Skocz do zawartości


Savoir-vivre


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#16

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

3. Pocałunek w rękę

Zaden mezczyzna, ani tym bardziej kobieta nie zasluguje na calowanie po rekach. Chyba, ze jest to szef Twojej organizacji mafijnej, albo wuj, ktory zrobil Ci duzy zapis w testamencie. ;)



#17

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

pocaluj kobiete w reke a nim sie obejzysz bedziesz mial odcisk piesci na twarzy od jej goryla, albo nawet zadzwoni po policje w sprawie molestowania

Użytkownik omgwtf edytował ten post 22.01.2008 - 12:32


#18 Gość_Qłak

Gość_Qłak.
  • Tematów: 0

Napisano

Przywitanie prawą ręką powstało zanim ludzie potrafili wymówić "Savoir-vivre"


Savoir-vivre to nic innego jak po prostu dziedzictwo kulturowe dotyczące zachowania w odpowiednich sytuacjach :) . Dlatego zarówno Ty, jak i ja mamy rację :)

W końcu nikt nie wymyślił tych norm dotyczących zachowania w towarzystwie z dnia na dzień, bo mu się nudziło ;)

#19

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W końcu nikt nie wymyślił tych norm dotyczących zachowania w towarzystwie z dnia na dzień, bo mu się nudziło ;)

Nie byłbym tego taki pewien :mrgreen:

#20

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lecz chyba każdy z was przyzna mi racje , ze w Polsce jest 0 kultury hamstwo na każdym kroku :|

#21

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tak z punktu o restauracji i sztućcach, to miłe by było by kelnerki i kelnerzy te zasady znali, bo niemiłym staje się fakt gdy w trakcie obiadu musisz wyjść do toalety, a po powrocie brak Twojego talerza bo kelnerka nie ma pojęcia o "języku" sztućców :mrgreen:
Tak więc, nie jest savoir-vivre taki bez sensu bo ułatwia i umila nam życie.



#22

Mast.
  • Postów: 97
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Savoir-vivre to bzdura.Jak ktoś wie jak należy się zachowywać to to wystarcza,a te pierdoły o ilości kwiatów w bukiecie,symbolice ich kolorów,precyzyjnie wyznaczona wysokość napiwku,bądź dokładnie okreslony kształt spinki do krawata-to jest żenujące.Sztuczne wymanierowanie, "ą,ę" itp..Rozumiem-kultura osobista to bardzo wazna kwestia,trzeba umieć się wysłowić odpowiednio,jak i zachować,ale nie przesadzajmy!O mdłości przyprawia mnie widok tych wszystkich "wykwintnych bankietów",bo tam ludzie robią z siebie posągi-ważne,żeby ładnie wyglądać,cały czas mieć sztuczny uśmiech na ustach i przypadkiem nie dać gospodarzowi parzystej ilości kwiatów,bo może to odebrać jako obelgę i obrazić się na amen.

#23 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Teraz już wiesz czemu elita kulturalna to od kilku do kilkunastu procent ogółu. ;)

#24

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla wszystkich, którym Savoir-vivre wydaje sie być zbędnym i wprowadzającym sztuczność w zachowaniu, postanowiłam zacytować fragment wstępu z książki Edwarda Pietkiewicza "Savoir-vivre".

"Jednak pewna część społeczeństwa, na szczęście nieznaczna, reprezentuje niekiedy pogląd, że przestrzeganie reguł obyczajowych powoduje sztuczność, czyni postępowanie człowieka nienaturalnym. W konsekwencji zaś odrzuca je jako zbędny balast. Powstaje wiec pytanie,czy np. klepanie po ramieniu, głośne wykrzykiwanie, używanie zwrotów, których brak w słownikach poprawnej polszczyzny, mlaskanie w czasie jedzenia i prowadzenie rozmowy z pełnymi ustami, jest "naturalne", godne uwagi i zasługuje na upowszechnienie? Czy takie "naturalne" postępowanie tworzy swobodną atmosferę i nie krępuje? Tymczasem rzecz sie ma wręcz odwrotnie. Ludzie, którzy przestrzegają reguł obyczajowych, w stosunkach międzyludzkich zachowują się swobodnie, dobrze sie czują, obca jest im sztuczność, nie odczuwają skrępowania. Właśnie w interesie naturalnego postępowania powinniśmy dążyć do poznania i przestrzegania reguł obyczajowych akceptowanych przez miliony ludzi. Zapewnia to nie tylko dobre samopoczucie, ale i umożliwia okazanie uprzejmości, życzliwości, szacunku dla innego człowieka. W życiu nie ma pustki. Gdzie nie ma dobrych obyczajów, tam dochodzi do zaczepek, napaści, ostrej wymiany zdań, sprzeczek, lekceważenia drugiego człowieka.





#25 Gość_Qłak

Gość_Qłak.
  • Tematów: 0

Napisano

Oczywiście, niektóre elementy można traktować jako przesadę, ale też bez przesady :)

Wiadomo, że kolory coś symbolizują. Jakoś dziwnie chyba wyglądałby symbol serca namalowany na czarnozielono. Piszę symbol, bo przecież serce wygląda zupełnie inaczej, niz to co najczęściej widzimy ;)
Ten symbol bardziej przypomina kobiece pośladki i część nóg ;D

#26

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pocałunek złożony na dłoni..... ;-).... Panowie on ( pocałunek ) prawidłowo jest wykonany jak - zatrzymamy się nad dłonią. Istniał i istnieje zakaz dotykania ustami dłoni. Tyle etykieta.

Symbolika kwiatów też ma początek w kolorze i jego energii i budowaniu przestrzeni.

Język sztuców jest dla kelnera istotny sygnałem co na lub nie ma zrobić z naszym nakryciem - talerzem.

Jeśli wyrośliśmy w domu w którym takie sytuacje były naturalne, to nie mamy problemów z tz, kinder sztubą.



#27

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Powiem Wam, że ja bardzo doceniam savoir-vivre. Trafia mnie, gdy facet pcha się przed dziewczyną w drzwiach, wpychanie się na chama do autobusu/tramwaju <podkreśl właściwe> i w ogóle wszelkie niewychowanie naszego społeczeństwa. Im go więcej, tym milej przyjmuje się takie ostatki dobrego wychowania ;]

#28

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mango ;-) jak wpycha się na chama to dlaczego masz problem?"



#29

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bo czasami też jestem chamem ;D

A tak poważnie, nie drażni Cię, gdy sto milionów osób pcha się przed Tobą do autobusu, rzucając się jak sępy na padlinę?

#30

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mogła bym odpowiedzieć że sama jestem swoim kierowcą. Ale poważnie - przepuszczam tych co się pchają.
Wychodzę z założenia,że im spieszy się. Ja i tak wsiadam i jestem tam gdzie chcę dojechać. Bez pchania się.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych