Skocz do zawartości
Zdjęcie

"Wszystko o" - El Chupacabra


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Hyperion.
 • Postów: 135
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chupacabra (/tʃupa'kabɾa/ hiszp. El Chupacabra, również chupacabras – dosł. wysysacz kóz, z hiszp. chupar – ssać, la cabra – koza) - legendarne południowoamerykańskie zwierzę, obiekt badań kryptozoologii, którego istnienia nie udało się wiarygodnie potwierdzić. Jej rzekome występowanie powiązane jest z Portoryko (skąd pochodzą pierwsze informacje o tym zjawisku), Meksykiem i południowymi stanami USA. Nazwa rzekomego zwierzęcia wzięła się stąd, iż ma ono napadać na zwierzęta domowe i wysysać z nich krew. Opisy stworzenia znacznie różnią się od siebie. Pierwsze relacje z rzekomych spotkań pochodzą z 1990 roku z Portoryko, od tego czasu chupacabra miała być spotykana najdalej na północ w Maine i najdalej na południe w Chile. Pomimo że wiele osób twierdzi, iż chupacabra może być rzeczywiście istniejącym zwierzęciem, większość naukowców uważa ją za legendarne stworzenie, rodzaj miejskiej legendy.

Opisywana jest przez rzekomych świadków jako duże i ciężkie zwierzę, wielkości małego niedźwiedzia, wyposażone w szereg kolców na grzbiecie, ciągnący się od szyi aż do nasady ogona. Według innych zeznań, zwierzę to jest nienaturalnie szybkie i potrafi przeskoczyć drzewo. Kryptozoolodzy sugerują, jakoby chupacabra była nieznanym gatunkiem zwierzęcia lub kosmitą. Istnieje również teoria, że chupacabra jest domowym zwierzęciem obcych. Według świadków często jej atakom towarzyszą dziwne znaki na niebie.

Opis

Najczęściej pojawiający się opis rzekomej chupacabry przedstawia ją jako istotę podobną do gada, posiadającą cielistą lub zielonkawoszarą skórę oraz ostre kolce lub rurki na grzbiecie. Istota ma mieć ok. 3 do 4 stóp wysokości (0,9-1,2 m), ma poruszać się na tylnych łapach, skacząc w sposób podobny jak czynią to kangury. W przynajmniej jednej z rzekomych obserwacji stworzenie miało przeskoczyć na odległość 20 stóp (6 metrów). Ponadto ma mieć pysk podobny do psiego lub kociego, rozwidlony język wystający często z paszczy, duże kły. Ma również syczeć i piszczeć gdy jest zaalarmowane, jak również wydzielać nieprzyjemny zapach siarki. Niektóre rzekome obserwacje stwierdzają, iż oczy chupacabry świecą na czerwono, co wywołuje u świadków nudności. Niektóre z osób, które twierdzą iż widziały zwierzę, wspominają o skrzydłach podobnych do tych posiadanych przez nietoperze.

Inne opisy rzekomej chupacabry, znacznie rzadsze od przedstawionych wcześniej, określają ją jako rodzaj dzikiego psa. Jest on najczęściej bezwłosy, wyraźną grzywę na grzbiecie, spore oczodoły, kły i pazury. Część rzekomych świadków snuje teorie, iż być może jest to gad podobny do psa. W przeciwieństwie do znanych drapieżników, chupacabra ma wysysać całość krwi swojej ofiary (a czasem nawet całe organy wewnętrzne) przez dziurę w jej ciele lub kilka dziur. Inne źródła mówią, że chupacabra przekłuwa kłami krtań ofiary, a następnie wsuwa w otwór rurkowaty język wysysając krew ze środka ciała.

Historia

Legenda chupacabry rozpoczęła się mniej więcej w 1987 roku, kiedy to portorykańskie gazety El Vocero i El Nuevo Dia doniosły o śmierci wielu zwierząt różnego gatunku, takich jak ptaki, konie i kozy. Jako sprawcę czasopisma wskazały El Vampiro de Moca (Wampira z Moca), istotę rzekomo odpowiedzialną za podobne wydarzenia, które miały miejsce w małej miejscowości Moca w latach 70. XX wieku. Początkowo wydawało się, iż zwierzęta zostały zabite przez członków jakiejś satanistycznej sekty, później jednak zaczęły się powtarzać na terenie całej wyspy, a wielu rolników donosiło o stratach pośród należących do nich zwierząt domowych. Wszystkie przypadki miały jedną cechę wspólną: każde z zabitych zwierząt zostało pozbawione krwi przez szereg okrągłych nacięć ciała. Portorykański komik Silverio Pérez niedługo po pierwszych doniesieniach prasowych stworzył termin chupacabra. Po przypadkach odnotowanych w Portoryko, inne doniesienia napłynęły z krajów takich jak Dominikana, Argentyna, Boliwia, Chile, Kolumbia, Honduras, Salwador, Panama, Peru, Brazylia, Stany Zjednoczone i Meksyk.

Zarówno w Portoryko, jak i w Meksyku chupacabra stała się odpowiednikiem północnoamerykańskich legend miejskich. Doniesienia o kolejnych rzekomych obserwacjach zwierzęcia co jakiś czas pojawiają się w serwisach informacyjnych, pojawił się również swoisty business związany z chupacabrą – jej wizerunki pojawiają się na T-shirtach, czapkach baseballowych, kubkach itd. Sprzedawane są nawet cukierki noszące tę nazwę.
Istnieją nieostre fotografie mające przedstawiać to zwierzę. Jednak ich wiarygodność jest kwestionowana.

El Chupacabra i kosmici

Spora część wyjaśnień wiąże relacje ze spotkań z rzekomą chupacabrą i okaleczenia kóz, kur, gęsi itd. z częstymi obserwacjami niezidentyfikowanych obiektów latających (które miały następować w niedługim czasie przed lub po spotkaniach z chupacabrą). Najczęściej pojawiające się teorie mówią o tym, że stworzenie to jest kosmitą, zwierzęciem domowym "obcych" lub też istotą (celowo lub przez przypadek) przetransportowaną przez nich na Ziemię z innej planety. Teorie te zdają się potwierdzać pewne szczególne cechy stworzeń opisywanych przez rzekomych świadków. Według ich opowieści, chupacabra bardzo często jest w stanie dokonywać rzeczy nieosiągalnych dla większości ziemskich zwierząt (latać z dużą prędkością, zmieniać kolory lub skakać na ogromne odległości).

Obserwacje chupacabry łączone są również z tzw. incydentem w Varginha (Brazylia) z 1996 roku, podczas którego zanotowano wiele obserwacji UFO i zagadkowych istot.

W 2000 roku w chilijskich mediach pojawiły się informacje o tym, że władzom udało się odnaleźć trzy jaja chupacabry, a także schwytać jednego osobnika. To wszystko miało zostać później przekazane NASA. W wielu programach radiowych w tym czasie przedstawiano także teorię, że to właśnie amerykańska agencja kosmiczna jest odpowiedzialna za stworzenie istoty. NASA zaprzeczyła tym informacjom.

Zdjęcia

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaOpracowanie: Hyperion
Paranormalne.pl
Materiały ze stron:
Kryptozoologia.pl
Wikipedia.pl
 • 0

#2

Migdalo.
 • Postów: 125
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dodam coś od siebie - chupa w moich okolicach ;) http://exmedia.nazwa...mp;komentarze=1
 • 0

#3

Kazzone.
 • Postów: 74
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zmień tą czcionke, czytać się nie da...
 • 0

#4

crc.
 • Postów: 712
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ladnie skopiowane + wyciete nudniejsze fragmenty, mysle, ze wczesniej ktos napisal wiecej na podstawie wlasnych informacji, a nie tak jak Ty ctrl+c i ctrl+v.

ps. jak cos ukradles z artykulu na wikipedi mogles usunac numerek przy niektorych slowach (odniesienie do przypisu) ;)
 • 0

#5

Slawex.
 • Postów: 51
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://nautilus.org....articlesid=1846 tutaj artykuł na nautilusie
a moze by tak jakas zasadzke zrobic? Wystawic jakies kózki na pole,dac jeszcze jakas zachęte i ukryc kamere.Nawet jesli to zwierze jest inteligentne to przeciez niebedzie czatowało cały czas i niezobaczy ze to pułapka
 • 0

#6

Syrinks.
 • Postów: 324
 • Tematów: 6
 • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

http://studio.wp.pl/mid,1104806,wideo.html

Amerykanin zabił legendę! Czy to chupacabra?

Czy zwierzę, które odkryto w jednej z miejscowości amerykańskiego stanu Kentucky to legendarna chupacabra? Osoby, które widziały pozbawione owłosienia stworzenie drżą ze strachu, a znawcy tematu badający największe zagadki kryptozoologiczne przyznają, że istota, na którą natrafiono tym razem do złudzenia przypomina słynną bestię pojawiającą się regularnie w relacjach licznych świadków.
Tajemnicze zwierzę pojawiło się na podwórku należącym do niejakiego Marka Cothrena 18 grudnia. Zaraz po dokonaniu odkrycia, stworzenie zostało zastrzelone - poinformowała stacja "Fox News". Zdjęcia "potwora" wyposażonego w duże uszy, wąsy, długi ogon i mającego posturę kota domowego, obiegły nawet najbardziej poważne amerykańskie serwisy.

Świadkowie zastanawiają się teraz, jak to możliwe, że stwór o tej porze roku nie miał żadnego owłosienia. "Myślałem, że każde zwierzę, zwłaszcza o tej porze roku, ma owłosienie" - powiedział Mark Cothren. "Najbardziej zastanowiło mnie właśnie to, jak takie stworzenie radzi sobie zimą bez żadnej sierści. Wszyscy są teraz bardzo zaciekawieni tą sprawą, a telefon cały czas dzwoni. Wokół całego zdarzenia narosła aura tajemnicy."

Oczywiście znaczna część osób neguje jak zwykle wartość odkrycia. Wg sceptyków, zastrzelone na farmie w Kentucky zwierzę, to nic innego jak ssak cierpiący na chorobę skóry. Ale tutaj też brakuje jednolitego stanowiska, co do tego, jakie jest to zwierzę. Część ludzi skłania się ku stanowisku, że jest to chory pies, jeszcze inni uważają, że mamy do czynienia z kotem lub szopem.

To nie pierwszy incydent z udziałem domniemanej chupacabry, jaki miał ostatnio miejsce w Stanach Zjednoczonych. Sami Amerykanie wydają się być wręcz przeczuleni na punkcie istoty, która zgodnie z legendą, specjalizuje się w mordowaniu zwierząt hodowlanych.

Na początku tego roku, po licznych masakrach drobiu, do jakich dochodziło w amerykańskim stanie Teksas, za sprawcę rzezi uznano właśnie chupacabrę. Podczas jednego z weekendów, dwóch braci wykonujących swoje obowiązki na należącej do nich fermie kurczaków natrafiło wówczas na stos martwych ptaków. Każde ze zwierząt miało ślad podwójnego nakłucia i było wysuszone. Bracia twierdzą, że potwór wyssał krew z każdego kurczaka. Ich zdaniem, "dzieła" takiego mogło dokonać tylko legendarne zwierzę znane jako chupacabra.

Pierwsze wzmianki na temat chupacabry pojawiły się na początku lat 90-tych. Mieszkańcy Meksyku oraz południowej części Stanów Zjednoczonych wielokrotnie obarczali legendarnego stwora odpowiedzialnością za śmierć zwierząt domowych. Naukowcy już dawno stwierdzili, że chupacabra jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni. Domniemane monstrum pozostaje przedmiotem badań kryptozoologów.

źródło: niewiarygodne.pl :lol

Śmieszny news :D telewizja aż się zainteresowała, że jakiś farmer zabił chorego oposa :) nieźle

Użytkownik Syrinks edytował ten post 29.12.2010 - 16:24

 • 0

#7

Niecodzienny.
 • Postów: 278
 • Tematów: 9
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Opos to na pewno nie jest :roll:

Mi to wygląda na jakiegoś obciętego zwierzaka, Chupacabra zresztą nie jest taka mała

jako duże i ciężkie zwierzę, wielkości małego niedźwiedzia


To jest jakiś szczur a nie Chupacabra :))
 • 0

#8

Jęk Lodowatych Ulic.
 • Postów: 326
 • Tematów: 11
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chúpacabra poczytajcie sobie ;)

Użytkownik Domin15krk edytował ten post 29.12.2010 - 17:06

 • 0

#9

Tomasz-Ru.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przez tego potworka miałem traumę w dzieciństwie, ale już minęło. Wracając do tematu wysysacza kóz. Na temat tego zwierzęcia powstało od groma programów dokumentalnych po artykuły. Wykorzystywana ta postać była m.in w serialach np. Bones czy kreskówce laboratorium dextera. W naszym pięknym kraju pierwszy raz o chupacabrze usłyszałem w Programie telewizyjnym Nie Do Wiary, emitowany był na tvn-ie w każdą niedzielę. Straciłem dużo czasu na szukanie informacji o tym stworzeniu. Od zwierzaka kosmitów po eksperymenty naukowców po hybrydę kojota i gada. Zawsze tak samo atakowane zwierzęta niezależnie od miejsca. Nagrania przedstawiają hybrydę psowatą, opisy zaś mówią o kolcach od czaszki po koniec ogona. Mi te opisy zawsze bardziej przypominały małpę, coś z naczelnych. Najbardziej znany z opisów przypomina mi, lub bardziej wyobrażam sobie tą istotę jako łysą małpę z uwidocznionymi kośćmi kręgosłupa. To jest bardziej możliwe niż pies kosmitów. 


 • 0

#10

TheToxic.

  Faber est quisque suae fortunae

 • Postów: 1540
 • Tematów: 59
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jest taki poryty film Martwica Mózgu (mój ulubiony zresztą) ta jest taki stwór no jota w jotę. W filmie po ugryzieniu człowiek zamieniał się w zombi. Czy czupakabra istniała naprawdę, widocznie coś jest skoro jest to ciągle powielane.

 

 Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u