Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Tajemnica Księżycowych Błysków..


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cahir.
 • Postów: 1195
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

... rozwiązana?


Dołączona grafika

Zdjęcie TLP wykonane w 1953 roku.
Ten niewielki jasny punkt pośrodku zdjęcia,
ukazany strzałką, może mieć swe źródło
w wyciekającym gazie.


Zagadkowe rozbłyski na Księżycu zwane TLP, które doczekały się już wielu teorii wyjaśniających ich pochodzenie, także tych fantastycznych, teraz znalazły swą prawdopodobną przyczynę. Za rozpalające od dawna wyobraźnię obserwacje zdają się odpowiadać nie pojazdy UFO, a emisje gazów.

Zmiany jasności i barwy na niewielkich obszarach powierzchni Księżyca, znane jako Krótkotrwałe Zjawiska Księżycowe (TLP), obserwowane były przez teleskopy od setek lat. Błyski widywane były przez obserwatorów, ale rzadko fotografowane.

- Ludzie przez lata przypisywali pojawieniom się TLP wielorakie przyczyny: turbulencje w ziemskiej atmosferze, wzrokowe efekty fizjologiczne, atmosferyczne rozchodzenie się światła jak pryzmat czy nawet efekty psychologiczne, jak histeria czy też sugestia – powiedział Arlin Crotts, badacz z Columbia University.


Na podstawie danych uzyskanych w czasie trwających dziesiątki lat obserwacji, Crotts i jego koledzy odkryli silne związki między obserwacjami TLP a regionami, w których orbitujące naszego satelitę statki kosmiczne wykryły gaz wyciekający spod powierzchni Księżyca.

- Obszarami wybieranymi za każdym razem przez TLP są kratery Arystrach (w przypadku 50% raportów), Platon (ok. 15%) oraz Kepler, Kopernik, Tychon oraz Grimaldi, wszystkie na poziomie kilku procent – informuje Crotts. Dane te wiążą się z obserwacjami dokonanymi przez pojazdy Apollo 15 oraz Luna Prospector, które wykryły dwukrotnie gaz radon-222 na Arystrachu oraz jednokrotnie w kraterze Kepler i Grimaldi.

Crotts wraz ze swymi współpracownikami mają nadzieje na uzyskanie większych ilości obserwacji TLP używając aparatu zwróconego w stronę Księżyca, który uwieczniać będzie owe zjawiska, jeśli tylko będą miały miejsce. Urządzenie umieszczone w obserwatorium Cerro Tololo w północnym Chile zdejmie z astronomów obowiązek bezustannej obserwacji i dostarczy danych wolnych od stronniczości i niedokładności, za które odpowiada niedoskonałość ludzkiego wzroku.

- Aparat będzie znacznie bardziej czuły niż połączenie ludzkiego oka z teleskopem, bardziej obiektywny i wytrwały – mówi Crotts. Być może przedstawi lepszą mapę rozkładu geograficznego TLP, a także ich rozkładu czasowego i wewnętrznej struktury. Prawdopodobne jest, że ulotne i tajemnicze błyski mogą być manifestacjami obojętnych gazów, jak radon i argon, uwalnianymi z Księżyca z powodu radioaktywnego rozpadu uranu-238 i potasu K-40. Wstrząsy powierzchni Księżyca zdają się być najbardziej prawdopodobną przyczyną uwalniania owych gazów, choć Crotts nie odkrył między nimi a TLP żadnych związków. Bez względu na rodzaj mechanizmu, jaki powoduje uwalnianie gazów, Crotts podejrzewa, że mogą one być zmieszane z innymi, o naturze wulkanicznej.

- Jest to czysta spekulacja, ale pierwszymi z branych pod uwagę wulkanicznych czynników mogą być tlenek węgla, dwutlenek węgla oraz woda – mówi Crotts.

Jeśli to prawda, zostać to może wykorzystane przez ewentualne przyszłe księżycowe kolonie, stając się źródłem wody pitnej oraz paliwa, pozwalając jednocześnie na oszczędzenie miliardów dolarów w procesie transportu.

