nie był tak powszechny jak kiedyś, a zasłanianie sobie światła to ja nie wiem czy mam płakać czy śmiać się w tym momencie... Chyba jednak trzasne się w czoło i zapamiętam, żeby nigdy takich głupot nie pisać.
Przepraszam ale naprawdę inaczej nie potrafie w tej sytuacji mówić. Popatrz jak książki płaczą, weź je i zrób im przyjemność spędzając troszkę czasu z nimi.

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 07.05.2011 - 16:41

  • 0



#9

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak widzisz na początku jeszcze zainteresowałeś ludzi ale jak już podałeś swoje argumenty coś odechciało się chyba im pisać.
Dobierz odpowiednie argumenty i wtedy można rozmawiać.
  • 0



#10

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Łatwo stwierdzić praworęczność w sztuce wojennej.
A tak wiemy, że wszędzie to prawa ręka trzymała broń, lewa tarczę.
Gdyby ówcześni ludzie byli leworęczni, leworęczna była by też walka
  • 1



#11

Nanciscor.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po pierwsze teoria zakłada tylko pismo od lewej do prawej i od prawej do lewej, a więc jest rażąco niepełna. Rozumiem, że odczytując pismo pisane tak zwanym szlaczkiem kolega zakładałby, iż skryba co linijkę przekładał dłutko do drugiej ręki? Piękna intryga, niestety niemądra.
Poza tym w starożytności nie było tak szaro, że tu się pisało w tą stronę a tam w tamtą. Tak się uczy w szkole żeby było szybciej i mniej bolało.
Pozdrawiam!
  • 0

#12

perun.
  • Postów: 102
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Łatwo stwierdzić praworęczność w sztuce wojennej.
A tak wiemy, że wszędzie to prawa ręka trzymała broń, lewa tarczę.
Gdyby ówcześni ludzie byli leworęczni, leworęczna była by też walka


niekoniecznie,to raczej kwestia treningu a pozniej obycia,doswiadczenia(leworeczni uzywajacy niektorych typow broni,maja/mieli podobne problemy/slabostki jak leworeczni bokserzy w walce z praworecznym)...wiekszosc byla po prostu "obureczna" jesli mozna tak to nazwac a z doswiadczenia jako leworeczny,wiem ze roznicy pomiedzy tym ktora reka wlada bronia,az takiej nie ma...

inna sprawa to lucznictwo tradycyjne itp-nie dam rady strzelac efektywnie "na wspak" i pewnie dawniej bylo tak samo...

BrainCollector dawniej byla taka fajna moda na "przestawianie" dzieci z jednego trybu na inny,aby wyleczyc u nich ta zla chorobe na ktora cierpieli za mlodu tj."leworecznosc".
czlowieka mozesz dostosowac ale wrodzonych sklonnosci to bycia b zamiast bycia a nie.i tak jest w przypadku tych osob "przestawianych" za mlodu,pisza jak a itp ale dalej mysla jak b.
leworeczny przyzwyczai sie do srodowiska np.uzywania takiej a nie innej myszki ale nie ma potrzeby aby "ewoluowac" w inny tryb w nastepnym pokoleniu,kiedy sobie swietnie radzi w kazdym srodowisku...zreszta leworecznosc to jakas drobna mutacja(ewolucja) z trybu "praworecznego",czemu konretnie miala sluzyc i komu zawdzieczamy ten tryb to naprawde ciekawa sprawa...kazdy czlowiek uzywa obydwu polkul,z tego co wiemy leworeczni potrafia po prostu jakos sprawniej przestawiac sie("prawa półkula = myślenie twórcze a lewa racjonalne")/lub inaczej uzywac obydwu polkul w zaleznosci od sytuacji.koniec roznic.


kamilus

Poza tym praworęczność wynika z silniejszego rozwoju lewej półkuli mózgowej.


czytalem ze to wlasnie nieprawda i nie tym sie roznia praworeczni od leworecznych.
nie zapominajmy ze oczywiscie generalizujemy i nie kazdy lewy jest lepszy od prawego itp w czyms tam bo ta czy owa polkula ma z nim lepszy kontakt :)


teza odnosnie"ciagniecia" pisma arabskiego w sumie jest bardzo ciekawa,radze zaglebic sie w geneze powstawania pisma(w tym na ta chwile nie moge Ci pomoc) i poczytac moze troche o tym czy faktycznie to ma sens i czy ktos bral to pod uwage w takim kontescie...daj nam znac ;)
mozliwe ze w tym przypadku bylo podobnie jak z pismem greckim ktore jest kopia pisma fenickiego...jeden zerznal od drugiego(prawdopodobnie na cyprze),dodal swoje modyfikacje i powstalo cos "nowego"...tyle ze w tym przypadku protoplasta pisma arabskiego byl lewo sklonny ;)

Użytkownik perun edytował ten post 16.05.2011 - 22:56

  • 0

#13

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to o zaslanianiu swiatla to byl tylko taki przyklad, rownie dobrze mozna mowic o zaslanianiu sobie pisanego tekstu i potrzeba ciaglego podnoszenia reki zeby zerknac na to co sie pisalo wczesniej :P


mozliwe ze w tym przypadku bylo podobnie jak z pismem greckim ktore jest kopia pisma fenickiego...jeden zerznal od drugiego(prawdopodobnie na cyprze),dodal swoje modyfikacje i powstalo cos "nowego"...tyle ze w tym przypadku protoplasta pisma arabskiego byl lewo sklonny





to by mialo sens


  • 0

#14

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

to samo z blond wlosami, wg malowidel, przekazow itp jeszcze 2 tysiace lat temu we wloszech i ogolnie wokol morza srodziemnego blondyni byli czyms zupelnie normalnym i stanowili duzy % populacji a teraz naturalni blondyni to cos rzadkiego, co moglo doprowadzic do spadku ilosci ludzi z tymi cechami?

Mieszanie z innymi ludami, np persami

otoz wszystkie starozytne pisma (egipskie, arabskie, chinskie i pochodne, majow itp) sa przystosowane dla leworecznych (kierunek pisania i ksztalt znakow) co moze wskazywac na to ze leworeczni kiedys byli wiekszoscia ale jak wiadomo w tym momencie osob leworecznych jest bardzo malo (6% populacji w tym olbrzymia wiekszosc to europejczycy) i jak wykazuja badania osoby leworeczne sa zazwyczaj troche inteligetniejsze od praworecznych

W mojej książeczce pisze tak ;" Słowniki antopologiczne podają następujące specyficzne ludzkie wyróżniki w budowie i zachowaniach (...) - zachowanie narzędziowe z przewagą praworecznych rzędu 2:1; Skoro wtedy była przewaga praworęcznych to nie wiem skąd pomysł, że w straożytności praworęczni byłi większością, poza tym skąd te wyniki badań w których mowa o inteligentniejszych leworęcznych?


żadne udziwnienia genetyczne to nie są, raczej brak wiedzy.

Użytkownik livin edytował ten post 26.05.2011 - 08:16

  • 0



#15

rain.
  • Postów: 57
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem mańkutem i napiszę tak
o ile pisanie długopisem nigdy nie sprawiało mi najmniejszych problemów,to z piórem nie jest już wesoło
Chodzi o to że jak chyba każdy człowiek pisząc ciągnę swoją dłoń po kartce,i tu pojawia się problem dotyczący szybkości wysychania atramentu na papierze.
Ja Ciagnac dłoń najzwyczajniej w świecie rozmazuję to co kilka sekund wcześniej napisałem :P (a trzymanie dłoni w powietrzu podczas pisania jest raczej nierealne)
Co do sztuki wojennej to można polemizować-patrząc nawet na nasze czasy to większość broni automatycznej zaprojektowana jest dla praworęcznych (wyrzutniki łusek w ak czy m16/m4 po prawej stronie żeby strzelcowi łuski przed nosem nie latały)
Z tego co niektórzy piszą zakładam że praworęczny żołnierz nie potrafi wychylić się z za lewego rogu budynku nie wystawiając większości swojego tułowia na ostrzał wroga bo jest praworęczny ? Przemyślcie to od nowa i napiszcie do jakich wniosków doszliście :)

Użytkownik rain edytował ten post 27.05.2011 - 17:35

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych