Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Nag³y wzrost aktywno¶ci S³oñca


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
117 odpowiedzi w tym temacie

#91

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wybuch na Słońcu to dostarczenie nam większej ilości energii za pomocą wyrzutu koronalnego, większa ilość energii = intensywniejsze zjawiska różnego typu.
  • 1



#92

sebacyw.
  • Postów: 246
  • Tematów: 2
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dodam, że sam Księżyc ma już w pewnym stopniu wpływ na to, co dzieje się na Ziemi. Tyczy się to np: przypływów/odpływów czy też zmian pogodowych w odniesieniu do danej fazy Księżyca.
A przecież to tylko Księżyc.
Co dopiero Słońce, które produkuję tak ogromną ilość energii.


pzdr.

U¿ytkownik Eury edytowa³ ten post 12.03.2011 - 17:19

  • 2



#93

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

mylo, co rozumiesz przez większa intensywność zjawisk różnego typu. Według mnie, fizycznie niemożliwe jest, aby słońce miało aż tak duży wpływ na ziemię i powodowało jakoś super dużo zmian. Fakt, może mieć wpływ na elektronikę, ale nie popadajmy też w skrajności, że cząstki obecne na słońcu wpływają na pogodę, na to czy będzie padać czy nie, czy będzie trzęsienie ziemi czy nie, czy będzie huragan czy nie. Oczywiście jak mówiłem w poprzednim poście, na tej tematyce się nie znam i jest to tylko moje zdanie. Jeśli się więc w stosunku do czegoś mylę to proszę o wyrozumiałość :)

U¿ytkownik Eury edytowa³ ten post 12.03.2011 - 17:19

  • 0

#94

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Minusowanie mnie stało się już tradycją na tym forum. Prościej jest dać mi minusa zamiast zastanowić się nad tym co napisałem i nad całym zagadnieniem omawianym w temacie. Odpowiedziałem na pytanie zadane przez kovalla. Napisałem że według mnie wybuchy na słońcu nie mają żadnego wpływu na występowania trzęsień Ziemi- i podtrzymuję to. Jeśli ktoś twierdzi że jest inaczej to może zapodać tutaj jakieś źródła i opracowania dowodzące że taki wpływ jest. Sam się domyślam że pewnie coś takiego jest. Niektórzy będą chcieli powiązać dzisiejsze trzęsienie z wybuchami na Słońcu.
Jaki to wpływ mają mieć te wybuchy na Słońcu wysyłające promieniowanie, głównie protony na to, że w rejonie aktywnym sejsmicznie jedna płyta nacierając na drugą wypchnęła ogromną masę wody w górę? Żaden. Nie należy wiązać trzepotu skrzydeł motyla w Afryce z tymi wydarzeniami.
Ludzie większą wagę przywiązują do artykułów z tabloidów niż do rzetelnej naukowej wiedzy. To jest żałosne.
Promieniowanie kosmiczne dociera do Ziemi z przestrzeni międzygwiezdnych. Jego głównymi źródłami są: centrum Galaktyki, otoczki gwiazd supernowych (np. mgławice planetarne) oraz obiekty pozagalaktyczne i Słońce. Składa się ono z przenikliwych cząstek o energiach od 10^7 do około 10^20 eV. Są to głównie: protony, cząstki alfa, jądra cięższych pierwiastków, jak również elektrony, neutrony oraz kwanty gamma. Średnia energia cząstek pierwotnego promieniowania kosmicznego jest rzędu 10 GeV, a ich łączny strumień wynosi około (sr - steradian jest jednostką kąta bryłowego). Zmiana strumienia cząstek z kątem obserwacji jest proporcjonalna do (gdzie jest kątem między kierunkiem obserwacji a kierunkiem horyzontalnym), gdyż cząstki nadlatujące do danego miejsca z różnych kierunków przenikają grubsze warstwy atmosfery niż cząstki nadlatujące z kierunku pionowego. Pomimo, iż protony stanowią około 90% promieniowania pierwotnego, to do powierzchni Ziemi dociera ich zaledwie 0,04%.
A poza tym Słońce obecnie nie jest mocno aktywne, bo ilość plam jest niewielka w porównaniu z cyklem sprzed 11 lat.

Dzięki ptaq za wstawiennictwo w mojej obronie.

U¿ytkownik wiem wszystko edytowa³ ten post 11.03.2011 - 17:04

  • 5



#95

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cofam ostrze¿enie na³o¿one na u¿ytkownika wiem wszystko przyznaj±c jednocze¶nie, ¿e moderator mia³ pe³ne prawo takowe ostrze¿enie na³o¿yæ, poniewa¿ post nie wnosi³ niczego do tematu. Jednak¿e z uwagi na fakt, ¿e na ostatnich 2 stronach tego tematu wywi±za³a siê bezowocna offtopowa dyskusja na temat minusów i regulaminu, musia³bym na³o¿yæ kilka dodatkowych ostrze¿eñ i temat zamkn±æ.

Podj±³em jednak decyzjê o usuniêciu zbêdnych postów w ilo¶ci sztuk 8, a tak¿e o usuniêciu fragmentów dotycz±cych minusów i regulaminu. To nie jest miejsce do takiej rozmowy.
  • 2



#96

d¿ek.

    Muzyka ¦nie¿nych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wiem wszystko, wszyscy pożytkują papkę którą im się podaje nie dopuszczając innej opcji. a potem sypią minusami.
oczywiście, że aktywność słoneczna nie ma nic wspólnego z trzęsieniem Ziemii. to był zwykły zbieg okoliczności.

27 lutego 2010 środkowe Chile 8,8 - plamka 1041. aktywność na poziomie maxB4.
28 marca 2005 północne wybrzeża Sumatry, Ocean Indyjski 8,6 - plamka 745 aktywność na poziomie maxA8.
12 września 2007 wybrzeża południowej Sumatry, Indonezja 8,5 - czysto aktywność na poziomie maxA0.
26 grudnia 2004 północna Sumatra (Indonezja), Andamany i Nikobary (Indie), Ocean Indyjsk 9,1 plamka 713 aktywność na poziomie maxB7.
11 marca 2011 środkowa Japonia 8,9 - plamy 1166 i 1169 aktywność na poziomie maxC5.

aktywność podałem, chodzi o największy rozbłysk w danym dniu.
wiemy że skala wynosi A0-9.9, B0-9.9, C0-9.9, M0-9.9, X0-nie ma określonej granicy górnej.
nie dotarłem do dokładniejszych danych. aktywność słońca w dniu 11marca2011 była na poziomie B4.9, cztery dni wcześniej po B9.1, C1.7, C1.7, C1.8. przy max rozbłysku X1.5

dodam komunikat Spaceweather:

COINCIDENCES: Many readers have asked if this week's terrible earthquake in Japan was connected to the contemporaneous geomagnetic storms of March 10th and 11th. In short, no. There is no known, credible evidence of solar activity triggering earthquakes. Moreover, in the historical record, there are thousands of examples of geomagnetic storms without earthquakes, and similar numbers of earthquakes without geomagnetic storms. The two phenomena are not linked.


U¿ytkownik d¿ekson edytowa³ ten post 12.03.2011 - 21:13

  • 1



#97 Go¶æ_Muhad

Go¶æ_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dziwne zjawisko na Słońcu czy awaria sondy SDO?


http://www.youtube.com/watch?v=LuSdP1FKFlU&feature=player_embedded

Dziwne zjawisko zostało zaobserwowane w udostępnianych na żywo danych z sondy kosmicznej SDO. Albo jest to awaria urządzenia, internetowa podróbka albo faktycznie doszło do jakiegoś zaćmienia cześci Słońca.

W tej chwili dane z sondy kosmicznej SDO są prawidłowe i nie pokazują niczego zaskakującego. Jeśli ktoś zna jakieś logiczne wyjaśnienie tego zjawiska proszę o informacje. Tutaj link do strony umożliwiającej obserwacje. http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/

Jedno z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego zjawiska to zdalne użycie jakiejś osłony, która miałaby chronić sondę kosmiczną przed flarą słoneczną albo innego rodzaju zagrożeniem dla aparatury.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jDRdidLov0w

http://www.youtube.com/watch?v=kP0ys9wdF90&feature=player_embedded

Click

U¿ytkownik Muhad edytowa³ ten post 13.03.2011 - 15:35

  • 2

#98

Balrog84.
  • Postów: 49
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pole magnetyczne

Ma kto¶ jakie¶ namiary na podobn± stronê bo tu od pó³nocy zero nowych symulacji :/
  • 0

#99

xyz8472.
  • Postów: 242
  • Tematów: 2
Reputacja Bardzo z³a
Reputacja

Napisano

Dziwne zjawisko na Słońcu czy awaria sondy SDO?

Dziwne zjawisko zostało zaobserwowane w udostępnianych na żywo danych z sondy kosmicznej SDO. Albo jest to awaria urządzenia, internetowa podróbka albo faktycznie doszło do jakiegoś zaćmienia cześci Słońca.

W tej chwili dane z sondy kosmicznej SDO są prawidłowe i nie pokazują niczego zaskakującego. Jeśli ktoś zna jakieś logiczne wyjaśnienie tego zjawiska proszę o informacje. Tutaj link do strony umożliwiającej obserwacje. http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/

Jedno z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego zjawiska to zdalne użycie jakiejś osłony, która miałaby chronić sondę kosmiczną przed flarą słoneczną albo innego rodzaju zagrożeniem dla aparatury.

Click

Nie jest to chyba jakieś super - rzadkie zjawisko, skoro jest widoczne przez trzy kolejne dni (11,12,13 marca) około godziny 7.00
http://sdo.gsfc.nasa...01_512_0171.jpg
http://sdo.gsfc.nasa...01_512_0171.jpg
http://sdo.gsfc.nasa...01_512_0171.jpg
http://sdo.gsfc.nasa...01_512_0171.jpg
SDO porusza się po orbicie geosynchronicznej (obrót wokół planety trwa tyle co doba), co oznacza przykładowo takie zawieszenie nad Ziemią:
http://upload.wikime...zss-45-0.09.jpg
Cytując wikipedię:

SDO zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną, nachyloną do równika pod kątem 28,5°, na przecięciu ze 102 południkiem geograficznym zachodnim. Zapewni ona niemal ciągłą widzialność Słońca.

Wniosek mój następujący: Co jakiś czas dochodzi do niefortunnego ustawienia Ziemi na linii SDO - Słońce. Tyle.

PS. Jeszcze można doliczyć rzadsze, ale zdarzające się błędy przy przesyłaniu danych, jak np. tu:
http://sdo.gsfc.nasa...03_512_0094.jpg

Edit: +.....
8.12 Zabronione jest hotlinkowanie czyli wykorzystywanie plików graficznych z innych serwisów bez wcześniejszego przeniesienia grafik na darmowy serwer hostujący lub na serwer własny.

  • 0

#100

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja zadowalaj±ca
Reputacja

Napisano

Do³±czona grafika


Dzisiejsza fotka z sondy SOHO. Widaæ na niej prawdopodobnie wyrzut CME. Pytanie czym spowodowany? W danych NOAA jest pewna dziura w aktualizacji, byæ mo¿e mia³o to miejsce wtedy...
  • 0

#101

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja zadowalaj±ca
Reputacja

Napisano

Mam jeszcze jedną dziwną informacje.

Zobaczcie na stronie www.spaceweather.com po lewej X-ray Solar Flares! Sporo pytań się już pojawia, cięzko stwierdzić, czy to czyjś błąd czy faktycznie taki wybuch miał miejsce.

Sorry za post pod postem ale chciałem na to zwrócić uwagę :)

U¿ytkownik Arczi1991 edytowa³ ten post 15.03.2011 - 16:01

  • 0

#102

d¿ek.

    Muzyka ¦nie¿nych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up
ale o co dok³adnie chodzi? by³y dwa rozb³yski M4.2 i M1.0 o to?

co do 14.03 to o godzinie 10.42-10.51 mia³ miejsce rozb³ysk B8.7 z plamy 1169 (N15W45)
mo¿e wyrzut masy nast±pi³ z drugiej czê¶ci s³oñca? :) Animacja
  • 0



#103

+......

    Wêdrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • P³eæ:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up
ale o co dok³adnie chodzi? by³y dwa rozb³yski M4.2 i M1.0 o to?

chyba o to:

NO X-FLARE: Don't panic, there was no catastrophic X20-flare today. Earlier this morning, a hiccup on our web server caused some of the values under "current conditions" to go haywire. The most noticable error was a purported "X20+" solar flare. Such flares can occur, but not today. A reboot has solved the problem and reporting is back to normal. My apologies to readers who were confused or alarmed by the mix-up. Signed, Tony Phillips, webmaster of spaceweather.com.


  • 0



#104

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Do³±czona grafika


Widok S³oñca w dniu 16 marca 2011 - grupa 1166 znajduje siê na zachodnim (prawym) brzegu widocznej z Ziemi tarczy S³oñca / Credits - NASA, SDO


W tej chwili grupa 1166 znika z widocznej z Ziemi tarczy S³oñca. Ta grupa jest wci±¿ stosunkowo aktywna - w ci±gu ostatnich 48 godzin wyemitowa³a kilka rozb³ysków klasy C oraz jeden klasy M.

Do³±czona grafika


Wykres aktywno¶ci s³onecznej pomiêdzy 13 a koñcem 15 marca 2011 roku / Credits - NOAA, SWPC Boulder,CO USA

O grupie 1166 wspominano ju¿ siódmego marca, gdy ten obszar aktywny wygenerowa³ kilka rozb³ysków klasy C. Kilka dni pó¼niej grupa 1166 wyemitowa³a rozb³ysk klasy X 1,5, który jak na razie jest drugim rozb³yskiem dla 24. cyklu aktywno¶ci s³onecznej*. Od tego czasu aktywno¶æ grupy 1166 nieco opad³a, lecz wci±¿ zdarzaj± siê rozb³yski klasy M.

Dwa ostatnie rozb³yski klasy M mia³y miejsce 14 i 15 marca. Silniejszy z nich mia³ si³ê M 4.6 i zosta³ wygenerowany w oko³o godziny 20:30 CET w dniu 14 marca. Poni¿sze nagranie pokazuje ostatnie dwa dni rozb³ysków s³onecznych, uchwyconych przez sondê SDO. Warto tu zauwa¿yæ, ¿e przez kilka godzin instrumenty sondy nie rejestrowa³y wydarzeñ na S³oñcu - czasem zdarzaj± siê takie przerwy w obserwacjach.


Rozb³yski z 14 i 15 marca 2011 roku - najsilniejszy widoczny w szóstej sekundzie nagrania / Credits - SDO, botaganja


W ci±gu najbli¿szych kilku dni najprawdopodobniej zanotujemy spadek aktywno¶ci s³onecznej. Wraz z odej¶ciem grupy 1166 (i pobliskiej 1169) po widocznej z Ziemi tarczy S³oñce przestan± byæ widoczne rozbudowane grupy plam. Oczywi¶cie, w ka¿dej chwili mo¿e doj¶æ do powstania i szybkiego rozrostu nowej grupy plam, co prze³o¿y³oby siê na ponowny wzrost aktywno¶ci s³onecznej.

*Najsilniejszy rozb³ysk dla 24. cyklu aktywno¶ci s³onecznej zosta³ wygenerowany 15 lutego 2011 roku z grupy o numeracji 1158.

http://www.kosmonaut...-16-slonce.html
  • 0

#105

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spektakularna erupcja na Słońcu



Ogromne włókna plazmy można było obserwować wczoraj na poludniowo-zachodniej cześci naszej rodzimej gwiazdy. Szczęśliwie manifestacja magnetyzmu Słońca i będący jej konsekwencją wyrzut plazmy nie były skierowane w stronę Ziemi.

Ciekawe obserwacje poczyniła SDO i SOHO. Kompilacja obserwacji zdarzenia załaczona jest na powyższym filmie.

Do³±czona grafika

Źródło

U¿ytkownik kamilus edytowa³ ten post 20.03.2011 - 10:58

  • 1




 

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych