Skocz do zawartości


Zdjęcie

Telefony od Zmarłych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

Larkin.
  • Postów: 111
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Istnieje kilkadziesiąt relacji o kontakcie ze zmarłymi przez telefon. Zjawisko jest niecodzienne i mało kto o nim wiedział, dopóki dwaj amerykańscy badacze medialności, D. Scott Rogo i Raymond Bayless, nie opublikowali kilka lat temu zebranych z niemałym wysiłkiem relacji.

Opisane są tam incydenty równie zaskakujące, jak rozmowa pani Tollen. Iris Brace, zaangażowana w swoją pracę sekretarka dr. Waltera Uphoffa, wykładowcy ekonomii na Uniwersytecie Kolorado, zmarła niespodziewanie latem 1965 roku podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Szef prosił, żeby zaraz po opuszczeniu szpitala zadzwoniła do jego kolegi i spytała, czy weźmie on udział w serii wykładów organizowanych przez Uphoffa. W dniu pogrzebu pani Brace dr Uphoff przypomniał sobie, że powinien sam zatelefonować do kolegi. Kiedy się z nim połączył, rozmówca wykrzyknął: "Poczekaj chwilę, mam drugi telefon". Po kilku minutach podjął słuchawkę, mówiąc: "Właśnie dzwoniła twoja sekretarka, aby mi powiedzieć, że chcesz, bym uczestniczył w twoim programie".

Nieco inaczej rzecz się miała podczas incydentu w maju 1971 roku w Tucson w Arizonie. Do państwa McConnell zadzwoniła przyjaciółka, która w opracowaniu Rogo i Baylessa występuje pod pseudonimem Enid Johlson. Pani Johlson, kobieta bardzo sędziwa, przeniósłszy się do domu opieki, nie kontaktowała się z małżonkami McConnell, ucieszyli się więc, kiedy zadzwoniła.

Po odebraniu telefonu pan McConnell przekazał słuchawkę swojej żonie Bonnie. "Czy wiesz, kto dzwoni?" - usłyszała pani McConnell i od razu rozpoznała głos starszej damy. Gawędziły przez około pół godziny, wreszcie pani McConnell zaproponowała, że odwiedzi Enid i przywiezie jej ulubioną nalewkę na jagodach. Ale pani Johlson nie wydawała się zachwycona propozycją: "Ja już tego nie potrzebuję" - odparła i dodała, że chociaż przykuta jest obecnie do lóżka, czuje się bardzo dobrze i nigdy nie była szczęśliwsza. Rozmowa skończyła się w przyjacielskim tonie, a pani MeConnell stwierdziła, że głos przyjaciółki brzmiał o wiele silniej i lepiej niż ostatnim razem.

Pięć dni później Bonnie MeConnell znowu pomyślała o starej przyjaciółce i postanowiła zadzwonić do niej do domu opieki. Recepcjonistka wydawała się mocno zaskoczona. Wyjaśniła, że pani Johlson zmarła w ubiegłą niedzielę, na kilka godzin przed ową długą rozmową z McConnellami.

Telefony od zmarłych mają, zdaniem badaczy, wiele cech wspólnych z pojawieniem się duchów. Niektóre zdarzają się w sytuacjach "kryzysowych", inne są próbą skontaktowania się zmarłych z osobami żyjącymi. Podobnie jak w przypadku wielu innych niezwykłych doświadczeń ludzie otrzymujący telefony z zaświatów niechętnie o tym mówią. Dzięki temu można mieć pewność, że autorzy relacji nie kopiują świadomie lub nie - uznanych już wzorców.

Rogo i Bayless analizowali także techniczny aspekt zjawiska, uwzględniając takie elementy, jak rodzaj i jakość połączenia. W niektórych wypadkach połączenie następowało przez centralę albo świadek stwierdzał, że wszystkie telefony w domu dzwoniły równocześnie. Wskazywałoby to, że dzwoniący znajdował się w znacznej odległości. W innych wypadkach osoba odbierająca wezwanie od zmarłego zauważała, że dzwonek telefonu brzmiał nieco inaczej niż zwykle. Zdaniem Rogo i Baylessa, sugerowałoby to, iż kontakt niekoniecznie nastąpił za pośrednictwem linii telefonicznej. Mógł to być "głos bezpośredni" lub zjawisko jasnosłyszenia, czyli wiadomość przesłana przez ducha drogą medialną. W takim wypadku telefon służyłby jedynie jako środek przekazu, mający na celu stworzenie "naturalnego" kontekstu.

Pozwala to uniknąć sytuacji, w której świadek może przestraszyć się kontaktu medialnego.

Rogo i Bayless wychodzili z założenia, że telefony tego rodzaju są autentyczne i nie były tworem fantazji czy pomyłki. Sceptyk mógłby zwrócić uwagę, iż Rogo, który zmarł w 1990 roku, powinien zatelefonować ze świata duchów. Jednak niezależnie od tego, czy telefony od zmarłych są zjawiskiem autentycznym, stanowią ciekawostkę także z innych powodów. Dowodzą, że w miarę rozwoju cywilizacji dziwne zjawiska w pewnym sensie "korzystają" z nowoczesnej techniki.

Podobne zdarzenia obserwowano już wcześniej. Na przykład wynalezienie telegrafu zbiegło się z rozkwitem spirytyzmu, wskutek czego znamy kilka interesujących przypadków telegraficznego kontaktu z duchami. To samo dotyczy wynalezienia radia na przełomie wieków. Tajemnicze głosy słychać także w telewizji i przez telefony komórkowe.