Potwierdzenia składu obecnych tam gazów może dostarczyć japoński statek Selene, który wyruszy jeszcze w tym roku. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które uzyskane zostaną z Lunar Reconnaissance i innych statków badających ziemskiego satelitę, przeszukiwane będą w nadziei wykrycia jakichkolwiek zmian na jego powierzchni towarzyszących TLP wykrytym przez umieszczoną w Chilę kamerę.


Źródło: klik


Przeglądałem dział Astronomia oraz Księżyc i nie znalazłem nic. Jeśli temat takowy istnieje proszę o kasację :)
 • 0#2

kris.
 • Postów: 86
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czyli jesli to gazy, to ksiezyc nie jest pusty? :>
 • 0

#3

Mentoris.
 • Postów: 225
 • Tematów: 32
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jelita też masz często puste, ale gazy w nich są. :)
End Off Topic... :/
 • 0

#4

J.T Yorke.
 • Postów: 160
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

1. Proszę o posty które coś wnoszą... ;]

2. Dosyć ciekawe... a może to wybuch meteorytu który uderzył w księżyc ? I sprowadził ze sobą jakieś tam ilości gazów itp.
 • 0

#5 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie obecność - na martwym Księżycu - gazów (jakichkolwiek) jest niebywałą sensacją, więc konstatacja tego typu:

Za rozpalające od dawna wyobraźnię obserwacje zdają się odpowiadać nie pojazdy UFO, a emisje gazów.

jest śmiesznawa, bo na siłę chce nas wprowadzić w stan rozczarowania, chociaż wcale tak nie jest.
Jestem tą wiadomością bardziej pobudzony, niż rozczarowany, bo udowadnia ona jak mało wiemy na temat naszego satelity i ile jeszcze przed nami.
 • 0

#6

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

0007WPAFRFSTP5JC-C122-F4.jpg

Na Księżycu dochodzi do niewyjaśnionych zjawisk optycznych /materiały prasowe

 

Czym są tajemnicze błyski na powierzchni Księżyca?

 

Na Księżycu dochodzi do niewyjaśnionych zjawisk optycznych, objawiających się w postaci jasnych błysków widocznych na jego powierzchni. Nie wiadomo, co je powoduje, ale są one bezsprzecznym faktem. Wciąż proponowane są nowe hipotezy na temat przyczyn występowania tego fenomenu, ale nawet bardzo dokładne badania nie przynoszą oczywistych rozwiązań.

 

Zjawisko to astronomowie nazywają TLP od angielskiego sformułowania Transistent Lunar Phenomena. Pierwsze przypadki jego wystąpienia sięgają średniowiecza. Mnichowie z Canterbury 18 czerwca 1178 roku zaobserwowali dziwny błysk na powierzchni Księżyca. W 1787 roku angielski astronom William Herschel zauważył trzy jaśniejące punkty na powierzchni Srebrnego Globu. Pośpiesznie poinformował o tym Króla Jerzego III. Zaproponował hipotezę wedle, której były to oznaki wulkanizmu księżycowego.

 

Podobnych zdarzeń przybywało i trwa to do dzisiaj. Inne teorie sugerowały, że błyski to po prostu uderzenia meteorów. Poszukiwano zatem korelacji między ich występowaniem, a czasem przelotu największych deszczów meteorów. Hipotezy tej nie udało się jednak potwierdzić. Nie obserwowano też chmur pyłu, jakie powinny towarzyszyć takim impaktom.

 

Zjawiska te są traktowane przez naukę bardzo poważnie. NASA powołała nawet specjalną grupę - Project Moon-Blink - której zadaniem miało być ustalenie, co błyska na Księżycu. Projekt funkcjonował w tym samym czasie gdy trwał program Apollo. Zespół skoncentrował się zwłaszcza na bardzo częstych doniesieniach o błyskach w okolicy krateru Aristarchus. Poproszono nawet Neila Armstronga, aby szczególnie przyglądał się temu kraterowi podczas przelotu w jego pobliżu na pokładzie Apollo 11. Według niego, powierzchnia była lekko fluorescencyjna.

 

Najnowsze badanie fenomenu TLP przeprowadzili astronomowie z British Astronomical Association’s (BAA). Stowarzyszenie wzięło pod uwagę wszystkie przypadki zanotowane między 1700 a 2010 rokiem. Ich wiarygodność oceniano punktami od 1 dla amatorskich obserwacji do 5 przy profesjonalnych obserwacjach przypadków błysków sklasyfikowanych jako TLP.

 

Następnie dane te porównano z informacjami, takimi jak ilość plam słonecznych i towarzysząca im aktywność Słońca. Jednak teoria, że to wiatr słoneczny powoduje zjawiska elektrostatyczne na powierzchni Księżyca nie została ostatecznie potwierdzona i zespół naukowców sugeruje potrzebę dalszego badania tych niewyjaśnionych fenomenów optycznych.

https://nt.interia.p...yca,nId,2813649


 • 1#7

Anunnaki.
 • Postów: 540
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A czy  czasem przejście księżyca przez wiązkę wiatru słonecznego nie doprowadzi do takich wyładowań elektrostatycznych?  Tak jak pocieranie kawałkiem bursztynu o skrawki papieru przyciąga je.

 

Jeszcze jest jedna opcja. Na powierzchni są chyba zamontowane dwa albo trzy "lusterka",  a na ziemi jest jakaś aparatura pomiarowa  która  chyba wysyła wiązkę lasera w stronę tego lusterka.

 

Poza tym księżyc jest przecież ogrzewany przez słońce, jesli w ogrzewanym rejonie pod powierzchnią jest lód on się stopi i odparuje, jeśli jest  trochę głęboko to może dojść do ciekawej  spontanicznej erupcji tychże gazów.

 

TheToxic


 • 0

#8

noxili.
 • Postów: 2798
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podobnych zdarzeń przybywało i trwa to do dzisiaj. Inne teorie sugerowały, że błyski to po prostu uderzenia meteorów. Poszukiwano zatem korelacji między ich występowaniem, a czasem przelotu największych deszczów meteorów. Hipotezy tej nie udało się jednak potwierdzić. Nie obserwowano też chmur pyłu, jakie powinny towarzyszyć takim impaktom.

 

 

To jest wytłumaczenie dlaczego raczej(i tylko raczej) nie jest to gruz pochodzacy ze starych, rozpadnietych komet( a takie jest pochodzenie "deszczy meteorów"). Mamy jeszcze obiekty jednopojawieniowe (świeżaki  z Obłoku Oorta) i najszybsze znane nam obiekty czyli spoza naszego ukłądu. Taki Oumuamua rozpędził się max ponad 80 km /s a jak dodamy jeszczę prękośc liniowa Ziemi na orbicie spokojnije wychodzi nam prędkość ponad 100km /s  co oznacza że nawet mały kamulec przy trafieniu oddaje tyle energii co bomba atomowa.


 • 1#9

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 5784
 • Tematów: 714
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 24
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzieś czytałem takie obliczonko, ile energii odda jeden kilogram żelaza rozpędzony do 100 km/s przy zetknięciu się z kamiennym meteorytem w przestrzeni kosmicznej. Były jeszcze obliczenia, ile z tej prędkości straci wchodząc w ziemską atmosferę.


 • 0#10

noxili.
 • Postów: 2798
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ze wzoru mv2/2 wchodzi 5*10^9J.  Bomba z Nagasaki to ok. 21 kiloton TNT (84 TJ (10^12 J)). Ważyła ok  4500kg :)Jeżeli się nie mylę o /ten kilogram żelaza ma tylko 4 razy mniej przeliczeniowej energii z 1 kg niż Fat Boy .


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u