Telefon był rekwizytem także w innych tajemniczych zdarzeniach. Ludzie w czerni posługiwali się nim do straszenia świadków UFO. Na niektórych nie używanych liniach słychać elektronicznie generowany głos czytający nie kończące się serie liczb - zjawisko to wiązano zarówno z ufologią, jak i z eksperymentami mającymi na celu przejęcie kontroli nad umysłami. Zdarzały się wypadki śmiertelnego porażenia piorunem, który uderzywszy w linię, spływał dalej kablem do osoby trzymającej słuchawkę


orginał na: http://www.lo-zywiec.pl/~aro/
  • 0

#2

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ktoś sie pod nich podszywał :spadaj:
  • 0

#3

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No tak, faktycznie ludzie nie mają nic lepszego do roboty, tylko podszywać się pod zmarłych i straszyć bliskich. :papapa: To niby jak głos naśladowali?
  • 0



#4 Gość_prb

Gość_prb.
  • Tematów: 0

Napisano

No tak, faktycznie ludzie nie mają nic lepszego do roboty, tylko podszywać się pod zmarłych i straszyć bliskich. :papapa: To niby jak głos naśladowali?

To nie jest trudne. Gdzieś z miesiąc przed tymi wakacjami wraz z moim bliskim przyjacielem zrobiliśmy drobny psikus znajomej, której niedawno zmarła babcia (Zresztą... po prostu chcieliśmy ją pocieszyć - i nam się to udało ;) ). Posiadaliśmy nagrania głosu tej babci (Poczciwa kobieta miała epizodyczną rolę w krótkim filmie realizowanym w przyjacielskim gronie). Wystarczyło pobawić się programem MorphVOX, a już mówiłem głosem babci. Następnie zadzwoniłem do Aśki z komputera darmowym programem (nie bedę przecież płacił :P ) na telefon stacjonarny. Rozmawiałem swobodnie - nie zdaje mi się - aby zauważyła, że z głosem babci jest coś nie tak ^^.
  • 0

#5

cleric.
  • Postów: 57
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

prb, to trochę okrutne było :]
  • 0

#6

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

prb, to trochę okrutne było

wiesz...okrutne, ale chyba uszczęśliwił koleżankę ;-)
  • 0



#7

Maix.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest film o takim zjawisku.. umiera dziewczynka a zrozpaczona matka cały czas spędza na oglądaniu filmów i zdjęć z córką,po pewnym czasie odbiera telefon i słyszy tam jej głos. Jak sobie przypomnę tytuł to napiszę.
  • 0

#8

Euz.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moja babcia przeżyłą coś dziwnego
Wszystko wydarzyło sie moze 5-6 lat temu

Siedziałem z babcią w kuchni. Nagle zadzwonił głuchy telefon (było około 13.20) , po chwili zadzwonił kolejny. Pomyślałem ze moze ktoś sobie jaja robi. Wreszcie gdzies po 15 zadzwonił telefon z wiadomoscią, że Szwagier mojej babci zmarł o 13.20(wtedy kiedy zadzwoniły głuche telefony). Przeszły mnie ciarki, a byłem jeszcze wtedy mały. Jestem przekonany, ze Szwagier mojej babci chciał dać jakiś znak :-|
  • 0

#9

LonelyDriver.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie w rodzinie gdy ktoś umiera, pęka szyba w domu.
  • 0

#10

=BamBino=.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja raz miałam taką przygodę, że zegar zatrzymał się na 12 w nocy i wtedy zmarła moja babcia ;( .

A co do tych telefonów to wydaje mi się, że ktoś się podszywał pod zmarłych... Bardzo głupi pomysł :fist:
  • 0

#11

fuckinworkofart.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak mi zmarła ciocia to w nocy ktoś pukał do drzwi koło 2 w nocy... jak sie dowiedziałam nastepnego dnia że ona zmarla a 1:48 to sie trochę strachnęłam... :shock:
  • 0

#12

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Często się zdarza że w dniu śmierci jakieś bliskiej nam osoby (nie wiedząc o jej zgonie) dostajemy od nich sygnał, że właśnie odeszli. Może to być pukanie w okno lub telefon - głuchy lub nie - i nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Dopiero kiedy dociera do nas informacja o zgonie okazuje się że już wcześniej były jej zwiastuny tylko nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy.
  • 0

#13

=BamBino=.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Popieram. Tak, jak np. z tym zegarem. Natomiast mojej koleżance przydarzyło się coś gorszego. Także jej zmarła babcia. Nie wiedziała nic o tym. W nocy obok okna pojawiła się postać babci. Moja kumpela powiedziała o tym rodzicom, oni też ją widzieli. Na następny dzień dostali telefon, że babiczka nie żyje. Umarła dużo wcześniej przed tym, jak ją zobaczyli...

Poza tym jeśli ktoś umrze może być też tak, że kontroluje jakąś postać by się z nami pożegnać. Np. gołębia (czytałam taki reportaż, ale to może innym razem ;-) )
  • 0

#14

cinix.
  • Postów: 129
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak umarła moja babcia,moja mama własnie pakowała się,bo jechała ją odwiedzić.W godzinę jej smierci spadła z szafy morfina ;(
Mój kolega miał taką akcję,że siedział z mutter swą w kuchni i spożywali kolacyjke,nagle usłyszeli krzyk z łazienki,taki przeraźliwy,ale oczywiście nikogo tam nie było.Okazało się,że jego siostra popełniła samobójstwo,powiesiła się w swoim mieszkaniu,w łazience własnie.

bitgjdsspq
  • 0

#15

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Psy jak czują smierc to zawsze kopią doły, trzeba na to uwazac, bo to sie sprawdz w mojej rodzini i nie tylko
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych